Siis sellaista olen ihmetellyt, että voiko pillereiden sivuoireet olla samoja kuin raskausoireet. Siis minulla on nyt ilmaantunut todella paljon noita raskausoireita.
Aloitampa alusta:
Jouduin vaihtamaan pillerimerkkiä kesän alussa tri-minuletista tri-femodeniin. Siinä vaiheessa minulla alkoi pikkuhiljaa enemmän ja enemmän ilmaantua raskaudelle tyypillisiä oireita. Tein raskaustestin joka näytti negatiivista. Menkatkin tuli, jokseenkin erilaisina, normaalisti mulla alkaa kuukautiset sunnuntaina, mutta nyt alkoi oikein pintä tiputteluvuotoa satunnaisesti jo lauantaina, samalla tavalla sunnuntaina ja varsinaisesti menkat alkoivat vasta maanantai-iltana. Ne olivat normaalia niukemmat. Kuitenkin normaalit verrattuna joihinkin muihin, mutta mulla on yleensä niin runsaat pillereistä huolimatta, että saa sidettä vaihtaa parin tunnin välein. Nyt pystyi olemaan jopa 6 tuntia ilman wc:ssä käyntiä. Samoin yöllä ei tarvinnut herätä, eikä ollut tullut läpi. Normaalisti menkat ovat loppuneet perjantaina tai lauantaina (lopullisesti), mutta nyt jo torstaina. Eli olivat lyhempikestoiset.
No niin.. toinen kuukausi meni ja oireet lisääntyivät. Menkat olivat samanlaiset kuin edelliset (yllä kuvatun tapaiset). Tein uuden testin ja sekin oli negatiivinen. Siispä ihmettelen näitä oireita. Mulla on siis pahoinvointia, aluksi pitkin päivää, mutta nyt painottunut aamuun. Huimausta, päänsärkyä, alavatsan vihlaisukipuja ja outoja tuntemuksia (jomotusta ym), mielialan vaihteluita (itken jopa iloisille kohtauksille tv-sarjoissa, ei normaalia), toisen käden pikkusormen nivelessä on kipuilua, valkovuotoa (ei normaalisti ole), kuumeilua, nenä vuotaa ja on tukossa, väsymystä, palelua jne. Eli todella paljon raskausoireita. Kaksi negat. testiä olen kuitenkin tehnyt ja syön pillereitä.
Mietinkin, että voiko todellakin pillereiden sivuvaikutukset muistuttaa näin paljon raskausoireita vai onko tämä jotakin muuta. Voiko kaksi testiä näyttää väärin.
Sekavaa tekstiä, mutta koettakaa jaksaa lukea :)
Aloitampa alusta:
Jouduin vaihtamaan pillerimerkkiä kesän alussa tri-minuletista tri-femodeniin. Siinä vaiheessa minulla alkoi pikkuhiljaa enemmän ja enemmän ilmaantua raskaudelle tyypillisiä oireita. Tein raskaustestin joka näytti negatiivista. Menkatkin tuli, jokseenkin erilaisina, normaalisti mulla alkaa kuukautiset sunnuntaina, mutta nyt alkoi oikein pintä tiputteluvuotoa satunnaisesti jo lauantaina, samalla tavalla sunnuntaina ja varsinaisesti menkat alkoivat vasta maanantai-iltana. Ne olivat normaalia niukemmat. Kuitenkin normaalit verrattuna joihinkin muihin, mutta mulla on yleensä niin runsaat pillereistä huolimatta, että saa sidettä vaihtaa parin tunnin välein. Nyt pystyi olemaan jopa 6 tuntia ilman wc:ssä käyntiä. Samoin yöllä ei tarvinnut herätä, eikä ollut tullut läpi. Normaalisti menkat ovat loppuneet perjantaina tai lauantaina (lopullisesti), mutta nyt jo torstaina. Eli olivat lyhempikestoiset.
No niin.. toinen kuukausi meni ja oireet lisääntyivät. Menkat olivat samanlaiset kuin edelliset (yllä kuvatun tapaiset). Tein uuden testin ja sekin oli negatiivinen. Siispä ihmettelen näitä oireita. Mulla on siis pahoinvointia, aluksi pitkin päivää, mutta nyt painottunut aamuun. Huimausta, päänsärkyä, alavatsan vihlaisukipuja ja outoja tuntemuksia (jomotusta ym), mielialan vaihteluita (itken jopa iloisille kohtauksille tv-sarjoissa, ei normaalia), toisen käden pikkusormen nivelessä on kipuilua, valkovuotoa (ei normaalisti ole), kuumeilua, nenä vuotaa ja on tukossa, väsymystä, palelua jne. Eli todella paljon raskausoireita. Kaksi negat. testiä olen kuitenkin tehnyt ja syön pillereitä.
Mietinkin, että voiko todellakin pillereiden sivuvaikutukset muistuttaa näin paljon raskausoireita vai onko tämä jotakin muuta. Voiko kaksi testiä näyttää väärin.
Sekavaa tekstiä, mutta koettakaa jaksaa lukea :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
nuo raskaustestit yleensä ihan oikein näyttävät :). Mihin aikaan vuorokaudesta otat pillerin? Mä otan aamuisin ja silloin on pahoinvointia joka loppuu kun hormonihuippu laantuu. Ennen oli koko päivän kun elimistö ei ollut vielä näin tottunut pillereihin.
Raskaanakin olen ollut (vauva 1v) ja raskauspahoinvointi oli mulla ympärivuorokautista.
Otan aina iltaisin, koska herään aamulla eri aikoina, joten se on mulle helpompi ottaa illalla, jolloin tiedän varmasti olevani kotona ja hereillä. Tästä syystä jäinkin ihmettelemään, että paha olo iskee aamulla, vaikkakin kuten sanoin: se oli aluksi pitkin päivää, mutta muuttui sitten myöhemmin aamupainotteiseksi.
Sitä en muistanut sanoa, että rinnat on kasvanut myös näiden uusien pillereiden myötä melkein yhden koon ja nännit on turvoksissa. On tosi outoa, kun koskaan muut pillerit ei oo aiheuttanut mulla tämmösiä oireita, ja näin paljon.
Kiitos vastauksestasi.
Jospa tää on valeraskautta, mutta voiko siinäkään kaikkia oireita kuvitella?
Jos raskautta kovasti toivoo niin oireita on kyllä jos jonkinlaista :D. Itse tulin heti ekasta kiekasta raskaaksi joten oireet oli ihan oikeita mutta olen kyllä muilta kuullut että kun yritys on aloitettu niin joka kuu on ollut raskausoireita :D. Voithan käydä vaikka verikokeessa niin tiedät varmasti, ei ole kiva elää epätietoisuudessakaan...
Ei olla oikeestaan yritetty, kun syön pillereitäkin ja koulut on kesken. Toisaalta ei se maailmanloppukaan olisi. Voihan olla, että jos pillereistä on tullut jotakin sivuoireita,niin sitä kehittelee itelleen lisää tms. Mutta tuntuu, että on ne kaikki oireet :)
Pitää vissiin laittaa hormonien piikkiin, kun ei muutakaan keksi..:)
no noi on ihan noita samoja oireita kun mulla, ku vaihdoin merkistä toiseen. rinnat turpos ja oli niin aristavat ja pinkeet.. ja mielialat heitteli ja oli niukempia menkkoja, ja alkamis päivät heitteli miten sattu. tuskin raskaana oot, jos kerran oot syöny pillerit ohejiden mukasesti, ja aloittanut uuden merkin oikein (oikeeseen aikaan niinkus) .. niin tuskin oot raskaana. ja sitte ku sitä oikein alkaa epäileen niin tulee vähän vainoharhaseks, alkaa tarkkailee itteensä entistä enemmän... mut hei, verikokeilla se selviää! ei kannata tuhlata rahaa kaupan testein.. tee ihmeessä raskaustesti!luulis kyllä ettei menkkoja tulis ollenkaan jos raskaana oot.. ainakaan siis kuitenkin noin paljoo, ehkä jotain ihan pienen pientä vuotoa.. mut ei tollai. uus pillerimerkkikin voi vähentää menkkojen runsautta! koitahan selvittää asia, kerro kuinka kävi! :)
Mä soitin lääkäriin ja se oli samaa mieltä. Sivuoireita nää vaan on ja on tyypillistä. Huolestutti vaan kun oli niin paljon kerralla ja ei oo koskaan aiemmin ollut tällaisia oireita, vaikka on jo neljäs merkki menossa..
Kiitos kannustavasta vastauksesta..:)
eiköhän ne siitä ajan kanssa ohi mee. ihan normaalia :) hyvä että sait lääkäriltä varmistuksen asiaan..