Alkoholiveroa ei aiota nostaa mutta bensan hinta nousee kovaa vauhtia. Bensa on kuitenkin monelle välttämätön kun taas alkoholi ei aiheuta kuin lisää kuluja yhteiskunnalle. Järkeistäminen puuttuu taas tässäkin asiassa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2005/07/382464
Alkoholiveroa ei nosteta
7
353
Vastaukset
- auto+viina=hubaa
Alkoholiverotuksen aleneminen johtaa vielä tilanteeseen jossa on edullisempaa täyttää tankki alkoholilla. Sitten käyvät viinalla niin autot kuin kuskitkin ja liikenne muuttuu koneen ja ihmisen harmonisen suhteen takia jollei nyt turvallisemmaksi, niin ainakin kiintoisammaksi.
- Pare Muuk
Viina kannattaa ostaa Virosta, samalla voi tankata auton kun bensakin on siellä halvempaa. Ruokaostosmahdollisuudetkin ovat mahtavat. Kylmälaukkuun menee herkullisia makkaroita monta kiloa! Vähän vaihtelua suomalaisiin jauho-ihra makkaroihin.
- olis
Nythän olis oiva tilaisuus siirtyä alkoholikäyttöisiin moottoreihin. Eikös sen pitäis toimia ihan niinkuin polttomoottorinkin?
Että siitä vaan tankkaamaan viinakaupalle molempia autoa ja ajajaa, no jaa ehkä kuitenkin vain autoa ja ajaja ottaa sit vasta kotona jos ottaa... - WWWNational
Yhdistelmä polttoaineita käytetään jo paljón esimerkiksi Ruotsissa. On se kyllä kummaa, että viinavero pidetään alhaalla ja bensavero korkealla, jotenkin ristiriitaista siinä olet Sagittarius ihan oikeassa.
- Taikuri oravanpyörä
Alkoholiveroa ei tarvii nostaa koska kulutus on lisääntynyt ja valtio saa rahansa.
Pensan hinta nousee koska ostajia ei ole tarpeeksi ja valtio ei saa rahaa Alkoholi- ja polttoaineveroilla ei ole tuollaista riippuvuutta.
Perustelut alkoholiveron pitämiselle nykyisellään ovat hyvät:
- tehdyn veron alentamisen vaikutuksista ei ole tutkittua tietoa,
- veron nosto lisäisi tuontia ohi Suomen verotuksen.
Juhannuksena MTV3 ehti väittää rattijuoppouden lisääntyneen. Vähemmälle huomiolle jäi, että uutinen oli perätön ja ruorijuoppous jopa laski. Pari viikkoa sitten uutisoitiin, että oluen myynti ei ole kasvanut huolimatta alentuneesta verosta ja rajusta hintakilpailusta. Sen sijaan virvoitusjuomien myynti on lisääntynyt. Tästä voisi tehdä sen johtopäätöksen, että hinta ei ole ainut tekijä.
Meille suomalaisille on itsepäisesti yritetty väittää, että vain korkealla verotuksella voidaan rajoittaa kulutusta. Korkeaa verotasoa kannattavilla on huolena, että ennustettuja ongelma ei tulekaan "odotetussa" tahdissa. Veroa pitäisi siis nostaa pikimmiten mututuntumalta ja perinteitä noudattaen.- ja myös
perustelteltua sellaista. Itse olen kiinnittänyt samaan huomion.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25017385Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El636134Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694955MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214955Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.274065Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233612NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413141Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119