Kepun Kaikkonen vaatii lisää maataloustukea

Jos kepulit pääsevät yhdessä demareiden kanssa tuhlaamaan nettoveronmaksajien rahoja, jäljestä tulee hirveää.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012254149.html
3099
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Maataloustuella voi kustantaa vasemmistolaisia lehtiä.

Äänestä

Pohjolan hölmölän pitäisi ajaa maatalous alas juuri ennen kuin venäjä hyökkää.

Äänestä
  • Petteri on Euroopan tyhmin ihminen. JA AHNEIN JA KIEROIN

    Äänestä

Maataloustuet ovat välttämättömiä. Ne mahdollistavat sen, että Suomessa kannattaa tuottaa ruokaa.

Äänestä
  • Miksi ei osteta halpaa ruokaa muista EU maista?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miksi ei osteta halpaa ruokaa muista EU maista?

    Aikanaan kun liityttiin EU:hun luvattiin halpaa ruokaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miksi ei osteta halpaa ruokaa muista EU maista?

    Ei ole ruoka halpaa enää sieläkään, kuivuus teki tuhojaan.EU on muutenkin miinuksella viljojen ja öljykasvien suhteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aikanaan kun liityttiin EU:hun luvattiin halpaa ruokaa.

    Kukas se noin lupasi ja koska? Nimiä kehiin jotta voidaan porukalla tarkistaa asia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miksi ei osteta halpaa ruokaa muista EU maista?

    Asovanmeri ja Hormusin salmi on jo kiinni. Kohta myös Itämeri. Mitä kautta aiot halvan ruuan Suomeen tuoda?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aikanaan kun liityttiin EU:hun luvattiin halpaa ruokaa.

    Muistan kyllä, kuinka EU-jäsennyyttä markkinoitiin kansanäänestyksen alla halvalla ruualla. Äänestin EI.

    Äänestä

Myrkyn vihreä äärivasemmistolainen kepu!

Äänestä
  • Keskusta on entinen maalaisliitto ,joten herra toimii puolueensa linjoja noudattaen ja ajaen niitä asioita kuin se edellyttää eli viljelijöiden.Mitä ihmeellistä tuossa nyt sitten on?

    Äänestä

Tuet voikin lopettaa ja alkutuotannolle oikea hinta. Euroopassa helteet tuhonneet satoja ja hinta sen mukainen. Tiedättekö, miksi Suomesta viedään nautoja eurooppaan? Parempihinta.

Äänestä
  • Samoin kananmunia.

    Äänestä

Maataloustuet vttuun ja lisää hormoneilla ja antibiooteilla kasvatettua lihaa Argentiinasta.

-PS-

Äänestä

Kepun viimeinen oljenkorsi ahdingossa on erilaisten tukien vaatiminen potentiaalisille äänestäjille.

1Äänestä
  • Maaseudulla on todellinen hätä.

    Äänestä

Kaikkonen keskusta tulkaa järkiin ja ottakaa PS. kädestä kiinni
ja yhdessä PELASTAKAA SUOMI!

Äänestä

Julkiset ja varsinkin kansalliset maataloustuet pitäisi lopettaa kokonaan kuten monissa maissa on jo tehty. Täysin turhia ja tehottomia jossa paskamahaökyrälssiä tuetaan julkisin varoin vaikka ei ole mitään tarvetta.

2Äänestä
  • Esim. Työttömyystuet ovat siis tällaisia ja lapsilisät, lisään edelliseeni

    Pois kaikki

    1Äänestä

  • Maatalousyrittäjät ovat nykyään isoja tilallisia. Pärjäisivät vallan mainiosti jo pelkillä puunmyyntituloillaan.

    2Äänestä

Tuossakin TUKIAISVIIDAKOSSA olisi RYDMANILLA perkaamiselle kyllä työsarkaa ja säästyisi ainakin satoja miljoonia.
Annan vain yhden esimerkin.
Viljelijä saa tuen kun pistää/istuttaa auringonkukkaa kasvamaan keväällä peltoon, siihen loppuu työt. Ei tarvi tuon jälkeen tehdä yhtään mitään, ei edes korjata satoa....näin hyvin toimii maataloustuet.

2Äänestä
  • Ei se nyt ihan noin mene. Katokorvas on tarkka rumba. Vai puun myynnillä, kaikilla tiloilla ei juurikan ole metsää. Metsätilat ovat erikseen eivätkä viljele. Siemenet kylvetään ja taimet istutetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ei se nyt ihan noin mene. Katokorvas on tarkka rumba. Vai puun myynnillä, kaikilla tiloilla ei juurikan ole metsää. Metsätilat ovat erikseen eivätkä viljele. Siemenet kylvetään ja taimet istutetaan.

    Enpä ole vielä sellaiseen maatilaan törmännyt, jossa ei ole peltojen lisäksi myös metsää.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Enpä ole vielä sellaiseen maatilaan törmännyt, jossa ei ole peltojen lisäksi myös metsää.

    Metsää vain omaan tarpeeseen, josta harvoin myydään puuta. Metätilat omistavat jos koskaan jonkin peltotilkuun jonka ovat sitten vuokranneet.

    Äänestä

Ei nämä tuet perheviljelmille mene. Isot tilat rohmuaa nämä kuten ennenkin. Ilmankos kepun kannatus on pudonnut eikä koskaan enää palaa.

1Äänestä
  • Työn määrällä on hintansa, ja kalustokaan ei ole ikuista.

    Äänestä

Nettoveronmaksajien tulot ovat työttömien ja heikkoosaisten ja köyhien kustantamia.

Äänestä

Maataloustuet ovat kommunismia. Markkinoiden mukaan pitäisi mennä.

Äänestä

Keskusta palaa takaisin polunvarsille ja aitovierille. Jokainen tietää että jos yhdestä kulusta ei leikata niin muista pitää leikata senkin edestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos kepulit pääsevät yhdessä demareiden kanssa tuhlaamaan nettoveronmaksajien rahoja, jäljestä tulee hirveää.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012254149.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu