Miksi helluntailaisuus tarttui ruotsinsuomalaisiin?

Anonyymi-ap

🚨 1960-70-luvuilla Suomesta muutti Ruotsiin satojatuhansia kouluttamattomia ja sivistymättömiä tehdas- ja varastotyöläisiä paremman elintason ja palkan perässä. Olin yksi heistä, tosin vasta 70-luvun lopusta 80-luvun alkuun. Töitä tarjosivat Tukholmassa, Malmössa ja Göteborgissa tehtaat ja varastot.

Ruotsissa asuneet suomalaiset muodostivat omia etnisiä ja kulttuurisia yhdistyksiään ja pitivät yhteyttä keskenään, ja jossain vaiheessa elettiin aikaa, jossa jokaisessa ruokakaupassa, kioskissa ja virastossa oli ainakin yksi suomenkielinen työntekijä, niin että asiakkaan ei tarvinnut osata ruotsia.

Niihin aikoihin helluntailaisuus levisi voimakkaasti ruotsinsuomalaisten keskuudessa. Esim. Boråsissa (jonka nimen Niilo Yli-vainio lausui hauskasti "Puuroisissa") oli suuri suomalaisten helluntailaisyhteisö. Myös Tukholman alueeella oli herätystä rasvanahkaduunarien keskuudessa.

Kysymys: Miksi? Kuka oli se saarnaaja tai mikä oli se ihmisryhmä, jonka julistuksen johdosta niin paljon ihmisiä tuli siihen aikaan uskoon? Vastaukseksi ei riitä "Jumalan sana" tai "Evankeliointi". Nyt kysytään sen Jumalan sanan ja evankelioinnin välikappaleena toiminutta ihmistä tai ihmisiä.

19

<50

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Ihmiset kokivat sisäistä tyhjyyttä ja kaipasivat Jumalaa kenties?

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Varmasti, mutta kysyttiin henkilöä tai henkilöitä, jotka toivat herätyksen ruotsinsuomalaisten keskuuteen. Ap.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      En tiedä vastauksia väsyttää.

      • Anonyymi00012
        UUSI

        Väsy hyvä. Nyt nukkumaan.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Kävitkö ruotsinsuomalaisten kodeissa salaa?
      Oletko ruotsinkielinen, suomenruotsalainen kuten yli 100 000 suomalaista äidinkieleltään oli? Olet väärässä, suomalaiset puhuivat ruotsia virastoissa. Olet ylpeä ja koppava murhaaja.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Soittaako perhetuttusi aina oman kotiseurakuntasi jäsenelle että annatko/myytkö pakettiauton ilmaiseksi, annatko/myytkö autosi ilmaiseksi?
        Lahkolainen siksi perhetuttusi kutsuu heitä, olet siellä vain urkkiaksesi muita.


      • Anonyymi00010
        UUSI

        Ruotsiin muuttaneista suomalaista osa oli äidinkieleltään ruotsalaisia. Varmaan suurin osa siirtolaisista.


      • Anonyymi00013
        UUSI

        Murhaaja? Ah, helluntaiveljen rakkaudentäyteinen viesti. Kiitos. Ap.


      • Anonyymi00016
        UUSI
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Ruotsiin muuttaneista suomalaista osa oli äidinkieleltään ruotsalaisia. Varmaan suurin osa siirtolaisista.

        Olen ollut niissä porukoissa, ja olihan siellä ruotsinkielisiäkin, mutta suurin osa oli kyllä suomenkielisiä. Kuten minä, aiemmin muuttaneet sukulaiseni ja kaikki työkaverini. Ao.


      • Anonyymi00018
        UUSI
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Olen ollut niissä porukoissa, ja olihan siellä ruotsinkielisiäkin, mutta suurin osa oli kyllä suomenkielisiä. Kuten minä, aiemmin muuttaneet sukulaiseni ja kaikki työkaverini. Ao.

        Allekirjoitus Ao tarkoittaa "asianomainen", eli sama kuin Ap. Ap.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Kiero, varas ja murhaaja.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      Sinunkauppaa tahtoisin, sinunkaupat.
      Olisinpa yksi ihmisistä

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Miten ihminen kykenee vastustamaan sinua, puhumaan sinulle ettei pelkäisi, ahdistuisi?
      Miten ihminen kykenee puhumaan totta?
      Miten ihminen kykenee luopumaan puolitotuudesta, ja alkamaan ajattelemaan, tekemään totuutta?
      Miksi usein syytät puolitotuuksista vaikka toinen tahtoisi puhua totta, etkä itse silti koeta kuin valehdella?

