Katsoin joskus LVI-firman laskua: Mökinmummon ö-polttimeen oli vaihdettu suutin; hinta n. 20 euroa - mutta koko lasku about 120 €! Taisi ilmansäätö sisältyä. Ei tolkkua.
Suomessa on työ ylikallista
Anonyymi-ap
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nuohan laskuttavat matkakulut myös. Ne voivat olla isot, jos mökin mummo sattuu asumaan vähän etäämmällä palvelukeskittymästä.
Tietenkin, oli ne siinä eriteltynä. Mutta vaikka mummo asuisi Lvi-firman naapurissa, lasku on silti moninkertainen.
Paljon säästää jos pystyy noita hommia opettelemaan; tosin mummolle mahdotonta.
Jos osuu vielä ruokatauko kohdilleen, niin mummo maksaa senkin, ja vielä keittää kahvit pullineen päälle.
Pikkuisen faktaa.
jos laksun loppusumma oli 120€ niin alvia siitä oli jo 24,38€ ja kun vielä vähennetään sen suuttimen hinta niin loppusumma on vajaa 80€.
LVI firman työnatajamaksut ovat lähes saman verran kuin maksettu palkka ja jos sen suhteuttaa siihen kun lähtee varikolta ja saapuu varikolle niin aika halpa hinta loppupelissä.
Halpa sille pienituloiselle mummolleko..varmahan...