Latausfirmat tekevät järkyttäviä tappioita vuodesta toiseen

Anonyymi-ap

Taustalla suuret kotimaiset sähköyhtiöt. Kun taviskuluttajat loppupeleissä maksavat kaiken, niin miksei kuluja oteta vain lataajilta vaikka tuplaamalla hinnat. En usko, että latausfirmat pääsevät Suomessa koskaan edes lähelle nollatulosta. Kipupiikit lataavat nyt ja tulevaisuudessa kotona.

Hyvä esimerkki:
Yrityksen Liikennevirta Oy (2588986-2) liikevaihto oli 49,4 miljoonaa euroa 2025 ja työllisti 145 henkilöä. Liikevaihto nousi 6,0 %. Liiketoiminnan tappio oli −27,9 miljoonaa euroa ja liikevoittoprosentti oli -56,3 %

11

<50

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Milläs rahalla noi firmat rakentaa uusia Latauspisteitä? No velkarahalla tietty. Ja ei nuo isot tekijät maksa markkinahintaa sähköstä. Niillä on tukkusopimukset ja hinta ihan eri kuin tavalliselle sukan kuluttajalle. Jos toiminta ei olis kannattavaa, niin noi olis jo nurin nuo firmat.

    • Anonyymi00002

      Liikevaihto nousi vaivaiset 6 %, ei hyvä.

      • Anonyymi00003

        Suomessa täyssähköisten henkilöautojen määrä kasvoi vuoden 2025 aikana noin 39 prosentilla.


      • Anonyymi00005

        Liikevaihto ei kasvanut välillä 2023-2025 yhtään.


    • Anonyymi00004

      ABC-lataus ja K-lataus hallitsevat latausmarkkinoita.

    • Anonyymi00006

      Liikenneasemilla ja kauppakeskuksissa hoituvat myös useimmat lataukset, se on päivän selvä asia.

    • Anonyymi00007

      Latausmarkkinat eivät ole säädeltyjä, vaan vapaassa kilpailutilanteessa. Näin ollen hinnoittelu on yritysten vapaasti tehtävissä. Jos tuottaa tappiota, niin kyllä yritys joutuu muuttamaan jotain toiminnassaan, esim juuri hinnoittelua, jos markkinoilla on sille ’tilaa’.
      Latauspaikoilla on myös houkutteluvaikutus eli niillä houkutellaan asiakkaita. Ei ole montaakaan vuotta, kun monet kauppakeskukset tarjosivat ilmaisen latauksen. Vieläkin löytyy, tosin harvoja, jotka tarjoavat maksuttoman latauksen asiakkailleen.

      Sähköautoilu on siitä helppoa, vaivatonta ja sujuvaa, että useimmilla on kotonaan ja mökeillään mahdollisuus ladata ja luonnollisesti sitä käytetäänkin. Pörssihinnoila se on ollut tähän asti todella edullista, kun kykenee joustamaan lataushetkien suhteen eikä näköpiirissä ole suuria muutoksia tähän tulossa.

      • Anonyymi00008

        Mökeillä lataaminen on aika marginaalista, muutaman kerran kesässä, että pääsee takaisin.


      • Anonyymi00010

        Sinunkin kannattaa perehtyä hieman tuon tyyppisten investointien rahoitukseen, rakentamiseen ja tulovirtoihin vaikka 10 vuoden periodilla.


    • Anonyymi00009

      Avaaja ei ymmärrä yhtään tuollaista liiketoimintaa jossa on alkuun paljon kuluja kun verkostoa rakennetaan ja tuottoa alkaa tulemaan vasta sitten kun verkosto on riittävän laaja ja työt ja laturit kuoletettu suurimmasta osin.
      Vertaa vaikka valokuituverkon rakentamiseen, asiakas jonne kuitu vedetään ei maksa euroakaan tuosta pihan ja laitteiden kotiin vedosta, vaan sitoutuu vuoden ajaksi ottamaan halvan tarjousnetin kotiinsa ja maksaa siitä vuodesta tyypillisesti reilut 200 euroa ja sen jälkeen voi irtisanoa yhteyden ja maksut loppuvat siihen.
      Meille vedettiin valokuitu ja työhön osallistui kolme eri firmaa ja neljä työntekijää eri aikoihin, käytettiin pienoiskaivuria ja muita työvälineitä ja jo itse pihan halki kuidun veto kesti yhden päivä kahdelta mieheltä. Näin nämä tulevaisuuden investoinnit tehdään ja tulo niistä alkaa kertyä vasta vuosien jälkeen. Jos laturilla lataus maksaisi moninkertaisesti tai valokuidun rakentamisen kulut perittäisiin heti kokonaan asiakkaalta, niin kumpaakaan noista ei koskaan toteutuisi.

    • Anonyymi00011

      "Virta" toimii laajemmalla alueella kuin täällä peräpohjolassa näyttää katukuvassa
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Liikennevirta
      Suomessa tuolla paljon palveluna tehtyjä latauspaikkoja ja ei ollenkaan tehokkaita isoja latauskenttiä.
      Heikkotehoiset pienasemat palvelee paikallisia lataajia ja esim. hotellissa yöpyjiä, jos ei ole hinnalla pilattu ja pitkää matkaa tekevät tarvitsevat tehokkaita latauspaikkoja, joilla lataus hoituu ennakolta varmasti tauon aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      26
      1979
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      885
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      131
      684
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      587
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      527
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    11. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      513
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      102
      424
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe