Ukraina pisti venäjän elittijoukot kylmäksi

65133
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 65

Vanhimmat

Nuo on niitä ukrainalaisten kertomuksia, niistä ei sen enempää.

Äänestä
  • Niinpä! Ei ole kukaan venäläinen kuollut erikoisiperaatiossa, mutta venäläinen sekava johtoporras on tähän asti estänyt venäläisiä etenemästä?

    Äänestä

  • Ukrainalta täysosuma Venäjän eliittiyksikköön

    Ukrainan 3. armeijakunta sanoo aiheuttaneensa tappioita Venäjän eliittiluokan drooniyksikölle Rubikonille osana Vivaldi-operaatiotaan. Tappiot ovat Ukrainan mukaan pakottaneet Venäjän armeijanjohdon vetämään yksikön pois Lymanin–Borovan rintamalta. Asiasta kertoo ukrainalaislehti Ukrainskaja Pravda.

    3. armeijakunnan mukaan Rubikonin johto- ja hallintajärjestelmä lamautettiin tuhoamalla sen logistiikkaa, ammusvarastoja, lennokkien laukaisupaikkoja ja vastamuodostettuja yksiköitä sekä surmaamalla kokeneita lennokkioperaattoreita.

    3. armeijakunnan edustajan mukaan Venäjä ei pysty nopeasti paikkaamaan menetyksiä.

    Äänestä

Kysyisin, onko asiallista lainailla kyseisiä lähteitä?

Äänestä
  • Sitä samaa mekin ihmehtelemme jos ei ole mitään tutkittua turvallista ja tehokastaa vai mitenkös se meni noittenkin kanssa lehdissä kun kiihottivat ottamaan...terveys meni ja monelta meidänkin tutulta jopa henki. Hiljaa ollaan ja varmasti hiljaa kun Ukraina antautuu ehdoitta...katoavat nämä harvasanaiset lehtien lukijat satavarmasti. Ollaanko taas foliohattuja kun kannatamme Venäjän interventiota ja ukronatsien eliminointia maata alistamasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sitä samaa mekin ihmehtelemme jos ei ole mitään tutkittua turvallista ja tehokastaa vai mitenkös se meni noittenkin kanssa lehdissä kun kiihottivat ottamaan...terveys meni ja monelta meidänkin tutulta jopa henki. Hiljaa ollaan ja varmasti hiljaa kun Ukraina antautuu ehdoitta...katoavat nämä harvasanaiset lehtien lukijat satavarmasti. Ollaanko taas foliohattuja kun kannatamme Venäjän interventiota ja ukronatsien eliminointia maata alistamasta.

    PIIKIT MAINITTU, PIIKIT MAINITTU !!
    Pölvästi on palannut!

    Äänestä

Nato tiltun erektio aina huipussaan kun sotilaita kuolee. Miten niin sotahullua porukkaa?

Äänestä
  • Tottakai, Venäjän tiltut taas hykertelee kun siviilejä kuolee.

    4Äänestä

  • Spämmipete havaittu.

    Äänestä

  • Poju haaveilee taas.r

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tottakai, Venäjän tiltut taas hykertelee kun siviilejä kuolee.

    On se ryssyttäjän omaan aloitukseen toki vasatattava kun ei ollakaan samaa mieltä.
    Slaavejahan se länsi selkeästi haluaa tapattaa antamalla vaan lisää aseita ja rahaa.
    Rysssyttäjn yksirivinen hanuri se soi epävireisesti aina vaan palkeet repaleisina vailla sulosointuja - vihaa se väkinäisesti yrittää jakaa ja uskossaan median luomiin harhakuviin pitää yllä oljen kortta pidellen.

    Äänestä

  • Niin valitettavaa kuin ihmisten kuoleminen onkin, Venäjän joukkojen kohdalla se ilahduttaa aina. Hehän käytännössä kaikki itse halusivat omasta tahdostaan lähteä tappamaan ukrainalaisia rahasta näiden kotimaahan, vaikka (ainakaan useimmiten) valtio ei heitä siihen mitenkään pakottanut.

    1Äänestä

  • Juu Nato on paperitiikeri ja ukronatsien johtaminen on tumpeloitten toimintaa kun sotilaat kuolevat tosi suurin määrin lihamyllyssä jopa parikymmentätuhatta yhdellä ilmaiskulla. Ei tuota Erkkikään kestäisi vaan tekisi kuten moni ukrainalaissotilas, pakokauhussa antautuu tai pakenee omienkin siten vielä vaaniessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Spämmipete havaittu.

    Sanotko minua spämmipeteksi tiltuttaja?

    Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    Niin valitettavaa kuin ihmisten kuoleminen onkin, Venäjän joukkojen kohdalla se ilahduttaa aina. Hehän käytännössä kaikki itse halusivat omasta tahdostaan lähteä tappamaan ukrainalaisia rahasta näiden kotimaahan, vaikka (ainakaan useimmiten) valtio ei heitä siihen mitenkään pakottanut.

    Niin valitettavaa kuin ihmisten,, ilmiselvää sivarin kommentointia.

    Äänestä

Kartaa kun katsoo niin proxy Ukraina on sotansa hävinyt.

Äänestä
  • Heh, täysin päinvastoin.
    Venäjä on sotansa hävinnyt, epätoivoista sätkimistä Venäjän touhu.

    2Äänestä

  • Kyllä kartta kertoo aika korutonta kieltä Ukrainan kohtalosta, ei sitä tarvitse enää sanoin selitellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kyllä kartta kertoo aika korutonta kieltä Ukrainan kohtalosta, ei sitä tarvitse enää sanoin selitellä.

    Hah...joutomaata on venäjä valloittanut..

    1Äänestä

  • On todella hävinnyt jo 2022 kun hakaristitatuoituja vietiin busseilla heidän antauduttuaan.
    Silti noita ukronatseja on vielä turvassa poissa rintamilta ja osa jo paennut rhoinensa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kyllä kartta kertoo aika korutonta kieltä Ukrainan kohtalosta, ei sitä tarvitse enää sanoin selitellä.

    Se kartta on kyllä aika samanlainen kuin oli neljä vuotta sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Se kartta on kyllä aika samanlainen kuin oli neljä vuotta sitten.

    Sinun on syytä käydä optikolla, joillain on jopa ilmainen näöntarkastus.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Sinun on syytä käydä optikolla, joillain on jopa ilmainen näöntarkastus.

    Niin no, Venäjän hallitsema alue on rutkasti pienempi.

    Äänestä

Onko Ukraina taas länsimailta lisää rahaa kerjäämässä ,kun noin myönteisiä viestejä lähettelee?

Äänestä

Missäs Lahtimies mahtaa olla kun ei ole vielä hehkuttanut Venäjän iskuja Kiovan siviileihin?

2Äänestä

Hah...ja Putin vielä suunnittelee liikkekannalle panoa..400.000 pitäisi ukrainan jauhaa jauhelihaksi...no himas hoitaa autoletkat ja jne..koettakaa nyt kertoa venäjän kansalle että sota on hävitty ukrainaa vastaan,,

1Äänestä

Ukrainalaisten uutisointia voi pitää luotettavana. Usein nämä mainitsevat lopussa, että uhrien täyttä lukumäärää ei vielä voida sanoa.
Venäjän valtiolliseet tiedoitukseen ei voi luottaa yhtään. Bloggarit saavat siellä kertoa kaikista eniten totuutta. Media on täysin Kremlin ohjauksesaa.

2Äänestä
  • Mitenkäs meni se Venäjän antautuminen 40 vuorokaudessa ?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Mitenkäs meni se Venäjän antautuminen 40 vuorokaudessa ?

    Kukaan ei ole hyökännyt Venäjälle eikä vaatinut sitä antautumaan.

    Äänestä

No eikä pistänyt.

Äänestä
  • No pistähän se.

    Äänestä

Venäjä voi haalia lisää joukkoja tapettavaksi. Upseerit ovat jo loppu.

1Äänestä
  • Tuntuupi,, että paremminkin ryssyttäjällä on ideat jo loppu kun on tosi kuralla keksimiensä hapatusten kanssa. Revi siinä sitten loputkin palkeet pelistäsi kun Ukraina antautuu ehdoitta ja alkaa maksujen aika.
    Talvi ja kylmä on tulossa, nälkä kurnii suolissa ja revi siinä sitten huumoria sen diktaattorinati Zelenskyyn kera....taitaa karata rahoinensa + ystävät.

    Äänestä

Roskislinkki aloittelevalla...ei oo tapan lukkee noita humpuukhilehen linkkilöit 🤣😅😂

Äänestä
  • Lue sitten huhtikuussa vaalituloksenne mieleisestäsi lehdestä. Nolla paikkaa, ääniä pyöristettynä nolla prosenttia. 🤣😅😂

    1Äänestä

VENÄJÄN MONSTERI-OHJUKSET ISKEVÄT - ZELENSKYY ITKEE...
Suuri ostoskeskuskin tuhottiin Zaporitsniassa.
Nyt on tehostetttu toimintaa ja Odessan satamiin meneviä aselaivoja tuhottu ja tie Odessasta rautatien lisäksi tosi heikossa hapessa, Naton toimitukset eivät pääse juuri perille.
Ne vähentyneet droonit kohti Moskovaa on miltei kaikki tuhottu ja alkumetreillä.

Sitten asiaan ja tämä linkki ei ole russofobisille katsottavaa:
https://www.youtube.com/watch?v=xahEwMTbRG0

Äänestä
  • Hevonpaskavideo on poistettu palvelusta.

    Äänestä

Aloittajalle on tainnut tulla paineita muilla palstoilla kun aina alakynnessä ja risoohan se.
Sen vuoksi yrittää kuin ukronatsit viimeisiä puita pistää pesään.
Ei se aloittajalla ole toivoa vaikka media syöttää ja ruokkii uskovaisia rippeitä Suomessa. Se on kohta piste tälle Ukrainan neo-natsiporukalle edessä. Toki heillä on kannattajia, rikollisilla on rahaa ja aseita värvätä ja nuoleskella mukaan näitä moraalittomiakin ja köyhiä.

Äänestä

Eurooppa on ajautumassa vaarallisen lähelle suoraa yhteenottoa Naton ja Venäjän välillä, Slovakian pääministeri Robert Fico on varoittanut. Hän syyttää länttä pyrkimyksestä löytää ”tekosyyn” osapuolten väliselle laajalle konfliktille.

Äänestä
  • Pääministeri Robert Fico esitti näkemyksensä torstaina Facebook-julkaisussa, joka liittyi hänen lausuntoihinsa ennen matkaa Ukrainaan tapaamaan Vladimir Zelenskyiä ja useita eurooppalaisia ​​johtajia.

    ”Olen syvästi huolissani siitä, että he etsivät vain tekosyytä suurelle konfliktille Naton ja Venäjän välillä”, hän kirjoitti.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Pääministeri Robert Fico esitti näkemyksensä torstaina Facebook-julkaisussa, joka liittyi hänen lausuntoihinsa ennen matkaa Ukrainaan tapaamaan Vladimir Zelenskyiä ja useita eurooppalaisia ​​johtajia.

    ”Olen syvästi huolissani siitä, että he etsivät vain tekosyytä suurelle konfliktille Naton ja Venäjän välillä”, hän kirjoitti.

    Ukrainan konfliktia käsitellessään Fico totesi vihollisuuksien ”riistäytyneen käsistä” ja syytti Euroopan maita yhä sotaisamman retoriikan käytöstä, mikä hänen mukaansa uhkaa vetää mantereen laajempaan sotaan.

    ”Tilanne ei ole koskaan ollut yhtä vakava ja jännittynyt koko Euroopan kattavan sodan mahdollisuuden suhteen kuin nyt”, hän sanoi.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ukrainan konfliktia käsitellessään Fico totesi vihollisuuksien ”riistäytyneen käsistä” ja syytti Euroopan maita yhä sotaisamman retoriikan käytöstä, mikä hänen mukaansa uhkaa vetää mantereen laajempaan sotaan.

    ”Tilanne ei ole koskaan ollut yhtä vakava ja jännittynyt koko Euroopan kattavan sodan mahdollisuuden suhteen kuin nyt”, hän sanoi.

    Fico varoitti myös, että Nato saattaisi painostaa Bratislavaa lähettämään joukkoja, jos liittokunnan 5. artikla – yhteistä puolustusta koskeva lauseke, jota sovelletaan jäsenvaltion joutuessa hyökkäyksen kohteeksi – otettaisiin käyttöön.

    ”Voiko kukaan kuvitella tilannetta, jossa käskettäisiin valmistelemaan 5 000 tai 10 000 sotilasta ja lähettämään heidät jonnekin taistelemaan? Emme tiedä, ketä vastaan, miksi tai millä perusteella”, Fico sanoi.

    ”En halua Slovakian osallistuvan mihinkään sotilaalliseen konfliktiin jonkin 5. artiklan vuoksi”, hän painotti lisäten kuitenkin, että ”hänen maansa välittää edelleen yhteistyöstä ja velvoitteiden täyttämisestä”.

    ”Pääministerinä teen kaikkeni varmistaakseni, ettei Slovakiaa koskaan vedetä mukaan sotaan.”

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Fico varoitti myös, että Nato saattaisi painostaa Bratislavaa lähettämään joukkoja, jos liittokunnan 5. artikla – yhteistä puolustusta koskeva lauseke, jota sovelletaan jäsenvaltion joutuessa hyökkäyksen kohteeksi – otettaisiin käyttöön.

    ”Voiko kukaan kuvitella tilannetta, jossa käskettäisiin valmistelemaan 5 000 tai 10 000 sotilasta ja lähettämään heidät jonnekin taistelemaan? Emme tiedä, ketä vastaan, miksi tai millä perusteella”, Fico sanoi.

    ”En halua Slovakian osallistuvan mihinkään sotilaalliseen konfliktiin jonkin 5. artiklan vuoksi”, hän painotti lisäten kuitenkin, että ”hänen maansa välittää edelleen yhteistyöstä ja velvoitteiden täyttämisestä”.

    ”Pääministerinä teen kaikkeni varmistaakseni, ettei Slovakiaa koskaan vedetä mukaan sotaan.”

    Fico on vastustanut johdonmukaisesti sotilaallista tukea Ukrainalle palattuaan virkaansa vuonna 2023 ja on pysäyttänyt maansa ase-erät Kiovan joukoille. Hän on myös vastustanut Kiovan liittymistä Natoon ja korostanut, että Ukrainan EU-jäsenyys on mahdollinen vain, jos maa täyttää kaikki vaatimukset. Fico on myös väittänyt, että lännen strategia ”polvistuttaa Venäjä” on ”täysin epäonnistunut”.

    ”Euroopan unioni ei tarvitse lisää aseita ja russofobiaa. Euroopan unioni tarvitsee lisää diplomatiaa ja konkreettisia suunnitelmia talouden tukemiseksi”, Fico sanoi viime kuussa.

    Äänestä

Venäjä sai aikoinaan takkiinsa Afganistanissa, ei ota sitten opikseen..nyt ne venäjän sotaromut on nähtävillä ympäri maapalloa...

Äänestä
  • Tikulla voi kaivella ja propagandaa yrittää jakaa vaikka jotain vanhaa hakien vailla totuuksia. USA se leivittää ja mediauskovaiset imeskelee tuota.
    Me lopetimme kaikkeen median tuottamaan Suomessa uskon jo 2020 kun alkoi selkeä piikkien tyrkytysmyrkytys kansalle, sen tähtäimen näki ja se toteutui vaikka meitä foliohaatuiksi sanottiin, solvaattiin, syrjittiin, pakotettiin painostaen...ei meille kyllä onnistunut tutkittujen turvallisten ja tehokkaitten tuputus, ei maskit, ei fiaskotikut, ei vilkut etc. Eikä sairastuttu kukaan kieltäytynyt. Eikä sairastunut Venäjä, ei ottanut ja siitäkin kai kaunaa kantaa länsilääketehtailu, joka menetti siinä satoja miljardeja. Emme mekään kieltäytyvinä kukaan sairastuneet, mutta ne ottajat jopa kuolivat monet tutut ja sukulaisetkin varoituksista kun eivät kaikki välittäneet. Jopa kasvissyöjät saattoivat erehtyä ottamaan kun ei kerrottu sisältöä, vain harvat tiesivät sisällön. Suomessa ei tutkittu allistuneena mafiatouhulle. Tämä Ukrainan sota ei ole vielä paljon tuonut kuolemaa tähän piikkihommaan verrattuna sentään.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Tikulla voi kaivella ja propagandaa yrittää jakaa vaikka jotain vanhaa hakien vailla totuuksia. USA se leivittää ja mediauskovaiset imeskelee tuota.
    Me lopetimme kaikkeen median tuottamaan Suomessa uskon jo 2020 kun alkoi selkeä piikkien tyrkytysmyrkytys kansalle, sen tähtäimen näki ja se toteutui vaikka meitä foliohaatuiksi sanottiin, solvaattiin, syrjittiin, pakotettiin painostaen...ei meille kyllä onnistunut tutkittujen turvallisten ja tehokkaitten tuputus, ei maskit, ei fiaskotikut, ei vilkut etc. Eikä sairastuttu kukaan kieltäytynyt. Eikä sairastunut Venäjä, ei ottanut ja siitäkin kai kaunaa kantaa länsilääketehtailu, joka menetti siinä satoja miljardeja. Emme mekään kieltäytyvinä kukaan sairastuneet, mutta ne ottajat jopa kuolivat monet tutut ja sukulaisetkin varoituksista kun eivät kaikki välittäneet. Jopa kasvissyöjät saattoivat erehtyä ottamaan kun ei kerrottu sisältöä, vain harvat tiesivät sisällön. Suomessa ei tutkittu allistuneena mafiatouhulle. Tämä Ukrainan sota ei ole vielä paljon tuonut kuolemaa tähän piikkihommaan verrattuna sentään.

    Te muutuitte villisiaksi..kih

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Tikulla voi kaivella ja propagandaa yrittää jakaa vaikka jotain vanhaa hakien vailla totuuksia. USA se leivittää ja mediauskovaiset imeskelee tuota.
    Me lopetimme kaikkeen median tuottamaan Suomessa uskon jo 2020 kun alkoi selkeä piikkien tyrkytysmyrkytys kansalle, sen tähtäimen näki ja se toteutui vaikka meitä foliohaatuiksi sanottiin, solvaattiin, syrjittiin, pakotettiin painostaen...ei meille kyllä onnistunut tutkittujen turvallisten ja tehokkaitten tuputus, ei maskit, ei fiaskotikut, ei vilkut etc. Eikä sairastuttu kukaan kieltäytynyt. Eikä sairastunut Venäjä, ei ottanut ja siitäkin kai kaunaa kantaa länsilääketehtailu, joka menetti siinä satoja miljardeja. Emme mekään kieltäytyvinä kukaan sairastuneet, mutta ne ottajat jopa kuolivat monet tutut ja sukulaisetkin varoituksista kun eivät kaikki välittäneet. Jopa kasvissyöjät saattoivat erehtyä ottamaan kun ei kerrottu sisältöä, vain harvat tiesivät sisällön. Suomessa ei tutkittu allistuneena mafiatouhulle. Tämä Ukrainan sota ei ole vielä paljon tuonut kuolemaa tähän piikkihommaan verrattuna sentään.

    PIIKIT MAINITTU, PIIKIT MAINITTU!
    😂😂😂

    Äänestä

Venäjän 18.9.2026 valtaamat kaksi uutta aluetta.
Eteneminen on tahdikasta, mallikasta ja säästäen siviilejä joita ukrainalaiset eivät kunnioita vaan pitävät ihmiskilpinä. Asevarastoja lähellä siviiliasutusta ja ostoskeskuksien varastoja unohtamatta.

https://www.youtube.com/shorts/Eg6OuJ1JQk0

Äänestä
  • 😂😂😂

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    😂😂😂

    Me emme naureskele jos natsit raiskaa perheen naiset ja heittää kellareihin käsikranaatilla perään heittäen, vieden heiltä kaiken....täytyy olla sairas mieli ja myös fassssisssti joka nauttii tappamisesta...oksettavaa-

    Äänestä

Ukrainan armeija kärsii 27 000 uhria kuukaudessa konfliktissa Venäjän kanssa, Puolan pääministeri Donald Tusk on sanonut ja antanut harvinaisen julkisen arvion Kiovan joukkojen tappioista.

Ukraina ja Venäjä eivät julkaise säännöllisiä päivityksiä taistelukentän uhreistaan. Kiovan länsimaiset tukijat pidättäytyvät myös suurelta osin julkaisemasta tarkkoja lukuja tai arvioita siitä, kuinka monta ukrainalaista sotilasta kuolee tai haavoittuu. Euroglobalisti Tusk, yksi Ukrainan vahvimmista tukijoista Euroopassa, paljasti uhriluvun puheessaan Puolan parlamentille torstaina.

”Venäjän uusi strategia ja ennen kaikkea sen uudet tekniset ominaisuudet, nimittäin suihkukäyttöiset droonit, aiheuttavat myös paljon suurempia tappioita Ukrainan puolella”, hän sanoi.

”Ukrainalaiset kumppanimme ovat ilmoittaneet minulle, että viime aikoina kuukausittainen luku on ollut 27 000 kuollutta ja haavoittunutta, ja nämä ovat valitettavasti ennätyksiä tässä sodassa, sanan surullisimmassa merkityksessä. Jos tämä suuntaus jatkuu, talvi Ukrainassa voi todellakin olla katastrofaalinen.”

Äänestä
  • 2,5 miljoonaa ukrainalaista jo kuukausi sitten joten lisää 50.000

    Vauhti on min. 9000 ja yksi isku koulutuskeskukseen vei kerralla tuon 20.000.
    Aseet ovat tosi tehokkaita ja satojen metrien alueet tuhoutuvat ja happikato tappaa nopeasti sekin.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    2,5 miljoonaa ukrainalaista jo kuukausi sitten joten lisää 50.000

    Vauhti on min. 9000 ja yksi isku koulutuskeskukseen vei kerralla tuon 20.000.
    Aseet ovat tosi tehokkaita ja satojen metrien alueet tuhoutuvat ja happikato tappaa nopeasti sekin.

    Iran sen jo näytti, siis nuo ballistiset ohjukset ovat aika ratkaisuosassa.
    Täsmäase, jota ei torjuta ja omaa laajan tuhovoiman.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    2,5 miljoonaa ukrainalaista jo kuukausi sitten joten lisää 50.000

    Vauhti on min. 9000 ja yksi isku koulutuskeskukseen vei kerralla tuon 20.000.
    Aseet ovat tosi tehokkaita ja satojen metrien alueet tuhoutuvat ja happikato tappaa nopeasti sekin.

    Kyllä kyllä, varmasti meni kerralla 20 000.
    😂😂😂
    Uskooko nämä vajakit itse tähän paskaansa?!

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Kyllä kyllä, varmasti meni kerralla 20 000.
    😂😂😂
    Uskooko nämä vajakit itse tähän paskaansa?!

    27.000 kuukaudessa, tajuatteko mikä murhenäytelmä?
    Tragedia, joka on länsivaltojen omallatunnolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    27.000 kuukaudessa, tajuatteko mikä murhenäytelmä?
    Tragedia, joka on länsivaltojen omallatunnolla.

    Se tragedia on yksin hyökkääjän ja sodan aloittajan Venäjän tunnolla.

    1Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    27.000 kuukaudessa, tajuatteko mikä murhenäytelmä?
    Tragedia, joka on länsivaltojen omallatunnolla.

    Venäjä nuo on käsittääkseni tappanut vieraalla maalla jonne heillä ei ole mitään asiaa.
    Venäjän nazisiat.

    2Äänestä

  • Heh, ei etene kyllä yhtään minnekkään.
    Sori siitä!

    1Äänestä

Katsotaan nyt miten käy Putinin mieslisäys.

Olisipa siellä jo Anokin mukana niin laittaisin terveisiä.

Äänestä

Pian Venäjä mobilisoi varusmiehiä ja muita pakotettuja tuhottujen eliittijoukkojen tilalle. Kun nyt venäläisten tappiot ovat noin 40 000 - 45 000 sotilasta kuukaudessa, mobilisaation jäljeen ne ovat 50 000 - 60 000 kuukaudessa.

Äänestä

Vieläkö joku uskoo ja luottaa iltiksen uutisointiin?

Äänestä
  • Ei se uutisoija ole tässä se juttu vaan se itse asia.
    Onko tiltun vaikea ymmärtää?

    1Äänestä

  • Lähteenä Kiovan Pravda. Eikös ne sanonut Ukrainan kuolleiden määrän olleen 50000. Melkoisesti alakanttiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Asiallista toimintaa etten sanoisi.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/12d0bf7d-34b8-42d7-a3a9-f5d0c66c32b7

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu