Kysymys vihreille

Anonyymi-ap

Miten selitätte, kun tuulimyllyjen takia kaadetaan todella tuhansia hehtaareita metsää nurin niin se on vihreetä siirtymää, mutta kun metsätalouden takia kaadetaan tai vaikka jonkun muun takia niin se on tuhoamista.
Hyvänä esimerkkinä nyt tämä datakeskus hässäkkä, jossa mm Muhoksella Google hakkuutti 300 hehtaaria ja vielä ilman mitään lupia, ennen kuin datakeskusasiaa oli edes julkistettu!!!

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kuvat aurinkopaneeli ja tuulivoimateollisuusalue kiteyttävät täydellisesti sen sokean pisteen, johon moderni ympäristöpolitiikka on ajanut itsensä. Hakkaamme maan tasalle oikeita, eläviä ja hiiltä sitovia metsäekosysteemejä peittääksemme kymmeniä hehtaareja kiinalaisella lasilla, alumiinilla ja teräksellä – ja tätä kaikkea markkinoidaan luonnon pelastamisena.
      Ei Enkä voi olla ihmettelemättä vihreiden arvojen kannattajien hiljaisuutta tämän luonnon lanaamisen edessä. Scope 3 -päästöistä ollaan käytännössä hiirenhiljaa.
      Koko tätä asiaa näytetään tarkastelevan hiiliputkinäöllä. Ympäristökeskustelu on hirttäytynyt lähes yksinomaan suoriin hiilidioksidipäästöihin (Scope 1 ja 2). Koska aurinkopaneelista tai datakeskuksesta ei nouse savua, se on brändätty "puhtaaksi". Tämä on johtanut täydelliseen sokeuteen luontokatoa kohtaan. Kuitenkin tuulimyllyjen massiiviset betoniperustukset, leveät huoltotiet ja Fingridin satojen kilometrien pituiset johtokadut pirstovat metsät ja elinympäristöt lopullisesti. Luonto uhrataan Excel-taulukon päästövähennysten alttarille.
      Scope 3 on tekoälyn likainen salaisuus. Scope 3 eli arvoketjun epäsuorat päästöt jätetään täysin huomiotta, koska niiden avaaminen romuttaisi koko vihreän illuusion. Ne 13 miljardin euron datakeskukset eivät synny tyhjästä. Ne vaativat miljoonia tonneja sementtiä ja terästä. Itse tekoälypalvelimet – kymmenet tuhannet rinnakkain huutavat GPU:t – ovat täynnä harvinaisia maametalleja, nikkeliä, kuparia ja kobolttia, joiden louhinta tuhoaa paikallista luontoa ja pohjavesiä ympäri maapalloa.
      Sitten se raaka e-jätteen sykli. Tekoälyn vaatima laskentateho kehittyy niin nopeasti, että näiden palvelimien elinkaari on armottoman lyhyt, usein vain 3–5 vuotta. Olemme luomassa globaalin toimitusketjun, joka kaivaa maasta valtavia määriä resursseja, rakentaa niistä valtavalla energialla supertietokoneita, ja kippaa ne muutaman vuoden kuluttua elektroniikkaromuksi. Ja tämä kaikki tilastoidaan usein valmistajamaan (kuten Kiinan) päästöiksi, jolloin Piilaakson teknojätti voi pestä kätensä ja julistaa olevansa "hiilineutraali".
      Vihreä liike on pitkään ajanut yhteiskunnan totaalistsa sähköistämistä ratkaisuna kaikkeen. Nyt kun tuo sähköistyminen onkin muuttunut ylikansallisten datajättien loputtomaksi energiarohmoukseksi, narratiivia on mahdoton kääntää myöntämättä, että "vihreä siirtymä" on muuttunut historian suurimmaksi maansiirto- ja teollistamisoperaatioksi.

      Absurdeinta tässä vaihtokaupassa on itse lopputuote. Raivaamme oikeaa luontoa teollisuusalueiksi, jotta miljardiluokan tekoälymalli voi luoda meille synteettisiä videoita, optimoida mainosten kohdennusta ja kirjoittaa automaattisia sähköposteja. Uhrasimme todellisuuden tukeaksemme virtuaalimaailman ylisyöttöä.

    • Anonyymi00003

      Maamme rikkaudet, toisen seminaaripäivän antia:

      Terrafamen jätteistä liukenevat vedet ylittävät vaarallisen jätteen normit 100x ja ympäristörajat 100 000 x. Jos olisi kyse esimerkiksi kemian teollisuuden jätteestä, ne pitäisi valaa betoniin.

      Terrafame tuottaa:

      ⚒️96% kaikesta Suomen vaarallisesta jätteestä

      💩50 miljoonaa tonnia vaarallista jätettä vuodessa

      💩50 tonnia kaivannaisjätettä eli rekkalastillinen per yhteen sähköauton akkuun tuotettu materiaali

      Jos Terrafame käsittelisi jätteensä asianmukaisesti, happovuodon neutraloinnista syntyisi niin paljon CO2e päästöjä että akun elinkaaren ilmastohyödyt kumoutuisivat täysin.

      🆘Terrafamen jäteongelma on niin valtava, että kukaan ei sitä ymmärrä. 30 vuoden toiminta-aikana syntyy 1 miljardi tonnia happamia suotovesiä tuottavaa sivukiveä ja 0.5 miljardia tonnia prosessijätettä. Jos kaivos on auki 60 vuotta, jätettä syntyy 3 miljardia tonnia. Jätealueet ovat valtavia eikä niiden rakenteita ole suunniteltu kestämään satoja tai tuhansia vuosia. Vaikutukset tulevat näkymään niin Vuoksen kuin Oulunjoen vesistöissä sillä Terrafame istuu vedenjakajalla.

      Pulju-projekti on laaja nikkeli–kupari–kobolttimalminetsintähanke Kittilän pohjoisosassa, Keski-Lapissa. Hanketta vie eteenpäin australialainen pörssiyhtiö Nordic Resources Limited paikallisesta vastustuksesta huolimatta. Nikkelin pitoisuus on alhainen, 0,21%. Kyse olisi siis valtavan kivimäärän käsittelystä suhteessa saatavaan nikkelimäärään. Projekti uhkaa Ounasjokea.

      Myös Kuusamon kaivoshankkeet järkyttävät! Australialainen Latitude 66 etsii alueelta kultaa ja kobolttia, mutta kallioperässä on myös uraania. Uhattuna on niin Kitkajoki kuin Rukan matkailualuekin.

      Soklin kaivoshanke Savukoskella uhkaa alueen puhtaita vesiä ja luontoarvoja. Porotalous ja matkailuelinkeino joutuvat väistymään jos kaivos avataan. Mitä jää jäljelle? Onko lyhytnäköisellä kaivostoiminnalla oikeus syrjäyttää elinkeinot, jotka turvaisivat toimeentulon pitkällä tähtäimellä?

      Viranomaislla ei ole resursseja käydä läpi kaikkia kaivosyhtiöiden lupahakemuksiin tuottamia papereita ja raportteja vaan ne koittavat saada hankkeista kokonaiskuvan. Siksi jää kansalaisten huoleksi lakien toteutumisen valvominen. Järjestöt kuten Suomen Luonnonsuojeluliitto tekevätkin tärkeää työtä luonnon turvaamiseksi haastaessaan viranomaisten usein lainvastaisia päätöksiä oikeusasteissa.

      Maanomistajat, joiden maille Suhangon kaivos haluaa vetää purkuputken, saivat kaivosyhtiöltä “tarjouksen josta he eivät voi kieltäytyä”. 200 euron könttäsummaa vastaan heidän tulisi antaa maansa kaivosyhtiön vapaaseen käyttöön purkuputken asennusta varten. Sopimus rasittaisi kiinteistöä 99 vuotta tuli kaivosta tai ei. Siis 200 euroa mokomasta ilosta, kyllä on röyhkeää!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      75
      766
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      643
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      624
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      496
    11. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      493
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      401
      448
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      426
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe