Koulukkaat hankkivat koevastaukset TEKOÄLYLLÄ

Olipa ylläri..nyt on tulossa oikea toukka-asteen sukupolvi vai?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko tekoäly sitten jotenkin huonompi kuin Google, lunttilaput ja taskulaskimet?

Nehän kaikki ovat kuulema romuttaneet älyllisen tason sitten kivikauden, jolloin älykkyys ilmeisesti oli huipussaan. Silloin tosin älykkyys ei riittänyt älykkyystestien tekemiseen eikä tulosten kaivertamiseen kiviin, joten emme ihan varmasti asiaa tiedä.

Älykkyyden laskiessa ihmiset onneksi keksivät entistä paremmin apuvälineitä älyllisen vajauksensa täydentämiseen.

Äänestä
  • Siis sinun logiikallasi oppiminen on turhaa, kun "joku toinen" vain vastaa kysymyksiin. Näkemys tuokin,...

    Vertaus taskulaskimeen on aika kömmähtävä. Ei sitä voi käyttää ellei ole itsellä laskutaitoa..jne.

    Äänestä

Aikanaan opparissa (oppikoulu) opettaja naureskeli, että jos on niinkin paljon älyllistä mielenkiintoa, että viitsii tehdä lunttilaput, niin siitä vaan jos ei jää kiinni.

Äänestä
  • Mitähän se kertoi ko. opettajasta...

    Äänestä

No, meidän pressakaan ei tiennyt mitä on 5 potenssiin 3, kun koululaiset kysyivät.

Sori siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olipa ylläri..nyt on tulossa oikea toukka-asteen sukupolvi vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu