Koska niillä on edelleen niin lyhyt range, joka vielä lähes puolittuu pakkasilla. Minun vähimmäisvaatimus rangelle on 1000 km ja siihen on ihan henkilökohtaiset syyt. Jos jollakin kohtuuhintaisilla sähköautolla voisi ajaa kesät talvet yhdellä latauksella ainakin 1000 km , ostaisin heti. Mutta ei sellaisia vaan tule vaikka olen odottanut jo 15 vuotta. Siksi ajelen edelleen dieselillä eikä ole juurikaan mitään valittamista.
Vihaan sähköautoja
Anonyymi-ap
94421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 94
Vanhimmat
"Siksi ajelen edelleen dieselillä eikä ole juurikaan mitään valittamista."
Ja maksat monta sataa euroa vuodessa vain siitä ilosta että omistat dieselin.
Ja siihen päälle reilusti yli kympin jokaisesta ajamastasi sadasta kilsasta kun sähköautolla se maksaa vain alle kaksi euroa.
Elämä on valintoja.
Patologinen paskaa jauhava valehtelija ja huijari epätoivoisesti toistaa tässä taas tätä idioottimaista valhettaan. Pelkkä sähkö ei todellakaan ole ainoa ajamisen kulu ja vain huijari väittää niin. Itse asiassa jatkuvasti uusia sähköautoja ostava maksaa ajamisestaan yli 100 euroa per sata kilsaa.
Täytyy vain ihmetellä joidenkin hygieniaa jos polttoaine mittarin näppäimistö yltäpäältä sitten paskassa ja miten muka ei häiritse itseään mönjäkädet.
Jos kaksi autoa maksavat saman verran käytettyinä, sanotaan vaikkapa 20000€. Onko näistä kahdesta sähköautona pienemmät käyttlkulut vai ei?
Taisit nähdä sen patologisen valehtelijan itse peilistä.
Miksi olet sähköautoryhmässä kommentoimassa kuinka paska sähköauto on? Sulla ei ole sähköautoa, et ole koskaan ajanut sähköautoa, et halua sähköautoa, niin miksi oot täälä haukkumassa sähköautot ja niillä ajelevat?. Mene polttisautoryhmiin kehumaan poltttisautoja.
Ja minä vihaan sähköautoissa sitä ku lataus kestää ja aikataulu painaa päälle. Ei ihmiset osaa valmistaa kunnon autoja. Jos on esim 247 tienpäällä ja pitäis ladata nii joo o siinä sitte ootat monta minuuttia. Onneks saa dieselin äkkiä täytee ja matka jatkuu.
Jotenkinhan sua sähköautot kiehtoo, kun oot täällä kommentoimassa???
"Onneks saa dieselin äkkiä täytee ja matka jatkuu."
Mikset ole polttisryhmissä kehumassa dieselautoja, jos sua ei yhtään sähköautot kiinnosta?
Itse ajelen nyt sähköautolla ja ei kiinnosta pätkääkään polttisautot ja niitä ihannoivat, vaikka niillä olen ajellut suurimman osan ajoistani.
24/7 tien päällä??? Siinä tulee jo työaikalaitkin vastaan. Yksityisyrittäjänä käy tietenkin, mutta saattaa terveys pettää tai nukahdat rattiin sen viimeisen kerran.
"Ja minä vihaan sähköautoissa sitä ku lataus kestää ja aikataulu painaa päälle."
Sähköauto latautuu kotipihassa yöllä kun kuski nukkuu.
On se ilo ajella kotipihassa ladatulla sähköllä vain alle kahdella eurolla per sata kilsaa. Ei tarvii lähteä kesken päivää seisoskelemaan jonnekin bensikselle haiseva letku kourassa ja maksaa itsensä kipeäksi polttoaineveroja.
Sitä ei kauaa kerkiä kotona oleen ku vaa käymäs ja taas mennää, nii eipä se kerkiä lataamaan ollenkaa. Ja on se polttoaineen tuoksu hyvää.
Vedätkö sinä kotia mukanasi?
Paras auto on velaton auto.
Hinta max 1.000 eunukkia.
Eikä tarvi lukitakkaan
Hyvä jos varastavat
vakuutus pitää muistaa maksaa.
Minkä valtion rahayksikkö on eunukki?
"Paras auto on velaton auto."
Vielä parempi jos se velaton auto on käytettynä ostettu sähköauto jolla ajamisesta ei tarvitse maksaa mitään kalliita dieselveroja tai polttoaineveroja.
Allekahdella eurolla kun ajaa per sata kilsaa niin se tekee lompakolle hyvää verrattuna polttiksiin.
Vai että kallis, saan aina 100 tankin täyteen ja sillä mennään 3000km.
Satasella saa 2,5 litrahinnalla noin 40 litraa dieseliä. Sillä ajaa noin 700-1.000 km.
Että pientä rajaa valehteluunkin.
Samalla sadalla eurolla ajaa sähköautolla yli 5.000km.
Samoin
Oot aika ukko, kun haluat yhtäsoittoa ajella yli 12 h. Itselle riittää 250-300 km ja sitten pikkanen tauko.
Saako kysyä, että montako kertaa vuodessa teet tuon 1000km/12 h yhtämittasen matkan?
"Saako kysyä, että montako kertaa vuodessa teet tuon 1000km/12 h yhtämittasen matkan?"
Ja miksi? Ei tule aivan äkkiä mieleen miksi olisi ollut pakko ajaa 1.000km ilman taukoja. Pitää olla aika erikoinen tilanne.
Juuri kirjoitit, että täytyy päästä yhtäsoittoa 1000 km ja siksi et osta sähköautoa.
Monet ottavat omat eväät matkaan eikä pysähdy yhdelläkään huoltoasemalla koko matkan aikana. Tauon voi pitää millä tahansa pysäkillä, koska syödään ja juodaan vain omia eväitä ja kahvikin on termoksessa, jos kahvia ylipäätään tarvitsee. Ja "vessatauot" tarkoittaa pysähtymistä tien sivuun ja kusaisua pensaaseen.
Kummallista, että kuitenkin kaikki latauspaikkojen kahviot ovat täynnä, ja niistä on 99% polttisautolla liikkuvia. Kerro miksi?
Periaatteessa toki tuokin on mahdollista. Tästä perinteisesti puuttuu vain se argumentti että tietenkään missään tapauksessa niitä eväitä ei voi syödä auton latauspaikalla. Samoin vessataukoa ei myöskään missään nimessä voi pitää huoltoasemalla, missä se laturikin olisi, vaan talvellakin mieluummin väännetään 20 asteen pakkasella kyykkyp**kaa jossain tiensivun lumipenkassa 😂
Osa menee huoltoasemille tauolle, osa ei mene. Ajatus siitä, että kaikki menevät tauoille noihin ylihintaisiin paikkoihin, joiden ruoka on heikkolaatuista sontaa, on naurettavan typerä.
Jos on omat eväät niin voi valita mukavamman paikan tauolle kuin jokin vidun ankea latauspaikka. Ja yleensä pystyn menemään pelkillä pissatauoilla helposti yli 10 tunnin matkan eli tuollaista kyykkyp**kaa ei tarvitse harrastaa. Ja oikeastaan itse en aina välttämättä syökään 10 tunnin matkalla mitään.
Voit varmasti jatkaa tuolla sinulle sopivalla toimintamallilla, ja jos siitä ehdottomasti haluat pitää kiinni niin sitten varmaan kannattaa ajella jatkossakin sillä polttiksella.
Yhtään yleisemmällä tasolla sillä miten juuri SINÄ haluat tehdä matkaa ei ole merkitystä, vaikka ehkä niin kuvitteletkin. Kuka tahansa tien päällä liikkuva näkee että valtaosa tavismassasta kuitenkin pitää ne taukonsa huoltoasemilla ja vastaavissa paikoissa.
En ole vielä nähnyt huotoasemaa, missä olisi maksullinen wc, saati ylihintainen.
Ajat yhtäsoittoa 10 tuntia, eli 80 km/h keskinopeudella pääset 800 km päähän. Helsinki - Rovaniemi on n. 800 km. En usko, että kovin montaa kertaa vuodessa teet näin pitkän matkan?
Aika monessa niissä mukavassakin paikassa on latausmahdollisuus. Harvemmin tankkausmahdollisuutta.
Sähköautoilu on siitä leppoisaa, ettei tarvitse väen väkisin stressata ja vältellä huoltoasemia, kauppoja, nähtävyyksiä, jne, joissa riskeeraa näkevänsä latauspaikkoja.
En ole tuo mutta itse olen ajanut tänä vuonna useasti. No ihan 12 tunnissa sitä ei aja mutta parilla pysähdyksellä ja parilla tankkauksella. Omat kaffet ja eväät mukana. Siinä se diesel on edelleen hyvä.
Siis tankkaukseen laskettu myös paluu. Tällähän pääsee pitkälle tankillisella.
"Jos on omat eväät niin voi valita mukavamman paikan tauolle kuin jokin vidun ankea latauspaikka. "
Omiin eväisiin kun käy kaupassa ostamassa aineet, niin samalla voi ladata auton. Et varmaan sinäkään syö niitä omia eväitä ulkona, vaan istut autossa. Mukava istua lämpöisessä parkkihallissa sähköautossa ja ladata ja syödä samalla niitä omia eväitä.
Niinpä. Paljon on latauspaikkoja muualla kuin huoltoasemilla. Itse latailen varsinkin talvella ja sateella prismojen ja cittarien ym. kauppojen parkkihalleissa, joista useat ovat jopa lämpimiä ja samalla käyn vessassa ja kaupassa, jos tarvetta. Polttomoottoriautoilija joutuu aina pysähtymään tankille inhoamallaan huoltoasemalla. Kun laskee yhteen tankkausajan ja sen levähdyspaikalla vietetyn eväiden syömis- ja vessatauon ajan, niin sillä ajalla latailee lämpimässä hallissa jo tovin ja voi käydä siistissä, kunnon vessassa ja marketissa hakemassa kunnon evästä.
Juuri näin. Nämä perustelut siitä että ei haluta mennä huoltoasemalle tai että omat eväät pitää pystyä syömään juuri jossain tietyssä paikassa ovat niin väkisin väännettyjä perusteluita kuin vaan olla ja voi. Taustalla on syystä tai toisesta vaan periaatteellinen sähköautojen vastustus, jonka tueksi sitten keksitään kaikenlaisia ihmeellisiä perusteluita.
Tuo kuulostaa todella säälittävältä elämältä.
Otan osaa köyhyyteesi.
Joka toinen päivä
Olen vartija.
"Olen vartija."
Mitä sä vartiot? Sitä sun autoasiko?
Jos työpäivästä menee ratin takana roikkumiseen tuhat kilsaa niin ei siinä kyllä paljoa riitä aikaa oikeaan tekemiseen.
Simpauttajassa on sellainen lievästi ivallinen tehtävä, joka sopii tuhat kilometrisen taipaleen taittajalle, se on, paskapylyvään vartija.
Ja aloittajan mielipiteellä on väliä kuin kärpäsen paskalla valtameressä.
Joku siinä dieselissä sinua kaivertaa kunkerran sähköautopalstalle pitää tulla itkemään.
Etkö ymmärtänyt, että aloittaja toi esille syyn, miksi hän ajaa dieselillä vaikka haluaisi ajaa sähköautolla.
BYD Denza Z9 GT:n wltp range on 800km. Aika lähelle jo menee. Vielä kun sinulla olisi rahaa.
Todellinen range on jopa kesällä tuollakin usein alle 600 km ja talvella 300-400 km.
Todellisuus sähköautoilussa on hirveä liian monelle autoilijalle. Autoilusta on tehty heille suorastaan rangaistus. Pikkupyörittäjille sähköauto on ihan hyvä.
Katsokaapa mitä dieselillä ajaminen maksaa ja kuinka paljon joutuu maksamaan veroja jo pelkästään siitä että omistaa dieselin.
Tuo rahan kuppaaminen autolla ajamisesta jos mikä on sellainen rangaistus johon ei lähde jos osaa vähänkin laskea.
Sähköautolla kustannukset ovat niin paljon pienemmät eikä tarvitse koskaan käydä seisoskelemassa bensiksellä haiseva letku kädessään. Sähköauto latautuu kotipihassa melkein ilmaiseksi yöllä kun kuski nukkuu,
Tämä on sitä elämän luksusta.
Sähköautoilijan hirveä todellisuus on vain fossiilisarvikuonon korvien välissä…
Ajoin diesel-autolla aikoinaan 12 vuotta. Hyvä oli aikoinaan ja hiukkasloukku toimi kuten piti. Mukava sillä oli ajella. Kun tankkas tuli rangea 1400km.
Sähköön siirtymisen jälkeen ei kuitenkaan tee lainkaan mieli laittaa polttomoottoriautoa. Seuraava auto on myös EV.
Kiinnostaako ketään avaajan tarpeet ja mielipide omasta autoilusta?
En vihaa dieseleitä, lähinnä tunnen säälin sekaista myötähäpeää niitä ääliöitä kohtaan jotka pysäköivät latauspaikoilke niitä rotiskoitaa. Se on ilmeisesti jokin yritys mielenosoitukseen, osoittaa kuitenkin enemmän lukutaidottomuutta ja ääliömäisyyttä.
Dieselautoilijat ovat siis ääliöitä ja heidän autonsa ovat rotiskoita. Kiitos: olen aivan toista mieltä. Dieselautoilija jo 60 vuotta.
Saat minun puolestani olla vaikka koprofilian professori, mutta pysyttele sieltä sähköpaikalta poissa, lukutaidoton moukka.
Joo kannattaa lukea tarkasti ja vähän miettiä mitä on juuri lukenut.
"En vihaa dieseleitä, lähinnä tunnen säälin sekaista myötähäpeää niitä ääliöitä kohtaan jotka pysäköivät latauspaikoilke niitä rotiskoitaa."
Tässä jokainen lukutaitoinen kyllä ymmärtää että kaveri ei vihaa dieseleitä eikä dieselillä ajavia noin yleensä. Sarvi otsaan nouseen vain silloin kun joku dieselisti haluaa korostaa junttiuttaan parkkeemalla sen rotiskonsa latauspaikalle.
Kohta on tulossa parempia akkuja, joiden kantama lähes tuplaantuu. Ei kannata olla hätäinen ja ostaa nykyisiä rotiskoita. Nykyakku on hintaansa nähden järkyttävä pullonkaula ja pilaa kokonaisuuden tyystin.
Sähköautopiirit palvelevat lyhytmatka-ajajia ja sortavat pitkämatka-ajajia.
He tekevät karhunpalveluksen autoilulle. Pinnan alla on paljon vihaajia.
Pitää niitäkin ladata, joten pysytelkää diesipöllöt poissa jatkossakin niiltä latauspaikoilta.
Sähköautopiiri?????? Onko se jonkinlainen virtapiiri?
Ovatko ne vihaajat hukuttaituneet. Ei dieselin ja bensan hinta saisi noin pahasti vaikuttaa. Syysuinnin tilalle terapiaa. Hyviä veronmaksajia tarvitaan.
Kohta on mielenkiintoinen aikaa merkitsevä sana…. Kohta on aina tullut kaikenlaista, joka muuttaa kaiken.
Vetyautojakin jo parisen kymmentä vuotta sitten piti kohta tulla ja siitä lähtienkin tuo hemmo säännöllisesti kirjoitellut tänne, että kohta tulee.
Jos jää odottamaan tuota kohta-hetkeä, niin odotuksesta saattaa tulla pitkä, jopa inhimillisesti katsoen liian pitkä…
Sähköauton parhaat edut konkretisoituvat juurikin pitkillä matkoilla. Ja nimenomaan se näkyy kustannuksissa…
Lyhyt arkiajo, työmatkat yms, tietty on aivan ylivoimaisia fossiiliajoihin verrattuna.
Uusi Blade 2.0 akku lataa alle kymmenen minuutin 20->97% vaikka on ollut -30 celsius asteessa 24 tuntia. Akkutekniikka kehittyy kovaa vauhtia.
Nuo puheet on niitä puheita ja innostus lataamiseen sen kun kasvaa, Diesel autoilijana maksan paljon ja mielelläni siitä, ettei tarvitse kohdata ollenkaan teitä innokkaita laataajia. Kun ei synkkaa niin ei synkkaa ja sillä siisti.
"Diesel autoilijana maksan paljon ja mielelläni siitä, ettei tarvitse kohdata ollenkaan teitä innokkaita laataajia. Kun ei synkkaa niin ei synkkaa ja sillä siisti."
Se on todella hienoa että olet löytänyt oman onnellisuusalueesi.
Ja olet valmis maksamaan siitä.
Kun katsoo minkä valinnan suurin osa autoja ostavista suomalaisista nykyään tekee niin olet aika pienessä marginaalissa. Mutta ei se mitään. Marginaalissakin voi olla onnellinen omasta valinnastaan kun siihen on rahaa.
Tarkista kuitenkin, ketkä ovat oikeasti marginaalissa.
Tarkistin Trafilta. Suomen vähiten myyty käyttövoimma on diesel. Syöksylasku on kestänyt jo vuosikausia. Nyt mennään vaiheessa jossa kysymys on että kuka on se se viimeinen joka sammuttaa valot lähtiessään.
https://tieto.traficom.fi/fi/tilastot/ensirekisteroityjen-ajoneuvojen-kayttovoimatilastot
Tässä maailmassa menee harvoin niin, että suurten massojen voittaja on se todellinen voittaja. Suuret massat ovat useimmiten henkisesti manipoloutuja ja joukkohurmion onnettomia uhreja.
Paljon lataasit kirjoitusvirheitä...
Diesel käyttövoimana henkilöautoissa on vähentynyt 2000- luvun lopulla dramaattisesti. Vuonna 2016 dieseleitä rekisteröitiin 39 463 kpl. Vuonna 2026 1 917kpl.
Sähköautoja rekisteröitiin 2016 223 kpl. Vuonna 2026 28 679kpl.
Jos jonkun ryhmän käyttäjämäärä vähenee radikaalisti ja toisen ryhmän nousee, niin se ei kyllä tarkoita, että vähenevä käyttäjäryhmä olisi oikeassa.
"Jos jonkun ryhmän käyttäjämäärä vähenee radikaalisti ja toisen ryhmän nousee, niin se ei kyllä tarkoita, että vähenevä käyttäjäryhmä olisi oikeassa."
Oikein tai väärin niin sillä ei ole oikeastaan mitän vidun väliä. Kun dieselin omistaminen on törkeän kallista niin se nyt on vaan niin törkeän kallista.
Vanhemmat ihmiset muistavat petrolilla käyneet Talbot Horizonit tai kaksitahti Trabantit.
Alamäki on jyrkkä kun sen aika on tullut.
Petroolilla olen ajellut, petrooli "tapettiin" nostamalla hintaa.
Samoin.
"Tässä maailmassa menee harvoin niin, että suurten massojen voittaja on se todellinen voittaja. Suuret massat ovat useimmiten henkisesti manipoloutuja ja joukkohurmion onnettomia uhreja."
Aivan sama. Fakta on kuitenkin se että kun diesel-kuski menee tankkaamaan autonsa tämän päivän Suomessa niin sadan kilometrin hinta on yli kymmenen euroa.
Ja sähköautolla sata kilometriä kotiltauksella maksaa alle kaksi euroa.
Voit selitellä tätä asiaa vaikka miten paljon ja miten päin tahansa. lopputulos on aina sama.
Ja se näkyy suomalaisten valinnoissa rekisteröintitilastoissa.
Keskustelu on taaskin mennyt harhapoluille. Sähkisporukka ei näy millään ymmärtävän tosiasiaa, etteivät kaikki hyväksy sähköautoa ajokikseen niiden tiettyjen heikkouksien takia.
"Sähkisporukka ei näy millään ymmärtävän tosiasiaa, etteivät kaikki hyväksy sähköautoa ajokikseen niiden tiettyjen heikkouksien takia."
Mikä fiksaatio sinulla on siihen että kaikkien pitäisi hyväksyä jokin asia? Ymmärrät varmaan itsekin ettei maailmassa ole mitään asiaa jonka kaikki hyväksyisivät.
Sähköauto nyt vaan sattuu olemaan se halvin tapa liikkua tämän päivän Suomessa jos valitsee oman auton. Se että kaikki eivät hyväksy sähköautoa ei merkkaa nin vidunkaan vertaa.
Ollaan sähköautopalstalla, jossa polttisautoilijat käyvät kommentoimassa, että sähköautoilijat ovat pöljiä ja sähköauto ei sovi heille ja että sähköauto on ihan paska.
Keskustelu on tosiaankin kummallista. Itse ajelen sähköautolla, eikä tulisi mieleenkään mennä polttisryhmiin haukkumaan poltisautoja ja -kuskeja ja kertomaan, että polttisauto mulle.
"Petroolilla olen ajellut, petrooli "tapettiin" nostamalla hintaa."
Ja mitä luulet että mikä on tilanne dieselillä? Onko siinä mitään eroa petrooliin?
Kuollut mikä kuollut.
"Mikä fiksaatio sinulla on siihen että kaikkien pitäisi hyväksyä jokin asia? Ymmärrät varmaan itsekin ettei maailmassa ole mitään asiaa jonka kaikki hyväksyisivät."
En tiedä hyväksymisestä mutta Pohjois-Korea on esimerkki siitä että on olemassa vain yksi mielipide.
Tai sitten sinut ammutaan.
Olisiko kuitenkin niin että on parempi elää suomaleissa demokriatassa jossa ketään ei ammuta mielipiteen takia?
Mietin loppumetreillä olevaa 1,5 kk lomareissuamme matkailuautolla. No, dieseliä paloi ja rahaa meni. On se vaan mahtavaa, kun saattoi pitää kunnollisen tauon päiväunineen aina, kun vaan siltä tuntui ja yöpyminen palveiluineenkin maksoi keskim. 35 € / yö. Tosin n. 1/2 yöpymisistä ei maksanut muuta, kuin kaasun hinnan.
Jos ajattelen, mitä 45 yötä olisi kustantanut hotelleissa, niin huh...
Ja kuinka monen muun ihmsen ajattelet miettivän asioita tuolta juuri sinun kannaltasi? Olisiko pientä narsimia pukkaamassa tuossa kommentissa?
Onko tosiaan niin että joku edelleen viettää lomansa jossain styroksi-laatikossa?
Eikö tuo tapa kuollut silloin kun DDR ja PaavoVäyrynen meni pois muodista?
No jos olettaisi että hotellissa 100 eur/yö, niin lisäkustannus noin 3000 euroa. Ei taida tuo summa olla kovin iso, jos vertaa siihen mitä maksaa vuositasolla matkailuauton polttoaineet (tai tarkemmin ottaen lisäkulutus henkilöautoon nähden), huollot, verot, vakuutukset, arvonalenema jne.
Kun miettii sitä kuinka paljon omaa aikaansa joutuisi viettämään siihen että saisi sen oman styroksiboksinsa siirrettyä sinne lomakohteeseen ja sitten joutuisi viettämään lomansa siinä pienessä styroksiboxissa. Ja sitten vielä pitäisi maksaa kymmeniätuhansia siitä että ostaisi sen kurjuuden.
En oikein ymmärrä tuota ideaa- Paljon mieluummin maksan hienosta hotellista.
Ja sitten viettäisi lomansa jossain jätemaalla ettei tarvitsisi maksaa yöpymistestä mitään? Onhan tuokin valinta elämässään.
Mitähän se auton ylläpito ja omistaminen mahtaa maksaa tuohon päälle?
En itse haluaisi matkailuautoksi muutamaa vuotta vanhempaa autoa ja kun siitä sitten jyvittää kulut per matkailupäivä, niin alkaa olla hotelli kilpailukykyinen, eikä tarvitse seurustella kaikkien kavereiden kanssa. Aamupalakin kuuluu yleensä hintaan, joten voit senkin lisätä kululaskelmaasi vankkurissa.
Harrastushan se matkailuautoilu on, ja perinteisesti harrastuksen kuluja ei lasketa 😁
Joskus tuota laskeskelin, ja totesin että vain taloudellisesti ajatellen matkailuautossa pitäisi asua niin paljon että ainakaan itsellä lomat + viikonloput ei mitenkään siihen riittäisi.
Mistä oletat, että sähköautoilijalla ei voi olla matkailuautoa?
Sähköautoilijat eivät tuo muita argumentteja esille kuin säästöt. Terve ihminen elää eikä säästä. Ei autoilussa eikä varsinkaan matka-autoilussa ole säästäminen se ainoa argumentti. Sähköautoilijat taitavat olla enemmän säästäjiä kuin terveitä omaa elämäänsä eläviä ihmisiä.
Edelleen kysyn, että miksi oletat, että sähköautoilijalla ei voi olla matkailuautoa?
Minulla on sähköauto ja matkailuauto.
Avaaja voisi kertoa miksi 1000km range on hänellä välttämättömyys ja kuinka paljon ja usein hän on sen "armoilla"?
Avaus Pietarin trollitehtaalta ! ! Älä kommentoi ! !
"Harrastushan se matkailuautoilu on, ja perinteisesti harrastuksen kuluja ei lasketa 😁"
Samoin matkailu on harrastus. Miksi rajoittaa elämäänsä siihen että matkailisi vain siinä yhdessä styroksilaatikossa?
Miten saat sen vietyä Amerikkaan, Japaniin tai Australiaan?
"Edelleen kysyn, että miksi oletat, että sähköautoilijalla ei voi olla matkailuautoa?
Minulla on sähköauto ja matkailuauto."
Juurikin näin.
Tämä on tyhmin kirjoitus pitkään aikaan.
"Sähköautoilijat eivät tuo muita argumentteja esille kuin säästöt. Terve ihminen elää eikä säästä. Ei autoilussa eikä varsinkaan matka-autoilussa ole säästäminen se ainoa argumentti. Sähköautoilijat taitavat olla enemmän säästäjiä kuin terveitä omaa elämäänsä eläviä ihmisiä."
Miksi maksaisi arki-ajoistaan moninkertaisesti polttiksella? Matkailut voi tehdä haluamallaan tavalla mutta arkiajoja ei monikaan tee sillä matkaiiluautolla.
Jos minulle tulisi 1000 km reissu, joka pitäisi ajaa päivässä, niin joutuisin pitämään kaksi n. 25 min lataustaukoa. Periaatteessa selviäisin yhdelläkin jos odottelisin 500 km kohdalla akun latautumista 100% täyteen. Tällöin yksi 45 min tauko olisi todennäköisesti riittävä.
Keskiverto talvikelissä joutuisin pitämään kolme 25 min taukoa, joka ei sekään aiheuttaisi ahdistusta.
Toki ymmärrän, jos pitkät ajot joutuu ajamaan syrjäseuduilla ja 3-4 numeroisilla teillä, niiden varsilta kun teholatureita löytyy vain heikosti. Kovilla pakkasilla tämä vielä korostuu.
"Minun vähimmäisvaatimus rangelle on 1000 km ja siihen on ihan henkilökohtaiset syyt."
Nyt mennään niin narsismi edellä. Miksi halat huutaa julkisesti näistä sinun henkilökohtaisists tsröeistsdi jotka eivät vaikuta niin vitun mitenkään mitenkään yhdenkään muun ihmisen autonvalintaan?