Ukraina saamassa VR:ltä lahjoituksena useita junia

Anonyymi-ap

Ilman maksua toki, eli ilmaiseksi. Ukraina on pyytänyt VR:ää antamaan junia koska niitä on tuhoutunut Venäjän iskuissa.

Voisiko Finnair antaa myös lentokoneensa Ukrainalle?

32

83

    Vastaukset 32

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      On tämä sairas maa nykyisin!
      Täysin naurettavaa touhua.

      • Anonyymi00002
        UUSI

        Kyllä tämän maan päättäjiä TOOPEMPAA PORUKKAA SAA KAUKAA HAKEA mitä suomen hallituksessa on!


      • Anonyymi00024
        UUSI

        Oma maamme viimeisenä... sanoo Purra

        VR junissa ei saa suomalainen edes matkustaa pummilla matkaansa...

        mutta ukreille lahjotellaan kokonaisia junia


      • Anonyymi00026
        UUSI

        Aina kun täysin moraalittomat Putlerin kätyrit itkeä nillittävät tietää että on tehty jotain oikein hyvää. Hienoa Suomi, eläköön Ukraina!!


      • Anonyymi00027
        UUSI
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Oma maamme viimeisenä... sanoo Purra

        VR junissa ei saa suomalainen edes matkustaa pummilla matkaansa...

        mutta ukreille lahjotellaan kokonaisia junia

        Ei mieleltään terve matkusta pummilla.


      • Anonyymi00028
        UUSI
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kyllä tämän maan päättäjiä TOOPEMPAA PORUKKAA SAA KAUKAA HAKEA mitä suomen hallituksessa on!

        Täällä huutaminen ei edelleenkään auta eikä muuta mitään.

        Jos haluatte muutoksia asioihin, niin teidän pitää äänestää eduskunta täyteen samanmielisiä.

        Harmi vaan että teiltä Kremlin kätyreiltä se ei koskaan onnistu, kun Suomen kansa halveksii ja inhoaa teitä moraalittomia pettureita.

        Missään vaaleissa ette koskaan saa edes 1 % kannatusta, eikä teillä ole ainoatakaan kansanedustajaa. Eikä tule koskaan olemaan.


      • Anonyymi00033
        UUSI
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Ei mieleltään terve matkusta pummilla.

        Varusmiehenä (kelpoisuusluokka A) tuli tuota tehtyä.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Igor iki-ihanan uudet mokellukset suoraan Pietarista🤣

      • Anonyymi00023
        UUSI

        "IMESTUBUKANMUNAASEKOOMUSTAUKKI"!!!


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Onko Igorilla linkkejä asiaan, ei MV-lehden.

    • Anonyymi00005
      UUSI
      • Anonyymi00008
        UUSI

        Ukrainan tuki on maanpetturuutta.
        Suomi ensin.
        Ukraina ei suomen rahoja tarvitse, vaan suomen kansan hyväksi ne kuuluu.


      • Anonyymi00029
        UUSI
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Ukrainan tuki on maanpetturuutta.
        Suomi ensin.
        Ukraina ei suomen rahoja tarvitse, vaan suomen kansan hyväksi ne kuuluu.

        Teiltä putinaZeilta ei kysytä yhtään mitään. Kremlin kätyrit eivät edusta millään tavalla Suomea eikä Suomen kansaa.


    • Anonyymi00007
      UUSI
    • Anonyymi00009
      UUSI

      Eikö noita löytyisi paljon lähempää jostain Puolasta tai Slovakiasta

      • Anonyymi00010
        UUSI

        Ukrainassa on sama 1520 mm raideleveys kuin meillä. Puolassa ja Slovakiassa on kapeampi Eurooppalainen raideleveys 1435 mm.


      • Anonyymi00011
        UUSI

        Linja-autojakin voisi lahjoittaa ja ne jotka omistavat pakettiauton voisivat antaa sen Ukrainaan, eiks je? Auttaahan pitää.


      • Anonyymi00018
        UUSI
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Linja-autojakin voisi lahjoittaa ja ne jotka omistavat pakettiauton voisivat antaa sen Ukrainaan, eiks je? Auttaahan pitää.

        Juu kaikilta rikkailta suomalaisilta takavarikointiin uudemmat autot ja palkasta puolet muutaman kuukauden, sitten lisäveroja ja miljoonia omistavilta myös puolet omaisuudesta ja asevoimat hoitamaan jos ei herahda fyrkkaa....jokohan auttais 🤣😂😆


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Kenen sukulaisia nuo ukrainalaiset olikaan?
      Jäänyt hieman epäselväksi kenen päättäjän sukua tässä suojellaan ja lahjotaan?

      • Anonyymi00019
        UUSI

        Ukrainalaisista mene tiedä mutteivat suomen sukuista - suomalaiset ovat pääsoin itänaapurille sukua ja sen tutkimuksen Helsingin yliopisto on julkaissut ja löytyy videoitakin jos kiinnostaa.


    • Anonyymi00013
      UUSI

      Huhtasaari joutui ylellä selittelemään taas miksi suomalaisten kuuluu ajatella suomalaisten etua.

      Voisihan sitä ylen mieliksi luopua kaikesta maanpuolustuksesta ja ajatella jonkun muun etua. Kenet yle haluaisi asettaa suomen edelle? Kenelle luovutetaan suomen puolustus?

    • Anonyymi00014
      UUSI

      Ruikuttavat kotimaiset vatnikkisaastat kuvittelevat että Ukraina ei ole muualtakin euroopasta kyselleet kalustoa rautateille ja Slovakia on jo luvannut lähettää kolme sähköveturia ja ranskalainen teollisuusjätti Alstom toimittaa Ukrainaan 55 uutta sähköveturia 2027-2029 jotka joudutaan muokkaamaan Ukrainaan sopiviksi yhteistyönä ja jo huollonkin takia,,,

      Kaiken lisäksi C8 eli Carpathian Eight maat ovat lahjoittaneet Ukrainalle 100 miljoonan dollarin rahoituksen käytettyjen veturien ostamiseen ulkomaisilta euroopan markkinoilta!!!

      • Anonyymi00020
        UUSI

        Mitä ne sähkövetureilla tekee kun sähköt on pätkineet jo pahasti ja pelkäävät talvella käyvän tosi heikosti ilman sähköä.
        Ruokapuoli ja aseet ovat nekin heikoilla - Suomesta ruokaa lasten suusta vaikka - eikö?


    • Anonyymi00015
      UUSI

      Suomen hölmöt antavat vaikka aluspöksynsä kohta jotta sota jatkuisi ja tulisi lisää slaaveja tapettua...sitähän se länsi haluaa selkeästi - mitä muuta - harhauttavat kansaa kuten koronaplandemiassakin kusettivat...ja tämä venäjävihayllytys alkoi jatkona herkkäuskoisille jotka moni jo toisen kerran retkahtivat median aivopesuun lammaslaumana...voi tätä typeryyttä...

      • Anonyymi00030
        UUSI

        Te täysin moraalittomat Putlerin palvojat oletta halveksittavinta saastaa mitä maailmasta löytyy. Suomen kansa inhoaa syvästi teitä pettureita ja siksi teillä ei ole yhtään kansanedustajaa, eikä tule koskaan olemaan.

        Täällä mölyäminen ja Kremlin sontavalheiden suoltaminen ei koskaan muuta mitään, kun päätökset tehdään eduskunnassa, ettekä te ole siellä.


    • Anonyymi00016
      UUSI

      Turha sinne on lisää romutettavaa on lähettää Ukrainaan. Siellä on raiteetkin retkahtaneet ja valtaisa määrä vetureita ja vaunuja tuhottu elikä aseet eivät pääse rintamalle saati huolto...

    • Anonyymi00017
      UUSI

      Turha tuonne sotarikoksia tekeville on mitään lähettää - ei mitään.
      Se ruokkii vain neonatseja Ukrainassa, kansa kärsii.
      Tässä vaikka tämä median salaama sotarikos joka jos toisinpäin olisi ollut niin mikä älämölö olisi noussut ja russofobisten herjahuuto.

      Venäjän YK-suurlähettiläs Vasili Nebenzja kutsuu lännen reaktiota Ukrainan tappavaan hyökkäykseen Starobelskin korkeakouluun, joka tappoi 21 nuorta opiskelijaa ja haavoitti 63 muuta, ”moraaliseksi epäonnistumiseksi”. Venäjä on laajasti järkyttynyt länsivaltojen välinpitämättömyydestä kansalliseen tragediaan, jonka Kiovan joukot aiheuttivat häikäilemättömällä valtioterrorismilla Luganskissa.

      • Anonyymi00025
        UUSI

        Niinpä.
        Jos Venäjä lopettaisi sotimisen, vetöisi hyökkäysjoukkonsa pois, hirttäisi Putinin ja maksaisi rahallista kompensaatiota hyökkäyksen tuhoista,
        niin Euroopassa olisi rauha ja kaupankäynti tuottaisi hyvää kaikille.

        Mutta pitäähän nämäkin edellyttkset ryssiä....


      • Anonyymi00031
        UUSI

        Venäjän pommituksissa kuoli heinäkuussa 437 ukrainalaista siviiliä ja elokuussa vielä paljon enemmän. Venäläiset pommittivat mm. kauppoja, kouluja, kerrostaloja, kirkkoja, luostareita ja sairaaloita.

        Joten älä sinä venäläisten sotarikoksia kannattava ja ukrainalaisten siviilien tappamista ihaileva putinaZi öyhötä mitään sotarikoksista. Kaltaisesi täysin moraalittomat saastat ovat halveksittavinta sontaa mitä mistään löytyy.


    • Anonyymi00021
      UUSI

      Venäjän hyökkäyksen alla kaikki kalusto tuo lisäarvoa, vanhakin.
      Se auttoi Suomeakin selviytymään itä-naapurin invaasiosta.

      Ihan hyvä hetki ajoittaa kaluston päivitystä. Kaikkien kannalta.

    • Anonyymi00032
      UUSI

      Ei ollu budjetissa varattu yhtään miljoonaa Putiinin salamurhaamiseksi. Olen pettynyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      614
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe