Jesse Haapala valehtelee!

Anonyymi-ap

Jälleen kerran on tullut ilmi Jesse Haapalan valehtelu!
Tällä kertaa tämä herra valehtelee akkujen uudelleen käyttämisestä!

https://www.is.fi/autot/art-2000012243924.html

Tämän kaverin kohdalla valehtelu tuntuu olevan ihan päivittäistä!

35

158

    Vastaukset 35

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Satu-setä Jesse Haapala pistää parastaan!! 🤣

      Onneksi vetyautot ja vetytankkausasemat ovat tulossa vihdoin myös Suomeen! 😃👍

    • Anonyymi00002

      Niinhän se valehtelee aina!

    • Anonyymi00003

      Vetyauto alkaa vaikuttamaan aina vaan paremmalta vaihtoehdolta! 👍

    • Anonyymi00004

      Vetellä käyvä auto olis vielä parempi, harmi kun meillä on talvi ja pakkaset.
      Toimiva tekniikka tähän on jo kauan sitten englannissa kehitetty, mutta kehittäjä päätynyt muille maille, auto ja kaikki dokumentit hävitetty.
      Toyota on kehittänyt uudestaan vetellä toimivan auton, kehittämistä varmaan vielä on ja tuskimpa ikinä markkinoille tulee.

      • Anonyymi00017

        Vety auto voi räjähtää


    • Anonyymi00005

      Eipä ole mikään yllätys että sähköautofanaatikot valehtelevat!
      Tätä valehtelua on jatkunut jo vuosien ajan!

    • Anonyymi00006

      Missä kohtaa hän valehtelee? Kaikki hänen sanomansa löytyy virkamiesten ja lobbareiden laatimista ohjeista.
      Jos uusit kennot ja akusta tulee yli 90% uuden kapasiteetista, olet uuden akun valmistaja. Ja valmistajalta vaaditaan ne luvat, jotka Haapala mainitsi videolla.
      Tuo romumääritelmä koskee kaikkia laitteita, jotka viet jätekierrätykseen. Heti kun tavara tipahtaa kierrätysfirman lavalle, et ole enää sen omistaja. Koita hakea se pois, niin sinut voidaan tuomita varastamisesta.
      Tämä on tyypillistä isojen toimijoiden itsesuojelua, jolla koitetaan haalia kaikki korjautoiminta heille ja ajaa pienet toimijat konkursiin.
      Miten tuo John Deerin USA:n maatalouskoneiden korjausota menikään? Mitä teollisuus ajaa OBD-lukijoiden ja auton väylään liitettyjen laitteiden nollauksesta ja uusien osien liittämisestä kenttäväylään?
      Heidän mukaan et edes ole ostanut niitä omaksesi auton miukana. Olet vain saanut määräaikaisen lisenssin ohjelmien käyttöön. Et korjaamiseen.
      Irlannissa lääketeollisuus on ajanut "lääkekasvien" kasvattajille vuosittaisen tarkastusmaksun, jonka suuruus oli 2020 yli 300 000€. Ennen samoja kasveja sai kerätä ja myydä yksityisille luonnosta tai omasta puutarhasta ilman mitään lupia.

    • Anonyymi00007

      Aivan sama en osta sähköautoa ennenkuin laki muuttuu..ja piste

      • Anonyymi00009

        Kiitos tiedosta. Se oli meille muille arvokas tieto…


    • Anonyymi00008

      Mitäpä väliä tuolla, ostaa vaan auton käytettynä niin myyjäliike maksaa korjaukset.

    • Anonyymi00010

      Yllättyneet käsi ylös!

    • Anonyymi00011

      Onhan selvästä asiasta tehty järkyttävän sekavat ohjeistukset ja Trafin kyseessä ollessa tulkinta voi olla mitä sattuu.
      Eli akustoja saa edelleen korjata jos se tehdään oikeilla osilla ja valmistajan ohjeita noudattaen, vaikka ohjeita ei usein edes ole annettu julkisuuteen?

    • Anonyymi00012

      Nuo "uuden akun valmistus" esimerkit näyttää kyllä juuri sellaiselta miten akku käytännössä korjattaisiin, jos homma tehdään kunnolla.

      Eli ei valehdellut Jesse.

    • Anonyymi00013

      Vieläkään ei selvinnyt, että onkooman auton akun kunnostuttaminen romuttamolta haetulla modulilla akun korjaamista vai akun valmistamista. Missä menee raja, sitä ei kyennyt edes ns asiantuntija.

      Pitääkö asia ymmärtää asia niin, että jos akkukorjaamo kunnostaa valmiiksi varastoon eri autoihin akkupaketteja asennettavaksi tulevien asiakkaiden autoihin ja niiden SoH on yli 90 % niin kyseessä on akun valmstus ja silloin vaaditaan tyyppihyväksyntä?

    • Anonyymi00014

      Jätkä on ihan pelle! 😂

    • Anonyymi00015

      IS pyysi Traficomilta Haapalan väitteestä puhelinhaastattelua, mutta virasto vastasi kirjallisesti.

      Kysyisin Traficomilta, vaatiiko romuttamolle viedyn sähköauton akun tai sen osan käyttö toisessa autossa uuden tyyppihyväksynnän, kuten Jesse Haapala kertoo videollaan?

      – Ei. Jos kuitenkin päädytään valmistamaan oma akku, on sen vaatimustenmukaisuus pystyttävä osoittamaan, Traficomin johtava asiantuntija Timo Ojala vastaa sähköpostitse.

      Tarkentaisitteko vielä, mitä tarkoitetaan ”oman akun valmistamisella”? Onko yksittäisen moduulin liittäminen akkupakettiin oman akun valmistamista?

      – Riippuu tilanteesta. Moduulin asennus saattaa joissain tapauksissa olla uuden akun valmistusta, Ojala kertoo.

      Olisiko jotakin esimerkkiä tilanteesta, jossa moduulin liittäminen pakettiin olisi uuden akun valmistamista?

      – LVV:n [Lupa- ja valvontaviraston] ohjeessa on monta hyvää käytännön esimerkkiä, kannattaa katsoa sieltä, Ojala tyytyi toteamaan.

      Ohjeessa on peräti 16 esimerkkitapausta, mutta Ojala ei viitannut niistä mihinkään tiettyyn.

      Esimerkissä numero 16 Ajovoima-akun uudelleenvalmistus autokorjaamossa kerrotaan seuraavasti:

      Autokorjaamoon tulee sähköauto korjattavaksi. Auton sisältämä ajovoima-akku korjataan hyödyntäen jäteakun moduuleita. Korjausta varten akku puretaan kenno- ja moduulitasolle, sen kaikki osat testataan ja heikentyneet kennot korvataan alkuperäistä vastaavilla jäteakkukennoilla.

      Vaihdettavat akkukennot ovat peräisin autokorjaamon ostamista jäteajovoima-akuista, joista on purettu kennot/moduulit muiden akkujen korjaukseen tai kokonaan uusien akkujen kokoamiseen. Nimelliskapasiteetti palautetaan yli 90 %:iin.

      Ohjeessa kerrotaan, että esimerkissä on valmistettu uusi akku, ja kyseessä on korjattavaksi tulleen ajovoima-akun uudelleenvalmistus.

      – Muutettaessa hyväksyttyä rakennetta on vaatimustenmukaisuuden osoittamisesta huolehdittava ajoneuvolainsäädännön edellyttämällä tavalla, ohjeessa todetaan.

      Myös vastuu akusta siirtyy tuottajalle. Alkuperäinen valmistaja puolestaan vapautuu vastuusta.

      Mitä tapahtuu autolle jossa on uusi isompi akku?
      Akku voi olla jopa 120% verrattuna alkuperäiseen.
      Ei tarvitse tyyppihyväksyntää?
      Moniin hybrideihin on vaihdettu uudempia isompia akkuja, mutta niitä ei ole tyyppihyväksytty. Kuka niiden akuista ottaa vastuun? Maahantuoja vai valmistaja jos auto esimerkiksi palaa ja aiheuttaa vahinkoa rakennukselle?

      • Anonyymi00016

        Korjaat akkuja varastoon ja myyntiin vaihdetuilla moduleilla ja muilla komponenteilla esim anturoinneilla, elektroniikalla ja jäähdyksellä ym, annat akulle vaikka 20 tkm ja 12 kk takuun, nikn tuota katsotaan jo akkujen valmistamiseksi?


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Korjaat akkuja varastoon ja myyntiin vaihdetuilla moduleilla ja muilla komponenteilla esim anturoinneilla, elektroniikalla ja jäähdyksellä ym, annat akulle vaikka 20 tkm ja 12 kk takuun, nikn tuota katsotaan jo akkujen valmistamiseksi?

        Hybrideihin ei saa alkuperäisiä akkuja.
        Vaihdetaan isompi uusi. Vaatii kai tyyppihyväksynnän?
        Vai onko se maahantuojan oikeus laittaa jotain sinnepäin sopivaa?
        Missä tilanteessa se 90% sääntö on aktiivinen jos ei ole hybrideissä ja plugareissa? Vain sähköautoistako tässä puhutaan?


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Hybrideihin ei saa alkuperäisiä akkuja.
        Vaihdetaan isompi uusi. Vaatii kai tyyppihyväksynnän?
        Vai onko se maahantuojan oikeus laittaa jotain sinnepäin sopivaa?
        Missä tilanteessa se 90% sääntö on aktiivinen jos ei ole hybrideissä ja plugareissa? Vain sähköautoistako tässä puhutaan?

        Isompi akku vaatii tyyppihyväksynnän. Kuten tuo >90% taso. Se tyyppihyväksyntä koskee myös merkkikorjaamoa. Ja tyyppihyväksyntä maksaa kymmeniä ellei jopa satoja tuhansia euroja.

        Eli jos uutta akkua ei ole saatavilla, niin auto muuttuu korjauskelvottomaksi romuksi.

        Tässä on virkamies lähtenyt aivan laukalle! Selvästikään kyseinen virkaintoilija ei tiedä millaisen sopan sai aikaiseksi, sillä ei ymmärrä asiasta mitään.

        Noh onneksi Viron/Balttian pojat laittaa auton kuntoon ilman kuittia. Se varmaan olikin politbyroon märkä haave.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Hybrideihin ei saa alkuperäisiä akkuja.
        Vaihdetaan isompi uusi. Vaatii kai tyyppihyväksynnän?
        Vai onko se maahantuojan oikeus laittaa jotain sinnepäin sopivaa?
        Missä tilanteessa se 90% sääntö on aktiivinen jos ei ole hybrideissä ja plugareissa? Vain sähköautoistako tässä puhutaan?

        Eipä niitä hybridin akkuja tarvitse vaihdellakaan uusiin. Mädistä Tojoista saa käytetyn jolla ajelee saattohoitoon oman Tojonsa.


    • Anonyymi00018

      Hirveää!! 😱

    • Anonyymi00020

      Jesse on aivan oikeassa tässä asiassa. Traficomin mukaan vain virallisilla marmoritiskeillä on se viisaus, jolla auton akkuja voi vaihtaa uuteen tai korjata. Muille tuo ei ole sallittua, kuin valtavien lupien hakujen ja kalliiden testien jälkeen.
      Jos eduskunta hyväksyy Traficomin vaatimukset tuollaisena, siirtyy akkujen korjaus Viroon ja Ruotsiin. Siellä niiden korjauksessa ole mitään ongelmaa.
      Kannattaa lukea nuo paperit, joihin uutisessa viitataan.

      • Anonyymi00036

        > Jos eduskunta hyväksyy Traficomin vaatimukset tuollaisena, siirtyy akkujen korjaus Viroon ja Ruotsiin. Siellä niiden korjauksessa ole mitään ongelmaa.

        Tai sitten korjaus siirtyy navetan taakse / Pärnäsen paljalle, jossa
        a) meikataan pohjakosketuksen jälkiä (hylkäysperuste katsastuksessa) piiloon varmistamatta, ettei akkukin ole ottanut osumaa
        b) korjataan akku laittomilla purkuosilla, esim. varastetusta autosta purettuja moduleita käyttäen

        Koska se ainoa laillinen vaihtoehto on auton romutus. Siis kun puhutaan käytetystä, jolla on arvoa tyyliin 5000 €. Ei sillä hinnalla merkkikorjaamossa akkua pureta, tarkasteta ja vikaantuneita moduleita korvata upouusilla.

        Ei etenkkään silloin, kun ao valmistaja on määrittänyt ainoaksi sallituksi korjausmenetelmäksi "uusitaan koko akusto", ihan riippumatta siitä, mikä vika/vaurio kyseessä.


    • Anonyymi00021

      Akkuihin ei uusita kennoja. Sitä ei kukaan Suomessa taida tehdä. Akkuihin vaihdetaan alkuperäisiä moduleita akusta toiseen. Periaatteessa Jesse on oikeassa tulkitessaan että tämä on akun valmistusta. Näinhän se ei tietenkään voi olla koska kaikki osat on tehtaan kyseiseen akkuun valmistamia.

      Eduskunnassa ehkä 10 kansanedustajaa 200sta ymmärtää mistä tässä on kyse joten veikkaan että mitään ei tapahdu varsinkin kun maahantuojat lobbaa täyskiellon puolesta.

      Aika heikosti on asiaa puitu muissa kuin roskalehdissä. Onko Hesarissa tai Aamulehdessä asiasta ollut syventävää artikkelia?
      Pitäisi olla koska tämä asia koskettaa jo yli sataatuhatta suomalaista perhettä.

    • Anonyymi00023

      Jesse on oikeassa, mutta nämä hyväuskoiset sähköpellet puolustaa aatettaan.

      • Anonyymi00030

        Kuinka hyvin olet perehtynyt EU säädöksiin?
        Miten se liittyy mihinkään aatteeseen?

        Avaappa hiukan perusteluitasi.


    • Anonyymi00024

      Kunhan tulee kontenttia. Se on kaikilla ”vaikuttajilla” sama. Minuun ne eivät vaikuta sitten yhtään koska en usko sanaakaan mitä he sanovat.

    • Anonyymi00027

      Ihan hirveä valehtelija toi äijä!!

    • Anonyymi00028

      Nuo Trafin tekstit ovat sellaista kapulakieltä ja tulkinta mahdotonta paikoin ja niihin on jätetty ns. "vittumaisen viranomaisen" tulkinta varoja, eli päätökset voivat vaihdella laidasta laitaan.
      Onneksi asia nousi pintaa ja julkisuuteen ja ehkä nyt saadaan pitävät ja pysyvät tulkinnat ja määräykset asioille?

    • Anonyymi00029

      Ihan sekoboltsi!!

    • Anonyymi00031

      Trafin ukotko täällä trollaa?

    • Anonyymi00032

      Korjata saa mutta niitä sopivasti vanhentuneita moduleja saa? Ei kolariautoista saa ottaa moduleita, kuka takaa niiden paloturvallisuuden?

    • Anonyymi00033

      Jo nimi Jesse tekee itselleni ihottumaa. Samaa sarjaa kuin Jonne tai Jami.

      • Anonyymi00034

        No se nimihän on asiassa se oleellisin asia. Varmasti vihaat myös YLE ja vihervasemmistoa?


    • Anonyymi00035

      Median kannattaa katsoa noiden eri ministeriöiden lobbausrekisterit. Montako järjestöä on ilmoittanut edustajiensa käyneen lobbaamassa näitä järjettömiä vaatimuksia.
      Yleensä lobattavat kiittävät viimeistään seuravana Jouluna tai ostaessaan uutta autoa perheeseen.
      Itse ajoin hybridi Lexuksen loppuun. Malli oli vuodelta 2004 ja kilometrejä juuri alle 200 000. Sen pystyi vielä korjaamaan, mutta minusta liki 15 000€ sijoitus autoon ei kannattanut. Uusi invertteri maksaa 7800€ plus asennus. Siksi annoin sen osaavalle nuorelle perheelle ja tuolla se yhä kulkee liikenteen seassa.
      Invertteri ja etu- ja takamoottoreiden korkeajännitejohdot piti uusia sekä pientä ruostejälkeä muovipuskureiden hankauksen takia korjata.
      V6 moottori kestää varmasti 500 000 km, mutta noiden sähkövehkeiden toiminta ei taatusti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1092
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 73
      590
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe