lepo

onko hyvä jos pitäis kuukauden tauon? ku tuntuu et kehitystä ei tapahdu
3450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole syytä pitää pidempää lepojaksoa kuin mitä tarvitaan lihasten palautumiseen, ota sen sijaan yksi viikko kevyemmin ja vaihtelua treeniohjelmaan ja lisää lepopäiviä väliin niin kehitystä tulee

Äänestä

Joskus jenkeissä tehtii testi ns. kovan tason harrastajapiireissä. Jokainen oli treenannut useamman vuoden putkeen lukuunottamatta pieniä, n. viikon tai alle taukoja. Jokainen piti 3 viikkoa taukoa salilta eikä harrastanut juurikaan muuta kuntoilua kun kevyttä hölkkää, kävelyä tai sellaiseen verrattavaa.

Tuon testin jälkeen kaikki osallistujat ilmoittivat selitreenien kulkevan paremmin, kuin ennen taukoa.

Mutta huomioitavaa on, että kyseessä siis oli pitkään lähes tauotta treenanneet ihmiset. Joten jos omassa treenissä tulee taukoa vähän väliä ja joskus tuppaa se tauko venymään, tai treeni ei muuten vaan ole kovinkaan intensiivistä, niin tuo homma ei välttämättä toimi.

Äänestä

Älä nyt suoraan päätä että "hei, pidänpä kuukauden taukoa". Lepää yksi viikko ja kuulostele sitten fiilistä. Monesti mieli/fiilis kertoo hyvin milloin on taas fyysisestikkin valmis taas treenaamaan.

Lisäksi, kehittymättömyyden syitä on hyvä miettiä. Oikeanlaista treeniä? Ravinto?

Treeneissä perusliikkeitä kohtuullisela sarjamäärällä, mielummin melkein liian vähän kuin liikaa...

Ravinto on kuitenkin merkittävin osa-alue kehittymisessä. Voisi sanoa että salitreenit tosissaan ottavalle ravinto merkitsee 70% kokonaisuudesta. Ensin perusravinto kuntoon, oikeat ravintoaineet oikeaan aikaan. Tätä täydennetää laadukkailla lisäravinteilla. Käytännössä laadukas palkkari on ehdoton edellytys, lisäksi lisäproteiinin nauttuminen välipaloissa on varsin fiksua, jo siksi että on halvempaa mitä ruoka. Samaten ennen nukkumaanmenoa proteiinidrinkki.Useimmat meistä nukkuu noin kolmanneksen vuorokaudesta ja silloinkin huolehdittava siitä että kropassa on rittävät ja oikeanlaiset ravintoaineet. Muuten menettää käytännössä kolmanneksi ajasta jolloin on mahdollisya myös kehittyä.

Itse lisäsin lisäravinteista otettavan proteiinin käyttöä niin määrällisesti kuin laadullisesti ja voin sanoa että eroa oli. Keväällä aloin ottamaan päivittäin kaksi proteiinidrinkkiä päivässä (toinen aamupalan ja lounaan väliin, toinen lounaan ja illallisen väliin välipäivinä) jolla lisäsin merkittävästi proteiinin saantia;100g tuli lisää.

Lisäksi paransin palkkarin sisältöä mielestäni, ennen ostelin valmiita palkkareita joissa oli ties mitä proteiinia, nyt otan pelkkää heraa+maltoa. Tuli muuten halvemmaksikin joten tuli win&win -tilanne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


himo treenaaja kirjoitti:

onko hyvä jos pitäis kuukauden tauon? ku tuntuu et kehitystä ei tapahdu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu