Se on vapaaehtoistyötä, siis tehdään ilman palkkaa. Kenelle siitä sitten maksetaan? Jokuhan ne valtionavustukset (rahat) saa.
Sairaalan olka-toiminta
Anonyymi-ap
27231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Niin, nämä eläkeläiset vois mennä vaikka ulkoiluttamaan vanhuksia jos virtaa riittää, on toki työläämpää kuin sisätiloissa oleskelu.
MIksi pitää aukoa päätään ihmisille, jota tekevät arvokasta vapaaehtoistyötä? Vanha äitini on saanut arvokasta apua heiltä suuressa sekavassa keskussairaalassa. Viimeksi oli yksi Olka- palvelun herrasmiehistä kuskannut pyörätuolilla äitini perille kun kulkeminen alkaa olla jo hankalaa.
Mutta silloin ei Hyvinvointikeskus, se Tero Järvisen pulju saisi valtionavustusta.
Työntekijä, joka ei saa palkkaa erotetaan, sehän on ihan kauheeta. Miksei SAK tee mitään, entäs tämä Lintmanni. Nyt olis yleislakon paikka. Hyvät Toverit! Kokoonnutaan torille klo 12, banderollit mukaan.
Siellä on satakunta vapaaehtoista lähinnä eläkeläistä joille ei makseta mitään. Sitten on muutama palkallinen päällikkö jotka suunnittelee toimintaa mutta sitä en tiedä mitä suunniteltavaa siinä sitten on.
Kuinka voi tulla säästöjä, jos erotetaan työntekijät, jotka eivät saa palkkaa. Eikö pitäisi niitä hyväpalkkaisia koordinoijia lomauttaa. Nyt on jollain puurot ja vellit sekaasin ja pahasti. Näitä huijarijärjestöjä löytyy varmasti lisää. Vieläkö joku moittii ministeri Rydmannia?
Järjestötalolla 5 koordinoijaa ja toiminnanjohtaja. 1 palkallinen koordinoi päivät pitkät olka-ryhmää, joka tekee vapaaehtoistyötä. Eihän siinä ole mitään järkee? Se koordinoija pitää myös lomauttaa, niin vasta silloin tulee säästöjä. Hölömöläisten touhua.
Kun menee kela-taksilla sairaalaan; niin kuski kyllä saattaa perille.
Ei tarvii murehtia parkkimaksuista ja pääsee vielä oven eteen.
Palkallisia koordinnaattoreita lomautetaan jolloin satakunta vapaaehtoista jää ilman hommia:
https://www.hyvaep.fi/olka-toiminta/
Vapaaehtoiset osaavat ilman pomoa hoitaa hommansa. Ne koordinaattorit joutaakin pellolle, ei niillä ole mitään virkaa.
Sata eläkeläistä, no on valtava määrä, kun ei vaan olisi kovin uteliasta sorttia ettei asiat leviä ympäri kylää.
Se koorinaattori-nimi on ihan järkyttävä, joku krapulaanen varmasti keksiny. Seinäjoen eläkelääset hoitaas varmasti hommat halvemmalla. Mites ne kelataksikuskit voi sitten viedä asiakkaansa röntgeniin, kun niillä ei ole mitään koorinaattoria?
Että työvuorolistan tekemiseen vaaditaan kokopäivätoiminen koorinaattori. Ne työvuorolistat esim sairaalassa tekee tietokone. Meniskö n. 10 min.
Olkalaiset olisivat halunneet töihin, mutta..... ei vaan käynyt ja sillä siisti.
Siis koorinaattorit ei päästä Olkalaisia töihin, kun Rydman ei anna enää rahaa?
Vapaaehtoista työtä on kyllä muuallakin jos sellaista haluaa tehdä.
Meillä olis pian lehtien haravointia. Kelpaako?
Ihmeellistä pään raukomista vapaaehtoistyön tekijöille. Oletteko luuserit koskaan tehnyt mitään muiden ihmisten hyväksi, vai kuluuko aikanne turpaa aukoessa?
Mitäs pahaa lehtienharavoinnissa on? Jos oot kaupunkikersa et varmasti tiedä mitä se on. Kysy opettajalta ja pyydä piirtämään halava liitutaululle.
Eläkeläisjärjestöt pystyis hoitamaan hommat ilman "välikäsiä", ihan varmasti.
Edelliseen ja I-P tekstari mielipiteeseen toteamus.
Siksi älämöly syntyi kun toiminnasta ei hyöhy mitenkään hyvinvointialue jos tuki loppuu.
Hyödyn on ottanut ja saanut e-p hyva, kukaan ei ole estämässä teitä tekemästä vapaaehtoistoimintaa!
Tuota nyt ei usko edes sokea Kreetta?
Henkilöt jotka sairaalaan menossa voisivat vähän kattella karttoja ja opasteita etukäteen, ettei olla heti sormi suussa. Niitähän kaiketi saa vielä paperisenakin ? Joillakin on vaan sellainen tapa, että ollaan heti kyselemässä missä jokin on. Tavarataloissakin voipi olla opettelemista.
Tämä mulkku rydman joka tekee pahaa mennen tullen
Eihän Rydman ole tehnyt mitään pahaa Olka sakille. Kaikki eurot mitkä tuella on annettu ovat menneet Tero Järvisen tyhjä kaivon pohjalle käyttöön. Sillä on saatu kokouksiin hyvät nisut tai voileivät pitempiin istuntoihin.
Ryhman vähentää tai poistaa yleishyödyttymiä ja päällekkäisiä tuensaajia. Tyhjäntoimittaja, vapaamatkustajat ja suojatyöpaikkalaisia ei täällä tarvita koska niitä on ennestään esim.sairaalat täynnä.
Kelataksikuski vie pyörätuoliasiakkaan suoraan lääkärin vastaanotolle, hakee pois ja kuskaa vielä kotiinsa. Onko sitten laitonta hommaa, kun ei ole koorinaattoria?
Mut kelakuski vei vielä apteekkiin, eikä maksanut mitään. Silviisiin.