Velkainen ja konkurssissa oleva EU, NATO JA WEF sekä IMF VELKAORJA.
Tämän maan päättäjien "laskutaito" on APUKOULU TASON luokkaa!
Nyt ollaan hätää kärsimässä jo pelkkien korkojen kanssa. Yli 4 miljardia euroa maksetaan pelkkiä korkoja. Alijäämä on yli 14 miljardia.
Kyllä tämä on järjetöntä touhua.
On tehty oikein hartiavoimin töitä ja huonoja päätöksiä, jotta tähän on päästy. Tämä maa on koko lopun ikäänsä pelkkä velkaorja, ellei ihmettä tapahdu. Ei edes EUn apupakettia kehdata pyytää.
Suomi on surkea maa
17
75
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Kaikessa ollaan listan alapäässä.
Tämä on sitä Orpo Purran hallituksen "talousosaamista".
Limbosija! Annan tälle hallitukselle arvosanan 0 NOLLA!- Anonyymi00002
Ei voi kuin ihmetellä runsasta "RIMANLASKUA" ORPON HALLITUKSEN AIKANA.
- Anonyymi00003
Ehkä Venäjällä olisi paremmin, ainakin Ano ja vaimo kehuu.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Ehkä Venäjällä olisi paremmin, ainakin Ano ja vaimo kehuu.
Sinähän sen parhaiten tiedät!
- Anonyymi00005
Kokoomus on keventänyt veroja velaksi ja suurituloiset ovat saaneet nauttia niistä eniten.
- Anonyymi00006
EI PIDÄ IHMETELLÄ.
TÄMÄ ON AINA AIVAN NORMAALIA VASEMMISTOLAISTEN JÄLJILTÄ.
KUN TAAS VASEMMISTOLAISET TULEVAT, JÄLKI ON KAHTA KAUHEAMPAA.
NYT ON 200 MILJARDIA, NIIN VASEMMISTOLAISTEN LÄHTIESSÄ PIAN ON JO 400 MILJARDIA.
Sanovat vaan velkaa ei koskaan tarvitse maksaa pois.- Anonyymi00008
Ei vasemmisto edes ole hallituksessa, noin tyhmäkö sinä olet?
- Anonyymi00009
Suomen valtionvelka oli Marinin hallituksen lopussa kesällä 2023 noin 146–147 miljardia euroa, ja Valtiokonttorin tuoreimpien tilastojen mukaan valtionvelka oli elokuun 2026 lopussa 201,5 miljardia euroa.
- Anonyymi00010
Ei ollut mitään akuuttia kriisiä. Työllisyys oli nostettu korkealle ja yhteiskunta pyöri hyvin. Sitten päättämään astui kokoomus persulakeijoineen ja alkoi sellainen alamäki, jota monet ovat joutuneet ihmettelemään. Velan runsas nosto ja vipit valtion rahastoista ilman akuuttia tarvetta. Rahan jakelu bisnesterveydenhoitoon ja muuta kummallista törmäystä.
- Anonyymi00007
Muuhun tämä surkein hallitus koskaan ei pysty kuin epäonnistumiseen.
Kohta nousuun sähkön hinta, kun Orpon mielestä "hyvää bisnestä" olevat datakeskukset täyttävät tämän maan.
KOLMINKERTAINEN BUU HUUTO MAAN HISTORIAN PASKIMMALLE HALLITUKSELLE KOSKAAN!
BUU, BUU, BUU! ☹️- Anonyymi00011
Viimeisimmäksi teki löysän budjetin tulevan hallituksen kiusaksi.
- Anonyymi00012
No ei täällä ole pakko asua muuta muualle.
- Anonyymi00014
Moni asuu tääläkin kadulla niin mihinkähän sitä muuttaisi? Vähän kuin sanoisit, että jos ei ole leipää niin syö sitten leivoksia.
- Anonyymi00013
Mutta suomalaisten onnellisuuden salaisuushan on tyytyminen vähään, joten parempi vaan että Suomessa tuotettu raha katoaa nyt kiihtyvää vauhtia rikkaampien taskuihin.
- Anonyymi00016
Rikkaat siirtää niitä verottomana muihin maihin.
- Anonyymi00015
Persureppana ei osaa kunnolla kirjoittaa ja arvostelee muita.
- Anonyymi00017
Kaukana PerSuista, sinä niitä olet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 83843
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52554
- 60544