https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/549b96af-1471-420b-bf68-a0c101494ac4
Viranomaisten uuden ohjeistuksen myötä käytetyn tai kolaroidun auton akusta vaikuttaisi tulevan Suomessa käytännössä jätettä, jota ei saa sellaisenaan hyödyntää toisen auton korjauksessa. Mikäli korjaamo käyttää näitä jätteeksi luokiteltuja osia akkujen korjaamiseen, siitä tulee pykälien mukaan akkuvalmistaja, jolta vaaditaan erittäin kalliit tyyppihyväksyntätestit sekä ympäristöluvat.
Tämä uhkaa nostaa sähköautojen korjauskustannukset ja vakuutusmaksut pilviin sekä romuttaa käytettyjen sähköautojen jälleenmyyntiarvoa. Samalla tiukka byrokratia vaarantaa yksityisen korjausalan turvallisuuden ajamalla akkujen korjaukset harmaaseen talouteen.
Asia on huomattu myös sosiaalisessa mediassa. Kärkkäimmät ovat ehtineet jo lausumaan, että kenenkään ei tulisi enää ostaa käytettyä sähköautoa.
kenenkään ei tulisi enää ostaa käytettyä sähköautoa.
11
56
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
ssssssssssssssss
- Anonyymi00002
dollarit vilisee silmissä
- Anonyymi00003
No mutta, pääseehän sillä nopeasti liikennevaloista seuraaviin.
- Anonyymi00005
222222222222222222222
- Anonyymi00006
dddddddddddddddd
- Anonyymi00007
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Anonyymi00008
Janin Mersuun tuli peukalonpään kokoinen lommo – käteen lyötiin 78 000 euron korjausarvio
https://www.is.fi/autot/art-2000012245697.html- Anonyymi00010
Miten tuo yksittäistapaus liittyy mihinkään jos tyhmä ei ymmärrä tarkastaa autoaan kun kuulee ja tuntee kolahduksen ja vahingonhan korvaa vakuutusyhtiö, eli korjaa tai lunastaa auton käypään hintaan.
Vain hölmö menee ajajelemaan sellaisille reiteille jossa on iso riski kolhia akustoa.
- Anonyymi00009
Käytetty sähköauto on mitä järkevin ostos, hinnat ovat laskeneet jo kivasti ja akustot kestävät "ikuisuuden" ja ne voidaan testata koska vaan.
- Anonyymi00011
Voi voi, ei se nyt ihan noin mene mitä väität. Asiaa ollaan jo tulkittu toisin mitä sinä intoilet ja akustoja korjataan edelleen ja tullaa korjaamaan vapaammin tulevaisuudessa mitä uskotkaan.
Ei ne vakuutusten hinnat voi määrättömästi nousta.- Anonyymi00012UUSI
Ei voi vakuutusten hinnat määrättömästi nousta , sen takia Audin ja Porchen muutamaan käytettyyn sähköauto malliin ei enään saa kaskoa .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3191369Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3271307- 1041077
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50998- 105971
- 106930
- 111792
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22767- 69631
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5617