Uusien värväysten kunnosta kertoo muun muassa riippumaton venäläinen verkkojulkaisu Verstka.
Verstkan haastattelemien venäläissotilaiden mukaan tänä vuonna rintamalle saapuneet uudet sotilaat ovat pääosin taistelukyvyttömiä.
– He ovat kirjaimellisesti pummeja ja rikollisia. Lisäksi he ovat usein niin sairaita ja sen ikäisiä, että tuskin pysyvät pystyssä, rekrytointitoimiston työntekijä sanoo.
Rintamalle on värvätty myös ulkomaalaisia palkkasotilaita, joiden kielitaito on heikko.
– Venäjän asevoimiin liittyy edelleen uusia sotilaita, mutta heidän laatunsa heikkenee koko ajan
Uusista värvätyistä puolet karkaa ensimmäisen mahdollisuuden ilmaantuessa, eräs lähde kertoo.
Verstkan haastattelemien venäläissotilaiden mukaan tänä vuonna rintamalle saapuneet uudet sotilaat ovat pääosin taistelukyvyttömiä.
– He ovat kirjaimellisesti pummeja ja rikollisia. Lisäksi he ovat usein niin sairaita ja sen ikäisiä, että tuskin pysyvät pystyssä, rekrytointitoimiston työntekijä sanoo.
Rintamalle on värvätty myös ulkomaalaisia palkkasotilaita, joiden kielitaito on heikko.
– Venäjän asevoimiin liittyy edelleen uusia sotilaita, mutta heidän laatunsa heikkenee koko ajan
Uusista värvätyistä puolet karkaa ensimmäisen mahdollisuuden ilmaantuessa, eräs lähde kertoo.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Hyväähän tuossa on se, ettei heitä ole värvättykään juttelemaan vastapuolen kanssa.
Haluatko arvata miksi Muukalaislegioonassa ei lähetetä ranskankielen taidotonta aktiivitehtävään vaan komentokieli opetetaan ensin?
Ja mitähän luulet tapahtuvan jos kommunikaatio ei pelaa täysin?
Kertoo ne tvssä ja meedioissa mitä on entisille tapahtuut?? Ja mixi uusia tarvitaan??
Kiovan hallinnon päivät ovat luetut, kun Venäjän hyökkäys erikoisoperaation alueella jatkuu tasaisena etenemisenä ja Ukrainan infrastruktuuri on yhä vakavammin raunioina. Virallisten tietojen mukaan Venäjän joukot olivat perjantaihin mennessä vapauttaneet viikon aikana 7 taajamaa ja lauantaina ilmoitettiin lisäksi kolmen taajaman vapautuksesta. Sotilaskirjeenvaihdon raporttien mukaan Venäjän strategiset pommitukset Ukrainassa, erityisesti Kiovassa, ovat jatkuneet tauotta yli 60 tuntia.
RyZZykän vanhan kaalisopan päivät ovat luetut eikä mikään muu.
SLAVA UKRAJINI 🇺🇦💪
Venäjä voisi voiton kunniaksi lahjoittaa sinullekin lautasellisen hyvää kaalikeittoa.
"Virallisten tietojen mukaan" 😂
Heh, trollien jutut käy epätoivoisiksi
Venäjän strategiset pommitukset? Luuletko tosiaan, että Venäjän neulanpistot saavat ukrainalaiset alistumaan Venäjän alamaisiksi? Voit nähdä uniasi 😂, mutta yritäpä ymmärtää, että kaikki muut vaihtoehdot ovat parempia kuin alistua ali-ihmisyyden lähettiläille.
Saksa saattoi toisessa maailmansodassa menettää yhdessä yössä kymmeniätuhansia kansalaisiaan. Saksan kaikki kaupungit pommitettiin tuusan nuuskaksi. Antoivatko saksalaiset periksi?
Ihmiskunnan tärkein tehtävä on taistella absoluuttista pahuutta vastaan. Ukrainalaiset ansaitsevat kaiken kunnioituksemme ja tukemme.
Venäjän tulevaisuus on jo nyt huono. Se on sitä surkeampi mitä pidempään rikollinen hallinto jatkaa sotaansa ihmisyyttä ja ihmiskuntaa vastaan.
"Saksa saattoi toisessa maailmansodassa menettää yhdessä yössä kymmeniätuhansia kansalaisiaan. Saksan kaikki kaupungit pommitettiin tuusan nuuskaksi. Antoivatko saksalaiset periksi?"
Kyllä antoivat.
Menisi reppanaryssiltä nykytahdilla vielä n. 500 vuotta, ennenkuin Ukraina olisi vallattu. Creme de la creme ... 150 000 000 tappiot = ryssiä ei enää olisi. :-)
"Tuu sää hakemaan leipäs päälle voita!". :-)
Ilman Yhdysvaltain massiivista ase- ja muuta apua Neuvostoliitto olisi hävinnyt sodan, minkä Josif Stalinkin myönsi Teheranin kokouksessa 1943.
”Kiovan hallinnon päivät ovat luetut, kun Venäjän hyökkäys erikoisoperaation alueella jatkuu tasaisena etenemisenä…”
Taisit sanoa noin jo 4,5 vuotta sitten? Silloin vielä saattoi joku uskoakin…
Pitihän olla KIEWISSÄ 2-3 pv sisällä ja koko maa 3-4 viikon aikana valloittaa. Vastaileppas Igori Pietarista mitä meni pieleen teillä? Ja mixi et ole rintamalla itse Igori Pietarista
Kiitos Jaanus. Hyvä uusia tämä vuoden 2022 uutinen aina silloin tällöin.
Höpö höpö. Taistelivat loppuun asti.
Kaalikeitto on oikeasti hyvää.
Z
Lueppas sääki, typerä mlqqu ja wannaberyssä, toi kappaleen "Johdanto", kolmas lause ... ajatuksen kanssa.
https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/ShowAllProposalAnswers?proposalId=65f57cb1-25e8-48e4-8962-ef7a50576963
Hihiii ....
Aika noloa että "sotilasmahti" Venäjä petaa itselleen häviötä Ukrainasta.
😁
Toisen maailmansodan jälkeen Saksa oppi kaiken. Neuvostoliitto ei mitään. Neuvostoliiton perillinen Venäjä sai huonot eväät vanhemmaltaan. Kun ei edellisellä oppitunnilla ymmärtänyt, että se joka miekkaan tarttuu, niin miekkaa hukkuu.
Venäjä joutui apukouluun, kun oppilas ei ollut kovin vastaanottavainen. Ensimmäistä luokkaa on nyt käyty kohta viisi vuotta, mutta vieläkään ei mene jakeluun.
Mutta lopulta Venäjä oppii. Näyttää vaativan Putinilta ja Venäjältä perikatokokemuksen aivan kuten idoliltaan.
” Venäläismedia kertoo että hyvin pyyhkii”
Voiko se muka mitään MUUTA kertoa ilman, että toimitus vangitaan?
"Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat" ... .
Nyt on todella kovat aseet otettu käyttöön!
Venäjän johtaja Vladimir Putin päätti vastikään, että Ukrainan sodan eturintamalle lähetetään 1300-luvulla eläneen suuriruhtinaan maatumattomia luunpalasia vahvistamaan venäläissotilaiden taistelutahtoa.
Kremlin katedraalista esiin kaivettuja Dmitri Donskoin jäänteitä on määrä kierrättää joukko-osastosta toiseen, jotta venäläissotilaat saisivat niistä henkistä tukea ”erikoisoperaation” pikaiseksi voittamiseksi.
Legendan mukaan Donskoi yhdisti Venäjän kansan ja johdatti sen voittoon Kulikovon taistelussa syyskuussa vuonna 1380. Vastassa oli mongolien ja tataarien joukkoja johtanut sotapäällikkö Mamai, joka menetti valta-asemansa ja sai surmansa salamurhassa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012230521.html
Olisikohan PutinsKYY vähän epätoivoinen?
🤡
Vainajan luunsirut auttavat
" Putin päätti vastikään, että Ukrainan sodan eturintamalle lähetetään 1300-luvulla eläneen suuriruhtinaan maatumattomia luunpalasia vahvistamaan venäläissotilaiden taistelutahtoa.
Kremlin katedraalista esiin kaivettuja Dmitri Donskoin jäänteitä on määrä kierrättää joukko-osastosta toiseen, jotta venäläissotilaat saisivat niistä henkistä tukea ”erikoisoperaation” pikaiseksi voittamiseksi"
IS
” Vainajan luunsirut auttavat”
Ellei sitten niitäkin rintamalla varasteta….
Korruptio rintamalla on niin yleistä!
Turha mainitakaan että kaikki menee suunnitelmien mukaan ellei jopa paremmin!
Riippumaton venäläismedia kertoo Venäjän värväysongelmista
”Niin sairaita ja sen ikäisiä, että tuskin pysyvät pystyssä”
Venäläismedia Verstka kertoo laajassa selvityksessään rintaman heikentyneistä olosuhteista ja liikekannallepanon valmisteluista Venäjällä.
jatkuu
https://yle.fi/a/74-20242851
Mitään muuta ei venäläinen media VOI kertoa, jos haluaa vankilan väistää…
Rikos se Venäjällä onkin, että puhuu totta.
44.Div viittasi linkissään seuraavaan tekstiin:
"Johdanto
Oikeusministeriö pyytää lausuntoa rikoslain 12 ja 25 luvun muuttamista koskevasta HE-luonnoksesta.
Esityksessä rikoslakiin ehdotetaan lisättäväksi kolme uutta rangaistussäännöstä. Niillä säädettäisiin rangaistavaksi vahingollinen informaatiovaikuttaminen, materiaalisen tuen antaminen vakoilurikoksen tekemistä varten ja vainoaminen tiedustelutarkoituksessa. Lisäksi muutettaisiin rikoslain maanpetoksellista yhteydenpitoa koskevaa pykälää."
PasiToivonen vastasi:
"On siis rikos tykätä kaalikeitosta."
Kaalikeitosta saa varmasti tykätä jatkossakin ilman rikosseuraamuksia. Jopa siitä "kaalikeitosta", johon rivien välistä toisinaan ehkä viitataan. Mutta jos tuo "kaalikeitto" on pilallista ja aiheuttaa vaaraa yleiselle terveydelle, sen aktiivinen tyrkyttäminen muiden syötäväksi voi jatkossa osoittautua rikolliseksi.
Syö Pasi tuota pilallista kaalikeittoa aivan rauhassa vatsasi täydeltä, jos mielesi tekee, ei sitä kukaan voi estää. Mutta älä syötä sitä toisille.
Rauha tuloo kun Venäjä poistuu Ukrainasta, ei aikaisemmin.
Hyvin pyyhkii, kuuluu varastetusta vessasta.
Hyvin pyyhkii venäläinen keskisormella kuten aina.
Itä-Ukrainan alueet, joissa on äänestetty, ovat osa Venäjää...mutta riittääkö se mihinkään?
Pitää laskea kustannukset ja kysymyksessä on fasimin kitkeminen, palvelus monille hallinnoille Euroopassa.
Ottaen huomioon sodan aloittaja, Venäjä tulee vaatimaan rankat korvaukset.
LOL. Harhaista hevonpaskaa, tiltu. Sodan alittaja ja ainoa syyllinen siihen on terroristi- ja rikollisvaltio Venäjä itse.
Kannattaisi tutustua sodan perussyihin ja Naton laajenemiseen ensin.
Ja myös Suomi tulee saamaan omat korvausvaatimuksensa jälleen kerran ja ne ovatkin kovemmat, kuin viime sotakorvaukset.
Sodan perussyyt ovat Venäjän diktaattorin fasismi ja imperialismi, kuten niin usein on jo todettu ja NATO ei ollut laajenemassa eikä Ukraina pyrkimässä NATO:on silloin, kun Venäjä tämän rikollisen sotansa Ukrainassa aloitti. NATO laajeni vasta siksi, että Venäjä Ukrainaan rikollisesti hyökkäsi. Tututstuhan sinä itse faktoihin, tiltunen.
Buahhahhaaa, että osaa olla harhaista settiä.
"Ja myös Suomi tulee saamaan omat korvausvaatimuksensa"
Syylliset ovat eduskunnassa ja hallituksessa ministereinä ja tietysti itse Stubb. Hölmöyttä on ollut tämä Ukrainan avustaminen, kun ei edes ne avustukset ole menneet siihen mihin on tarkoitettu vaan korruptioon politrukeille. Kaikki tulee vielä esille ja silloin kansa näkee mitä lieroja on äänestänyt päättäjiksi.
Zelenskyi on ollut ovela ja saanut narrattua hölmöjä koukkuunsa ja sirkus jatkuu edelleenkin.
Vaalit on kohta edessä ja jos ihmiset ovat yhtä hölmöjä äänestämään näitä Zelenskyin palvojia niin siitä vaan pohjaan menee koko hölmölä.
"Hölmöyttä on ollut tämä Ukrainan avustaminen, kun ei edes ne avustukset ole menneet siihen mihin on tarkoitettu vaan korruptioon politrukeille. Kaikki tulee vielä esille ja silloin kansa näkee mitä lieroja on äänestänyt päättäjiksi."
Miksi et laita todisteitasi esille, kun tiedät asian jo nyt, tiltunen?
Kunhan Venäjän fasismi saadaan tuhottua, rauha palaa Eurooppaan, kunnes siellä nousee taas joku uusi diktatuuri.
- ei ne opi
Kertoisitko miten tuo Venäjän fasismi saadaan tuhottua ?
Lännellä ja Natolla on ollut aikaa tuhota Venäjä, mutta nyt se aika on mennyttä, kun ei ole uskallettu silloin, kun siihen olisi ollut mhdollisuus.
Fasismi tuhoaa taas tavallaan itse itsensä, se tapahtuu ennemmin tai myöhemmin, sisäisen tai/ja ulkoisen paineen vaikutuksesta, näin on käynyt lukemattomia kertoja ihmiskunnan poliittisessa historiassa. Ongelma tulee olemaan sen uuden nousun estäminen niin Venäjällä kuin muuallakin, ja sen aiheuttamien tuhojen minimoiminen.
” Venäläismedia kertoo että hyvin pyyhkii…”
VOIKO VENÄJÄN MEDIA MITÄÖÄN MUUTA EDES KERTOA?
Ei maassa ole vapaata mediaa! Ei ole KOSKAAN ollut!
Saksan mediakin kertoi aikoinaan kuinka hyvin menee, aivan viimeiseen asti.
Diktatuurissa ihmisillä on tapana mukauskoa, että hyvin menee, vaikka kaikki näkevät ettei mene.
Palstalla nähdään, kuinka ihmiset valehtelevat itselleen.
Väkisin änketään ajatusta Venäjän fasismista, vaikka selvä faktatieto kertoo päivastaisesta, fasismiin on törmätty ukrainassa....se halutaan jotenkin peittää.
Kehottaisin pysymään faktoissa, jotka on todettu ja vahvistettu.
Fasismiin on ehkä törmätty Ukrainassa, Venäjällä se on kaikkialla.
Jo lapset opetetaan aseiden käyttöön, papit siunaavat ydinohjuksia, kirkot koristellaan armeijakuvastolla, lapsesta asti vakuutellaan että venäläiset ovat valittu kansa ja muita ylempiä pyhän tehtävän vaalijoita, hyökkäyssodassa palvelleet rikolliset aateloidaan valtakunnan uudeksi eliitiksi, armeijan arvostelu on rikos, vaalit ovat vitsi ja valta pienellä klikillä joka rikastuu sodalla jne.
Moskovan pörssissä, Aeroflot tipahti 4% heti Zelen puheen jälkeen.
Eihän se näin pitänyt mennä???
Venäjän epätoivo kasvaa kun Putlerkin kannattaa sokeita ampumaan alas drooneja.
in a televised exchange, Putin endorsed a proposal by state broadcaster VGTRK correspondent Yevgeny Poddubny to let people classified as Category D, a status covering blindness, deafness in both ears, and schizophrenia, volunteer in regional BARS drone-defense units.
Ihan on yhtä järkevä suunnitelma kuin koko sota on ollut.