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Olet itse piru, sekä kirottu kun syytät muita ihmisiä. Olet itse perkeleen asialla ja ahne

      • Anonyymi00009
        UUSI

        Ei ole lahkolainen ahne jos haluaa työskennellä rauhassa ilman salakameroita, ainaista vakoiluasi ja kiusaasi.


      • Anonyymi00014
        UUSI

        Miten mielenterveys jaksaa? Ap.


    • Anonyymi00011
      UUSI

      Mikään määrä helluntailaisuutta, luterilaisuutta, katolilaisuutta, ortodoksisuutta, adventismia, amerikkalaista protestanttisuutta ei meitä auta

    • Anonyymi00017
      UUSI

      suomalaiset teki pankkiryöstöjä eniten ruotsissa 70-80-90 luvulla

    • Anonyymi00019
      UUSI

      Kysyt suoraan Jumalan välikappaletta jonka kautta Jumala puhui ihmisille niin, että he tulivat uskoon? Ymmärrän jotenkin sen, että ihminen kiinnostaa. Mutta jokaisen uskoon tulo johtuu siitä, että Jumala puhuu ihmiselle. Jumala kyllä puhuu uskovan palvelijansa kautta, mutta se on Jumalan puhe ihmisille, joka saa ihmisen uskoon.
      Jumalalta tulleessa Sanassa on Henki ja elämä. Sana elää. Siksi se vaikuttaa Sanaa kuulevan ja sen vastaan ottavassa ihmisessä.

      Uskon, että sinä nää kässäät.

      Itse olen muuttanut Suomesta Ruotsiin 21 - vuotiaana.
      Silloin tarkoitus oli asua Ruotsissa talven yli ja ansaita rahaa.
      Sitten kesällä muuttaisin takaisin Suomeen. Mutta eihän se niin mennyt. Täällä moder Svean maalla sitä asustellaan 46 vuotta myöhemminkin. Nyt Ruotsi tuntuu enemmän kotimaalta kuin Suomi. Ja tämä on ymmärrettävää koska olen asunut Ruotsissa koko aikuisen ikäni ja alan olla till åren kommen.

      Ruotsissa ruokakauppassa ostoksilla, minulla oli vaikea tietää, mikä tuote on, koska en osannut Ruotsia nimeksikään. Mutta muutaman kuukauden kuluttua kun menin ihmisten painostuksesta Ruotsin kielikurssille "Svenska för invandrare" eli lyhennettynä; Sfi koulutukseen, sain potkut heti kättelyssä. Opettaja sanoi, että tämä kurssi ei ole sinulle koska puhut Ruotsia niin hyvin ettei meillä ei ole sinulle mitään annettavaa.

      Yksi hämmästyttävä huomio oli kun melkein kaikki ihmiset kaupassa ja kadulla heijasivat "Hej". Ihmettelin, että mistä nämä ihmiset tuntevat minut. Suomessa kukaan ei heijannut tuntemattomia ihmisiä, vain ihmisiä, jotka he tunsivat.

      Toinen hämmästys kaupassa; kaupassa kuulin puhuttavan suomea. Ihmettelin, että olenko minä kuitenkin vieläkin Suomessa koska ihmiset täällä puhuvat suomea. En ollut Suomessa vaan Ruotsissa. Mutta paikkakunnalla oli niin paljon suomalaisia, että kaupassa kuuli asiakkaiden puhuvan suomea.

      Mutta mennään takaisin 1970 -luvulle.

      Olin kesäisin töissä kassalla vanhempieni omistamassa myymälässä Suomessa. Ehkä pari kertaa viikossa sisään tuli ryhmä Ruotsissa asuvia nuoria ihmisiä. He puhuivat, tai ainkin yksi heistä, ruotsia.
      Mutta kuulin heti, etteivät he ole ruotsalaisia. Sen kyllä kuulee jos aito ruotsalainen puhuu ruotsia tai jos äsken maahan muuttanut suomalainen yrittää puhua huonolla kielitaidolla ruotsia.

      Joskus henkiöllä, joka yritti puhua ruotsia, oli vaikeuksia esittää asiansa ruotsiksi, vaikka hän yritti teeskennellä, että "soomi keeli
      on nyt heikko kun olen asunut roottissa kokonaisen vuen". Joskus seuralaiset nuhtelivat häntä ja kehottivat puhumaan suomea. Sitten asian esittäminen oli jo hänelle helpompaa.

      Saimme näistä tapaamisista hyvät naurut sitten jälkeen päin.
      1960 ja 1970 luvuilla se oli status asua Ruottissa ja sitä jotkut
      olivat selvästi ylpeitä.

      Mvh J - K

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. 32
      481
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      31
      429
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe