kenenkään ei tulisi enää ostaa käytettyä sähköautoa.

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/549b96af-1471-420b-bf68-a0c101494ac4

Viranomaisten uuden ohjeistuksen myötä käytetyn tai kolaroidun auton akusta vaikuttaisi tulevan Suomessa käytännössä jätettä, jota ei saa sellaisenaan hyödyntää toisen auton korjauksessa. Mikäli korjaamo käyttää näitä jätteeksi luokiteltuja osia akkujen korjaamiseen, siitä tulee pykälien mukaan akkuvalmistaja, jolta vaaditaan erittäin kalliit tyyppihyväksyntätestit sekä ympäristöluvat.

Tämä uhkaa nostaa sähköautojen korjauskustannukset ja vakuutusmaksut pilviin sekä romuttaa käytettyjen sähköautojen jälleenmyyntiarvoa. Samalla tiukka byrokratia vaarantaa yksityisen korjausalan turvallisuuden ajamalla akkujen korjaukset harmaaseen talouteen.

Asia on huomattu myös sosiaalisessa mediassa. Kärkkäimmät ovat ehtineet jo lausumaan, että kenenkään ei tulisi enää ostaa käytettyä sähköautoa.

11

56

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ssssssssssssssss

    • Anonyymi00002

      dollarit vilisee silmissä

    • Anonyymi00003

      No mutta, pääseehän sillä nopeasti liikennevaloista seuraaviin.

    • Anonyymi00005

      222222222222222222222

    • Anonyymi00006

      dddddddddddddddd

    • Anonyymi00007

      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    • Anonyymi00008
      • Anonyymi00010

        Miten tuo yksittäistapaus liittyy mihinkään jos tyhmä ei ymmärrä tarkastaa autoaan kun kuulee ja tuntee kolahduksen ja vahingonhan korvaa vakuutusyhtiö, eli korjaa tai lunastaa auton käypään hintaan.
        Vain hölmö menee ajajelemaan sellaisille reiteille jossa on iso riski kolhia akustoa.


    • Anonyymi00009

      Käytetty sähköauto on mitä järkevin ostos, hinnat ovat laskeneet jo kivasti ja akustot kestävät "ikuisuuden" ja ne voidaan testata koska vaan.

    • Anonyymi00011

      Voi voi, ei se nyt ihan noin mene mitä väität. Asiaa ollaan jo tulkittu toisin mitä sinä intoilet ja akustoja korjataan edelleen ja tullaa korjaamaan vapaammin tulevaisuudessa mitä uskotkaan.
      Ei ne vakuutusten hinnat voi määrättömästi nousta.

      • Anonyymi00012
        UUSI

        Ei voi vakuutusten hinnat määrättömästi nousta , sen takia Audin ja Porchen muutamaan käytettyyn sähköauto malliin ei enään saa kaskoa .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      319
      1369
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      327
      1307
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      104
      1077
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      971
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      767
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      631
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      617
    Aihe