EU voisi poistua kerjäläispolitiikan mallista ja luoda yhteisen veroprosentin kaikille jäsenvaltioilleen, eli EU-veron. Tällä tavalla varojen hallinta muuttuisi kahdella tavalla; Ensiksi varoja alettaisiin jakamaan EU-lisänä toimeentulotukiin ja pienimpiin eläkkeisiin. EU saisi tehtyä itsestään toiminnallaan samanlaisen vero toimivuuden kuten valtiot jo itsenäisyydessään ovat. Lisäksi toinen asia; EU jakaa "ilmaista" rahaa kerjäläismallissa ja täten ei omista itse mitään. Veromallilla EU tekisi itsestään ja varojen jakamisesta "sijoituksiin" EU omisteisia. Eli EU tekisi itselleen Solidium kaltaisen toiminnan, eli Solidium on Suomessa valtion omisteinen yhtiö jonka myötä valtio hallitsee omia sijoituksiaan ja omistuksiaan kuten yksityisyrityksiä ja osuuksia niistä. Tällä hetkellä EU ei omista mitään ja on kuihtuva tekijä jota ei hallitse kukaan ja jossa korruptio rehottaa ilman että laki sanelisi mitään ja syyllinen tähän on kerjäläispoliittinen toiminta.
EU:n pitäisi osata haalia itselleen omistuksia ja osata toteuttaa itsestään monopoli aseman omaava tekijä.
Onhan tämä tietenkin liittovaltio legendaa, mutta lakikirja on asiani tae ja turva siinä mitä sotaa EU:n pitäisi oikeasti käydä ja kuinka EU pitäisi sisältä mätänä toimena korjata.
Korjausliikkeenä tämä edustaa myös sitä että EU:lle pitäisi osata luoda presidentin virka.
EU:n pitäisi osata haalia itselleen omistuksia ja osata toteuttaa itsestään monopoli aseman omaava tekijä.
Onhan tämä tietenkin liittovaltio legendaa, mutta lakikirja on asiani tae ja turva siinä mitä sotaa EU:n pitäisi oikeasti käydä ja kuinka EU pitäisi sisältä mätänä toimena korjata.
Korjausliikkeenä tämä edustaa myös sitä että EU:lle pitäisi osata luoda presidentin virka.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tämä tietenkin tarkoittaisi EU:a suurvaltana Amerikan ja Kiinan ja Venäjän rinnalle. Tällä hetkellä Suomi on ongelmissa Amerikan ja itsenäisyytensä kanssa, jossa Amerikka "varastaa" Suomesta kaiken ja perustaa kaivoksia ym. Jos EU nousisi itsenäiseksi "valtio" malliksi ja suurvallaksi, tulisikin EU:sta Suomelle vaihtoehto Amerikan rinnalle kilpailemaan siitä kuka omistaa Suomesta ja mitä. Mielestäni jos EU omistaisi ja tekisi ja siten loisi töitä, Niin Suomi olisi lähempänä itsemääräämisoikeutta ja itse omistusta, kuin se että nyt Amerikka varastaa. Lisäksi saataisiin hyvin paljon itsemääräämisoikeutta ja EU:lta saneluja siitä mihin raha avustuksia annetaan ja on annettu, eli olisi suurempi mahtava valta saada perittyä varoja takaisinkin ja vaatia omistuksia, kuten Amerikka on Ukrainaakin kohtaan tehnyt ja tekee. Raha puhuu, omistukset puhuu ja se on valtaa, ja sitä ei EU:lla vielä ole, ja se on asia joka pitäisi tehdä. Mutta tämä koko projektina on valtava ja hyvä, mutta sen voi tehdä.