Yle kirjoittaa tänään 27.8.2026 Kokoomuksen Otto Meren X-palvelussa julkaisemasta viestistä toisen luokan parrakkaasta 180 senttisestä oppilaasta.
Henkilöllisyystodistuksen mukaan ipana on 8 vuotias.
Mysteeri rehtorin kanssa keskusteltaessa kuulemma ilmiötä esiintyy useassakin koulussa.
Nykyisen sosiaaliturvasysteemin mukaanhan Kela maksaa lapsilisää kaikille alle 18 vuotiaille.. Voin kyllä uskoa, että asia sinänsä olisi tottakin, kun katsoo näiden "alaikäisten" maahan haalittujen karvapesäkollien luksusmajoitusta kaikkine palveluineen, joiden tasoon kantaväestöllä ei ole mitään mahdollisuuksia.
Yle ei löydä koulua, ei rehtoria, eikä jutulle ole minkäänlaista todisteellista pohjaa.
Jokainen oppilas ja jokainen rehtori on kirjattu järjestelmään. Ennenkuin Meren X-viestejä julkistetaan totuutena, Yen tulee verovaroilla kustannettuna kanavana ottaa selvää ensinnäkin onko X ssä ollut julkaisu Meren kirjoittama ja mikä on sen todellisuuspohja.
Mikäli jutulla on todellisuuspohjaa alakouluikäiset oppilaat ovat todella suuressa vaarassa joutua hyväksikäytetyiksi. Silloin oikeudellisessa vastuussa olisi yhtä paljon koulu rehtori, opetushallitus, opetusministeriö ja tekijä.
Migrillä on oikeus ottaa dna-testi jos on syytä epillä että henkilö on väärällä statuksella Suomessa. Dna-testi selvittää myös iän.
Helsingissä on useita kouluja ja opetushallitus, opetusministeriö voi pyytää jkaisesta koulusta kyseisten parrakkaiden alakuluikäisten oppilaiden nimet kuin myös heidän koulunsa, ja edelleen koulun rehtorin.
Parrakkaita alakoululaisia Helsingissä ?
26
89
Vastaukset 26
- Anonyymi00001
Mikä huu-haa juttu tämä on ?
Miten Yle voi julkaista tällaisia "täti on setä jos sillä o munat" juttuja ilman minkäänlaista taustatutkimusta ? - Anonyymi00003
Ulkoa tulleilla on
varhainen puberteetti.
😁 - Anonyymi00004
Mun tyttäreni on nyte ahdistunut kun hänen luokalleen tuli ihan tavallinen suomipoika , mut sil pojal on ylisuuri muna .
- Anonyymi00006
Niinjoo tyttäreni on 12 vuotias .
- Anonyymi00015
Onko tyttärelläsi sitten iso *it*u vastakohdaksi?
- Anonyymi00017
Anonyymi00006 kirjoitti:
Niinjoo tyttäreni on 12 vuotias .
12 vuotias on islamilaisessa kultuurissa naimaiässä.
Ja huom! kristinuskoisten kohtelua ei koske sharia lait !
Niinkun ei koske Sumenkaan lait. - Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Onko tyttärelläsi sitten iso *it*u vastakohdaksi?
Entäs oma tyttäres ? Onko kyseinen elin ommeltu kiinni ja sivottu. Kltoris leikattu pois. Puuduttamatta. Lähtömaassa. Alaikäisenä.
- Anonyymi00005
Pelkkää roskaa ja se karvaturri on kaiken lisäksi kantis.
- Anonyymi00019
Häh ?
- Anonyymi00025
Maassa maan tavalla tai maasta ulos.
Käyköhän tämä partanaaman luokka sellasessa uimahallissa jossa saunaan mennän alasti ?
Onkohan se ilmoittanut olevansa lisäksi vielä naissukupuolta ?
Onko tulossa lisää lakeja suojeleen kaikkia muita kuin kantasumalaisia.
- Anonyymi00007
Nämä parrakkaat tulisi tosiaan pakottaa käymään koko perustuslailla määrätty oppivelvollisuus vellvoite Suomenkielisellä opetuksella.
Se on yksi ja paras konsti kielen oppimiseen.
Jos ei suorita suomenkielisessä koulussa normaali-iässä oppivelvollisuutta ja opi kieltä, sosiaalitukia ei tule maksaa missään muodossa, ennenkuin oppivelvollisuus on suoritettu.
Tämän 8 vuotiaan on sitten pakko asua kotonaan, ettei lastensuojeluviranomaiset puutu asiaan. Lapsilisiähän ei voida maksaa ellei partamies asu kotona.- Anonyymi00012
Joo ja omat suomenkieliset luokat tietysti näille parrakkaille alaikäisille. Myös normaaliluokkien koulujärjestys välitunteiteineen, luokassa istumisen, käyttäytymisen, jälki-istunon, todistuksen saamiseen, kouluruokailun, koulun alueelta pistumisen ja muun normaalin koulujärjestyksen osalta voimaan.
Olkon oppilas minkä ikäinen tahansa, jos hän kuuluu verovaroilla maksettuun koulujärjestelmään, vanhemmat olisivat vastuussa kaikesta paikkojen hajoittamisesta, varastelusta ja väkivaltaisesta käytöksestä.
Rahallinen vastuu otettaisiin suoraan sosiaali tuista tai ulosotto menettelyn kautta, kunnes korvaukset olisi maksettu.
Tämä koskisi myös oikeuden uhreille määräämiä korvauksia henkisestä ja ruumiillisesta kivusta. Myös oikeudenkäyntikulut asianajajineen, todistajapalkkioineen, tulkkeineen ja muine kuluineen otettaisiin sosiaalituista ta ulosoton kautta, kunnes koko korvaussumma olisi kuitattu.
Opettajille täytyy antaa sama suoja kuin poliisille ja virkamiehille on annettu väkivaltaisesta vastustamisesta liittyen tilanteeseen.
Jos oppilas uhkaa opettajaa ruumiillisesti ja pettaja yrittää pulustautua tai saada oppilaan rauhoittumaan, oppilaan väkivaltainen käytös olisi virkamiehen vastustamista.
- Anonyymi00008
Suvaitkaa ihanaa
- Anonyymi00009
verorahoilla maksettiin näidenkin ministerien ja kansanedustajien palkka jotka ovat tästä vastuussa.
korotuksia, leikkauksia, lisää velkaa.- Anonyymi00020
Kyll tosiaan on menty perse edellä puuhun.
Ja nyt maksetaan kalliisti.
- Anonyymi00010
Silmät auki toopet !
Ettekö te näe kuinka yhteiskunnan itsensä säätämiä lakeja käytetään häikäilemättä sitä itseään vastaan.
Mamujen innovaatiot sosiaalitukien lypsämiseksi ovat yli 100 % luokkaa.
Kaikessa nämä vetoavat "kulttuuriin " ja "rasismiin " jolla perustellaan oikeus ohittaa Suomen perustuslaki ja rikoslaki.
Ihmeen hyvin Suomen laki tunnetaan näiltä osin, mutta jstain kumman syystä sitä ei tunneta lainkaan, kun kyse on omaisuusrikoksista, raiskauksista naisten silpomisista ja pakkonaittamisista ja lapsentekopakosta lapsilisien saamiseksi. - Anonyymi00011
Paljon parjattu sote-uudistus sulki Helsingin sote-automaatin, jolla tienattiin valtion maksamilla tuilla liittyen mamuihin.
Helsinkihän on nyt omana alueenan ulkona sote alueista.
Koulutuskustannukset ovat kuntien vastuulla varhaikasvatuksesta (päiväkodit) lähtien oppivelvollisuuden ylärajaan asti. Nämä kustannukset on maksettava vaikka palkkioita mamujen asuttamisesta ei enää tulekaan entiseen malliin.
Niin makaa kuin petaa. - Anonyymi00013
Ei kaikissa maissa ole lapselle mitään virallista syntymätodistusta, josta todellinen ikä selviäisi. Syntymäaika voidaan keksiä paljon myöhemmin.
- Anonyymi00021
Näitä olalta vedettyjä syntymäaikoja on paljon. Perheitä yhdistettiin vaikkei tiedetty muuta kuin ihonväri ja puhuttu kieli.
- Anonyymi00028
Ikä on vain ilmoitusasia kuten myös sukupuoli.
- Anonyymi00014
Meri haluaa Eduskuntaan. Hänhän oli tämä, joka väitti, että ruokajonoissa olivat rikkaita. Kannattaa suhtautua varauksella hepun väitteisiin. Kokoomuslainen Oulunkylästä.
- Anonyymi00022
Kyllä ruokajonoissa on sinne kuulumattomia.
Täsä taannoin oli haastattelu kun yks mies kehu ettei tänään ollu mulle sopivaa ja poikkesin samalla kaljalle.
Tarpeeks kun on nälkä ei kaljatuoppiin ole varaa. - Anonyymi00023
Koko ruokajono systeemi on perseestä.
Jokainen kassin hakeva sais todistaa henkilöllisyytensä ja asuinpaikkansa allekirjituksellaan.
Taitais jonot pienentyä.
Ja nähtäis nämä jokaisen jonon haalijat. - Anonyymi00024
Sitä kuuluisaa Lapinlisää pelissä ?
- Anonyymi00026
Ai että ihan DNA-testi, jolla selvitetään ikä?
Juokse suolle testailemaan sammakoita. - Anonyymi00027
Sipilän lellipennun kavereitako?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361256Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke581025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63943- 56904
- 51781
- 65768
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81716Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38688- 82682
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30625