talven tullen nähdään....onko lompakossa massia hoitaa moninkertaiset sähkölaskut, jääkö muuhun kulutukseen mitään...
Paljonko olet valmis maksamaan sähköstä, kun datakeskukset nostaa hintaa?
Anonyymi-ap
37126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Kokoomuksen datakeskukset
Vihreiden , kokoomuksen siirtoverkot
(myynti)
Vihreiden, keskustan sdp :polttoaine hinnat
Vihreiden kaivoshanke ja metsätuhot
(Ville Niinistö ympMinisterinä kun kaivokset alkoivat tuhota luontoa, sofia virran ukko kaatoi metsää isot määrät )
Veronkorotukset sdp vihr vas
Koulutuksen tuho , sdp vas vihr kesk
Talouden tuho sdp vas vihr kesk rkp
Terveyden ja hyvinvoinnin tuho: kesk sdp vihr rkp vas
Työllisyyden tuho ay-sdp , vihr vas kesk rkp
Ketä noita vielä äänestää päättämään yhteisistä asioista? Mielenterveyspotilaita nuorista vanhuksiin asti.
Minä äänestän perussuomalaisia.
Persujen ainoat kyvyt ovat työttömyyden ja köyhyyden lisääminen ja silmien vääntely. Rasistivajakkeja en äänestä koskaan.
Pakko myöntää että muiden puolueiden näytöt ovat huonot. Ajavat pienen porukan asiaa, huolehtivat omista eduistaan ja vievät maan turmioon.
Minne unohdit hallituksessa istuvat persut , jotka mahdollistaa tämän kaiken siunaamalla nämä päätökset.
Eihän siirtoverkkoja ole myyty. Minullekin sähkö tulee kotimaisen yhtiön siirtoverkon kautta. Tosin se on tuhottoman kallista siirtoa, paljon kalliimpi kuin Caruna.
Ei riitä suomalaisten rahat.
Mutta nekin vähät pitää antaa sotajuttuihin.
Ei pidä laittaa sotaan enää rahaa.
Juuri tein kiinteän sopimuksen, joten hinta ei kahteen vuoteen nouse.
Mitä se paljoa auttaa?
Mutta taidat maksaa 9-10 s/kwh? KAllista.
Halpaahan se on tammikuussa kun pörsisähkö on euron.
Sähkölammittäjän pitää viimeistään nyt lopettaa harakoille lämmittäminen eli lämpöpatterit ulkoseinillä.
Patterit keskellä huonetta ja niistä lämmön säteiily vapaasti kaikkialle.
Mulla isossa omakotitalossa on vain kaksi huonetta lämpöisenä. Pakkasella pitää varmaan siirtää sänky keittiöön ja lämmittää vain sitä. Kaiholla muistelen vanhoja aikoja, jolloin energia oli niin halpaa, että koko koti oli lämmin.
T: Eläkeläinen
Noin tehdessä aiheutuu vedon tunnetta ja huoneen lämpötilaa pitää nostaa asian korjaamiseksi.
Olenkin jo siirtänyt oleskeluni pieneen työhuoneeseen, jota aurinko lämmittää kunhan nousee.
Toivottavasti ei valehdella kun kerrotaan ettei vaikuta sähkön hintoihin ja saatavuuteen. Tullaan näkemään .
Tottakai Purra ja Orpopoju valehtelee tästä.
Voit ne puheet kääntää aina toisinpäin.
Kyllä tarkoittaa ei ja kun ei hinnat mukamas nouse niin ne todellakin kallistuvat. Uudistus on sama kuin heikennys jne. poliitikkojen valheet tunnistaa helposti, kun ne suunsa avaa niin pelkkää valehtelua tulee.
Tulee valtavasti hylättyjä taloja sähkön hinnan takia.
Maaseutu autioituu täysin sitä mukaa kun isot ikäluokat poistuvat ja tilalle ei tule ketään. Yksikään talo ei mene koskaan kaupaksi.
Koskee myös maataloustuotantoa. Tyhjän saa pyytämättäkin sanotaan nyt kun lannoitteet, diesel ja sähkö ovat kalliita ja tuottajalle maksetut hinnat muuta Eurooppaa pienemmät. Jotain on vialla, kun Suomesta kannattaa myydä naudat Eurooppaan mieluummin kuin kotimaiseen myyntiin.
Valituskirjeen voi tehdä persuille ja kokoomukselle.
Samaa mieltä mitään ei tehdä tälle asialle, niinkuin ei sillekään että AI vie työpaikkoja jo etukäteen. Perussuomalaisthan hyväksyivät ns potkulain, jossa ei enää tuotannollis- taloudelliset syyt paina.
Ennen sentään sai valittaa Jurvan kuntaan. Nyt ei voi sinnekään.
Hallitus voisi oikeasti alkaa tekemään asialle jotakin, eikä vaan laskea kuinka paljon enemmän ALV kertyy valtion kassaan niinkuin bensastakin.
Mitään ei tehdä, tämä taantumuksellinen kehitys on ollut käynnissä jo vuosikymmeniä, näin halutaankin asioiden menevän vaikkei kukaan poliitikko sitä uskalla ääneen sanoa.
Jos sähkön hinta nousee liikaa ryhdyn sähkön kuluttamisesta sähkön myyjäksi.
Halpahalissa Saksassa myydään itseasennettavia aurinkovoimapaketteja, joilla auringon paistaessa saa 500 wattiin asti ilmaista sähköä
Yli miljoona saksalaista saa osan sähkönsä naistä "parvekevoimaloista" j
ja niin kymmenessä muussakin maassa nuo sallitaan.
Siis itse asennettuna ja verkkoon liitettynä.
ME HANKITAAN TÄLLÄ! ORPO TIETÄÄ ME SAADAAN SUOMI NOUSEMAAN DATAKESKUKSILLA. MAAMME ON UPPORIKAS 10 V. KULUTTUA.
Data keskukset eivät nosta hintaa.
Ne nostattavat.
Sähkö laskut tulevat sen myötä pysäyttämaan Suomen.
Sitä maksetaan mitä pyydetään ei siinä ihan hirveästi taida valinnanvaraa olla.
Surffailkaa vähemmän siellä netissä niin säästyy dataa ja sähköä.
:D
Joo.
Seuraavaks kielletään netti normikansalaisilta, ehkä sen jälkeen lakkautetaan sähkötkin ja vedet kun nekin vois antaa vaan miljardööriluokan käyttöön.
Olen valmis maksamaan sen minkä se maksaa. Muista en tiedä, jos jollakin ei ole varaa maksaa. Mutta olihan se Purra kovasti köyhän puolta pitämässä ennen 2023 vaaleja, että tuskinpa köyhät ahdinkoon joutuvat, kun Purra lunastaa puheitaan...
:))))
Pito avaus, sähkön ostaminen on kovin pakollista, ei ilman sitä juurikaan pärjää.
Mukava nähdä kenellä perse kestää kun polttoaine 5€ litra ja sähkö 5€kwh häh häh hhääää
Mitä se tarkoittaa, että paljonko olen valmis?
En sentinpenninjeniä!
Datakeskukset maksakoon sähkönsä!!!!