Rikollisjärjestä Yle lahjoo poliitikkoja

Yleisradio maksaa lobbareille 200 000 euroa, että se saisi pitää yli 500 000 000 euron salaisen kirjanpitonsa.

https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/9b31caa2-c982-43b1-b3c3-3129b37e59c8
1873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Yle on mätäpaise.

1Äänestä

Verorahojen käyttöä ei voi salata.
Se on RIKOS.

1Äänestä
  • Kyllä, Yle on rikollisten pesä.

    MIKSI POLIITIKOT EI TEE MITÄÄN?

    1Äänestä

Sanoppa muuta !
Mikä näitä ihmisiä vaivaa ?
Tai mitä ne pelkäävät ?
Eikö kukaan enää välitä mistään mitään !

1Äänestä

Eduskunnan siis pitäisi maksaa Ylelle siitä että se saisi paremmin pimennettyä rahoitustaan rahoittajaltaan?
Tämä on mahdollista vain Suomessa

1Äänestä
  • Tämäkin vielä ...

    Ei kyl kateeksi käy muitten maitten kansalaisii (täs kohtaa) Suomeaka, enää

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Tämäkin vielä ...

    Ei kyl kateeksi käy muitten maitten kansalaisii (täs kohtaa) Suomeaka, enää

    Amerikoissa lähinnä Yleä on julkisrahoitettu PBS https://www.pbs.org/
    Tosin trumppi vähensi sen julkisrahoitusta kuten myös Voice of American
    https://youtu.be/oSTkDbOBPkg?t=699

    Äänestä

Nauraa huvittuneena kippurassa🤣🤣🤣
Ylen hallintoneuvostossa suurimpana yksittäisenä ryhmänä ovat persuperseilijät joidenka pitäisi valvoa mitä yle tekee saamillaan rahoilla!!!
• Jari Ronkainen (neuvoston varapuheenjohtaja)
• Teemu Keskisarja
• Jaana Strandman
• Joakim Vigelius

Äänestä

Hallitusohjelman mukaan Ylen rahoitus ja varojen käyttö avataan julkiseksi osakeyhtiölain puitteissa.

Ylen rahoituksesta päättää koko eduskunnan muodostama työryhmä.

Äärivasurit, kuten SDP, Vasemmistoliitto ja VIhreät, sekä em. yhteinen sisarjärjestö Hamas haluavat jatkaa rahoitusta.

Äänestä
  • Ja taasen palstaperseilijä kirjoittaa täyttä paskoo tuutin täydeltä!!!
    Parlamentaarisen Yle-työryhmän toiminta loppui jo vuonna 2024 ja Ylen hallintoneuvosto valvoo ja ohjaa Ylen toimintaa jossa suurimpana ryhmänä on PersuPerseilijät

    Äänestä

Ylen vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan yhtiön liikevaihto oli 544,5 miljoonaa euroa ja tulos 19,3 miljoonaa euroa (liikevoitto 19,1 miljoonaa euroa).

Keskeiset luvut vuodelta 2025

• Kaikki tuotot: 548,2 miljoonaa euroa (josta Yle-veroon pohjautuvan määrärahan osuus oli 98,4 %)
• Liikevaihto: 544,5 miljoonaa euroa
• Tulos: 19,3 miljoonaa euroa
• Liikevoitto: 19,1 miljoonaa euroa
• Kaikki kulut: 528,9 miljoonaa euroa
• Henkilöstökulut: 262,1 miljoonaa euroa
• Henkilötyövuodet: 3 063 htv (vähennystä 280 htv edellisvuoteen verrattuna)

Kulurakenne ja sisältöinvestoinnit

• Sisältöjen tekoon meni 65 % operatiivisista kuluista.
• Suorat sisältökustannukset olivat 308,6 miljoonaa euroa, joista:
• Uutis- ja ajankohtaissisällöt: 107,7 miljoonaa euroa
• Kulttuuri-, draama- ja viihdesisällöt: 86,6 miljoonaa euroa
• Asiasisällöt: 41,7 miljoonaa euroa
• Lasten ja nuorten sisällöt: 38,1 miljoonaa euroa
• Urheilusisällöt: 34,6 miljoonaa euroa
Voit tarkastella tarkempia raportteja ja vuosikertomuksia suoraan Ylen omilta sivuilta: Ylen vuosikertomukset ja Ylen talous.

Äänestä
  • Yle pitäisi yksitytistää ja säästä 4 vuodessa 2000 miljoonaa++.

    Äänestä

  • Hauskaa kun "sisällöt" maksaa enemmän kuin 1uhansien ihmisten terveydenhoidot. Tai vuosipalkat.
    Mikä niissä "sisällöissä" maksaa?

    Kun tyypit juttelee studiossa niin saako ne 10 000 euroa per tunti?

    Äänestä

Ylellä ei mitään sanottavaa kannustuspuheita sdp:n politikoista muutakuin heidän elämänkertaa julkaista ihmisten surusta!

Miten luulette että se poikkeaa taviksen surusta kaikkien kohdalla
suru on suuri ei voi väheksyä suru aikaa.

Kaikki on menettäneet äidin.isän lapsen ,ystävän eikä siinä ole
mitään reposteltavaa!

Lukijat ei ymmärrä mihin yle tähtää jutuillaan?
EI se ainakaan sympeteeraa puolueita ja poliitikkoja.

Äänestä

Ylestä on todellakin tullut mätäpaise.

Äänestä

Eli Suomi on kaksijakautunut korruptiovaltio!!!! Korruptio firmat alas ja toimivia firmoja tilalle!!!! Miten paljon tämä Korruptio ylläpito maksaa ?? Pitkäjänteistä talouspolitiikkaa eikä mitään pikavoittoja tuottavia Korruptio firmoja kiitos.

Äänestä

Juuri mietin maksaako ylen toimittajat ulkomailla haastattelemilleen ihmisille jotain saadakseen haluamansa kommentit.

Kuten että ukrainalaiset nyt syyttää trumppia kun se ei auta heitä saamaan lisää pommeja niskaansa vaan vaatii sodan loppumista.

Lähi-idässä maksaa haastateltaville jotta ne parkuisi raunioissa vaikka oikeasti asuvat muualla omakotitaloissaan.

Äänestä

Persut ylistämässä kaupallissen kanavan kirjoittamaa juttua kilpailijastaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yleisradio maksaa lobbareille 200 000 euroa, että se saisi pitää yli 500 000 000 euron salaisen kirjanpitonsa.

https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/9b31caa2-c982-43b1-b3c3-3129b37e59c8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu