Uusi sakkoehdotus: alinopeudesta sakottaminen

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/6e9b215e-48ca-485e-b7f7-2f33c04c3942
"Kansanedustajan ehdotus hitaasti ajavien sakottamisesta sai sadat kansalaiset kertomaan oman näkemyksensä.
Yhden mielestä typerä idea, toisen mielestä erinomainen. Kansanedustaja Timo Suhosen (sd) ehdotus jakaa suomalaiset kahteen leiriin. Suhonen vaatii Facebook-kirjoituksessaan niiden kuljettajien sakottamista, jotka ajavat selvästi muuta liikennettä hitaammin, siis alinopeutta.
Voi olla useita syitä miksi joku ajaa hiljaa. Sen sijaan autojonon ja esim. kahden rekan ohittamisessa tulisi ehdottomasti sallia nopeusrajoituksen ylittäminen tilapäisesti ihan turvallisuussyistä.
– Rahastuksen makua. Näillä teillä ei monin paikoin pysty edes ajamaan sallittua maksiminopeutta rikkomatta autoaan, joten laitetaan tiet ensin kuntoon ja pidetään ne Lappiakin myöten myös talvella kunnolla ajokunnossa. Sitten voidaan suunnitella tällaista hölynpölysakottamista.
 Itsellä ei lompakko kestä ajaa yli 90 km/h nopeuksia nykyisillä polttoaineiden hinnoilla. "

Ajan kevytperäkärryn kanssa 80km/h silloin kun muutaman kerran vuodessa käyn polttopuita hakemassa, koska ei se kevytperäkärry muutu liikenneturvallisemmaksi lakitekstiin kynällä kirjoittamalla, kun se on ollut ennen uutta lakia liikenneturvallisuutta vaarantava asia, jos on ajanut kevytperäkärry perässä yli 80km/h, niin sakot siitä on saanut.
Lisäksi se on myös taloudellisuus kysymys, mitä kovempaa ajat, varsikin peräkärryn kanssa, niin sitä enemmän polttoainetta kuluu ja lisäksi jarrutusmatka kasvaa peräkärry perässä.
Ilman peräkärryä en aja yli 90km/h niin kauan, kun polttoaineen hinta on päälle 1,80€/l, se on ihan taloudellinnen peruste.

Jos kerran alinopeutta halutaan sakottaa, niin silloin ei tulisi sakottaa ylinopeudesta ohitettaessa.
Paljon suurempi liikenneturvallisuutta vaarantava asia on ohittaa tasan 100km/h nopeudella, kuin 120-130km/h hetkellisesti ohitustilanteessa, kuten rekkaa ohittaessa.

Entäpä sitten tilanne, jossa ambulanssi tulee hätävilkut päällä takaa maantiellä, jossa on 100km/h nopeus.
Eihän siinä tilanteessa saa alkaa hidastamaan ambulanssin edessä, kuten jotkut tekevät, vaan jatkettava samaa nopeutta ja väistettävä esim. pientareelle, jos peinnar on riittävän leveä, niin ambulanssi mahtuu aivan hyvin ohittamaan, vaikka vastaan tulsii samana aikaan autoja, jotka myökin väistävät pientareelle, niin hyvin on tilaa ambulanssin ohittaa.
Siinä tilanteessa se alinopeus on vielä vaarallisempi, kun ambulanssi tulee 100km/h ja jos autot edessä hidastavat nopeutta huoamttvasti, niin ambulanssihan joutuu jarruttamaan.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Aika vähäisellä kokemuksella laitettu vuodatus, aivan turha.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Siinä on mietitty vaikeasti asiat.
      Itseä ei ole hiljaa ajava ahdistanut ikinä, ahdistuksen tekee ne jotka jää siihen perään keskiviivalle nutaamaan.
      Toisaalta samalla polkaisulla pääsee sit useasta ohi 😂😂

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Ei se eka auto tee jonoa, vaan toinen ja kolmas.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Mitään "alinopeutta" ei ole olemassa, eikä sellaista ole missään määritelty.

      Vähimmäisnopeus liikennemerkki on olemassa, mutta sekään ei estä ajamasta hitaammin, mikäli liikennetilanne sitä edellyttää.

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Ei ole alinopeusrajoitusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      508
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      501
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      465
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe