Oletteko ajatelleet, kun kävelette

Olettekos ajatelleet, kun kävelette, että joko kävelet pyörivän maapallon pinnalla tai sitten kävelet paikallasi ja pyörität kävellessäsi maapalloa.
1491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aattele, jos maapallo alkaiski pyörii nii kovaa, ettei ihmiset pysyis enää kyydissä.

Äänestä
  • Ajattele, jos ei olisi painovoimaa, niin ihmiset kävelisivät vaan paikallaan, eivätkä etenisi, koska eivät olisi kontaktissa maanpintaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ajattele, jos ei olisi painovoimaa, niin ihmiset kävelisivät vaan paikallaan, eivätkä etenisi, koska eivät olisi kontaktissa maanpintaan.

    No ei ois sitte ihmisiäkä, ku ei ne pääsis keskenään kontaktiin

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    No ei ois sitte ihmisiäkä, ku ei ne pääsis keskenään kontaktiin

    Juu, kaikki vaan polkis paikalaan, kun leijusi, eikä olis kontaktia jaloilla maanpintaan.

    Äänestä

Kyllä. Vielä pahempaa: kun makaan sohvalla, liikun Auringon ympäri noin 30 km sekunnissa. Olen aika tehokas levätessäni.

Äänestä
  • "Koko Linnunrata-galaksi liikkuu noin 550–600 kilometriä sekunnissa"

    Me liikutaan aika hurjaa nopeutta avaruudessa.
    Tasaista on kyyti, ei mikään tärise, eikä heilu.
    Voi laittaa vaikka tulitikun pöydälle seisomaan, niin ei se kaadu, vaikka 600km sekunnissa liikutaan.

    Äänestä

Mä ajattelen nyt just. Että, jos olisin lukki ja tähän kokoon nähden ne kahdeksan jalkaa, niin missä jo olisin kun signeeraan kirjoitukseni.
Vilma

Äänestä
  • Miten pystyt hallitsemaan 8 jalkaa, ettet kompuroi ja kompastele jalkoihisi, kun välillä kaks jalkaa teettää vaikeuksia ja meinaa kompastua omiin jalkoihin, jalat tutnuvat tarttuvan oksiin, runkoihin, kuoppiin ja kaikkeen mitä metsässä on.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Miten pystyt hallitsemaan 8 jalkaa, ettet kompuroi ja kompastele jalkoihisi, kun välillä kaks jalkaa teettää vaikeuksia ja meinaa kompastua omiin jalkoihin, jalat tutnuvat tarttuvan oksiin, runkoihin, kuoppiin ja kaikkeen mitä metsässä on.

    Ei lukkikaan kompastu. Menee ihan hirmiää vauhtia.
    Minimi jalkojen lukumääräksi on kaksi.
    Vilma
    Vedin kahdella lipat viime vuonna. Toisen jalan syy.

    Äänestä

No en niinkään kävelemisestä...

Mutta kun intikalla tulee revitettyä jotain taakkaa ja tulee kuoppaa tai eturenkaat nousee ilmaan, niin varmaan tulee jotain häikkää maapallon pyörimisnopeuteen... väkisin se kasvaa. 😄

Äänestä

Ei se tunnu liikkuvan. Se on vahva toi painovoima.

Äänestä

Kävellessä en ajattele kovinkaan paljon maapallon pyörimistä, vaan monia sotkuisia ja kuormittavia ongelmia/ harmituksia, jotka selkiytyvät kävelylenkillä.
Reipas kävely, hyvä syke ja raitis ilma saavat ihmeitä aikaan.

Äänestä

Varsinaisesti olen ajatellut sitä, että kuu on tavattoman tylsä siksi, että se ei pyöri.
Ja siksi olen suunnitellut laitteen, jonka avulla sen saa pyörimään.
(toimii oikeasti, eikä ole edes monimutkainen)
((mutta melko kallis rakennettavaksi kuitenkin))

Äänestä

Silloin kun tuulee kovasti, niin etteivät hiukset pysy ojennuksessa, ajattelenpa, että pyöriipä Tellus kovasti. Suorastaan hurjasti.
Vilma

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olettekos ajatelleet, kun kävelette, että joko kävelet pyörivän maapallon pinnalla tai sitten kävelet paikallasi ja pyörität kävellessäsi maapalloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu