Mitä lähitulevaisuudessa tapahtuisi, jos Suomi ei olisi Natossa?
-venäjä vaatisi "neuvotteluita" yhteistyöstä
- yhteistyön nojalla venäläisiä virheitä tulisi rajan yli suojelemaan kaksoiskansalaisia
- teboilit kovalla käytöllä
- airistot sun muut tukikohdat käyttöön
- ahvenanmaan miehitys
- painostusta lakien muuttamisesta itänaapuria myötäileväksi
Lopulta Suomen itsenäisyyden riisuminen ja liittäminen venäjään.
Vaihtoehtoinen historia tulevaisuudesta
54
110
Vastaukset 54
Venäjämieliset ovat sitä mieltä, että Suomen pitää määritellä aina ensiksi Venäjän toiveet ja sitten toimia niiden mukaan.
- Anonyymi00009
Suomi olisi 150 miljardia rikkaampi.
- Anonyymi00010
Ei muuten mene ei me venäjää kuunnella.
- Anonyymi00011
ootko joku mika moring?
- Anonyymi00033
Anonyymi00009 kirjoitti:
Suomi olisi 150 miljardia rikkaampi.
Suomen valtiota ei olisi, vaan olisi vain osa Venäjää.
- Anonyymi00046
Anonyymi00033 kirjoitti:
Suomen valtiota ei olisi, vaan olisi vain osa Venäjää.
Orjuus ei kivaa, Bobrikoff sai sen tuta.
- Anonyymi00001
Oleellista on, että Venäjä ei näe omassa tekemisessä mitään väärää. Syyt ongelmiin on aina jossain muualla kuin heissä. Kyky asettua muiden asemaan puuttuu. Ylimielisyyttä ja häikäilemätöntä toimintaa muita kohtaan.
Kaiken tämän jälkeen vielä ihmettelevät sitä, että miksi heihin ei voisi luottaa ja miksi heitä kohdellaan heidän itsensä mielestä huonosti/ väärin? Sokeus tulee ilmeisesti siitä, että he jotka asennoituvat asioihin näin saavat paljon hyötyjä Venäjältä?- Anonyymi00016
Kaikki ongelmat on vain "lännen vikaa". Kreml kertoo.
- Anonyymi00019
Samanlainen meno on Suomessa. Valta kaapattu eliitille joka vain potkii kansaa päähän.
- Anonyymi00034
Anonyymi00019 kirjoitti:
Samanlainen meno on Suomessa. Valta kaapattu eliitille joka vain potkii kansaa päähän.
Ei ole samanlainen. Suomi on demokraattinen oikeusvaltio jossa valta voidaan vaihtaa oikeilla vapailla vaaleilla. Kuten seuraavissa vaaleissa taatusti tapahtuu.
Venäjä on diktatuuri jossa ei ole vaaleja vaan "vaalit" eli irvokas näytelmä jossa kerrotaan etukäteen päätetyt tulokset, eikä valta voi koskaan vaihtua niissä. - Anonyymi00047
Anonyymi00034 kirjoitti:
Ei ole samanlainen. Suomi on demokraattinen oikeusvaltio jossa valta voidaan vaihtaa oikeilla vapailla vaaleilla. Kuten seuraavissa vaaleissa taatusti tapahtuu.
Venäjä on diktatuuri jossa ei ole vaaleja vaan "vaalit" eli irvokas näytelmä jossa kerrotaan etukäteen päätetyt tulokset, eikä valta voi koskaan vaihtua niissä.Venäjä on pahan valtakunta, Reagan oli oikeassa.
- Anonyymi00002
Igori ja Sergei Pietarista. Mixi et ole rintamalla itse sodassa mukana?? Pelkäätkö?? Vastaileppas nyt tänne ku kysytään
- Anonyymi00003
Venäläiset on kateellisia ku eivät ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan ja rajat kiinni ja hyvä näin ja pysyy ja lännessä on pesukoneita ja wc pyttyjä ja wc paperia ja lämmintä vettä ja kahvia ja voita ja jauhoja
- Anonyymi00027
Takapajuinen maa, tolloa väkeä täys.
- Anonyymi00035
Anonyymi00027 kirjoitti:
Takapajuinen maa, tolloa väkeä täys.
Takapajuinen kehitysmaa joka kuvittelee olevansa muka suurvalta, vaikka ei osaa eikä kykene olemaan suurvalta, koska ovat moraalittomia ja sivistymättömiä barbaareja.
- Anonyymi00004
Ukrainan sota olisi jo loppunut osapuolten väliseen poliittiseen sopimukseen. Ei mitään muuta.
- Anonyymi00036
Se Venäjän haluama "poliittinen sopimus" tarkoittaa itsenäisen Ukrainan valtion olemassaolon loppumista ja koko maan liittämistä osaksi Venäjää.
- Anonyymi00042
Onko Suomi siis niin mahtava valtio, että pystyy estämään Ukrainan ja Venäjän välisen rauhan? xD
- Anonyymi00056
Anonyymi00042 kirjoitti:
Onko Suomi siis niin mahtava valtio, että pystyy estämään Ukrainan ja Venäjän välisen rauhan? xD
Sisukasta on...joo-o.
- Anonyymi00005
Puppua. Mitään tuollaista ei olisi tapahtunut, se on teidän nato-jenkki-uskovaisten propagandaa. Jos Suomi ei olisi innolla sekaantunut Ukrainan avustamiseen niin meillä olisi asiat hyvin.
No sodan saatte kun sitä haluatte. Veikkaan että ensi talvena alkaa Venäjän kostoiskut voimalaitoksiimme, öljynjalostamoomme sekä jokunen salamurhakin voi sattua. Stubb ja hallitus ärsyttävät jatkuvasti uhollaan ja hankkeillaan naapuria ja se johtaa kostoon.- Anonyymi00007
No mutta, venäjän ärsytetty karhu heräsi sittenkin uhkailemaan! Hyvää päivänjatkoa Sergei, vai lienetkö vain hyödyllinen fanipoika, jota läntinen maailma on potkinut ...
- Anonyymi00008
Outoa ajatustenjuoksua.
Jos venäjälle kuittaillaan sanallisesti, venäjällä on oikeus käytännössä hyökätä ja tuhota.
Mutta jos venäjä uhkailee sanallisesti kuten on tehnyt, niin ei saa tehdä mitään???? - Anonyymi00020
Stubbi lietsoo sotaa puheillaan. Parempi vain pysyä turvassa jossain bunkkerissa.
Osuit naulan kantaan - näiden NATO-narrien pitää kyhätä tuollaisia OLKIUKKOJA, joita on sitten mukava mätkiä.
Nyt jo tajuaa, miten pieleen meni tuo paniikissa Naton povariin hyppääminen...Suomi on hukannut vakaan asemansa ja ryhtynyt ajopuuksi.- Anonyymi00024
Cube63 kirjoitti:
Osuit naulan kantaan - näiden NATO-narrien pitää kyhätä tuollaisia OLKIUKKOJA, joita on sitten mukava mätkiä.
Nyt jo tajuaa, miten pieleen meni tuo paniikissa Naton povariin hyppääminen...Suomi on hukannut vakaan asemansa ja ryhtynyt ajopuuksi.Mutta mitä sitten?
Ketään muita paitsi suomalaisia EVVVK. Eikä edes 80-95%ia suomalaisista kiinnosta mitä tapahtuu - Anonyymi00026
Anonyymi00008 kirjoitti:
Outoa ajatustenjuoksua.
Jos venäjälle kuittaillaan sanallisesti, venäjällä on oikeus käytännössä hyökätä ja tuhota.
Mutta jos venäjä uhkailee sanallisesti kuten on tehnyt, niin ei saa tehdä mitään????Ei pelkistä sanoista ole kyse! Suomi alkaa aiesopimuksen tehtyään valmistamaan Ukrainalle sotilasdrooneja. Niillä kun ukrot tekevät sitten iskuja syvälle Venäjälle ja siellä selviää että made in Finland, niin luuletteko että Venäjä ilahtuu? Kostaa taatusti, saatte nähdä.
- Anonyymi00029
Anonyymi00026 kirjoitti:
Ei pelkistä sanoista ole kyse! Suomi alkaa aiesopimuksen tehtyään valmistamaan Ukrainalle sotilasdrooneja. Niillä kun ukrot tekevät sitten iskuja syvälle Venäjälle ja siellä selviää että made in Finland, niin luuletteko että Venäjä ilahtuu? Kostaa taatusti, saatte nähdä.
selviää että made in Finland, niin luuletteko että Venäjä ilahtuu? Kostaa taatusti, saatte nähdä.
Se on koko WEF-homman koko tarkoituskin; Provosoida Venäjä Suomen päälle (2.rintama) jottei Länsi menetä kasvojaan/uskottavuuttaan omien yleisöjensä edes Ukrainan muuttues Venäjäksi.
Suomalaiset aiotaan siis uhrata viimeiseen kansalaiseen, jotta muutqma kakistokraatti-nisti WEFfiltä voisi säilyttää kusettaja pintakiiltonsa, jne - Anonyymi00032
Anonyymi00029 kirjoitti:
selviää että made in Finland, niin luuletteko että Venäjä ilahtuu? Kostaa taatusti, saatte nähdä.
Se on koko WEF-homman koko tarkoituskin; Provosoida Venäjä Suomen päälle (2.rintama) jottei Länsi menetä kasvojaan/uskottavuuttaan omien yleisöjensä edes Ukrainan muuttues Venäjäksi.
Suomalaiset aiotaan siis uhrata viimeiseen kansalaiseen, jotta muutqma kakistokraatti-nisti WEFfiltä voisi säilyttää kusettaja pintakiiltonsa, jneLapsellista lässytystä.
- Anonyymi00037
No jos Venäjä tosiaan haluaa sodan Natoa vastaan niin kyllähän se saa sen hyökkäämällä Nato-maahan.
Epäilen vaan ettei Venäjä sitä kuitenkaan halua, kaikesta uhoamisesta huolimatta.
Toki se on hyvä että sinäkin tunnustat Venäjän olevan sotarikollinen terroristinen roistovaltio, jollaiset tuollaista tekevät mitä uhkailet. - Anonyymi00040
Anonyymi00037 kirjoitti:
No jos Venäjä tosiaan haluaa sodan Natoa vastaan niin kyllähän se saa sen hyökkäämällä Nato-maahan.
Epäilen vaan ettei Venäjä sitä kuitenkaan halua, kaikesta uhoamisesta huolimatta.
Toki se on hyvä että sinäkin tunnustat Venäjän olevan sotarikollinen terroristinen roistovaltio, jollaiset tuollaista tekevät mitä uhkailet.Niin , ei Venäjällä ole ollut mitään hyökkäysaikeita Suomeen ENNEN NATO-klubin jäsenyyttäkään.......................
- Anonyymi00043
Venäjä ei pysty käymään sotaa kahdella rintamalla yhtaikaa.
- Anonyymi00006
Igori ja Sergei Pietarista tai Pietarsaaresta eivät näihin keskusteluihin osallistu. Heidän tehtävänsä on tehdä "ovelia" avauksia Suomen vaarannetusta tulevaisuudesta, joissa venäjä on toisaalta uhri, mutta myös ärsytetty karhu.
Mutta joo, venäjällä ei nähdä mitään ongelmia maan historiassa. Kaikki on tapahtunut "sallimuksen mukaan". Naapurit vapaaehtoisesti liittyneet takaisin ja näin. Onhan venäjä rajaton ja hyveellinen. Juurikas näin, kaikki muu on vieraan vallan agenttien keksintöä. - Anonyymi00012
Ikävä kyllä tyhmyys on periytyvää vai mitä lammas.
- Anonyymi00014
Ei vielä kymmenenvuotta sitten paasattu jatkuvasti sodasta. Onko nyt turvallinen olo ilman sodan pelkoa?
- Anonyymi00030
Suomi on valit. kokoaan merkittävästi tyhmempi kansakunta
- Anonyymi00015
Kreml vaatisi neuvotteluita rajatarkistuksista tms. jossain vaiheessa, jos emme olisi Natossa.
- Anonyymi00050
Aivan nyt he eivät vaadi mitään, he vain tulevat liittolaisineen.
- Anonyymi00017
Tulette te "narratut* kyllä huomaamaan ettei Nato tule suomen avuksi. Sillä on tärkeintä puolustaa USAn öljyn saanti. Suomesta se ei tarvitse kuin sotilaita puolustamaan USAn tavoitteita.
Kun sotilaat viedään johonkin lähi-itään suomesta niin venäjä marssii tilaisuuden tultua vapaasti Suomeen.
Nykyään aivottomat hallitsevat maailmaa.- Anonyymi00018
Hae apua.
- Anonyymi00023
Eiköhän se ole venäjän narratiivi ja tärkein narraus, että ei se Nato auta tai " sotilaat viedään johonkin lähi-itään suomesta". Mitäpä muuta venäjän puhetorvet voivat toistella, kun Nato on ja pysyy. Venäjän etuhan tuo olisi, ei kahta sanaa, joten kannattaa narrata tsuhnia, jospa joku uskoo.
Venäjän oma "luotettavuus" sopimuskumppanina ja sitoumukset on hyvä kääntää aina ylösalaisin. - Anonyymi00025
Nykyään aivottomat hallitsevat maailmaa.
Hetken. Ilmestyskirjaa - Anonyymi00028
Anonyymi00025 kirjoitti:
Nykyään aivottomat hallitsevat maailmaa.
Hetken. IlmestyskirjaaEikö liskot enää hallitsekaan?...vau....
- Anonyymi00038
USA ei edelleenkään ole Nato, johon kuuluu yli 30 valtiota.
Natoa ovat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Saksa, Ranska, Britannia...
https://puolustusvoimat.fi/coldresponse
"Puolustusvoimat osallistuu 9.–20.3.2026 kevään merkittävimpään arktiseen harjoituskokonaisuuteen. Norjan johtama Cold Response 26 -harjoitus kokoaa noin 25 000 sotilasta Norjaan ja noin 7 500 sotilasta Suomeen 14 eri maasta. Harjoitukseen Suomen puolella osallistuu noin 7 500 sotilasta. Suomalaisjoukkojen vahvuus on noin 3 500 sotilasta, joista noin 2 000 on reserviläisiä. Noin 4 000 sotilasta saapuu Ruotsista, Yhdysvalloista, Ranskasta, Italiasta ja Iso-Britanniasta." - Anonyymi00049
Anonyymi00038 kirjoitti:
USA ei edelleenkään ole Nato, johon kuuluu yli 30 valtiota.
Natoa ovat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Saksa, Ranska, Britannia...
https://puolustusvoimat.fi/coldresponse
"Puolustusvoimat osallistuu 9.–20.3.2026 kevään merkittävimpään arktiseen harjoituskokonaisuuteen. Norjan johtama Cold Response 26 -harjoitus kokoaa noin 25 000 sotilasta Norjaan ja noin 7 500 sotilasta Suomeen 14 eri maasta. Harjoitukseen Suomen puolella osallistuu noin 7 500 sotilasta. Suomalaisjoukkojen vahvuus on noin 3 500 sotilasta, joista noin 2 000 on reserviläisiä. Noin 4 000 sotilasta saapuu Ruotsista, Yhdysvalloista, Ranskasta, Italiasta ja Iso-Britanniasta."Noin on asiat.
- Anonyymi00031
Lopulta Suomen itsenäisyyden riisuminen ja liittäminen venäjään.
Tapahtuu väistämättäkin jo, koska "suomalaiset eivät osaa olla ihmisiksi"
Kt nyt mitä Venäjilläs julistavat:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/295aa253-2077-4149-b882-6f0bddaf424c
...hyvin surullista..
Kuitenkin niin suomlaiset kuin uralin länsipuolen venäläisetkin ovat pääsääntöisesti sieltä heidän Volgan mutkastaan.
Eli taas valk krist eurooppalaisenlaisten "sisälkissotia"- Anonyymi00039
Todellisuus on toki joskus hieman ahdistava mutta useimmiten kuitenkin ihan kiva paikka. Kävisit sinäkin siellä, edes joskus.
- Anonyymi00055
Anonyymi00039 kirjoitti:
Todellisuus on toki joskus hieman ahdistava mutta useimmiten kuitenkin ihan kiva paikka. Kävisit sinäkin siellä, edes joskus.
Joo, osuit.
- Anonyymi00041
NATO-nisset saisivat yksin itse veroissaan maksaa sotilasliiton kustannukset.
- Anonyymi00044
Itsenäisyys ei ole tärkeä asia putinistille?
- Anonyymi00045
1939 olimme yksin, nyt emme, meillä on mahtavin sotilasliitto tukena.
- Anonyymi00051
Suomelle tulisi Ukrainan kohtalo. putler hyökkäisi
- Anonyymi00053
Tänne ei venäläinen astu jalalla tai saa lyijystä.
- Anonyymi00054
Joo, ei kutsumatta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2872279
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2671339- 221334
- 41846
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i139823Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237729Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa240725- 56560
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46491- 38478