Ruotsin vasemmiston hallitustunnustelut meni jumiin lopullisesti

Anonyymi-ap

Enteilee meille samaa "mitä Ruotsi edellä, me perässä"
Meilläkin keskusta on "kuninkaan tekijä vaalien jälkeen -näillä näkymin. Minun täytyy Ruotsissa aina väliin käyneenä viikkojakin, senverran perillä maan asioista, niin myös minä pidän
Magdalena Anderssonista, sosiaalidemokraattien puheenjohtajasta.
Hän esiintyy maltillisesti asiat edellä. Nyt ei ole helppoa Anderssonilla.
Täytyisi kääntyä maltillisen kokoomuksen suuntaan, saadakseen hallituksen neuvottelut käyntiin. On muutamia uusia asioita tullut esille, mm Tanskaan malliin täytyy siirtyä jota jo vaalien alla heitti, Ruotsinkin. Tanskassa 37 tunnin viikoittainen työ työttömille. Myös Suomen hallitus jotain tämän suuntaista pohtii, kävi ministeriä tutustumassa juuri Tanskassa.


Viimeisimmät uutiset Ruotsin politiikasta;
C:n "KESKUSTA" puoluesihteeri epäillystä vaalivilpistä vasemsmitossa: "Erittäin vakavaa"
Tiistaina Keskuspuolueen puoluesihteeri Hannes Hervieu kommentoi vaalivilppiväitteitä, joita tutkitaan nyt Borlängessä.
"Se, että vaalivilpistä edes epäiltään, on tietenkin äärimmäisen vakavaa," hän sanoo.

Miten luulet sen vaikuttavan punavihreään puolueeseen, jos tämä täytyy tehdä uudelleen?

"Keskustapuolue on aina sanonut, ettemme halua nähdä vasemmistopuoluetta hallikstuksessa, ja pohjimmiltaan kyse ei ole siitä, mikä on parasta keskustalle, vaan siitä, mikä on parasta Ruotsille.

"Hallituksessa oleminen tarkoittaa esimerkiksi vastuun ottamista ulkopolitiikasta, talouspolitiikasta ja suhteista muihin maihin. Olemme aina sanoneet, ettemme pidä vasemmistopuoluetta sopivana Ruotsin hallitukseen," hän jatkaa.

Punavihreät puolueet ovat hiljaa siitä, miten uuden hallituksen muodostaminen etenee, ja tilannetta kuvataan umpikujaksi.

13

<50

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jumissa se on joka maassa!

      Ollaan menossa yhä pienempiin puolueisiin. Esim Tanskan paljon pieniä puolueita. Suurin 18%.

      Tätä se tekee tämä netti yhteiskunta.

      • Anonyymi00003

        Ruotsissa on 4 % kynnys. Meillä, kuten kommunistit liittyi vasemmistoliittoon, juuri ne tuli esille Naton vastustajat.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Ruotsissa on 4 % kynnys. Meillä, kuten kommunistit liittyi vasemmistoliittoon, juuri ne tuli esille Naton vastustajat.

        No tulihan ne kommunsitit.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        No tulihan ne kommunsitit.

        Ei tullut kommunsitit, tuli kommunistit. Kannattaisi kehitää omaa lukijaa.
        Olet surkea sössöttäjä. Jos olet kehitysvammainen, siltikin osata käyttäytyminen. Ymmärrän toisaalta vasuri mallisi, se useilla tuollaista.


      • Anonyymi00010
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        No tulihan ne kommunsitit.

        Ruotsissa on 4 % kynnys. Meillä, kuten kommunistit liittyi vasemmistoliittoon, juuri ne tuli esille Naton vastustajat.


    • Anonyymi00002

      Eiköhän siellä useampi kierros käydä kuten neljä vuotta sitten.

    • Väität tuntevasi Ruotsin poliittista tilannetta, mutta et kirjoituksesi perusteella tunne sitä ollenkaan ja nimenomaan Ruotsin Keskustan osalta. Ruotsin blokkisysteemissä Keskusta ei ole missään kuninkaan tekijän asemassa, kun hallituksia muodostetaan. Se on este enemmistöhallituksen kokoamiseksi, ei mikään kuninkaan tekijä. Keskustan voimin kuningas jää syntymättä.

      Syy tähän on selvä. Ruotsin Kekusta kuului aiemmin oikeistoryhmään, mutta siirtyi myöhemmin Vihervasemmiston blokkiin, koska Keskusta ei suin surminkaan halua tehdä yhteistyötä Ruotsidemokraattinen kanssa. Nyt siis yhteistyöhaluttomuus on laajentunut koskemaan myös toisen blokin Vasemmistopuoluetta. Eli Ruotsin Keskustalla on ennätyksellisesti kaksi puoluetta, jonka kanssa se ei halua tehdä yhteistyötä ja sijaitsevat blokkiaidan molemmin puolin. Se että puolue ei halua yhteistyötä Vasemmistopuolueen kanssa ei tarkoita, että se alkaisi tehdä yhteistyötä laitaoikeiston kanssa. Ruotsin Keskustalle siis kelpaisi kumpikin puoli mutta ilman em. kahta puoluetta. Ilman niitä ei taas saada enemmistöhallitusta kasaan. Keskustalle kelpaisi sellainen uusi Tidå-sopimus, missa Vasemmistopuolue antaisi tukensa Anderssonin vähemmistöhallitukselle osallistumatta itse hallitukseen. Vasemmistopuolue ei taas suostu siihen, vaan haluaa vähintään yhden oman ministerin.

      • Anonyymi00008

        Eletään Mpp ajassa, nyt tämä, keskusta oli siinä ratkaiseva. Nyt puolueesi vasemmisto tilttasi, ja muutenkin keskusta sen kanssa aikonut mennä hallitukseen. Kyllä paikan päällä tieto on lähempänä sinuakin, kun olet muiden tiedon varassa. Mainitsin jo Ruotsissa ettei keskusta lähde Ruotsindemoraattien kanssa samaan hallitukseen. Olet muka paremmalla tiedolla. Toivon että pysyt oikeassa asiassa, käsitän monen muun vasemmistolaisen tapaan miten nyt Ruotsin vasemmiston filungissa olette hämillänne.


      • Anonyymi00008 kirjoitti:

        Eletään Mpp ajassa, nyt tämä, keskusta oli siinä ratkaiseva. Nyt puolueesi vasemmisto tilttasi, ja muutenkin keskusta sen kanssa aikonut mennä hallitukseen. Kyllä paikan päällä tieto on lähempänä sinuakin, kun olet muiden tiedon varassa. Mainitsin jo Ruotsissa ettei keskusta lähde Ruotsindemoraattien kanssa samaan hallitukseen. Olet muka paremmalla tiedolla. Toivon että pysyt oikeassa asiassa, käsitän monen muun vasemmistolaisen tapaan miten nyt Ruotsin vasemmiston filungissa olette hämillänne.

        Kirjoitit, että Keskusta on kuninkaantekijän asemassa ja kohta meilläkin kuten Ruotsissa (lue oma avauksesi). Kun Keskusta ei mene hallitukseen sen paremmin laitaoikeiston kuin laitavasemmistonkaan kanssa, se ei ole missään kuninkaantekijän asemassa vaan pelkästään hallitusten syntymisen esteenä. Minä en tiedä, mitä olet Ruotsissa höpissyt. Kirjoituksesi vain osoitti sen, ettet ymmärtänyt, mistä asiassa on kyse.


    • Anonyymi00004

      Kommunsiti unohtui.

      • Anonyymi00006

        Sori, kyllä konmunsiti tulikin jo paltsalle.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Sori, kyllä konmunsiti tulikin jo paltsalle.

        Sinä vasuri ressukka et osaa muuta.


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Ruotsi edellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      31
      1616
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1301
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1251
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1094
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1055
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      949
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      92
      917
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      145
      757
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      732
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      624
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      623
    13. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      609
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      608
    15. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      601
    16. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      41
      590
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      576
    20. 46
      553
    Aihe