Halpoja nuo sähköautot

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000012245697.html
"Hänen allaan oli vuosimallin 2021 Mercedes-Benz EQC sähköauto, joka oli hänelle ensimmäinen täyssähköajokki. Kesälä kertoo ajaneensa sillä mökkitiellä, jonka reunassa oli monttu ja kivi, johon pohja osui.
Hän jatkoi ajoa, koska kolahdus ei autoa vaikuttanut haittaavan. Parin viikon päästä odotti määräaikaishuolto, jossa hän kuitenkin pääsi yllättymään.
– Sieltä sanoivat, että auto täytyy ottaa lisätutkimuksiin, koska pohjapanssarissa on reikä ja pitää katsoa, että mitä alta löytyy.
– He näyttivät kuvan ja siellä oli peukalonpään kokoinen, sentin-kaksi syvyinen lommo kotelossa. Huoltoneuvoja sanoi, että siinä kohdassa on pelkästään tyhjää alla, eli se ei voi vaikuttaa akun toimintaan tai turvallisuuteen, eikä auto antanut mitään virheilmoitusta, Kesälä sanoo.
Lommo oli kuitenkin niin syvä, ettei autolla saanut enää ajaa samalla akulla. Tässä vaiheessa Kesälälle selvisi, ettei akkua saanut korjata, eikä käytettyä ollut saatavilla.
– Uuden akun hinta 78 000 euroa, auton arvo reilut 30 000 euroa, Kesälä toteaa."

Halpoja nuo sähköautot, eikä sellaisella uskalla mennä sileän asfalttiten ulkopuolelle autoilemaan, voi tulla kalliiksi.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002
      UUSI

      Tuossa oli sentään onni että vanha mersu lunastettiin hyvään 30000e hintaan. Tuo eqc:hän on romahtanut hinnaltaan aika äkkiä sinne 20-30 tonnin luokkaan juuri siitä syystä että akku maksaa paljon jos se hajoaa. Tuossa oli onni että kolahti eikä hajonnut muuten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe