Purra puhui eilen "maailman kunnianhimoisimmasta bio-ohjelmasta", josta syytti edellistä hallitusta.
Purralla unohtui mainita, että tuolla nimellä kutsuttiin sitä ohjelmaa, jonka Sipilän kolmen puolueen hallitus laittoi jakeluvelvoitteineen alulle persujen ollessa hallituksen toiseksi suurin puolue.
Purralla unohtui mainita, että tuolla nimellä kutsuttiin sitä ohjelmaa, jonka Sipilän kolmen puolueen hallitus laittoi jakeluvelvoitteineen alulle persujen ollessa hallituksen toiseksi suurin puolue.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Timo Harakka katsoo, että istuvan hallituksen toimet eivät enää ”havaittavasti” vaikuta. Hän muistuttaa perussuomalaisten äänestäneen Sipilän hallituksen energia- ja ilmastostrategian puolesta vuonna 2017.
Googlettamalla "maailman kunnianhimoisin bio-ohjelma Sipilän hallitus" löytyy tietoa.
Persujen valikoiva muisti?
Seuraavat eduskuntavaalit alkaa olla niin lähellä, että persut eivät muista enää kuin kaksi asiaa.
Edellisen hallituksen ja matut.
Sipilän hallituksen kaavailut ulottuivat 2030 vuoteen ja kummallista, että persut ei millään muista noin "pitkälle" taaksepäin?
Keskusta ps ja kokoomus hallituksessa, persutkin vielä koossa kun asian puolesta äänestivät.
Persut eivät olleet silloin hallituksessa vaan siniset.
Ja kansa on jo tuomionsa tuostakin polttoainesekoilusta antaneet. Kepun kannatus -8%, sinisten -100%.
Kyllä muuten oli ja äänestivät yksimielisesti asian puolesta.
Niin kuin kreikkapaketinkin puolesta
samassa hallituksessa.
Eivät olleet persuja vaan sinisiä. Ja he saivat rangaisuksen.
Vai oletko sitä mieltä että heidät palkittiin toisiksi suurimmalla äänimäärällä?
Äänestys oli ennen kesäkuuta 2017, jolloin persut ei olleet hajonneet.
Hallitusyhteistyön aikana (2015–2017): Perussuomalaiset olivat sitoutuneet Juha Sipilän hallitusohjelmaan, jonka yksi viidestä pääpainopisteestä oli Biotalous ja puhtaat ratkaisut. Puolue tuki hallituksessa ollessaan esityksiä uusiutuvien polttoaineiden osuuden ja jakeluvelvoitteen nostamiseksi.
Vasta 2017 persujen puoluekokouksen jälkeen halla-aholaiset alkoivat arvostella asioita, jotka olivat itse olleet hyväksymässä hallituspuolueena, kun putosivat oppositioon.
Melkein yhtä hupaisaa kuin persujen Wigeliuksen ja Bergbomin kansalaisaloite, jonka edettyä eduskuntaan kansalaisaloitteen laatijat äänestivät omaa aloitettaan vastaan.
:)
Meneekö taas prosentit ja prosenttiyksiköt sekaisin?
Maaliskuussa 2019 hyväksyttiin Sipilän hallitusohjelman mukainen valmisteilla ollut biotalouslaki. Siihen sisältyi jakeluvelvoite.
Sitä ennen lakia oli valmisteltu puupohjaiseen biotalouteen. Siihen liittyvät puoltamiset ovat täysin eri asia kuin mitä lopullinen tulos oli.
Että 2019 jakeluveloiteasiat hyväksyttiin ja sitä ennen oli persut jo lähteneet hallituksesta siksi että eivät pitäneet sen politiikasta.
Laki säädettiin vasta 2019 jolloin oikeat persut olivat jo häipyneet horisonttiin.
Lähtö oli ainoa oikea ratkaisu jos hallitusohjelma ei ollut mieleinen.
Politiikkojen touhut vaikuttavat melkoisen epäluotettavilta. Muisti niillä ainakin pahasti pätkii.
Ettei totuus taas vassarilta unohdu, niin Sanna Marinin hallitus päätti kiristää jakeluvelvoitetta siten, että uusiutuvien polttoaineiden osuus olisi noussut 28 prosenttiin vuonna 2024 ja siitä asteittain 34 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Onneksi näin ei tapahtunut, kiitos Purra.
Vassari voisi tatuoida tuon otsaansa tai kaverinsa pe*seeseen..
Purramainen letkautus:)))
Kelpaa letkautella, kun Suomi on jo monessa negatiivisessa asiassa Euroopan ykkönen?
Polttoaineiden hintojen noustessa Venäjän hyökkäyssodan myötä Marinin hallitus laski jakeluvelvoitetta väliaikaisesti vuodelle 2023 (ja myöhemmin tehtiin sopeuksia vuodelle 2024.
Nyt on polttoaineiden hinnat taas koholla.
Suuta soittamallako Purra aikoo sitä laskea?
Huuhaa pissikset uneksi itsestään kulkevista autoista, jääkaappi tilais ruuat itse kaupasta ym, unelma höttöä. Höttö pissikset asuu kehä kolmen sisällä, ulkopuolisesta elämästä eivät tajua yhtään mitään. Täällä ei syrjäkylille kulje mitään julkisia.
Velka viisikko teki utopistisen ilmasto tavoitteen, luulivat muiden seuraavan utopistista tavoitettaan, muut nauraa, eikä kukaan kiusaa omaa kansaa yhtä kovilla keinoilla. Tällä tavoitteella mennään sata vuotta taaksepäin.
Menkää töihin, menkää töihin, täällä huutaa Riikka...
Laskiko vaalien lähestyessä, ei kai sentään?
Ensi vaalikaudella vaihtoehdot ovat nälkä tai työ.
Nousevatko niskakarvatkin pystyyn, kun kuulet sanan työ?
Eli väärin sammutettu?
Purran jättämä perintö.
Parempi sekin kuin ei mitään. Nälkä saa jotakin toimintaa aikaan.
Keskustajohtoisen hallituksen (kesk, ps, kok) viime kaudella tekemä päätös jakeluvelvoitteesta nostaa joka tapauksessa pumppuhintoja. Sipilä pitää yhä aikaisempaa päätöstä perusteltuna.
– Niin, kyllä nämä päästövähennykset maksavatkin, se on selvä asia. Meillä löytyy bioöljyjä ja mäntyöljyjä, paistinrasvoja ja biojätettä, ilman muuta ne kannattaa ottaa siihen käyttöön, mutta siinä on joku raja. Mielestäni raja ylitetään, jos sekoitevelvoite nostetaan 34:ään, Sipilä sanoo IS:lle.
Marin hallitus teki utopistisen ilmasto vaatimuksen. Arktinen sijainti, aurinkoa ei näy moneen kukauteen, kennot lumen peitossa. Kovilla pakkasilla ei tuule. Lämmöt oltava päällä 10 kk,vuodessa. Täällä ei elä tuulen huminalla , eikä auringon valolla.
Missä pohjoisnavalla persu asuu?
Kumma kun nuo aurinkopaneeleita hankkineet julkipersut ylistää noita paneeleitaan, pystyvät syöttämään sähköä jakeluverkkoonkin niillä.
Vai valehteleeko ne?
Niinpä, persut asuvatkin ihan ok-taloissa toisin kuin vassarit vuokraläävissä.
nokunse vaan on niin, että Sannan hallituksen perintö ja järjetön 3 vuoden lokakampanja oppositiolta on häirinnyt uuden hallituksen työtä, oppositiolle tuntuu elintasomaahanmuuttajien viihtyminen olevan ykkösprioriteetti.
Kait siellä kehäkolmosenkin sisäpuolella patterit lämmittää betonikuutioita muutamia kuukausia vuodesta?
Meillä on ilmainen sähkö ja kaukolämpö Kelan piikkiin.
Sannan motto: "Velasta ei tarvitse välittää, korot on nolla ja koko vuosikymmenen jatkuva raju talouskasvu hoitaa entisetkin velat"
Mites tuo osui vassukat mielestänne kohdilleen? Kyllä noin fiksun visionäärin kannattaa sparrata nyt maailman johtajia isolla rahalla. Kaikesta sitä toiset tyhmät maksavat.
Suomessa kukaan ei maksaisi edes 5 euroa.
Nasima ja Krista naksaisivat.
Purra ilmeisesti uskoi, kun takoo ennätykset velan otossakin.
Mihin rahat menevät, mietis sitä aikasi kuluksi?
"Suurin yksittäinen osa budjetin rahoista menee sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalalle, joka kattaa muun muassa eläkkeitä, sosiaaliturvaa ja sairausvakuutuksia".
Kuulutko miten tiiviisti tuohon saajien joukkoon?
Hallituksen ensimmäisenä vuonna oli vielä jotenkin ymmärrettävää, että seliteltäisiin ongelmia edellisen hallituksen "virheillä".
Mutta kun käytännössä koko hallituskausi on mennyt ja viimeinen budjettiriihi jo osoitti, että hanskat on lyöty tiskiin, niin se että edelleen ainoa selitys on "mutku edellinen hallitus" osoittaa järjen köyhyyttä ja ideoiden loppumista.
Jos Kokoomus ja Persut eivät yhdessä hallituskaudessa saa muuta aikaan kuin voivottelua edellisestä hallituksesta, niin miksi heidän pitäisi antaa jatkaa?
Noin se näkee Kelan elätti?