Jäseniä nyt on 60,7%. Paljonko niitä on 18 vuoden kuluttua?
En osaa laskea, mutta arvaan 20-25%.
En osaa laskea, mutta arvaan 20-25%.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kirkko lakkaa olemasta seur 20 v aikana.
Loppuu ihmisten huijaaminen väärää uskontoon
Kirkon jäsenmäärä on laskenut tasaisesti siitä asti kun laillisesti kirkosta eroaminen ylipäätään tuli mahdolliseksi.
Ja hyvä niin.
Jos eroaa kirkosta on palattava oikean uskon... Raamatun pariin
Ja kaikkihan tietää että mikä teki eroamisen mahdolliseksi:
Taustalla oli vuoden 1922 uskonnonvapauslaki, joka tuli voimaan 1.1.1923. Sen jälkeen täysi-ikäinen suomalainen saattoi erota evankelis-luterilaisesta kirkosta ilman, että hänen täytyi liittyä johonkin toiseen uskonnolliseen yhdyskuntaan.
Eroamisen jälkeen pitää liittyä JT joukkoon!
Ojasta allikkoon ! :D
Ei todellakaan!
Ei helevetti mitä touhua..
AI-
Kirkkoon kuuluminen oli vuosisatojen ajan pakollista. Luterilaisuudesta tuli valtion ainoa virallinen uskonto vuoden 1686 kirkkolain myötä.
Tämä tarkoitti käytännössä sitä, että kaikkien valtakunnan asukkaiden oli tunnustettava samaa uskoa, ja poikkeaminen virallisesta opista oli ankarasti rangaistavaa.
• Puhdasoppisuuden aika (1600-luku):
Valtio ja kirkko toimivat tiiviisti yhdessä. Yhtenäiskulttuuria valvottiin tarkasti, ja muiden uskontojen harjoittaminen oli kiellettyä.
Käännynnäisyys luterilaisuudesta pois saattoi johtaa jopa kuolemanrangaistukseen tai maastakarkotukseen.
• Kansanopetus ja valvonta: Kirkko vastasi kristinopin lisäksi lukutaidon opetuksesta. Se oli myös edellytys avioliittoon pääsemiselle.
Lukkarinkäräjillä ja piispantarkastuksissa valvottiin, että kansa osasi katekismuksen ja kävi säännöllisesti ehtoollisella.
Vaikka 1923 uuden uskonnonvapaus lain myötä kansalaisen mahdollisuus erota kirkosta laillisesti toteutui Suomessa, niin vielä tänäkin päivänä noin 61 % kansalaisista kuuluu kirkkoon.
Mutta kun on tullut uusia uskovaisia jotka ei voi erota uskonnostaan. Tämä valtaa alaa, koska se on myös poliittinen liike eikä tule myöntämään mitään eroamismahdollisuutta. Ja on niin tiedevastainen ja uskonto-ensin-ajattelua kuin voi olla. Jostain kumman syystä tämä ei huoleta ateistejamme. Voisitteko selittää miksei?
Eli ihan hardcore hömpän ytimeen!
Niin, tuo siis tapahtui sinä kuuluisana Uutena aikana, tieteen voittokulun ja vapautumisen aikana, kuten se historiassa esitetään. Noitavainot olivat vasta edessä.
Ja sitten idiootit kertovat edelleen, että keskiaika se kuulema oli uskonnollisuuden läpitunkemaa, vaikka suurin osa kansasta ei tiennyt kristillisyydestä käytännössä mitään, vaikka osa kirkoissa kävikin.
Ateistien maailmankuva on valheellinen ja alkeellinen.
Jos eroaa kirkosta, tuskin on koskaan ollut lahkossa, johon paluuta mainostat. Valtaosa eroaa, koska ei usko jumaliin, joten heitä se hömppä tuskin kiinnostaa. Mitä niistä lukuisista erilaisista oikeista raamatullista uskoista sinä edustat?
Väärin.... Naispappeus valinnasta kaikki sai alkunsa!
Luthersäätiöläisiä ja vastaavia on vain pieni osa eroajista. Suurin osa eroaa, koska ei usko. Voi olla, että nuo änkyrät tekivät eroamisesta sosiaalisesti hyväksyttyä.
Pysyn aina kirkossa ja loppuun saakka
Lapsena jo vauvaikäisenä eka käynnit
Joten eroaminen on luonnon vastaista
Ja olen aina asunut lähellä kirkkoa
Suhde voi hyvin myös musiikin ansiosta
Joulun aika tuo Top- tähtiä, joista yhtä
käydään tutkailemassa. Lippujen hinnat!!
Kirkossa käynti rauhoittaa mielen.
Olet verrattavissa ateistin, heillekään ei ole mitään väliä, mitä on oikea usko
Ateisti ei usko, koska minkään jumalan olemassaoloa, saati mitään oikeaa uskoa ei voida osoittaa. Päätelmä on, ettei näitä ole olemassa.
Tahtihan on ollut n. prosentti vuodessa. Tämä tarkoittaa että 18 vuoden kuluttua kirkossa on n. 40%. Toki eroaminen voi kiihtyä kun sosiaalinen paine kuulua kirkkoon vähenee.
Huomioi myös, että kirkon ns. vanhat ja usko(nno)lliset jäsenet poistuvat kuoleman kautta seuraavan 10-15 vuoden aikana todella suurin määrin.
Eikä tilalle tule juuri mitään!
Ja siksihän kirkko yrittää nyt vimmatusti sekaantua kolmannen sektorin tehtäviin, jotta rahaa virtaisi myös tulevaisuudessa sen kassojen kautta, jotta piispat ja papit saisivat säilyttää palkaansa ja asemansa...
Kirkon polttamisesta nauttivien määrä lienee laskussa sekin, kait ne tuhopoltot alkaa pikku hiljaa olla kuolevaa kansanperinnettä.?
Pyhäinhäväistykseen syyllistäminen on viimeinen oire siitä, että yhä uskoo, vaikka ei sitä itselleen myöntäisikään.
Kirkon oman tutkimuksen mukaan enää alle 20% suomalaisista uskoo kristinuskon Jumalaan. Kun usko on mennyt lopullisesti, kirkkorakennus on tavallinen rakennus muiden rakennusten joukossa, eikä sen polttamisessa ole mitään tolkkua.
Koska ihmiset tulevat enenevässä määrin järkiinsä, kirkosta eroaminen kiihtyy, eikä 18 vuoden kuluttua kirkossa ole lainkaan jäseniä.
Kirkot (siis ne rakennukset) voidaan ottaa laulukuorojen haltuun, ja järjestää kauniita konsertteja niissä. Se tulee olemaan loistavaa!
Vastaavasti ateistien kiinnostus
ja uteliaisuus nostaa Mensan
jäsenmäärää. Myös älykkyys
kasvaa kollektiivisesti.
Jumalaa ei ole On vain pieni
osa ateismia. Kyseessä on oppi
Laaja kokonaisuus tietoa
Ateismi ei lisää älykkyyttä mutta älykkyys lisää ateismia.
Olen riittävän älykäs välttääkseni ateismia!
Jopas jotakin! Sinnikäs yritys uskoa olemattomiin osoittaa kylläkin aivan muuta kuin älykkyyttä.
mielisairaus periytyy eli uskovaisten pennut ei ole terveitä 🤔
Monista tulee ateisteja, etenkin lestoista.
Alttius mielen sairauksille on geeneissä. Se periytyy. Myös alttius uskonnollisuuteen ja herkkäuskoisuuteen on perinnöllistä, mutta uskovaisuus on aina opittua. Opittu ei periydy. Uskovaisten lapsista tulee uskovaisia kasvatuksen tuloksena. Jos tulee.
Mä arwaan että 85%
Kirkot lakkaa olemasta seur 20 v aikana.
Tyler eksytykselle loppu.
Tulee..