Museoikäinen Ruotsista

Anonyymi-ap

Tein latolöydön ehjästä kokonaiseta käyntikuntoissta 63 vuitiaasta kaunokaisesta.
Auto on seisonut vuosikymmenet tallissa ja ladossa.
Auto n poistunut rekisterista koskapa sen rekisteritunnus on kierrätetty ajossa olevalle autolle.
Papereita ei ole ja Riksarkivesta löytyy rekisteröinti ja käyttöönotto ja seisonta ilmoituksia.
Trafin sivuilla sanotaan että autosta pitäisi olla jokin todistus Ruotsin viranomaiselta.
Tullia ei mene ja autoveroilmoitus pitää tehdä.
Käyttöönottoilmoitus, vakuutus ja rekisteröintikatsastus tarvitaan.

Koska omistajasta ei ole tietoa, olisko jo majan manoilla, millä todistetaan omistusketju?

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kun auton virallista omistusketjua ei pystytä aukottomasti osoittamaan (esimerkiksi siksi, että auto on seisonut vuosikymmeniä ja rekisteriin merkitty omistaja on luultavasti menehtynyt), omistusoikeus todistetaan antamalla Liikenne- ja viestintävirasto Traficomille luotettava kirjallinen selvitys auton historiasta ja omistusoikeuden saamisesta.

      1. Luotettava selvitys omistusoikeudesta(Katsastuskonttorille)

      Koska aukotonta paperiketjua (kauppakirjoja) viimeiseltä rekisteriin merkityltä omistajalta sinulle ei ole, sinun tulee laatia katsastuskonttorille ja Traficomille vapaamuotoinen, mutta mahdollisimman yksityiskohtainen selvitys.Tähän selvitykseen kootaan seuraavat asiat:

      Miten auto päätyi sinulle: Kirjoita kauppakirja/luovutuskirja sen henkilön kanssa, jolta ostit tai sait auton (esim. ladon tai kiinteistön nykyinen omistaja, kuolinpesän edustaja tai löytäjä).

      Auton historia ja löytöpaikka: Selvitä dokumentissa, missä auto on seisonut (ladon sijainti), kuinka kauan se on siellä tiettävästi ollut ja kenen omistuksessa kyseinen kiinteistö on ollut.

      Miksi papereita ei ole: Selitä lyhyesti, että auto on poistunut rekisteristä vuosikymmeniä sitten, paperit ovat kadonneet ja alkuperäinen ruotsalainen omistaja on tavoittamattomissa tai kuollut.

      Naapurien tai muiden todistajien lausunnot: Jos mahdollista, pyydä esimerkiksi kiinteistön naapurilta tai pitkäaikaiselta kyläläiseltä lyhyt kirjallinen ja allekirjoitettu todistus tyyliin: "Todistan, että kyseinen auto on seisonut tässä ladossa koskemattomana ainakin vuodesta X lähtien." Tämä vahvistaa sen, ettei kyseessä ole anastettu ajoneuvo.

      Traficom voi hyväksyä ajoneuvon rekisteröinnin, jos esität luotettavan selvityksen siitä, että ajoneuvo on ollut sinulla tai edellisellä haltijalla vähintään viimeiset 5 vuotta, eikä kukaan muu ole vaatinut siihen omistusoikeutta.

      2. Ruotsin viranomaisen todistus (Riksarkivet & Transportstyrelsen)

      Traficomin sivuilla mainittu "Ruotsin viranomaisen todistus" tarkoittaa virallista otetta Ruotsin ajoneuvorekisteristä, jolla todistetaan auton identiteetti (valmistenumero, merkki, malli ja tekniset tiedot).

      Koska olet jo löytänyt tietoja Riksarkivetista (Ruotsin valtionarkistosta), pyydä heiltä viralliset, leimatut kopiot näistä vanhoista rekisterikorteista (fiska/registreringskort).

      Nämä Riksarkivetin leimatut dokumentit korvaavat puuttuvan nykyaikaisen rekisteriotteen (Registreringsbevis). Katsastuskonttori hyväksyy nämä auton identiteetin ja aiempien Ruotsi-rekisteröintien todistamiseen.

      3. Etene prosessissa tässä järjestyksessä:

      Tee autoveroilmoitus Verohallinnolle: Vaikka kyseessä on vanha auto, tee Verohallinnon OmaVero-palvelussa autoveroilmoitus sekä käyttöönottoilmoitus. Saat sieltä verotuspäätöksen (veron määrä on todennäköisesti 0 euroa tai hyvin pieni, mutta päätös tarvitaan katsastusta varten).

      Ota liikennevakuutus: Ota autolle runkonumeron (valmistenumeron) perusteella suomalainen liikennevakuutus ennen katsastukseen menoa.

      Varaa rekisteröintikatsastus: Ota katsastuskonttorille mukaan Riksarkivetin paperit, laatimasi kirjallinen omistusselvitys, Verohallinnon päätökset sekä luovutuskirja henkilöltä, jolta auton ostit/sait.

      Katsastusviranomainen tarkastaa auton valmistenumeron, peilaa sitä Riksarkivetin tietoihin ja lähettää omistusselvityksesi Traficomin hyväksyttäväksi. Kun hyväksyntä tulee, auto saa suomalaiset kilvet ja rekisteriotteen sinun nimellesi.

      • Anonyymi00002

        Kiitos asiallisesta ja valaisevasta vastauksestasi.

        Auton historia on tiedossa aina ensimmäisestä omistajasta saakka.
        Autoa on ajanut ensimmäisen omistajan vaimo, vaikka auto on ollut hänen miehensä nimissä.
        Henkilö jolta ostin auton muistaa edesmenneen omistajan.
        Autoa on säilytetty aluksi kesämökin autotallissa ja siirretty sittemmin muualle säilöön.
        Myyjän mukaan omistajan poika on luovuttanut auton ilman dokumentteja pois vietäväksi. Pojan yhteystiedotkin ovat kadonneet, hänkin ehkä jo edesmennyt tai oikeustoimikelvoton.
        Myyjä on toiminut autokorjaajana ja huoltanut kyseistä autoa.

        Voisikohan myyjän kertoma allekirjoitettuna olla riittävä rekisteröintiin Suomessa?
        Vieläkö Transportstyrelsen tarvinnee ilmoituksen viennistä?


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta ja valaisevasta vastauksestasi.

        Auton historia on tiedossa aina ensimmäisestä omistajasta saakka.
        Autoa on ajanut ensimmäisen omistajan vaimo, vaikka auto on ollut hänen miehensä nimissä.
        Henkilö jolta ostin auton muistaa edesmenneen omistajan.
        Autoa on säilytetty aluksi kesämökin autotallissa ja siirretty sittemmin muualle säilöön.
        Myyjän mukaan omistajan poika on luovuttanut auton ilman dokumentteja pois vietäväksi. Pojan yhteystiedotkin ovat kadonneet, hänkin ehkä jo edesmennyt tai oikeustoimikelvoton.
        Myyjä on toiminut autokorjaajana ja huoltanut kyseistä autoa.

        Voisikohan myyjän kertoma allekirjoitettuna olla riittävä rekisteröintiin Suomessa?
        Vieläkö Transportstyrelsen tarvinnee ilmoituksen viennistä?

        Tuohan oli vain tekoälyn vastaus jonka kopsasin tänne.

        Kannattaa opetella sen käyttö niin saa vastauksia melkein mihin kysymykseen vaan. Ja ne alkaa olla aika asiallisiakin nykyisin.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Tuohan oli vain tekoälyn vastaus jonka kopsasin tänne.

        Kannattaa opetella sen käyttö niin saa vastauksia melkein mihin kysymykseen vaan. Ja ne alkaa olla aika asiallisiakin nykyisin.

        Oikeastaan olin jo selvittänyt asiat, mutta se selvityksen riittävyys askarruttaa edelleen.
        Suuri osa asioista löytyy verottajan ja traficomin sivuilta joita tekoäly alyttömänä kopioi.

        Tekoälykään ei taida päästä katsurin tai tarficomin virkailijan päättelyyn kiinni, he kun ovat ihmisen sukua vaikkakin virkamiesrälssiä.
        Ainoa jokseenkin varma olisi allekirjoitetut dokut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      873
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      789
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      725
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      627
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      511
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      480
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      424
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      416
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe