ONNEA UKRAINALLE ITSENÄISYYSPÄIVÄNÄÄN

Anonyymi-ap

Ukraina viettää tänään itsenäisyyspäivää sodan keskellä, sodan, jonka imperialistinen roistovaltio Venäjä oikeudettomasti aloitti.
Tilanne on samanlainen kuin -39, jolloin imperialistinen roistovaltio Neuvostoliitto hyökkäsi oikeudettomasti Suomeen.
Slava Ukraiiiiiiiiniiiiiiiiii...!

19

<50

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Suomen taistellessa itsenäisyytensä ja olemassaolonsa puolesta -39 Ilmari Kianto oli kirjoittamassa puhetta Suomussalmella pidettäviin itsenäisyyspäiväjuhliin.
      Jostain idästä kantautui tykkitulen kumu...
      Kianto kiroili, että kun hän uskoi niitä saakelin maatalousneuvojia ja kirjoitti Nälkämaan lauluun, että "miekkaa ei tarvis, tarmoa vaan, puolesta hengen ja heimon ja maan"...
      Juhlapuheeseen hän kirjoitti uudet sanat:
      "Miekkaa jos tarvis, tartutaan vaan, puolesta hengen ja heimon ja maan..."
      Episodi on kuvattu Onni Palasteen kirjassa "Suomussalmen sankarit".

      • Anonyymi00005
        UUSI

        KOLMESSA MINUUTISSA ALOITTAJA VÄÄNSI jo uutta roskaa tänne, oli nopeaa, oisko ollut jo valmista monistetta :-))


      • Anonyymi00018
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        KOLMESSA MINUUTISSA ALOITTAJA VÄÄNSI jo uutta roskaa tänne, oli nopeaa, oisko ollut jo valmista monistetta :-))

        Juuri niin .


    • Anonyymi00002
      UUSI

      ALOITTAJALLA ON JOKU ONGELMA !

      Suomi teki moka 1939 ja teki 2022 myös mokan Venäjän kanssa.
      Suomessa on huono johtoporukka, mutta kansa sen valinnut ja media on syöttänyt venäjävihaa, joka on sairasta.
      Meillä on ollut erittäin hyvä ja taloudellisesti huokea tuonti Venäjältä - on pitänyt Suomen taloutta kurissa vaikka EU on lypsänyt. Nyt on heikko tuo happipuoli.
      Suomen talous on ensimmäisenä EU:ssa romahtamassa sanottiin USA:n uutisissa

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Ongelma on kyllä sulla, mutta tietysti jaat Putinin propagandan julistuksia.

        Meidän suomalaisten mielestä syksyllä 1939 puolustautuessaan itänaapurin hyökkäystä vastaan, ei ollut moka. Ja siitä osoituksena Suomi oli ainoa itänaapurin rajamaa, joka säilyi itsenäisenä Euroopassa. No Norja selvisi paremmin, mutta sinnehän ei itänaapurimme esittänyt vaatimuksia eikä hyökännytkään.

        Kun Putin teki yllätyshyökkäyksen keväällä 2014 Ukrainaan, niin Suomi luonnollisesti heräsi todellisuuteen itänaapurin suhteen. Ja kun Putin laajensi tuolloin alkanutta hyökkäyssotaansa helmikuussa 2022 totaaliseksi Ukrainan tuhoamissodaksi, niin lopullisesti Suomessakin ymmärrettiin, ettei Putinin Venäjään voi luottaa ja sen seurauksena liitettiinkin Natoon. Voinsanoa viime hetkellä, kun nyt on nähty Trumpin touhut eikä luottamusta siihen, että Trump olisi vilpittömästi ja ehdoitta, jos lainkaan, tukenut Suomen jäsenyyttä.
        Venäjä oli täysin tuhonnut sen luottamuksen Suomen ja itänaapurin välillä, joita se oli onnistunut luomaan, joskin kokolailla omilla ehdoillaan. Se kyllä tiedettiin Suomessakin, että oli pakko myöntyä suomettumisen nöyryytyksen, mutta sen uskottiin pitävän itänaapurin Suomen rajojen ulkopuolella. Tämä usko karisi lopullisesti Venäjän hyökkäyssodan myötä. Se ei siis lopultakaan merkinnyt Putinille kummoistakaan.

        Suomen talous muuten kasvaa juuri tällä hetkellä voimakkaimmin EU:ssa. Venäjän suurin merkitys Suomelle oli energiatoimittajana, mutta siitä on päästy eroon. Toinen haitta on paikallisempi eli itäisten rajakuntien turismi ja kauppamatkojen loppuminen ja tämä onkin se isompi haitta käytännössä.
        Onneksi Suomi kuitenkin on EU-maa, joten Euroopan markkinat ovat vapaat suomalaisille tuotteille. Ja Natomaa, joka tuo uskottavuutta ja luottoa ulkomaisille sijoituksille.

        Suomen läpikäymä taloustaantuma on valtaosin kotimaista ’satoa’, jota tietysti on tukenut itänaapurin hyökkäyssodan aiheuttamat talousongelmat koko Euroopassa. Riippuvuus Venäjän energiastahan on ollut kohtalokasta monissa maissa, mutta onneksi ei Suomessa sentään kohtalokasta, sehän voitiin korvata varsin vaivattomasti eikä edes kovin paljon suuremmin kustannuksinkaan.


      • Anonyymi00008
        UUSI

        Tiltu Tiltu...
        on tarkoitettu kommentoijalle,
        jonka kommentti alkoi "Suomi teki moka 1939 ja - - -"


      • Anonyymi00009
        UUSI

        Meillä päin rosvot ovat aina saaneet ansaitsemansa selkäsaunan.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      OHO ....onko se venäläisten voittokulku vienyt yöunet kun ennen auringonnousua jo täällä vääntämässä sitä propaa.

      • Anonyymi00012
        UUSI

        Venäjän voittokulusta voi sanoa, että ryssä on vääntänyt rintamalla sotaansa jo viidettä vuotta...


      • Anonyymi00013
        UUSI
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Venäjän voittokulusta voi sanoa, että ryssä on vääntänyt rintamalla sotaansa jo viidettä vuotta...

        ...ja kolmessa päivässäkö se piti?🤣


      • Anonyymi00015
        UUSI
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        ...ja kolmessa päivässäkö se piti?🤣

        Ei tullut paraatimarssia Kiovaan.


      • Anonyymi00017
        UUSI

        Meillä on tapana herätä 06.00.


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Venäjän voittokulusta voi sanoa, että ryssä on vääntänyt rintamalla sotaansa jo viidettä vuotta...

        Viisi vuottako?

        Venäjähän hyökkäsi Ukrainaan jo keväällä 2014. Helmikuussa 2022 eskaloi sotaansa totaaliseksi…. Eli jo 12,5 vuotta suunnilleen…

        Kun maailman toiseksi vahvimmaksi arvioitu diktatuuri ei ole tuossa ajassa kyennyt tuhoamaan hyökkäyksensä kohdetta, aluksi sotilaallisesti vaatimatonta naapurimaataan, niin vaikea on ymmärtää sitä voitokkaaksi hyökkäyssodaksi.


    • Anonyymi00014
      UUSI

      🇺🇦Onnea Ukraina, hienosti ja uljaasti olette taistelleet itsenäisyyden puolesta!🇺🇦♥️🌹slava ukraini, heroim slava!

      • Anonyymi00016
        UUSI

        Itsenäisyytensä ja valtiollisen olemassaolonsa puolesta.


      • Anonyymi00019
        UUSI

        👎👎👎


      • Anonyymi00020
        UUSI

        Kalliiksi Suomelle tullut Stuppin "kunniamerkki"..


      • Anonyymi00022
        UUSI
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Kalliiksi Suomelle tullut Stuppin "kunniamerkki"..

        Vaihtoehto eli Ukrainan uhraaminen olisi tullut ja tulisi vielä kalliimmaksi…


      • Anonyymi00023
        UUSI
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Vaihtoehto eli Ukrainan uhraaminen olisi tullut ja tulisi vielä kalliimmaksi…

        Putte lepytteli omaatuntoaan, vai lieneekö sitä? Jokatapuksessa kävi viikonlopulla ikonia nuolemassa ja kynttilän kanssa tuohustamassa? Sittempä on taas hyvä syyttää Ukrainaa aloittamastaan sodasta!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe