Valehtelusta on tullut uusi normaali persujen lisäksi kokoomuksessakin
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012236919.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012236919.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitens teillä sosialisti sosialisti puolueesta:: lupasitte vappusatanen lisää ja veitte eläkeindeksin köyhiltä ja duunareilta ja eläkeläisiltä pois kuten viimexi. Jonka porvarit palautti.. mitä nyt lupaatte mitä ette toteuta
Vappusatanen toteutui, mutta kokoomuksen velkaantumisen lopettaminen ei.
Aivan, olen itse vappusatasen saaja - en kannata mitään puoluetta - mutta tuo irvailu siitä saisi jo loppua.
Se itse asiassa ylimaksettiin.
Trump sentään pitää sen minkä lupaa mutta perskokkareet valehtelevat joka kerta kun pääsevät röhkimään.
Ollaan kyllä huomattu, että hallituksessa on omaksuttu Trumpin linja.
Jaa, oletkos sitä mieltä ettei vasemmalla laidalla osata valehdella??
Kaikki valehtelevat joskus, mutta koksut valehtelevat aina
Viime vuosituhannen lopussa kokoomuksessa oli vielä sivistysporvareita. Nyt ovat tainneet siirtyä pääasiassa vihreisiin. Onko niin, että koska politiikassa on aina valehdeltu ja pyritty vetämään totuutta omille tahoille, on se siis oikeutettua? Nykyään valehdellaan todella härskisti vaikka faktat osoitettaisiin mustaa valkoisella. Ei nyt lähdettäisi Trumpin ja Putinin linjoille suomalaiset! Oli sitten poliittiset näkemykset oikealla, vasemmalla tai keskellä. Totuus ja totuudellisuus on tärkeintä, valheilla ei saa kuin hetkellistä hyötyä, eikä aina sitäkään.
Ostovoiman lissäyshän ei perustu millään lailla hallituksen toimiin, ei sen paremmin Orpon kuin Marininkaan. Kuten kuvassakin kerrotaan, niin se on ay-liikkeiden aikaansaamien palkankorotusten ansiota. Kolikon kääntöpuoli on toki se, että myös työttömyyden ja konkurssien lisääntyminen on samojen palkankorotusten vaikutusta.
Vasemmistoliitto lupasi jo korottaa veroja ja ostovoima romahtaa talouskasvun mukana.
Kokoomuksen julkikuvaa suunnitellaan mainostoimistoissa. Nyt olivat ostaneet mainontaa joltain paskalta toimistolta.