Kremlin hermo petti Syynä Stubb

Anonyymi-ap

Stubb on MIES!

Kremlin verbaalinen hyökkäys Alexander Stubbia vastaan paljastaa, että Venäjällä pelätään sodan pelisääntöjen pysyvää muuttumista, kirjoittaa Iltalehden ulkomaantoimittaja Heikki Mulari.

Ukrainan tukeminen, Venäjälle sodasta aiheutettavan hinnan kasvattaminen ja Kiovan kyky iskeä syvälle rintamalinjojen taakse Moskovaa myöten ovat kuitenkin olleet länsimaisessa keskustelussa jo pitkään.

Kremlin reaktio kertoo vähemmän Stubbin puheen uutuusarvosta kuin siitä, että sen sanoi juuri Suomen presidentti Ukrainan itsenäisyyspäivänä Kiovassa.

Vaikka Putinin armeijan invaasio on nyt kestänyt jo yli 4,5 vuotta, Moskovassa näytetään totuttautuneen siihen, että länsijohtajat edelleen hyssyttelevät ja välttelevät asioiden sanomista suoraan.

Moskovassa ilmeisesti pelätään, että länsi ei enää suostukaan pelaamaan säännöillä, joissa vain Venäjällä on oikeus iskeä vastustajan selustaan.

Kremlin kauhuskenaario on, että Ukraina viimein saisi länneltä ansaitsemansa täyden tuen ja vapauden iskeä Venäjälle.

jatkuu
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a49ab4a6-a056-4c44-8c06-8fd4dfaf72d5

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Slobot eivät tykkää, kun joku puhuu asiat suoraan ja kannustaa ukrainalaisia vastaamaan samalla mitalla venäläisille. Luulivat että vain heillä on oikeus ampua ohjuksilla sisä-Ukrainaan. Nyt tulee Ukrainasta pikku kuittia.

    • Anonyymi00002
      • Anonyymi00007

        Siitä tulee korkeintaan lässähtänyt Puttentaatti.


    • Anonyymi00003

      "On teillä kovat luulot pikkumaan presidentistä."

      Siis venäläisillä:
      Kremlin verbaalinen hyökkäys Alexander Stubbia vastaan paljastaa, että Venäjällä pelätään sodan pelisääntöjen pysyvää muuttumista

    • Anonyymi00004

      Ukrainan sodan vaikutus Venäjän talouteen

      Ukrainan sota ja sen seurauksena asetetut länsimaiset pakotteet ovat muokanneet Venäjän taloutta syvällisesti ja pitkäaikaisesti. Vaikka maa ei ole ajautunut välittömään romahdukseen, sen talouden rakenne on vääristynyt ja kasvunäkymät ovat heikentyneet merkittävästi. 

      Sotatalous ja julkinen kulutus

      Venäjän talous on siirtynyt vahvasti sotatalouteen. Valtio on pumpannut valtavasti varoja aseteollisuuteen ja sotilaiden palkkoihin. Tämä julkinen kulutus on ylläpitänyt teollisuustuotantoa ja laskennallista BKT:n kasvua, mutta se ei luo pitkän aikavälin tuottavuutta tai hyvinvointia. 

      Inflaatio ja työvoimapula 

      Ylikuumeneminen ja inflaatio:

      Valtaisa sotavarustelu ja valtion menot ovat kiihtyneet inflaatiota, mitä vastaan keskuspankki on joutunut nostamaan ohjauskorkonsa erittäin korkealle tasolle. 

      Akutoidun työvoimapula:

      Yli sadantuhannen nuoren ja koulutetun kansalaisen maastamuutto sekä satojentuhansien miesten rekrytoiminen rintamalle on aiheuttanut historiallisen työvoimapulan siviilisektoreilla.

      Kaupan reititys ja riippuvuus Kiinasta

      Länsimaiden asettamat energiapremiot, teknologiavientiä koskevat pakotteet ja pankkisektorin rajoitukset ovat irrottaneet Venäjän länsimarkkinoista. 

      Kaupan suuntautuminen:

      Venäjä on korvannut länsikauppaa suuntaamalla raaka-ainevientiään (erityisesti öljyä) Kiinaan, Intiaan ja muihin Aasian maihin – usein huomattavin alennuksin. 

      Teknologiavaje:

      Kriittisen länsimaisen teknologian ja komponenttien tuonti on vaikeutunut, mikä heikentää tuottavuutta ja teollisuuden modernisaatiota. Maa on muodostunut vahvasti riippuvaiseksi Kiinan tuonnista ja Yuan-valuutasta.

      Tulevaisuuden näkymät

      Vaikka Venäjän valtio on onnistunut suojautumaan välittömältä rahoituskriisiltä vararahastojensa ja vaihtoehtoisten kauppareittien avulla, pitkällä aikavälillä talous kärsii rakenteellisesta näivettymisestä. Investointien puute, teknologinen jälkeenjääneisyys ja väestörakennekuoppa leikkaavat maan pitkän aikavälin kasvumahdollisuuksia.

    • Anonyymi00005

      Tekoälyn johtopäätös:
      -----------------------------
      Kun lasketaan yhteen USA:n historiallinen valmius käyttää liittolaismaitaan strategisena pelikenttänä ja Suomen muuttuminen sotamateriaalin suurtuottajaksi, riski sille, että Suomi kiskotaan mukaan Euroopassa käytävään suursotaan seuraavan viiden vuoden aikana, on historiallisen korkea. Suomi ei ole enää sivustakatsoja, vaan infrastruktuurinsa puolesta aktiivinen osapuoli siinä koneistossa, jolla mahdollista sotaa tullaan käymään.
      ------------------------

      • Anonyymi00008

        Teillä RyZZälässä on kehno tekoäly🤣


    • Anonyymi00006

      Sirkuspelle Putin tanssii Ukrainan pillin tahtiin.

    • Anonyymi00009

      SLAVA UKRAJINI 🇺🇦💪

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      97
      1669
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1093
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      16
      948
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      868
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      85
      796
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      19
      761
    7. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      756
    8. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      755
    9. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      748
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      727
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      705
    12. 68
      702
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      684
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      661
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      605
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      604
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      596
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      585
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      565
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      152
      556
    Aihe