Kaupunkiajoon 100–130 hv riittää hyvin, kun taas säännölliseen maantieajoon 130–180 hv tarjoaa mukavamman ajokokemuksen.
https://www.rinta-jouppi.com/tietopankki/kuinka-moottoriteho-vaikuttaa-auton-suorituskykyyn/
Rinta-Joupin asiantuntijan näkemys ajamiseen tarvittavasta tehosta
12
<50
Vastaukset 12
- Anonyymi00001UUSI
Tämä riippuu ihan ajajan ajotavasta ja millä autolla. Pieni ja kevyt auto kulkee hyvin vähemmällä teholla kuin iso ja raskas auto.
- Anonyymi00002UUSI
Neropatit liikekannalla
- Anonyymi00003UUSI
Rinta-Joupilla taitaa automyynti takuta, kun tullaan "ulos". Mistä helvetistä tuokin "asiantuntija" "tietää", mistä kukakin tykkää, mikä kullekkin on ajomukavuus ym?
Itse vaihdoin ison mukavan, itselleni sopivan ja ei tien tukkona olevan autoni pieneen autoon. Yhtä mukava ja ei tien tukkona oleva on sekin😁. Niin, en todellakaan ostanut Rinta-Joupilta, enkä mistään muustakaan liikkeestä vaan yksityiseltä. - Anonyymi00004UUSI
Omassa autossani on 120 hv, joka on tehokkain, minkä olen omistanut. En todellakaan ole teiden tukko enkä aikanaan ollut 60 hevosvoimallakaan. Kaikki riippuu ajotavasta ja kaasupolkimen asennosta.
- Anonyymi00005UUSI
Tuo on totta sinänsä, toisaalta mukavuutta on sekin miten se "riittävä" suorituskyky tulee ulos. Esimerkiksi moottoritien rampeissa riittääkö aivan normaali ajotapa vai pitääkö konetta vedättää joka vaihteella punarajalle tarvittavan teho ulossaamiseksi.
- Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tuo on totta sinänsä, toisaalta mukavuutta on sekin miten se "riittävä" suorituskyky tulee ulos. Esimerkiksi moottoritien rampeissa riittääkö aivan normaali ajotapa vai pitääkö konetta vedättää joka vaihteella punarajalle tarvittavan teho ulossaamiseksi.
Tuo on todella tärkeä asia ja kaikilla auton ostajilla ensimmäisenä mielessä .
- Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Tuo on todella tärkeä asia ja kaikilla auton ostajilla ensimmäisenä mielessä .
Syytä ollakin, sen verran paljon näkee kaiken maailman Avensis ja Qashqai-kuskeja, joilla näyttää olevan ylivoimaisia vaikeuksia saada auto kiihtymään muun liikenteen tahtiin, juuri esimerkiksi noissa rampeissa.
Kuskistahan se viime kädessä on kiinni, mutta joku perus bensa-Avensis nyt vaan vaatii sen 5000 rpm koneeseen ennen kuin auto edes jotenkin alkaa kiihtymään -> ei välttämättä sanan varsinaisessa mielessä miellyttävää matkantekoa.
- Anonyymi00008UUSI
Eiköhän joku 20-30 hv riitä kaupunkinopeuksiin paremmin kuin hyvin. Mitä tulee kiihdytyksiin liikennevaloista, niin normi kiinan skootterilla pysyy helposti liikenteen rytmissä 2 hv:lla. Maantiejossa 40-45 hv riittää henkilöautolle.
- Anonyymi00009UUSI
"Maantiejossa 40-45 hv riittää henkilöautolle."
Riittää hyvin nopeuden ylläpitoon. Toinen asia on sitten kuinka kauan menee sen maantienopeuden saavuttamiseen, tai nopeudenmuutoksiin yleensä. - Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
"Maantiejossa 40-45 hv riittää henkilöautolle."
Riittää hyvin nopeuden ylläpitoon. Toinen asia on sitten kuinka kauan menee sen maantienopeuden saavuttamiseen, tai nopeudenmuutoksiin yleensä.Ajettiinpa sitä ennenkin, vähemmillä hevosvoimilla mutta kuitenkin. Vielä kasarilla hitaista diesel-mersuista maksettiin uutena 3hks asunnon hintoja, vaikka kiihtyvyys sataseen oli 30 sek luokkaa.
- Anonyymi00011UUSI
Juu ja pakettiautossa oli noin 80-90 hevosta ja monesti vielä kärry perässä ja perille päästiin ihan hyvin. Ennakoinnista se on kiinni. Jos aina ottaa kiinni hitaammat, traktorit yms silloin tehoa tarvitaan kun lähdetään perästä kiihdyttelemään että pääsee ohitse. Ei kuorma-autolla ajeta traktorin kärryn laitaan kiinni, vaan sovitetaan nopeus ja mennään vauhdilla ohitse.
- Anonyymi00012UUSI
Olipas taas höpö juttu. Normiajossa pärjää kyllä loistavasti autolla jossa on n. 1 hepo per 1 kg ja jää vielä reserviäkin, kuten nykyisessä menopelissä. Aikaisempi auto oli ylempää keskiluokkaa, painoi 1250 kg ja hepoja 99. Silläkin pärjäs loistavasti ja esim. normiohitukset sujui hymyssä suin.
Paljon on juttuja jotka menee tehojen edelle, joista se ajomukavuus muodostuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551