Ajatus sinällään on okei, mutta eikö tulijoilla voisi olla edes alkeellinen karsintaraja. Onko oikeasti niin, että kyse on rodullisista ominaisuuksista, kun raiskaukset ja väkivalta näyttävät oleellisesti kuuluvan heillä tapakulttuuriin. Islam yksinään ei selitä täydellistä eroavaisuutta länsimaiseen oikeus- ja käyttäytymiskulttuuriin, joskin senkin vaikutus on kohtalaisen voimakas. Ylipäätään, sikäli kun tosissaan keskustellaan ”turvapaikasta” eikä elintasomaahanmuutosta, on tulijat kertakaikkiaan saatava sanktioinnin avulla ymmärtämään miten sijaismaassa on elettävä. Oikeusjärjestelmämme nykyisellään on täysin hampaaton ja haluton puuttumaan mammuttimaiseen ongelmaan.
Maahanmuutto OK, mutta ne muuttajat
Anonyymi-ap
37206
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
"Ajatus sinällään on okei, mutta eikö tulijoilla voisi olla edes alkeellinen karsintaraja."
Ei kun se ilmeisesti on tuomittavaa rasismia.
Kaikki on rasismia, Afrikan Tähti pelikin.
Ostin niitä Kärkkäiseltä. Hieno peli jossa ei rasismi tule mieleenkään
Myös arvot ovat usein aivan päinvastaiset, ne eivät aina ole sovitettavissa yhteen...
On...... siirtolaisia........maahanmuuttajia, ihan miten vaan MUTTA
kun on tullut Kiinalaisia, Thaimaalaisia, Vietnamilaisia ei ole kyllä
haitannut ollenkaan, päinvastoin on hyvä ollut Suomelle,
mutta nämä useiden viime vuosien tulijat ihan eu'n noin vaan
ovat jotain IHAN MUUTA!
Mielellään otamme raiskaajia ja rosvoja elätettäväksi vai miten se meni , näin ainakin jos otsikoita uskoo .
Esim. Kanada pisteyttää maahanmuuttajia, ja vain sellaisia otetaan vastaan joilla on edellytyksiä kotoutua.
Niin ja jo maassa jo kymmenen vuotta perseillyt kotoututtomien joukkio on todiste siitä että kotoutuminen on ainakin vaikeaa tai todennäköisimmin mahdotonta.
Ne jotka sivistysmaissa käännytetään tulevatkin sitten suomeen, kukkahattuvosujen paapottaviksi.
Ovat mutikset perseilleet siihenmalliin että nyt näyttää koko eurooppa kyrpiintyneen niihin. Toivotaanettö uusi eu rajalaki puuttuu asiaan
Näennäisesti mitä luultavimmin asioihin puututaan mutta ottaen huomioon lakisääteisten rahanjakojen ja yritysten kasvun kannalta tapahtuvien heikennysten se jääkin vain näennäiseksi.
Rikkaiden rikastuminen hidastuu jos ei saada mahdollisimman paljon mahdollisimman äkkiä lisää kehitysmaalaisia ostoksille veronmaksajien piikkiin.
Kyse ei ole mistään "maahanmuutosta" vaan islamisaatiosta.
Pidetään varamme, siinä se.
jos espanjakin myöntäisi pohjoismaalaisille turvapaikkoja niin kaikki alkoholistit sinn esuomesta lähtisi 🤔sama juttu näiden maassa eli roska popula liikkuu , kun annetaan mahdollisuus
Kysymys on taas siitä, että puhutaan maahanmuutosta, eikä eritellä asiaa.
On kokonaan eri asia, onko kyse laittomasta maahantulosta turvapaikanhakuineen, laillisesta tulosta tarkoituksena työllistyä, vai oikeasta maahanmuutosta työpaikkoineen! Ikinä ei pitäisi puhua vain maahanmuutosta! Tämä on ongelma myös poliitikoilla ja medialla!
Se tässä jurppii raakasti, että käytetään nimikettä ”työperäinen”. Mitä työperäistä siinä on, että nuoria ukkoja tulee kikkeli pystyssä loisimaan valtion piikkiin.
Jokainen villi maahantunkeutuja lasketaan työperäiseksi.
Niin, työllistäähän tulija sosiaalityöntekijöitä, totta.
Rajakontrolli tyyliin Eila Kännö päälle
Samanlainen kuin busseissa on. Mikä tässä on vaikeaa tajuta
Vit.n kännykkä. Ausseissa
Kuin urheilukisoissa. kyllä pitäisi edes aloituskorjeus ylittää. Samoin maahantulija, pitäisi olla edes alkeellinen taito elää ihmisten lailla.
Mikä järki koko maahanmuutossa , luuletteko että tulijat loppuvat kun suomi on täynnä niitä , no ei lopu , on vaan pilattu tämä maa lopullisesti mutta glopaali tilanne ei ole muuttunut miksikään .työntekijöitä vaikkapa hoiva alalle saadaan kyllä määräaikaisilla sopimuksilla tänne . miksi pitää kusta omiin muroihin ?
Koska vassut haluaa niin
Vassut haluaa hyvittää muille kuin valkoisille kolonialismin vääryydet jotka tapahtuivat muinaisuudessa. Jotenkin heitä hävettää vaikka meillä ei ole osaa eikä arpaa kolonialismiin
Tähän perustuu intersektionaalisuuden uhrikultti.
Joku karsintasysteemi on tultava🖤
Sano se seuraavalle äärimmäisen vasemmistolaiselle hallitukselle joka tulee kumoamaan kaikki tiukennukset joita Persut ovat tehneet maahanmuuttoon.
Se tulee avaamaan kaikki portit jokaisen halukkaan tulla tänne viettämään lokoista elämää veronmaksajien rahoilla.
Äänestäkää vaan demareita niin tämän saatte.
Pianhan tämä kai loppuu, eihän niitä tulijoita ole jäljellä kuin pari hassua miljardia, niin ja suomihan kuuluu kaikille.
Jos kerran pakko on niin eikö voitaisi tuottaa maagsn edes sellaisia yksilöitä joilla olisi edes teoreettiset mahdollisuudet kotoutua?
Sopivia ja kotoutuvia vaan.
"Onko oikeasti niin, että kyse on rodullisista ominaisuuksista"
Suomalaiset ei kyllä oikeasti pääse tästä natsi-ideologiasta eroon varmaan seuraavaan sataan vuoteen. Tää on niin syvälle juurtunut tän maan psyykeeseen
Putinisti selittää....
Hyvä muuttaja on paluumuuttaja, siinä kaikki !
Mutta vasurit tykkää. Islamilaiset maat on köyhiä tulvillaan ja hyvää kampanja-ainesta. Ei haittaa sekään jos esim. Sudanissa keskenään tappavat, kunhan ei ole israelilaiset mukana joita voisi syyttää. Tai Kiinassa ym. aiheuttavat rähinöitä valtapyrkimyksillään. Aina riittää sympatiaa muslimeille.
Vastenmielistä touhua vasemmistossa.
Maahan muuton seuraus tuo vaalikarjaa jolla ei ole kunnioitusta asuinseutunsa asukkaisiin , saadaan esim ,pormestari valittua jolla on Hamasiin suora yhteys . Saksa tulee kokemaan kaikki mahdolliset seuraukset tulevaisuudessa edellisen seurauksena .