AI-yhteenveto Ukrainan ”vauvatehtailla” tarkoitetaan maan laajaa, kaupallista sijaissynnytysbisnestä, joka on herättänyt kansainvälistä keskustelua.Tausta ja laajuusLainsäädäntö: Ukrainassa sijaissynnytys on laillista ja sallivaa, mikä on houkutellut maahan lukuisia lapsettomia pariskuntia ulkomailta.Bisnesmalli: Alalla toimivat yritykset ovat tarjonneet kattavia ”täyden palvelun” synnytyspaketteja, joiden hinta on voinut olla kymmeniä tuhansia euroja.Sijaissynnyttäjät: Monille ukrainalaisille naisille kohdun vuokraaminen on ollut merkittävä taloudellinen mahdollisuus maan heikon taloustilanteen vuoksi.Vaikutukset ja kriisitSodan vaikutukset: Vuonna 2022 alkanut Venäjän hyökkäyssota johti vakaviin kriiseihin sijaissynnytysmarkkinoilla. Vastasyntyneitä jouduttiin suojaamaan pommituksilta sairaaloiden pommisuojissa ja kellareissa, kun ulkomaaliset vanhemmat eivät päässeet hakemaan lapsiaan matkustus- ja turvallisuusrajoitusten vuoksi.Eettinen keskustelu: Ilmiöön liittyy laaja eettinen debatti naisten kehojen kaupallistamisesta, epätasaisista valta-asetelmista vauraiden tilaajien ja taloudellisesti ahtaalla olevien synnyttäjien välillä sekä lapsen oikeuksista.
Ukrainan ennen sotaansa
Anonyymi-ap
2879
5Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mihin ne vauvat meni? Ei ole tullut dokkaria asiasta.
Olihan se venäjän vallan jäljiltä köyhä maa. Mutta kuten analysoitkin, inhimillinen kansa. Moista piirrettä ei koskaan ole havaittu orjakansassa.
Jaaha. AI kertoo. Erikoisjärjestelyitä. Vanhemmat hakivat vaavelit rajalta. Toiminta jatkuu edelleen. Naiset elävät loppusynnytyksen ajan turvallisissa naapurimaissa.
Ihan kuin natsi-Saksassakin, samoin natsi/azov-Ukrainassakin!
Sijaissynnytys on sallittua monessa muussakin euroopan maiassa kuten, Georgia, Kreikka, Britannia, Portugali, Kypros, Irlanti, Alankomaat ja Belgia.
Muissa Euroopan maissa kristofasistit politiikassa estävät laki muutokset ja jopa tehneet rangaistavaksi teoksi ulkomailla tehdyn sijaissynnytyksen
Vauvakauppa tulee saamaan tuhonsa.
Mistä tunnistat aidon ryzzänkätyrin putinaZin?
Siitä että tämä ei osaa suomen kieltä ja kirjoittaa aina
Ukrainan kun pitäisi kirjoittaa Ukraina.
Näin tekee. Huomaa sen myös aika helposti mm. sanajärjestyksestä, oikeinkirjoituksesta ja suomen sijamuotojen vääristä taivutuksista.
Venäjä se vasta tehtailee raiskaamalla ukrainalaisia sotavankeja.
Tiesittekö Googlen mukaan takapuoliseksi oli venäjän haetuin hakusana. Sitten putini esittää niinkuin rappio olisi euroopassa. Hehehee
Tulee miäs räkänokastakin, vaan ei tyhjän naurajasta.👃
Saksassakin natsit alkoivat heti vainota homoja ja niinpä sitten hävisivätkin sotansa.
Täällä Suomessa sen sijaan Mannerheimistä tehtiin ylipäällikkö ja pysyttiin itsenäisinä aina EU:iin liittymiseen saakka.
H clinttonin ja a. Stubbin bisnes tämä lapsikauppa. Imatran kolmois murhalla estettiin totuuden julki tulo. Totuus on tarua ihmeellisempi. Tietoa näistä kahdesta kauppiaasta löytyy paljon mm.You Tubesta.
Tuon nyt uskoo marco devit tukin.
Valitettavasti aina löytyy ihmisiä jotka ihailevat vain sotaa ja tappamista ja kannattavat veristä diktatuuria ja kansanmurhaa.
Näitä täysin moraalittomia sontiaisia kutsutaan venäjämielisiksi ja putinisteiksi. Ovat maailman halveksittavinta saastaa.
Euroopan unionin laajentumis-sota, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Olet moraalitonta ja halveksittavaa saastaa valehtelija.
Minua taas enemmän yököttää nuo vauvatehtailijat ja ihmiskauppiaat, ilmiöitä joita Ukrainassa esiintyy.
YÖK!
Ihmiskauppiaat esiintyvät juuri Venäjällä, jossa Ukrainasta kaapattuja lapsia myydään netissä kuin karjaa ja lähetetään aivopestäviksi Pohjois-Koreaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tyrmistyttava-sivusto-ilmi-venaja-kauppaa-ukrainalaisia-orpolapsia-verkossa/9201810
Venäjä lähettää Ukriainasta kaapattuja kristittyjä lapsia kommareiden aivopestäviksi Pohjois-Korean kommaridiktatuuriin.
Se edustaa jo niin saatanallista pahuutta että sitä on vaikeaa edes kuvitella. Ei ole Venäjän pahuudella mitään rajaa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/cdcb80e4-02d7-4e8e-81ac-fc5754af0871
Venäjä edustaa saatanallista pahuutta. Maailman pahin roistovaltio.
Suomi on tässä mukana.
Vaikka niitä vauvoja tuli sijaissynnämisen avulla, niin mikään ei oikeuta Venäjän toimia, kuten varastaa yli 20 000 lasta Ukrainasta erikoisoperaationsa alussa.
Suurin osa noista lapsista on päätynyt leikkikaluiksi Pohjois-Koreaan.
Kun Kaikkivaltias tuhoaa sodomat niin siinähän huudat taivaaseen että "ei ole oikeutta!"
Putin ei ole minkään sortin Kaikkivaltias, vaan moraaliton murhaaja ja etsintäkuulutettu sotarikollinen.
Kyllä minäkin toivon lujasti että Kaikkivaltias tuhoaisi Pohjois-Korean ja sen rakkaan ystävän Venäjän, eli kaksi pahinta roistovaltiota koko maailmassa.
Venäjä ajattelee lapsen etua, lapselle on hyväksi päästä pois Ukrainan kaltaisesta sikolätistä.
Lapsen on hyvä päästä Pohjois-Korean kommaridiktatuuriin aivopestäväksi? Kyllä te putinaZit sitten olette halveksittavaa ja täysin moraalitonta saastaa.
Igor iki-ihana Pietarista jälleen vauhdissa länkyttämässä ja suoltamassa tuubaansa eetteriin.