Kysely: Enemmistön mielestä kirkot voisivat toimia enemmän polarisaation lieventämiseksi.
Kuinka on, kun kirkko itsekin edistää polarisaatiota jakamalla kansaa eri leireihin, vanhoillisiin ja liberaaleihin?
Kuinka on, kun kirkko itsekin edistää polarisaatiota jakamalla kansaa eri leireihin, vanhoillisiin ja liberaaleihin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se on kuulijan vika jos kirkossa kuulutettu asia ei mene perille. Siinä on sitten vastaan pullikoivilla taivaspaikka katkolla niillä reppanoilla jotka siihen uskovat.
Kirkko itse woketuksellaan ja islam-myönteisyydellään jakaa kirkkokansaa raakalla kädellä kahtia.
Kirkon jäsenet ovat erilaisia, ja siksi kokevat kuuluvansa eri leireihin. Ei ole mitään mystistä toimijaa, joka jaon suorittaisi.
mielikuvituskaveriin uskomisessa on vain taivas rajana 🤣
Mitään tuollaista jakoa ei oikeasti ole. On olemassa kirkon aidot konservatiivit ja sitten ne olevinaan konservatiivit joita nimitetään vaikka uuskonservatiiveiksi. Viimeksi mainittu on kapinapoppoo joka roikkuu kirkossa oman etunsa vuoksi. Kirkon aidot konservatiivit eivät ole ikinä tehneet itsestään numeroa , eivätkä myöskään osallistu noihin teidän "kivitys" sotiin. Heidän ajatusmaailma ei myöskään ole kaventunut sinne napapiirin alapuolelle koska eihän aidot konservatiivit edes pui yhtään kenenkään seksuaali /seksijuttuja. Ihan siksi koska ovat konservatiiveja ja se ei kuulu normaali käyttäytymiseen.
Mutta kuitenkin kirkko on nyt pahasti jakautunut eläviin uskoviin ja sitten liberaaleihin poliitikkoihin.
Ei kirkko ole jakautunut mutta ei kirkko liioin pidä väkisin ketään jäsenenään joten olette ihan vapaita lähtemään kuten koko "herätysliike"
ja siksi lainausmerkeissä, että herätysliike nimitys on ehkä vähän mahtipontinen kun näyttää siltä, että koko homman sisältö on se, että onko Mirja Marjan vai Matin kanssa.
"Ei kirkko ole jakautunut mutta ei kirkko liioin pidä väkisin ketään jäsenenään joten olette ihan vapaita lähtemään kuten koko "herätysliike""
Hyvä tarkennus sinulta että kirkon jäsenet ovat nyt jakautuneet uskoviin ja liberaaleihin poliitikkoihin, jotka pyrkivät tuomaan kirkkoon erilaisia luonnottomia virtauksia.
No lahkolaisilla ei ole mitään tekemistä aitojen kirkkon konservatiivien kanssa. Siksi , ette ole saanneetkaan heitä noihin hullutuksiin mukaan.