Mango, appelsiini, ananas Smoothie!

Tulin ilmoittamaan, että sain smoothie-kokeiluni valmiiksi. Koska palstalle pitää tulla aina ilmoittamaan ilot ja surut, on tässä tämän päivän hyvä uutinen.
Mango, appelsiini, ananas, jogurtti, hunaja, mantelivoi, jäämurska smoothie.
Raikas, mutta ei liian makea. Juuri sopiva. Hyvää! ☺️👍

https://postimg.cc/8FsF01Pn

30

140

2Äänestä

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hyvältä kuulostaa.
      Itse olisin ehkä jättänyt appelsiinin pois ja laittanut tilalle esim. mustikkaa. Olis tuonut väriäkin.

      -keinovaginamies-

      • Käytin puolikkaan appelsiinin hedelmäosan pilkkoen ja toisen puolikkaan puristin mehuksi. Jätin mustikat pois, koska halusin vaihtelua tavanomaiseen.


    • Anonyymi00002

      Missä banaani, banaani kuuluu smoothien perusjalkakiveen.

      • Jätin banaanin tietoisesti pois. Smoothiesta tuli raikkaampi.


      • Anonyymi00003
        tosi.typy kirjoitti:

        Jätin banaanin tietoisesti pois. Smoothiesta tuli raikkaampi.

        Minun smoothiee resepti on seuraava.
        Kermajäätelöä, banaania, rommia, kuohukermaa, kaakaota.


      • Anonyymi00003 kirjoitti:

        Minun smoothiee resepti on seuraava.
        Kermajäätelöä, banaania, rommia, kuohukermaa, kaakaota.

        Miltä alkoholi maistuu smoothiessa? En ole koskaan kokeillut, voin vain arvailla.


    • Anonyymi00004

      Kuulostaa herkulliselta 🤗

      Oma lempparismoothie koostuu banaanista, avokadosta, omenasta, pinaatista, kiwistä ja sitruunasta. Notkistan sitä appelsiinimehulla, jos sellaista kaapissa on.

      Haasteena tuossa reseptissä on, että jos laittaa yhden kaikkea, niin tulee liian iso satsi eikä tuo kaapissa ihan älyttömän kauaa säily niin joutuu aina miettimään että mihin tuhoaa avokadon toisen puolikkaan jne.

      Mutta herkun puolesta joutaa nähdä vähän vaivaa 😄

      Aletheias

      • Sinun smoothie resepti kuulostaa herkulliselta.

        Halusin kokeilla jotain erilaista ja kehittelin muutaman päivän tuota reseptiä. Aluksi ajattelin laittaa myös inkivääriä (inkiväärijuurta pieneksi pilkottuna), mutta lopulta jätin inkiväärin pois. En pitänyt appelsiinin ja inkiväärin mausta yhdessä. Vähän outo.

        Tänään testikeittiö-kokemus oli positiivinen. 😁


      • Anonyymi00006
        tosi.typy kirjoitti:

        Sinun smoothie resepti kuulostaa herkulliselta.

        Halusin kokeilla jotain erilaista ja kehittelin muutaman päivän tuota reseptiä. Aluksi ajattelin laittaa myös inkivääriä (inkiväärijuurta pieneksi pilkottuna), mutta lopulta jätin inkiväärin pois. En pitänyt appelsiinin ja inkiväärin mausta yhdessä. Vähän outo.

        Tänään testikeittiö-kokemus oli positiivinen. 😁

        Aina kannattaa kokeilla jotain uutta 😊 Sitä herkästi uriutuu niihin vanhoihin, hyväksi havaittuihin resepteihin, vaikka maailma on pullollaan vaikka mitä herkullista.

        Inkiväärin kanssa minulla on vähän kinkkinen suhde. Toisiin ruokiin se sopii taivaallisen hyvin, toisista se tekee ihan outoja. Joten teit varmaan hyvän päätöksen kun jätit sen pois tällä kertaa 😄

        Aletheias


      • Heitä banaani ja avokado linnuille, korvaa ne 4cl Cuarenta y tresillä ja 4cl vodkalla. Samat smoothien hyödyt, parempi maku ja heti valmis radalle 😂


      • Anonyymi00009
        randombypasser kirjoitti:

        Heitä banaani ja avokado linnuille, korvaa ne 4cl Cuarenta y tresillä ja 4cl vodkalla. Samat smoothien hyödyt, parempi maku ja heti valmis radalle 😂

        Olin ihan unohtanut moisen juoman olemassa olon, legendaarinen 43.. Olikos se nyt likööriä vai mitä? 🤔 Johonkin suosittuun drinkkiin sitä aikoinaan tuli. Vaiko shottiin? Ei sitä enää muista näin vanhana 😅

        Mutta tuolla takuulla saisi napakan lähdön radalle, vitamiinit ja fiiliksen nostatus samassa juomassa 😂

        Aletheias


      • UUSI
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Olin ihan unohtanut moisen juoman olemassa olon, legendaarinen 43.. Olikos se nyt likööriä vai mitä? 🤔 Johonkin suosittuun drinkkiin sitä aikoinaan tuli. Vaiko shottiin? Ei sitä enää muista näin vanhana 😅

        Mutta tuolla takuulla saisi napakan lähdön radalle, vitamiinit ja fiiliksen nostatus samassa juomassa 😂

        Aletheias

        Juupelis, herkullinen epsnialainen yrttilikööri, äärettömän hyvää sellaisenaankin pieninä annoksina.
        En muista (🤭) niitä wanhojen hyvien aikojen (ysäri 🥳) drinksuja enää, mutta juu, oli jokin suosittu drinksu 43:een pohjautuen. Ja sitten sillä tykättiin varioida mm. HotShotia ja Harvey Wallbangeria korvaten alkuperäinen Galliano 43:lla.


      • Anonyymi00015
        UUSI
        randombypasser kirjoitti:

        Juupelis, herkullinen epsnialainen yrttilikööri, äärettömän hyvää sellaisenaankin pieninä annoksina.
        En muista (🤭) niitä wanhojen hyvien aikojen (ysäri 🥳) drinksuja enää, mutta juu, oli jokin suosittu drinksu 43:een pohjautuen. Ja sitten sillä tykättiin varioida mm. HotShotia ja Harvey Wallbangeria korvaten alkuperäinen Galliano 43:lla.

        Voi mitä muistoja herää myös Gallianosta 😅 Siitähän tehtiin sellainen kahvishotti, hallinnosta pohjalle, kahvi päälle ja kermavaahtoa vielä pintaan. Se oli aidosti hyvän makuinen shotti 😍

        Kaikkea sitä ihminen unohtaakun, kun vanhaksi elää 😁 Eikä nykyään kyllä tule otettua enää mitään shotteja. Aikoinaan se oli enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että jossain vaiheessa iltaa tilattiin shotti-tarjotin 😊

        Aletheias


    • Anonyymi00007

      No johan on juoma. Yks hetelmä ei vissiin riittäny, niin pantiin koko etelän hetelmät samaan koneeseen ja jogurtti perrään pitämään järjestystä. Kyllä tuommosen jäläkeen pittää jo blenderille maksaa ylityökorvaukset.

      • Vanha blenderi on edelleen tehokas. Tuo smoothie ei ollut kovin paksua, vaan juuri sopivaa pillillä juotavaksi.
        Joskus on kiva kokeilla jotain uutta ja boonuksena tuli vielä onnistumisen ilo. 😃


    • Anonyymi00008

      appelatiivi kuin app3wlsiini 6ai appi... ib aoo3kwuubu,'

      mikähän niin nooh niin joku me4idän t5iimin nimi on ¨åöyo¨täpff
      kpöp,

      • Aivan niin, niinpä niin!
        Joko se perjntaipullo on korkattu ja korkki napsahtanut?
        Juomansa kullakin! 😆


    • Anonyymi00010
      UUSI

      Tuo näyttää kokolailla täydelliseltä.
      (mutta tietysti voi vielä lisätä sellaisen pienen paperisen sateenvarjon)
      ((ja yhden säilykekirsikan, sillä sellaisia kuuluu olla varjon varjossa))
      (((punaisen, ei sellaista vihreää)))

      • UUSI

        Minulla on niin hyvä muisti, etten edes muista milloin olisin unohtanut jotain.


      • UUSI

        Ne pienet, paperiset, koristevarjot ja säilykekirsikat ovat valitettavasti päässeet loppumaan. Harmi! Täytyy täydentää varastoja.

        Tuo smoothie resepti oli muutaman päivän kehittelyn tulos. Juoma on raikas, kevyt ja helposti pillilä juotava. Ei liian makea.
        Olen tyytyväinen lopputulokseen.


      • UUSI
        buddy-love kirjoitti:

        Minulla on niin hyvä muisti, etten edes muista milloin olisin unohtanut jotain.

        Huomasin. Ei haittaa. Tekstin muoto ja sanavalinnat kavalsivat sinut... taas!


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Kuulostaa herkulta ja raikkaalta!
      🕳️

      • UUSI

        Kiitti! Tuo smoothie resepti on kevyt ja helposti pillillä juotava. Ei liian makea, vaan raikas ja hyvä. Lopputulos oli onnistunut! ☺️


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Minä ostin uden survimen, voi survoilla tuollaisia smoothieita.

      • UUSI

        Onnea uudelle survimelle. On syytä laittaa se töihin ja toteuttaa uusia, ihania reseptejä.
        Itse en omista survinta. Tuo smoothie on tehty vanhalla, uskollisella ja tehokkaalla blenderillä. ☺️


    • Anonyymi00013
      UUSI

      app4elsriivi kuin appelsini..

      ,iyys kppj kpli jswaddsi jpööamtoöaodem jadsi åplriåweöo----

    • Anonyymi00014
      UUSI

      Pidän itsekin smoothiesta. Vaikuttaa herkulliselle tuo sinun versio.

      Itse käytin viimeksi puolukoita, banaania ja vaniljajäätelöä aineksina. Oli hyvä yhdistelmä omasta mielestäni. Vai oliko sittenkin pirtelö enemmän tuo oma versioni. 🙂

      • UUSI

        Yleensä jäätelöpohjaisesta tulee pirteloitä, mutta saa sitä kutsua smoothieksikin. Ei se niin turhan tarkkaa ole. ☺️


    • Anonyymi00016
      UUSI

      Ihan sama, ei kiinnosta ollenkaan!

      • UUSI

        Ok. Kiitos osallistumisesta!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1010
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 53
      892
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      153
      699
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      62
      668
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      576
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      509
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      486
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      460
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      433
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe