Esim. F-15 painaa max 37 t ja F-35 30 t, joten ei tarvita maailman isointa hissiä sellaisen laskemiseen 20 metriä kallion sisään turvaan 45 asteen kulmaan laitetulla hissillä. Maan alla voi olla pitkä tunneli jonka suojatun osan edessä on 2 vahvaa teräsovea hävittäjiä varten ja ovista vain yksi on kerrallaan auki siltä varalta jos tulee ballistinen ohjus ja paineaalto sisälle. Tietysti monta pientä ovea henkilöstöä varten. Hissi alkaa betonibunkkerin sisältä.
Esim. Helsingin rautatieaseman metrossa on 45 asteen kulmassa oleva hissi. Joidenkin kanavien yhteydessä on hissi laivalle.
Esim. Helsingin rautatieaseman metrossa on 45 asteen kulmassa oleva hissi. Joidenkin kanavien yhteydessä on hissi laivalle.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi haluat jakaa tämmösistä hölynpölyä meille? Oletko vähän lapsi vielä?
Lapselliset ei osaa erottaa ei-kannattavaa ideaa hölynpölystä. Jos analyysi, joka perustuu teknologiaan, talouteen, taktiikkaan ja strategiaan antaa tulokseksi että maanalainen kalliosuoja ja hissi hävittäjille ei ole kannattava idea ja olisi tehoton tapa käyttää puolustusmenoja, se ei tarkoita että idea oli hölynpölyä.
Jos esittää ideoita, on väistämätöntä että analyysin jälkeen osa ideoista osoittautuu kannattamattomiksi ja tehottomiksi, mutta se ei ole minkäänlainen indikaatio idean esittäjän henkisestä vajavaisuudesta.
Ja miten se kallis kone siellä maan sisässä maata puolustaa, miksi se sinne pitäisi saada?
Eikö kone olisi enenmmän turvassa kun ei koskaan edes tuotaisi Suomeen, siitä kun näemmä seuraa erilaisia vaikeuksia?
Miksi suihkuturbiinista saadaan enemmän tehoa lentokoneen lentäessä nopeammin kuin hitaammin ja miksi saadaan enemmän tehoa kylmemmällä ilmalla kuin lämpimämmällä ilmalla?