Suomi on surkea maa

Velkainen ja konkurssissa oleva EU, NATO JA WEF sekä IMF VELKAORJA.
Tämän maan päättäjien "laskutaito" on APUKOULU TASON luokkaa!
Nyt ollaan hätää kärsimässä jo pelkkien korkojen kanssa. Yli 4 miljardia euroa maksetaan pelkkiä korkoja. Alijäämä on yli 14 miljardia.
Kyllä tämä on järjetöntä touhua.
On tehty oikein hartiavoimin töitä ja huonoja päätöksiä, jotta tähän on päästy. Tämä maa on koko lopun ikäänsä pelkkä velkaorja, ellei ihmettä tapahdu. Ei edes EUn apupakettia kehdata pyytää.
1778
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kaikessa ollaan listan alapäässä.
Tämä on sitä Orpo Purran hallituksen "talousosaamista".
Limbosija! Annan tälle hallitukselle arvosanan 0 NOLLA!

2Äänestä
  • Ei voi kuin ihmetellä runsasta "RIMANLASKUA" ORPON HALLITUKSEN AIKANA.

    1Äänestä

  • Ehkä Venäjällä olisi paremmin, ainakin Ano ja vaimo kehuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ehkä Venäjällä olisi paremmin, ainakin Ano ja vaimo kehuu.

    Sinähän sen parhaiten tiedät!

    1Äänestä

Kokoomus on keventänyt veroja velaksi ja suurituloiset ovat saaneet nauttia niistä eniten.

Äänestä

EI PIDÄ IHMETELLÄ.
TÄMÄ ON AINA AIVAN NORMAALIA VASEMMISTOLAISTEN JÄLJILTÄ.

KUN TAAS VASEMMISTOLAISET TULEVAT, JÄLKI ON KAHTA KAUHEAMPAA.

NYT ON 200 MILJARDIA, NIIN VASEMMISTOLAISTEN LÄHTIESSÄ PIAN ON JO 400 MILJARDIA.

Sanovat vaan velkaa ei koskaan tarvitse maksaa pois.

Äänestä
  • Ei vasemmisto edes ole hallituksessa, noin tyhmäkö sinä olet?

    1Äänestä

  • Suomen valtionvelka oli Marinin hallituksen lopussa kesällä 2023 noin 146–147 miljardia euroa, ja Valtiokonttorin tuoreimpien tilastojen mukaan valtionvelka oli elokuun 2026 lopussa 201,5 miljardia euroa.

    2Äänestä

  • Ei ollut mitään akuuttia kriisiä. Työllisyys oli nostettu korkealle ja yhteiskunta pyöri hyvin. Sitten päättämään astui kokoomus persulakeijoineen ja alkoi sellainen alamäki, jota monet ovat joutuneet ihmettelemään. Velan runsas nosto ja vipit valtion rahastoista ilman akuuttia tarvetta. Rahan jakelu bisnesterveydenhoitoon ja muuta kummallista törmäystä.

    1Äänestä

Muuhun tämä surkein hallitus koskaan ei pysty kuin epäonnistumiseen.
Kohta nousuun sähkön hinta, kun Orpon mielestä "hyvää bisnestä" olevat datakeskukset täyttävät tämän maan.
KOLMINKERTAINEN BUU HUUTO MAAN HISTORIAN PASKIMMALLE HALLITUKSELLE KOSKAAN!
BUU, BUU, BUU! ☹️

1Äänestä
  • Viimeisimmäksi teki löysän budjetin tulevan hallituksen kiusaksi.

    Äänestä

No ei täällä ole pakko asua muuta muualle.

Äänestä
  • Moni asuu tääläkin kadulla niin mihinkähän sitä muuttaisi? Vähän kuin sanoisit, että jos ei ole leipää niin syö sitten leivoksia.

    Äänestä

Mutta suomalaisten onnellisuuden salaisuushan on tyytyminen vähään, joten parempi vaan että Suomessa tuotettu raha katoaa nyt kiihtyvää vauhtia rikkaampien taskuihin.

1Äänestä
  • Rikkaat siirtää niitä verottomana muihin maihin.

    Äänestä

Persureppana ei osaa kunnolla kirjoittaa ja arvostelee muita.

Äänestä
  • Kaukana PerSuista, sinä niitä olet!

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Velkainen ja konkurssissa oleva EU, NATO JA WEF sekä IMF VELKAORJA.
Tämän maan päättäjien "laskutaito" on APUKOULU TASON luokkaa!
Nyt ollaan hätää kärsimässä jo pelkkien korkojen kanssa. Yli 4 miljardia euroa maksetaan pelkkiä korkoja. Alijäämä on yli 14 miljardia.
Kyllä tämä on järjetöntä touhua.
On tehty oikein hartiavoimin töitä ja huonoja päätöksiä, jotta tähän on päästy. Tämä maa on koko lopun ikäänsä pelkkä velkaorja, ellei ihmettä tapahdu. Ei edes EUn apupakettia kehdata pyytää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu