Vahvistua uskossa

Muutama päivä sitten ajattelin mielessäni, etten jaksa tätä enää ja laitoin käteni ristiin vähän niin kuin "kokeeksi" -- rukoilin.
Tunsin Pyhän Hengen laskeutuvan ylleni ja kuulin mielessäni sanat: "Oikeassa kädessä sinulla on totuuden miekka ja vasemassa viisauden kilpi ... syvin totuus on lapsessa [Jeesus?], löydä se sisältäsi."
Rupesinpa sitten tutkiskelemaan asiaa ja löysin viittauksia ainoastaan Raamattuun; Ef. 6:10-.
Voin sanoa, etten minä eikä perheeni ole eläneet mitään ajoittain kovinkaan helppoa elämää, ja kaikillahan täällä omat vaikeutensa tietysti on.
No, yritän nyt päästä asiaan, joka on se, että 26 vuotta sitten, samana vuonna, kun minä ja kaksoisveljeni synnyttiin äitini pyysi esirukousta ja sai vastauksena kirjeen, johon oli kirjoitettu Efesolaiskirjeen kuudes luku kymmenennestä jakeesta eteenpäin. Pelkkä yhteensattuma johdatusta?
Hyvin ymmärrän, miksi äitini heitti tuon kirjeen menemään, saattaahan se ahdistaa, jos lapsi on juuri syntynyt ja kirje alkaa sanalla "lopuksi".
Joka tapauksessa jos katson tämän kaiken olevan johdatusta, niin hyvin ymmärrän sen sanoman menneen valossa.

Haluan vahvistua uskossa, enkä jossitella, enää!
8353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kiitos kirjoituksestasi ja siunausta ja voimia elämääsi.

Minulla oli vaikea tilanne elämässäni noin 20 vuotta sitten. Rukoilin useita viikkoja ja sitten heräsin yhtenä yönä. Tunsin sanat sydämessäni:"Olen kuullut rukouksesi ja nähnyt kyyneleesi". Vuosia myöhemmin löysin tuollaisen kohdan Raamatusta. Jumala puhuu meille Sanansa kautta.

En kuullut korvillani mitään, enkä nähnyt silmilläni mitään tai ketään, mutta tunsin samanlaisen sisäisen puheen, kuten sinäkin kerroit kirjoituksessasi. Tulin silloin uskoon.
Olen kiitollinen Jumalalle, että Hän lähestyi minua. Usko on tuonut elämääni iloa ja turvallisuutta. Jeesus on Herrani ja Vapahtajani.

Muistan sinua rukouksin.

Äänestä

Saitpa hyvän Raamatunkohdan. Laitan sen muidenkin luettavaksi PC:llä olevalta Raamattuohjelmaltani.

Sehän on Paavalin kirje Efeson seurakunnalle:

"6:10 Lopuksi, vahvistukaa Herrassa ja hänen väkevyytensä voimassa. Pukekaa yllenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne kestää perkeleen kavalat juonet. Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa. Sentähden ottakaa päällenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne pahana päivänä tehdä vastarintaa ja kaikki suoritettuanne pysyä pystyssä. Seisokaa siis kupeet totuuteen vyötettyinä, ja olkoon pukunanne vanhurskauden haarniska, ja kenkinä jaloissanne alttius rauhan evankeliumille. Kaikessa ottakaa uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa kaikki pahan palavat nuolet, ja ottakaa vastaan pelastuksen kypäri ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana. Ja tehkää tämä kaikella rukouksella ja anomisella, rukoillen joka aika Hengessä ja sitä varten valvoen kaikessa kestäväisyydessä ja anomisessa kaikkien pyhien puolesta;"

Uskonelämää kannattaa hoitaa jatkuvasti, samoinkuin perhe-elämän ihmissuhteita. Rukoukselle ja Jumalan kiittämiselle kannattaa varata päivittäin aikaa. Mikä onkaan parempi ajankohta, kuin aamulla aloittaa päivä kiitoksella ja rukoilla Jumalan varjelusta ja johdatusta päivän matkalle ja liittää siihen Isä-Meidän rukous vielä. Jumalahan on antanut elämämme lahjaksi ja antaa elämämme tarpeet, siis kiitoskin kuuluu Hänelle. Ja onhan Tien päässä Ikuinen Elämäkin perintöineen, mikä on luvattu:

Jeesus sanoi: Joh 14:3 Ja vaikka minä menen valmistamaan teille sijaa, tulen minä takaisin ja otan teidät tyköni, että tekin olisitte siellä, missä minä ole.---- tämän lupauksen Jeesus antoi juuri ennen Taivaaseen paluutaan.

MM1979, ole rohkealla mielellä ja lähde seuraamaan Vapahtajan askelissa. Etsi uskonystäviä, koska se on tärkeä elementti uskossa säilymiselle.

Itse olen ollut yli 30v. uskossa ja usko Jeesukseen on kantanut ja kun ei ole ollut oikein aina omaa uskoa, niin Jeesus on kantanut silloin.

Äänestä
  • Kiitos kirjoituksestasi. Meillä uskovillahan on Raamattu, jota luemme, mutta on hyvä laittaa Jumalan Sanaa tänne palstoille - sattuu lukemaan joku, jolla ei ole Raamattua.

    Olen itse ollut noin 20 vuotta uskossa. Jumala on ihmeellisesti vastannut rukouksiini. On todellakin hyvä etsiä erilaisia uskovia ystäviä. Rukoillaan että tuo uusi uskonsisaremme/-veljemme saa uskovaia ystäviä, joiden kanssa voi tutkia Sanaa. Minullakin on uskovaisia ystäviä useissa eri seurakunnissa. Olen yhteiskristillinen.
    Kiitos Jumalalle jokaisesta uskoontulleesta ja jokaisesta ystävästä.

    Herra teitä kaikkia siunatkoon !

    Äänestä

ei ole mitään parempaa, kuin se että Jumala armossaan kutsuu ihmistä luokseen, ja ihminen sen haluaa ottaa vastaan.

tee lupaus Jumalalle, ja ota vastaan, sekä anna elämäsi Herran ja Mestarin, Jeesuksen Kristuksen johdatukseen pyrkimällä parannukseen, niin henki kasvattaa sinua pyhyyteen johon meitä on kutsuttu ja ostettu kalliilla verellä. tutki raamattua hengessä ja totuudessa; niin vanhaa, kuin uuttakin testamenttiä, koska molemmissa on sama rakastava Jumala ja hänen tiensä ja tekonsa ja salaisuutensa ja armonsa ja laupeutensa. raamatun ja hengen yhteistyö auttaa ihmistä näkemään todellisen maailman ja erottamaan väärän oikeasta, sekä kasvamaan ja vahvistumaan Jumalan lapseksi.

Jumala kutsuu kadonneita joitakin kertoja, mutta jos ajattelee mielessään että ehtiihän sitä, niin voi olla että henki otetaan pois ja sielu annetaan lihan valtaan ja orjuuteen, eikä paluuta enää ole. on siis syytä jokaisen, joka kutsun sydämessään tuntee ja tuntee ahdistukset joita henki pyrkii tuomaan esiin; kääntyisi Jumalan puoleen ja nöyrtyisi Jumalan tahdolle, uskomalla Jeesukseen Herrana ja Jumalan poikana, sekä tekemällä parannuksen ja siinä pysymällä, niin pelastuu ja elää ikuisesti.

hetki on vain hetki, joten tulee ottaa hetkestä kiinni kun sen aika on. henki on se mikä meistä tekee eläimiä arvokkaamman, josta kiinni pitämällä pysymme Herran johdatuksessa, kunhan olemme kuuliaisia ja kartamme pahaa.

siunausta

Äänestä

Vielä(kään) en ole etsiytynyt "piireihin", mutta tarkoitus olisi asiaa tiedustella... Raamattuun olen tosin tarttunut tuonkin jälkeen päivittäin. Jostain syystä ajattelin aloittaa UT:stä ja lukea VT:n vasta sen jälkeen.

Äänestä
  • Minulla on muuten käytössä vanhempi painos, mikä näinkin lyhyen tutustumisen jälkeen vaikuttaa paremmalta kuin uusi versio.

    Mitä mieltä sinä olet?

    Äänestä

toivon sinulle Runsaasti siunausta

Äänestä

Siunausta ja vahvistusta sinulle Jeesuksessa Kristuksessa,ei jossitellen,vaan kuin puu jolla on juuret syvällä maassa,kasvattaen uskon silmuja täyteen kauneuteen,joista versoaa Jumalan voima ja lujuus,Jeesuksessa kristuksessa.Jokainen päivä olkoon siunattu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MM1979 kirjoitti:

Muutama päivä sitten ajattelin mielessäni, etten jaksa tätä enää ja laitoin käteni ristiin vähän niin kuin "kokeeksi" -- rukoilin.
Tunsin Pyhän Hengen laskeutuvan ylleni ja kuulin mielessäni sanat: "Oikeassa kädessä sinulla on totuuden miekka ja vasemassa viisauden kilpi ... syvin totuus on lapsessa [Jeesus?], löydä se sisältäsi."
Rupesinpa sitten tutkiskelemaan asiaa ja löysin viittauksia ainoastaan Raamattuun; Ef. 6:10-.
Voin sanoa, etten minä eikä perheeni ole eläneet mitään ajoittain kovinkaan helppoa elämää, ja kaikillahan täällä omat vaikeutensa tietysti on.
No, yritän nyt päästä asiaan, joka on se, että 26 vuotta sitten, samana vuonna, kun minä ja kaksoisveljeni synnyttiin äitini pyysi esirukousta ja sai vastauksena kirjeen, johon oli kirjoitettu Efesolaiskirjeen kuudes luku kymmenennestä jakeesta eteenpäin. Pelkkä yhteensattuma johdatusta?
Hyvin ymmärrän, miksi äitini heitti tuon kirjeen menemään, saattaahan se ahdistaa, jos lapsi on juuri syntynyt ja kirje alkaa sanalla "lopuksi".
Joka tapauksessa jos katson tämän kaiken olevan johdatusta, niin hyvin ymmärrän sen sanoman menneen valossa.

Haluan vahvistua uskossa, enkä jossitella, enää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu