Ei kalliita urheilukisoja Helsinkiin!

Anonyymi-ap

Helsinkiin suunnitellaan yleisurheilun EM-kisoja 2030. Nyt kiistellään siitä, paljonko tukea valtio lupaa. Yksi sanoo 5 miljoonaa, toinen 10 miljoonaa., kolmas 7,5 miljoonaa. 10 miljoonaa olisi noin kolmannes kisojen budjetista. Niinköhän? Summat tahtovat kasvaa ajan kanssa.

Aiotaanko loput kinuta Helsingin kaupungilta? Helsingillä on monta muuta, tärkeämpää rahanreikää. Aika harva helsinkiläinen harrastaa aktiivisesti yleisurheilua. Kukaan tutuistani ei myöskään erityisesti katso sitä telkkarista. Pitääkö meidän maksaa maalaisten huvitukset?

Kisoja perustellaan taloudellisella tuotolla. Helsingin matkailu voi kuitenkin jo nyt ihan hyvin. Hotellit ovat täynnä kesällä, jolloin kisatkin pidettäisiin. Meillä on toki Olympiastadion, mutta onhan noita areenoita muuallakin. Mikä estää järjestämistä Turussa tai Tampereella? Eikö niiden matkailu kaipaa piristystä?

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kisahankkeen projektipäällikkö Halme on pitkän linjan kokoomuslainen. Onko tästä tulossa uusi Garden-hanke?

      • Anonyymi00002

        Vaikuttaa siltä, että tämänkin hankkeen tuki on tehty kehysriihessä, kuten Garden-tuki. Esitys tuli riiheen ohi urheiluministeri Poutasen ja ilman tavanomaista virkavalmistelua.

        Joko taas kokoomus on suhmuroinut?


      • Anonyymi00004

        Orpon avustajat taas suhmuroimassa ohi ministerin.
        Avustajia ei ole valittu vaaleissa, vaan he nauttivat ainoastaan Orpon luottamusta. Orpo ei taida paljon perään katsoa.


    • Anonyymi00003

      Rahaa riittää huvituksiin, mutta ei köyhille ja sairaille. Kokoomus haluaa myös sitoa tulevien hallitusten kädet. Ja kaikki maksettaisiin velkarahalla.

    • Anonyymi00005

      Petteri ja the Orvotboys runttaa 20 miljoonaa!

    • Anonyymi00006

      Orpoa on oikeuskansleri jo kuulustellut koskien Valmet Automotiven päätöksestä ja hänen sujteestaan Ilpo Kokkilaan, joka on yksi firman omistajista.
      Asia ei sinänsä ole huono, eli oli hyvä että firmasta ostettiin ulos kiinalainen omistaja, jonka osuuden ostivat valtio ja Kokkilan sijoitusfirma.
      Aikanaan barmaan kuullaan oliko Orpo esteellinen.

    • Anonyymi00007

      Kokoomus on saanut Kokkilalta vuodesta 2011 lähtien tukea yli 120 000 euroa, kertoo Iltalehti. Viime eduskuntavaaleissa 10 000 euroa.

      Orpo on saanut suoraa vaalitukea Kokkilalta 3000 euroa, mikä oli 9 prosenttia koko kampanjabudjetista.

    • Anonyymi00008

      Kalliiksi sanotut kisat vievät, mutta myös tuovat.

      • Anonyymi00009

        Joo, suomalaiset katsojat maksavat pääsylipun ja ehkä kaljan. Joku maalta tullut ehkä majoittuu hotelliin. Ulkomailta ei tule muita kuin urheilijat itse ja heidän valmentajansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      851
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      86
      800
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      493
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    Aihe