Työeläkeloisinta Suomen suurin ongelma

Loisinta maksaa noin 40 miljardia euroa vuodessa, johon palkansaajilta varastetaan lähes 3/4:aa. Keskimäärin jokaiselta palkansaajalta anastetaan tuhat euroa kuukaudessa.
5697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

Älä viitsi putinin trolli.

1Äänestä

Jos on tehnyt koko ikänsä hanttihommia ja usein vielä pimeästi, niin varmaan ottaa päähän kun ei ole eläkettä tiedossa? Toivottavasti elät sitten vanhana todellisessa puutteessa? Miten petaa siten makaa!

4Äänestä

Näin Suomessa kunnioitetaan perustuslakia. Sitä prujua voi käyttää vessapaperina.

1Äänestä

Jokapäiväinen virsi. Mene töihin ettei tarvi valittaa.

1Äänestä
  • Ai tienaamaan työeläkeloisille?

    Miksi ihmeessä kukaan niin tekisi? Tyhjän saa pyytämättäkin.

    Äänestä

  • Saattaa olla Atte Harjanne Vihreistä, tunnettu eläkeläisten vihaaja.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ai tienaamaan työeläkeloisille?

    Miksi ihmeessä kukaan niin tekisi? Tyhjän saa pyytämättäkin.

    Mistäs sä saat sitten elantosi ? Kiäh kiäh.

    1Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mistäs sä saat sitten elantosi ? Kiäh kiäh.

    Äläpä kiertele, vaan kerro miksi pitäisi mennä töihin tienaamaan työeläkeloisille fyrkkaa?

    Äänestä

  • Onko vapaita työpaikkoja joihin mennä. Niitä ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Saattaa olla Atte Harjanne Vihreistä, tunnettu eläkeläisten vihaaja.

    Atte varmaan itse kieltäytyy, sopeutus rahasta ja eläkkeestä. Sekä edustajien verovapaista korvauksista, ilmais magkousta kaikilka vehkeillä. Sekä muista extra luxus eduista.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Äläpä kiertele, vaan kerro miksi pitäisi mennä töihin tienaamaan työeläkeloisille fyrkkaa?

    Työssä maksetaan tulevaa eläkettä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ai tienaamaan työeläkeloisille?

    Miksi ihmeessä kukaan niin tekisi? Tyhjän saa pyytämättäkin.

    Jos ymmärrys asian suhteen on tuota tasoa, niin sitten ei voi paljon mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Työssä maksetaan tulevaa eläkettä.

    Noinhan se on.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Työssä maksetaan tulevaa eläkettä.

    Edelleen kiertelet vastaamatta kysymykseen, joka on: miksi mennä töihin raatamaan työeläkeloisen takia?

    Äänestä

Onko venäjänmielisellä demari putin trolli valheet vähissä kun pitää pistää oikein epätoivoisen punanaaman valheita peliin. Varmaan kuvittelee saavansa uusia äänestäjiä valheillaan.

Äänestä
  • Voi venäjänmielistä demari ressukka. Ressukka vastustaa raivona ukrainan tukee, natoa ja haukkuu pressaa yötäpäivää. Että kukahan se venäjänmielinen on. Kaikenlisäksi hyvin olet sisäistänyt putinin tasoiset valheet kaikissa asioissa kun ressukka ei totuuksilla pärjää edes kassi almalle

    Äänestä

  • Pistähhän venäjänmielinen demari putin urpo ukrainan tukemista vastustava aloitus tai natoa siihen vielä pressan haukkumis aloitus. Ethän muuta osaa kuin olla erittäinhyödyllinen idiootti putinille

    Äänestä

Kyllä suuryritysten perijät ansaitsevat kymmenien tuhansien eläkkeensä! Muutenhan elintasonsa laskee!

Ovat kuitenkin syntyneet kultalusikka suussa. Suuri vääryys, jos sieltä rokotetaan. Duunarit on sitten asia erikseen, sieltä voidaan kyllä ottaa koska eivät edes yritä.

Äänestä
  • Mitä helvettiä valitat kateellisena vassarina. Perusta itse yritys ja saat heti miljardin taskuus .niin voit pitää paskasia kourias omissa taskuissas.

    Äänestä

  • Työeläkemallin idea on, että eläkettä saadaan sen mukaan mistä on maksettu. Mallin pitäisi palautua lähemmäksi alkuperäistä ja poistaa työtä tekemättä kertyvästä työeläkkeestä. Nyt sitä kertyy opiskelusta, vanpainpäivärahasta, työttömyydestä jne.

    Tyeläkekertymä ilman työn tekemistä on absurdia. Jos valtio haluaa tällaista maksaa tehköön sen työeläkejärjestelmästä irrallaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Työeläkemallin idea on, että eläkettä saadaan sen mukaan mistä on maksettu. Mallin pitäisi palautua lähemmäksi alkuperäistä ja poistaa työtä tekemättä kertyvästä työeläkkeestä. Nyt sitä kertyy opiskelusta, vanpainpäivärahasta, työttömyydestä jne.

    Tyeläkekertymä ilman työn tekemistä on absurdia. Jos valtio haluaa tällaista maksaa tehköön sen työeläkejärjestelmästä irrallaan.

    Meiltä nyysittiin kuuden vuoden eläke. Mentii nuorena töihin, joka tilistä meni eläke maksu. Eläkettä saadaan vasta 24v, alkaen. ,
    Mihin menee kuuden vuoden eläke maksut.

    Äänestä

Vain vassari tekee noin typeriä valhe aloituksia.

1Äänestä
  • Ei kyllä se on persu provo.

    Äänestä

espanjan mätämöllikät jotka suomesta rahaa ja asuu epsanjassa...

1Äänestä

Työeläkejärjestelmä voisi olla keskeinen osa valtion talouden tasapainottamista, mutta se ei tapahdu, kun päättäjät ovat muutaman eläkeyhtiöiden matemaatikon eli aktuaarin teoreettisten mallien vanki.

Eläkejärjestelmästä voi säästää helposti VIISI (5) miljardia ja vähentää valtion velkaantumista samalla summalla ilman että kenenkään tarvitsisi tinkiä mistään!

Työeläkejärjestelmä on tuottanut 15-20 miljardia ylijäämää joka vuosi ja tuo ylijäämä on siirretty työeläkörahastoihin eli etupäässä ulkomaille.

Meillä olisi varaa laskea palkansaajien työeläkemaksuja niin, että maksutulo laskee 5 miljardia ja tämä mahdollistaisi palkkaveron korotuksen vastaavalla summalla. Tästä seuraisi:
- Kenenkään käteen jäävä palkka ei laskisi
- Valtio saisi 5 miljardia lisää verotuloja
- Työeläkerahastot (nyt 290 miljardia) kasvaisivat edelleen 10 - 15 miljardia vuodessa

Näin ei voi tehdä, koska kourallinen matemaatikkoja on laatinut mallin, jossa työeläkerahastoja pitää kasvattaa taivaaseen asti ja mielellään sen yli.

Äänestä
  • Edustajat saa 4%eläke kertymän, tavis saa 1,5 %kertymän. Eikä olla kaikki tasa arvoisia. Edustajilla kaikki extra luxus edut, sopeutus rahalle pääsee nuorena ja terveenä, ilman mitään velvoitteita.

    Äänestä

karannut potilas ja sotilas joku Peter Örfen, esiintyy tekonimellä on Putunin salainen agentti.

Äänestä

Työeläkeläiset ei mitään loisi. Ne on työllään eläkkeensäkin ansainneet. Mutta entäs takuueläkeläiset ? Mistä tippuu ihan ilmaiseksi vaan semmoset 1000 € kk !

1Äänestä
  • " Mistä tippuu ihan ilmaiseksi vaan semmoset 1000 € kk !"

    Mihin katoaa duunarin palkkasummasta 1000 euroa kuukaudessa?

    No työeläkeloisillepa hyvinkin.

    Mitäs loinen tähän?

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    " Mistä tippuu ihan ilmaiseksi vaan semmoset 1000 € kk !"

    Mihin katoaa duunarin palkkasummasta 1000 euroa kuukaudessa?

    No työeläkeloisillepa hyvinkin.

    Mitäs loinen tähän?

    EI OLE MITÄÄN TYÖELÄKELOISIA JA EI DUUNARIN PALKASTA KATOA MINNEKÄÄN 1000 EUROA KUUSSA JOTEN VALEHTELET!!

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    " Mistä tippuu ihan ilmaiseksi vaan semmoset 1000 € kk !"

    Mihin katoaa duunarin palkkasummasta 1000 euroa kuukaudessa?

    No työeläkeloisillepa hyvinkin.

    Mitäs loinen tähän?

    Ei toi trolli ymmärrä että palkasta pidätetään vain 7,3% tyel maksua ja kaiken lisäksi sen saa verotuksessa vähennykseksi.

    Äänestä

ihmisten suuri määrä on se ongelma jos .....

lapsivero jotta kun vielä ulkomailta elätettäviä kun omistakaan ei psry pitämän houltaa...

Äänestä

Voisitko ystävällisesti esittää muitakin kuin sanoja. Päivälehtien lööpit tai kulmakuppilan keskustelu ei ole an faktaa.

Kertoisitko, miten se anastus tapahtuu sinun palkastasi, ihan lukuina.

Osaisitko laskea, paljonko veroa ja eläkemaksuja olen itse maksanut työurani aikana ja miten se suhteutuu eläkkeeseen. Jos olisin saanut ne rahat ITSE sijoittaa, niin aika kroisos olisin.

Yhteiskunta vain pyörii näin ja sen mukaan eletään.

Äänestä
  • "Yhteiskunta vain pyörii näin ja sen mukaan eletään."

    Juu, perustuslakia rikkoen, muilta varastaen.

    Äänestä

  • Siinä aloittaja on oikeassa, että työeläkejärjestelmä siirtää vuosittain 15 - 20 miljardia euroja rahaa Suomen kansantaloudesta etupäässä ulkomaisiin sijoituksiin ja voisi kysyä että miksi. Eikö niitä tarvittaisi kotimaisen kysynnän elvyttämiseen?

    Työeläkerahastoja on muhkeat 290 MILJARDIA ja kun inflaatio on alle 3%, niin rahastojen 8 miljardin kasvu vuodessa riittäisi hyvin. Nyt ollaan kaksinkertaisessa vauhdissa tai yli.

    Sanoo työeläkeyhtiöiden aktuaarit mitä lystää, niin rahastojen EI TARVITSE kasvaa taivaaseen saakka.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    "Yhteiskunta vain pyörii näin ja sen mukaan eletään."

    Juu, perustuslakia rikkoen, muilta varastaen.

    On vassarilla epätoivoisia valheita.

    Äänestä

Aloittaja voisi ottaa sormensa persreijästään ja mennä töihin ansaitsemaan sen eläkkeen. Turha ulisija koko tyyppi🤯

Äänestä

Voit itse kieltäytyä työttömyys korvauksista ja eläkkeestä, elät varmaan ilman mitään tuloja. Eläkkeet ja työttömyys turva ovat laki sääteisiä tuloja, työtön ei ole syyllinen kun vapaita työpaikkoja ei ole. Eläkettä ja työttömyys turvaa maksetaan tuloista, ne ovat saajien omaa rahaa.

Äänestä
  • Miksi sinä et kieltäynyt työleläkkeestä, vaan jatkat muina rosvoina meiltä palkansaajilta varastamista?

    Minulle riittää, että saan pitää sen tuhat euroa kuukaudessa, joka nyt varastetaan työeläkeloisille. RIittää että minä saan sen. Muut maksakoot mitä haluavat, minua ei muiden asiat kiinnosta pätkääkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Miksi sinä et kieltäynyt työleläkkeestä, vaan jatkat muina rosvoina meiltä palkansaajilta varastamista?

    Minulle riittää, että saan pitää sen tuhat euroa kuukaudessa, joka nyt varastetaan työeläkeloisille. RIittää että minä saan sen. Muut maksakoot mitä haluavat, minua ei muiden asiat kiinnosta pätkääkään.

    Palkansaajilta ei kukaan varasta yhtään mitään, ota pelle selvää asioista äläkä ulise typeriä täällä! Eikä ole mitään työeläkeloisia, sinä täällä loisit!

    Äänestä

Eikös työeläkettä varten tehdä pidätykset palkasta. Työeläkeyhtiöt sitten sijoittavat nuo rahat. Eikä niistä nyt niin valtavia summia tule.

Äänestä

Niinpä ja yritys ne maksut maksaa .

Äänestä

Aloittajalle

Tarkoitatko todella, että työeläkkeellä loisitaan?

On muitakin eläkkeitä, kuin työeläke ja omasta mielestä työeläke on työtä tekemällä ansaittu eläke.

Työeläke on karkeasti laskettuna suuruusluokkaa 1,5% vuosiansiosta. Olet ollut töissä 40v tai enemmänkin ja jos palkkasi on ollut keskimäärin 2 500€ kuukaudessa. Vuosiansiosi siis 31 250€ (12,5x)
Eläke on keskimäärin 60% palkkasummasta, eli tässä siis 18 750€ vuodessa ja eläke 1 560 €/kk ja käteen jää jotain 1 300€
Olisiko tämä sitä loisimista.

Tai olisiko sitten tämä sitä loisimista
4 000€ kuukausituloilla, nythän ollaan jo porvareita vai mitä. Maksettu korkeaa progressiota koko elämän ja tehty ylitöitä.
Tuostapa sitten tulee samalla tavalla laskettuna 50 000€ vuositulot
60% tuosta on 30 000€ ja kuukaudelle se tekee 2 500€, siinä onkin sitten jo niin hyvätuloinen, että eläkeläisen pitää maksaa veroa 34%
Käteen jää sellaiset 1 650€

Nämäkö on aloittajan mielestä niitä loisijoita ja elävät turha ruhtinaallisesti 40 - 50 vuoden täyden työuran jälkeen ?

Äänestä
  • 34% veroa/ 2500 €/ kk ei nyt oikein täsmää. Tai sitten haluat tosiaan maksaa tuon.

    Äänestä

Normaalisti loiset kuuluvat elämään ja tehokkaimpia loisia ovat nämä eliitin edustajat, jotka kansaa köyhdyttävät. Ainut tapa välttyä näiltä loisilta on erakoitua ja elää omavaraistaloudessa.

Äänestä

1000 € viedään kuukaudessa? Aika surkea palkka tuon AP: n haavetyössä

Äänestä
  • Se on keskimääräinen summa mikä jokaiselta palkansaajalta varastetaan.

    Äänestä

VALEHTELET! EI keneltäkään viedä palkasta noin suurta summaa TEL-maksuja, eikä varsinkaan varasteta! Mitä loisintaan tulee niin MENE TÖIHIN NIIN TIEDÄT ETTEI PUHEESI PIDÄ PAIKKAANSA!!

Äänestä
  • Vuonna 2025 tuo ryöstösaalis oli jo 28,2 miljardia euroa. Sen kun jaat kokoaikaisten palkansaajien määrällä, niin ollaan tuossa tuhannen euron kuukausitasossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Vuonna 2025 tuo ryöstösaalis oli jo 28,2 miljardia euroa. Sen kun jaat kokoaikaisten palkansaajien määrällä, niin ollaan tuossa tuhannen euron kuukausitasossa.

    Ei ole mitään ryöstösaalista!! JOTEN LOPETA HETI!!

    Äänestä


Koska Hitler ja Stalinkin tappoivat syyttömiä, niin Putinkin saa tappaa syyttömiä.

Tuolla logiikallahan työeläkeloiset puolustavat rikollista toimintaa.

Äänestä
  • Ne työeläkeloiset on hankkineet leivän sinunkin suuhusi jotta voit nyt jauhaa lööperiä toisten leivästä.

    Äänestä

Kaikki eläkkeet on syytä lopettaa. Jotka eivät tee töitä niin leirille vedelle ja leivälle.

Äänestä

En tiedä helpottaiiko se aloittajan ahdistusta että kaikki eläkemaksut sijoitettaisiin ja sitten niitä vanhempia sijoituksia realisoitaisiin ja niillä maksetaan nykyiset eläkkeet.
Silloinhan eläkeläiset saisivat heidän eläkemaksuista sijoitetut varat takaisin.
Jos aloittaja ei edelleenkään tajuaisi niin voisi ottaa palikat käyttöön.
Voisi laittaa palikoita jonoon pöydälle ja lisätä aina jonon jatkoksi uusia palikoita jotka kuvaa teyel maksutuloja eli niitä palkkojen perusteella perittyjä maksuja.
Pöydän toisella puolella sitten putoaa niitä vanhiimpia palkoita jotka kuvaavat eläkemaksuja jo eläkkeellä oleville.
Näin havainnolistaen aloittaja huomaisi ettei hänen palkan perusteella maksettu raha menekkään suoraan eläkeläiselle vaan siihen rahastoon.

No nyt ohitetaan tuo palikka juttu ja maksetaan suoraan eläkevakuutusmaksu eläkkeisiin niin ei tarvitse kiereeättää tuon "pöydän" kautta.
Ja jos aloittaja ei tajua niin tuo pöytä on se varmuusvarasto tulevia eläkkeitä varten, eli häntä itseä varten jos ei vaikka olisikaan niitä työntekijöitä tulevaisuudessa tarpeeksi.

Mutta eihän aloittajan mielipiteeseen voi vaikutta kun häneltä on tilattu tuo provokatiivinen kirjoitus ja mellastaminen näillä palstoilla ja jokainen tietää kuka se tilaajataho on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Loisinta maksaa noin 40 miljardia euroa vuodessa, johon palkansaajilta varastetaan lähes 3/4:aa. Keskimäärin jokaiselta palkansaajalta anastetaan tuhat euroa kuukaudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu