Oletko tavannut ulkokullattuja pastoreita ?

Miten tunnistat ulkokullatun uskovan ?
Ulkokullattu tarkoittaa uskovaa eikä ateistia.

Ulkokullatun uskovan kohtalo.
(Tätä eivät pastorit opeta)

Jeesuksen totuuden evankeliumia: varoitukseksi:
[51] ja hakkaa hänet kappaleiksi ja määrää hänelle saman osan kuin ulkokullatuille. Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
23100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tarkoittaa pastoreita.

Matteus 23:29 FB38

[29] Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita,

Äänestä

Roomalaiskirje 3:13
Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;

- Raamttu käytti puhujista vertauskuvaa kyykäärme.
Hauta on vertauskuva suusta.

1Äänestä

"Ulkokullattu tarkoittaa uskovaa" haha hee haha!

1Äänestä

Paskaa.💩

Äänestä

Juutalaisia fariseuksia tai lakihenkisiä valejjutalaisia tarkoittaa.

Äänestä

Ulkokullatut uskovat ovat iljetyksiä.
Raamattu ei koske omahyväisiä lahkolaisia.

Äänestä

Arkkipiispa on ulkokullattu.
Käskee vihkiä homoja.

Äänestä
  • Kymmenien helluntaiseurakuntien perustaja oli homo ja laittomuuden tekijä.

    Äänestä

Ulkokullatut kuvittelevat olevansa pyhempiä kuin toiset kristityt.

Johtava kuuluisa helluntaipastori radiossa:
"On mahtavaa olla hellutailainen".

Äänestä

Helluntailaiset opetetaan olemaan omahyväisiä (helluntaikaste, itseriittoinen oma pyhyys) pastorin työkalupakissa.

FB38
[2] Kehukoon sinua toinen, ei oma suusi; vieras, eikä omat huulesi.

1Äänestä

No, esim. ex-Miss Suomi 1. perintöprinsessa.

Äänestä

Luukas 16:31

"Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'JOS HE EIVÄT KUULE MOOSESTA ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."

Kuuleeko hellapoikien johtaja Moosesta ?

Äänestä
  • Kuuleeko arkkipiispa Moosesta, kun käskee vihkiä homoja.

    Äänestä

Ulkokullattu uskoo itseensä, omavarskauteensa, luulottelee olevansa muita parempi lain suhteen, ylenkatsoo muita.

9 Niin hän puhui vielä muutamille, jotka luottivat itseensä, luullen olevansa vanhurskaita, ja ylenkatsoivat muita, tämän vertauksen:
10 "Kaksi miestä meni ylös pyhäkköön rukoilemaan, toinen fariseus ja toinen publikaani.
11 Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani.
12 Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.'
13 Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen'.
14 Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään." ( Luuk 18)

Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

Usko Toivonen

1Äänestä
  • Kovia on jotkut pastorit kehumaan.

    Ulkokultainen on ensimäisenä pyrkimässä pelastusvarmana taivaaseen.

    1Äänestä

  • Luuk. 16:17

    Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

    Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä.

    Vaikutat Usko olevasi ylpeä ja pelastusvarma.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Luuk. 16:17

    Mutta ennemmin taivas ja maa katoavat, kuin yksikään lain piirto häviää.

    Joka sanoo: "Minä tunnen hänet", eikä pidä hänen käskyjänsä, se on valhettelija, ja totuus ei ole hänessä.

    Vaikutat Usko olevasi ylpeä ja pelastusvarma.

    Olen varma siitä, että tämä Paavalin kautta saatu todistus pitää paikkaansa:

    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi.
    ( 1Tim 1)

    Ja myös siitä, että jos vanhurskaus on saatavissa lain kautta ..

    silloinhan Kristus on turhaan kuollut. ( Gal 2:21 )

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    1Äänestä

Paavali on helppo painaa lokaan ja ottaa ohjeeksi Mooses.

Silloin on kyllä usko kohdillaan kun Mooseksen mukaan ojentautuu.

Mutta jos haluaa elää vapaalla jalalla järjestäytyneessä yhteiskunnassa, niin Moosesta tulee uskoa ja totella vain mielikuvituksessa. Käytännön tasolle sitä ei voi siirtää, koska silloin alkaa tapahtua liian kummia asioita.

Äänestä

Oppositiossa sinun on helppo olla. Mitään uskoa ei kirjoituksestasi ilmene. Entäpä kirkon papit. Valehtelevat joka pyhä ja paljon. Kippokaste on täyttä humpuukia.

Äänestä

Sulla on vapaa-ajan ongelmia.

Äänestä

Miksi et kerro eilen paransin selkäsairaan. Niitä riittää tasavallassa. Kerro.

Äänestä

One Way Mission mikä tosin ei ole helluntalainen vaan uuskarismaattinen jonka oppi on aivan omaa luokkaansa.

Siellä on opetusta missä mennään kahdella eri opilla ja pastorit jakautuu kahden eri opin mukaan.

Teppo Lehtomäki johtaa toimintaa koko lahkon puitteissa ja pyörittää myös Lahden seurakuntaa ylimpänä pastorina. Suositteli soittamaan jos on tarvetta parantua niin heidän vanhemmistolta se tapahtuu heidän käsien alla. Tyttärensä miehen nimesi vanhemiston jäseneksi vaikka poika oli vasta uskon alkumetreillä. Opettaa Raamattua ja sen kulttuurihistoriaa metallisorvarin koulutuksella. Osaa laskea hyvin paljonko sorvi syö lastua, kehui olevansa siinä taitava.


Helsingin House seurakunnan pastori on Jari Välilä. Hän kehui oman kasteensa olevan niin ylivoimainen, että muut jää kauas taakse. Hän, kun kaataa niin ei jää uskosta epäselvyyttä. Vahva käsitys Raamatun sisällöstä, kertoi historian suurimman maallisen vallan hallitsijan olleen arvoltaan Tsaari tosin kyseessä oli Raamattuun liittyvä opetus joten melko pieni virhe kuninkaiden aikakautta ajatellen. Vai olikohan se Galatalaiskirjeen opetus missä Paavali taisi varoittaa Raamatun yliopetuksesta vai miten se nyt menikään?-

Toivon Majataloa ja Hämeenlinnan One Way seurakuntaa johtaa Seppo Saarinen vanhenmisto joka on myös ylin kassan vartija.
Saarinen on korotettu vastuulliseen asemaan etenkin koska hän on tai ainakin oli yhden miehen vanhemmisto Hämeenlinnassa kaiken muun lisäksi. Pyörittää bisnestä isolla kädellä ja kantaa suurta vastuuta miestenkodin puitteissa ja koko lähetysjärjestön taloudesta lähihoitajan koulutuksella.
Yhdistyksen kirjanpito ja veroasiat hoitaa ulkopuolinen tilitoimisto Seppo kuittaa laskut, suuri vastuu pienet tulot. Elää Jumalan armossa henkilökohtaisen päätöksen perusteella, uskon kautta.

Kaikki he ovat vahvasti uskossa olevia miehiä, eikä sitä ole syytä epäillä ja eiköhän he kaikki osaa Raamattunsa ulkoa.

Erittäin arvostettu trio seurakuntalaisten mielestä, eikä minullakaan ole mitään syytä heitä pilkata.

Se Julistavatko he rakkauden evankeliumia siihen en ota kantaa, mutta olen varma, että he ovat täysin riippuvaisia siitä, että heidän on tarve kokea Jumalan armo päästäkseen Isän luokse. Ehkä he tarvitsevat sitä armoa vielä enemmän, kuin me jotka emme ole opettajan asemassa.

Ei se pahaa tekisi vaikka joku rukoilisi myös heidän puolesta. Minulla, kun ei ole tapana rukoilla muille armoa, en halua puuttua Jumalan päätöksiin millään tasolla.

Sen verran vahvasti minä luotan hänen yksinvaltiuteen, armon kokeneena. Siitä armosta minä olen Jumalalle kiitollinen lopun elämäni. Siitä eteenpäin, minulla ei ole siitä mitään tietoa. Mitä edessä on, en luota pappien lupauksiin.

En edes Missionin hurskaaseen kolmikkoon vaikka arvostan heidän työtään, mutta onko se Jumalasta?

Rakkauden evankeliumi ja Jumalan armo, ne riittävät minulle.

1Äänestä

Jos höpöttäisi koko ajan lain noudattamisesta, olisi enemmän kuin ulkokullattu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten tunnistat ulkokullatun uskovan ?
Ulkokullattu tarkoittaa uskovaa eikä ateistia.

Ulkokullatun uskovan kohtalo.
(Tätä eivät pastorit opeta)

Jeesuksen totuuden evankeliumia: varoitukseksi:
[51] ja hakkaa hänet kappaleiksi ja määrää hänelle saman osan kuin ulkokullatuille. Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu