Tarkoittaako tämä nyt sitä että taas se Ukraina on häviämässä?
Aika mukavasti ainakin kuormittaa Venäjän ilmatorjuntaa.
😂
Aika mukavasti ainakin kuormittaa Venäjän ilmatorjuntaa.
😂
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Venäjä voittaa sodan?
😂😂😂
Kyllä.
ja aika tehokkaasti se torjuu
Ais olla torjuntaprosentti sata tai lähes sata. On ne hyviä.
Heh, torjuntaprosentti uutisissa on lähes sata, isku vaietaan kuoliaaksi.
Niinkö? Moskovan pormestari Sergei Sobjanin mukaan Moskovaa kohti oli lentänyt illan aikana 630 lennokkia, joista 163 ammuttiin alas.
Moskovan valtamedia on oudon tietämätön oman maan asioista, muista maista kyllä juttua riittää vaikka sitten olisi keksittyä hevonpaskaa.
Ukraina iski Moskovan lähellä sijaitsevaan Venäjän poikkeukselliseen ilmapuolustuskaluston varastoon - siellä säilytetään ja korjataan Buk- ja S-300 -järjestelmiä
Ukrainan lennokit iskivät Venäjän 75. asevarastoon Serpuhovissa Moskovan alueella ja sytyttivät tulipalon varastoalueella. Varasto on erikoistunut ilmapuolustusjärjestelmien varastointiin, korjaamiseen ja kunnostamiseen
Iskusta kertoi avoimista lähteistä hankittua tiedustelutietoa kokoava Exilenova+ seurantakanava 22. lokakuuta.
Varaston keskeisiin tehtäviin kuuluu Buk- ja S-300 -ilmapuolustusjärjestelmien huolto ja korjaus. Venäläinen Rosteh-yhtiö on aiemmin kertonut, että varastossa korjataan Buk-M1-, Buk-M2- ja S-300V -järjestelmien kalustoa.
Venäjän viranomaiset antoivat Moskovan alueelle lennokkiuhkaa koskevan varoituksen illalla 21. lokakuuta kello 21.21. Varoitus pysyi voimassa seuraavan aamun kello 04.12 asti. Iskun aikana Serpuhovissa annettiin myös ohjusvaroitus.
Exilenova+ kanavan analysoimien videoiden ja raporttien perusteella varastoalueella syttyi tulipalo iskun jälkeen.
Venäjän 75. asevarasto on osallistunut suoraan sellaisen sotilaskaluston huoltoon ja korjaamiseen, jota Venäjän asevoimat käyttävät Ukrainan vastaisessa sodassa.
https://united24media.com/war-in-ukraine/ukraine-hits-unique-russian-air-defense-arsenal-near-moscow-buk-and-s-300-systems-stored-and-repaired-there-23707
Ukrainan lennokit tekivät massiivisen hyökkäyksen Moskovan alueelle lokakuun 22. päivän vastaisena yönä. Yksi hyökkäyksen kohteista oli 75. asevarasto.
Ukrinformin mukaan asiasta kertoi The Moscow Times.
Moskovan pormestari Sergei Sobjanin kertoi lennokkihyökkäyksestä. Hänen mukaansa Moskovaa kohti oli lentänyt illan aikana 630 lennokkia, joista 163 ammuttiin alas Moskovaan kohdistuneen hyökkäyksen aikana.
Hyökkäyksessä haavoittui kaksi ihmistä Voronovon kylän lähistöllä.
Seurantakanava Astran mukaan lennokit iskivät Serpuhovissa sijaitsevaan 75. asevarastoon. Silminnäkijöiden kuvaamalla videolla näkyi räjähdys ja tulipalo asevarastolla lennokki-iskujen jälkeen.
Serpuhovin asukkaat kertoivat myös paikallisissa keskusteluryhmissä, että kaupunkiin oli osunut ainakin kolme ohjusta.
75. asevarasto kuuluu Venäjän asevoimien ohjus- ja tykistöhallinnon alaisuuteen. Se valmistaa aseita ja ampumatarvikkeita sekä korjaa sotilaskalustoa ja asejärjestelmiä, kuten tykistö- ja ilmapuolustusjärjestelmiä.
https://www.ukrinform.net/rubric-ato/4176973-drones-attack-military-plant-in-moscow-region.html
ZelensKYYn kiukuttelu on tulossa elinkaarensa loppupäähän ja riippuu kohta katulyhdyssä hetken sätkähdellen.
Kyyllä nyt Suomen ja Norjan turvatakuut; koska kyy on häviämässä niin tukholman profetian natot mainiloittavat, Suomessa/Suomelle
Oy Vey salaliittoja
Ukraina iski yöllä 600 droonilla Moskovaan ja voitti koko sodan!
Kyllä. Putini antautui ja venäjästä tuli Ukrola.
(Ja Zele lähti vierotushoitoon)
https://drive.google.com/file/d/1G6YRKoLaGbDk6XigMAWpL5unTZKU5nZt/view?usp=drive_link
Tässäpä ne juurisyyt miksi täällä soditaan.
Hakekaa äiti paikalle lukemaan, yrittäkää please estää tuo lestadiolaisten hyökkäys. tämä on noloa jos toistamiseen onnistuu ja taas joutuu ampumaan kuitenkin natolaisia pois täältä suomesta
Mitä ihmeen sontaa?
😂
Ei ole mitään sontaa. Lestadiolaisuus on vaikuttanut ja vaikuttaa Suomen tulevaisuuteen enemmän kuin tiedätkään. Paitsi jos et ole itse myös kannattaja ja heittäydyt muka tyhmäksi kun moinen kommentti.
Joopa joo, että lestadiolaiset syyllisiä Ukrainan sotaan.
Kyllä nyt alkaa mennä jo vähän liian korkealentoiseksi.
Ja miksipä eivät olisi ? Kun ilmaista rahaa on tarjolla niin ketkä siellä ovat ensimmäisinä ? Älä yritä väärentää totuutta vaan tutustu siihen jos et ole aatteen kannattaja.
Ketkä niillä droneilla iskivät?
https://t.me/DUMBSandCloning/638997
Polish MEP Grzegorz Braun just destoryed the warmongers in the EU and Ukraine.
"The tradition of Ukrainian Nazis is dangerous, dangerous for everyone." "More than 100,000 Poles were killed by Ukrainians, and that’s why we refuse to fund this evil."
Mitä muutamasta mustasta savupatsaasta, joita Zelenskyn hallinto käyttää osoittamaan rahoittajilleen, että olemme vielä elossa. Antakaa meille heti lisää rahaa ja ohjuksia! Ohjuksia, jotka eivät kykene osumaan yhteenkään yliääniohjukseen tai droneen. Sattumalta yksi tuhannesta laukaisusta saattaa vaurioittaa ohjusta jos ennakkovaroitus tulee tarpeeksi etukäteen. Sitä ei enää tapahdu. koska Venäjä toi laukaisualustat niin lähellä rajaa, että lentoaika ohjuksella lasketaan muutamissa minuuteissa. Nopeus on 17 000 km/h ja lentoaika 70 km päästä Kiovaan on noin 20 sekunttia. 200 km päästäkin aikaa regoida on vajaa yksi minuutti.
Veikkaan, että viimeistään maanantaina Kievin ja muiden kaupunkien sillat, jotka menevät yli Dnipro-joen ovat suurimmaksi osaksi pois käytöstä.
Katsokaa kartasta, mitä se merkitsee armeijan logistiikalle joen itäpuolella. Ei yhteyttä joukkoihin. Miehistönvaihto epävarmaa. Ruuan ja ammusten saanti vaikeutuu ja ennen kaikkea kaikki raskaan kaluston kuljetus joen yli on mahdotonta. Ponttonisillat eivät kummoista dronea tarvitse, jotta ne saadaan tuhottua.
No sehän on hyvä, että Ukraina voittaa sodan ylivoimaisesti, voimme lopettaa rahan syytämisen Ukrainaan.
Helevetti ! Sanos muuta: tämä on tässä !