Mikäs olis Lapuan paras lounaspaikka? Ruoka, miljöö ja palvelu.
Vastaukset 37
- Anonyymi00001
Se on kuulkaat toi pizzeria Elma.
Elma on varmaan jo yli 20-vuotta ollut tämän paikkakunnan ykkönen.
Ja tähän väliin tulee yksi muisto..
Lapuan Autokeskuksessa oli hyviä lounaita taannoin joskus 80-luvulla, kaupungin työporukassa käytiin autokeskuksessa syömässä useammastikin.- Anonyymi00008
höpö höpö ,,pizzapaikka vaan eikä mikään ravintola
- Anonyymi00010
olikos kyse kumminkin nykyisistä ruokapaikoista eikä
mistään 80 luvun menneistä ajoista,haloo valoja päälle - Anonyymi00013
Lillin lounas maksoi viisi markkaa. 👍
- Anonyymi00021
Anonyymi00008 kirjoitti:
höpö höpö ,,pizzapaikka vaan eikä mikään ravintola
Elma on Pizzeria & Kebab ravintola.
höpöhöpö pottunenä kuvittelee ravintolaksi ainoastaan paikkaa jossa on tarjolla perunoita :D
- Anonyymi00002
Eikö se ole kuoleva haamukylä kun lapsetkin katoilee
- Anonyymi00004
Marian Talli
- Anonyymi00006
Marian Talli ravintola sulki ovensa syksyllä 2024 mentyään konkurssiin.
- Anonyymi00005
Kyllä Kerkäs on parhaat ruuat ja Miliööt
- Anonyymi00009
huono paikka ,kaukana keskustasta ei jatkoon!
- Anonyymi00007
käyppäs kuule itte testailemassa äläkä kysele
- Anonyymi00011
Abc:lla on huvät pöperöt
- Anonyymi00014
BYÖÖÖRGH! 🤢 🤮
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
BYÖÖÖRGH! 🤢 🤮
Byöörgh ei näemmä syö lounaaksi oikeaa ruokaa ollenkaan, vaan käy vain hesellä vain sotkemas majoneesit vain suupieliin.
- Anonyymi00012
Emberkn Ruoka on ykkönen.
- Anonyymi00017
Joo se emberi on ihan jees lounaspaikka, varmastikin Lapuan paras. Mutta koko Suomen mittakaavassa se on sellainen keskinkertainen peruslounaspaikka, ei kuitenkaan hurraahuutoja.
Tietysti mulla on hieman eri perspektiivi, kun on tullut syötyä lounaspaikoissa ympäri maata. On myös niitä paikkoja Suomessa, missä on aivan uskomattoman hyvä ja laadukas lounastarjonta, Lapualla nyt ei voi tokikaan sellaista odottaakaan.
Eli Lapuan mittakaavassa 5/5 ja
Koko maan mittakaavassa 3/5 - Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Joo se emberi on ihan jees lounaspaikka, varmastikin Lapuan paras. Mutta koko Suomen mittakaavassa se on sellainen keskinkertainen peruslounaspaikka, ei kuitenkaan hurraahuutoja.
Tietysti mulla on hieman eri perspektiivi, kun on tullut syötyä lounaspaikoissa ympäri maata. On myös niitä paikkoja Suomessa, missä on aivan uskomattoman hyvä ja laadukas lounastarjonta, Lapualla nyt ei voi tokikaan sellaista odottaakaan.
Eli Lapuan mittakaavassa 5/5 ja
Koko maan mittakaavassa 3/5höpö höpö sun maankattava lounasinfo ja arvostelu.tuskin oot mikään hemmo arvotelemaan yhtikäs mitään HÄ?
- Anonyymi00026
Anonyymi00019 kirjoitti:
höpö höpö sun maankattava lounasinfo ja arvostelu.tuskin oot mikään hemmo arvotelemaan yhtikäs mitään HÄ?
Hei hei hei, ei pitä suuttua ei pitä suuttua..
- Anonyymi00015
Lapuahovin lohta parempaa Lapualta ei saa.
- Anonyymi00018
Se ei ole lounaslistalla... Hyvää toki on, mutta saa vasta lounas ajan jälkeen.
- Anonyymi00020
Eli pikkukylässä ei voi kommentoida parasta lounaspaikkaa. Jokuhan saattaa suuttua. Ei siellä ny montaa näköjään ole. Ehkä käyn sitten muualla lounaalla ja iltapalaksi kaupan kautta.
- Anonyymi00022
eiköhän niitä ruokapaikkoja ole eniten Suomessa tämänkokoisessa kylässä,revi siitä rysä kun taas olit väärässä
- Anonyymi00027
Anonyymi00022 kirjoitti:
eiköhän niitä ruokapaikkoja ole eniten Suomessa tämänkokoisessa kylässä,revi siitä rysä kun taas olit väärässä
Ai eiköhän. No ei. Ja hei, ei pitä luulla ei pitä luulla. Vaan pitää tietää.
- Anonyymi00035
Anonyymi00027 kirjoitti:
Ai eiköhän. No ei. Ja hei, ei pitä luulla ei pitä luulla. Vaan pitää tietää.
juu tiedän enkä luule ,,saman kokoisissa kunnissa ruokapaikkoja vain murto-osa Lapuaan verrattuna eli eniten tämän kokoisista kunnnista Lapualla ,revi siitä rysä !
- Anonyymi00023
Hahahahah Lapuan ”ravintolat” teillä ei ole kuin grillejä. Ja pysykää kumppari/kurahousu pellet pois sjoen RAVINTOLOISTA, haisette pahalle
- Anonyymi00034
assjoella nyt on omasta takaa se haju jo melkoista että turhaa kitiset loppi
- Anonyymi00024
Kauhajärveltä saa höyrymakkaraa
- Anonyymi00025
Lapuvalla syödään maituperunia ja höyrymakkaroita aina ja kaikkialla.
- Anonyymi00028
Niinkö ??? Vai yritätkö olla vitsikäs?
- Anonyymi00029
KiinaPanda on omasta mielestä paras.
- Anonyymi00030
Paras lounas Lapualla on kotilounas.
- Anonyymi00031
Kiina Panda
- Anonyymi00032
Grillien hampurilaiset Lapualla on aivan hanurista. Miksi pitää litistää muuten jo liian littana sämpylä ja lykätä se rasvakeittimeen? Oikea ja hyvä hampurilaissämpylä on kuohkea ja paksu, ei kolmen millin lätty. Tämä on joku outo paikallinen erikoisuus. Maistuukin kärähtäneelle koko ostos, kun siellä rasvas uitettu.
- Anonyymi00033
valittiin tv-ohjelmassa grilli Lapualla oliko se nyt Suomen paras vai mikä.hyviä hamppareita on niinkuin pitääkin,se joka muuta väittää valehtelee tai ei tiedä mistään mitään !
- Anonyymi00037UUSI
Totta puhut. Ei ole nähty oikeita hampurilaisia näillä leveyksillä.
- Anonyymi00038UUSI
Kaikki tuttavani ja kaverini, jotka ovat käyneet joskus Lapualla, siis eri puolilta Suomea. Niin kaikki ovat aina moittineet täkäläisiä litistettyjä hampurilaisia pahanmakuisiksi.
Tasapäät pitää niitä sen takia hyvinä, koska suurin osa ei käy mastonkantaman ulkopuolella koko elinaikana. Joten vertailupohjaa ei ole. Sama juttu lounaspaikoissa, kura kelpaa ruuaksi koska paremmasta ei ole kokemuksia.
- Anonyymi00036UUSI
Lounaspaikoista tuli mieleen, niin en ole koskaan ymmärtänyt, että miksi aikuiset miehet juo maitoa ruuan kanssa. Haetaanko siinä jotain kontaktia lapsuuteen, vai mitä? Maitohan on lasten ja vauvojen juomaa, ei aikuisen. Jossain oli tutkimuskin asiasta, että aikuisen ihmisen vatsa ei pysty kunnolla edes käsitellä maitoa. Ja samat ravintoaineet saa muistakin ruoista. Maito aiheuttaa myöskin verisuonitauteja yms. Vrt vaikkapa välimeren maiden ihmiset, ne ei juo maitoa lainkaan, ja ovat huomattavasti terveempiä ja elinikä pidempi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401872Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
- 102888
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68508Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12495- 78491