Marskihan oli nassu

ja oli menossa uraliin saksan kanssa. Hävinnyt menetti karjalan. ja menettää kohta paljon muuta ja raja tulee olenmaan oulusta - kotkaan.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomi on aina ollut nattsimaa, eikä mitään muuta ja natseja ohjaa EU.

1Äänestä
  • Ei ole. Huonosti tunnet suomalaiset jos noin vakavissasi väität. Jonkinmoinen osa eliitistä nyt on joka maassa vähän mitä on. Mutta se ei kumminkaan tarkoita että koko kansa on. Ellei halua aivan välttämättä niin kuin sinä vastapuolen pelurina tahallisesti propagandamielessä yrittää sotkea ja hämmentää tervettä suomalaista isänmaallisuutta muuksi kuin mitä se on. Miksi edes olla Suomessa kun noin koet. Olet vain haitaksi. Senkus pakkaat kamas ja poistut maasta.

    Äänestä

Kannattaa lukea historiaa, minä olen lukenut intin jälkeen 1977-2026.

1Äänestä

Mannerheimin suku on peräisin Saksasta, josta se siirtyi Alankomaiden kautta Ruotsiin ja sieltä Suomeen.Suvun alkuperäSaksalainen tausta: Suvun alkuperäinen nimi oli Marhein, ja sen juuret juontavat Saksaan.Hollannin ja Ruotsin kautta: Isänpuoleinen suku muutti 1600-luvulla Alankomaista Ruotsiin.Aateloituminen: Suku aateloitiin Ruotsissa 1690-luvulla, jolloin nimi muutettiin Mannerheimiksi. Suvun jäseniä nousi 1700-luvulla sotilaiksi ja merkittäviin tehtäviin. Suku sai vapaaherran arvon vuonna 1768 ja kreivillisen arvon vuonna 1825.Suomalaiset ja pohjalaiset yhteydetSuomeen ja Pohjanmaalle (kuten Ouluun ja Liminkaan) sukuen juuriai, äidinpuoleisia yhteyksiä ja vaikuttajia on kytkeytynyt muun muassa von Julin -suvun kautta. Carl Gustaf Emil Mannerheimin äiti kuului von Julin -sukuun.

Äänestä
  • Samaa kautta on Stubbin suku mennyt Karjalaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Samaa kautta on Stubbin suku mennyt Karjalaan.

    Presidentti Alexander Stubbin isänpuoleiset isälinjan sukujuuret ulottuvat syvälle Pohjanmaalle, Pedersören Ähtävän Stubbin kylään aina 1600-luvulle saakka.Isän puoli ja sukuPohjanmaa: Isän puolen suora isälinja on lähtöisin Ähtävältä (Stubbin kylästä), josta löytyvät 1600-luvulta alkaen. Sukua on kytköksissä myös muualle Järviseudulle ja Lappajärvelle.Viipuri ja Karjala: Alexander Stubbin isovanhemmat (Volmar Stubb ja Marita Breitenstein) syntyivät Viipurissa, ja suvulla on yhteyksiä myös Karjalaan (mm. Käkisalmelle).Muut suunnat ja äidin puoliÄidin puoli ja Savon/muut juuret: Äitinsä puolelta Stubb kuuluu Setälän sukuun, ja hänellä on sukujuuria myös muun muassa Ristiinassa, Iisalmessa (Elias Simojoen kautta) sekä Riihimäen ja Hausjärven seudulla. Suvusta löytyy lisäksi mielenkiintoisia historiallisia hahmoja, kuten 1700-luvulla elänyt muusikko Ernst Johan Londicer.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ja oli menossa uraliin saksan kanssa. Hävinnyt menetti karjalan. ja menettää kohta paljon muuta ja raja tulee olenmaan oulusta - kotkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu