Purra leikkaamassa eläkkeistä

Tunnelma seuraavan hallituksen ja vaalikauden leikkauksista sähköistyi kertaheitolla torstaina, kun perussuomalaiset julkaisi oman säästölistansa.

Myös perussuomalaisten papereissa taso säästöille on puolueiden –  paitsi vasemmistoliiton ja Liike nytin – yhdessä sopima noin 8-11 miljardia euroa.

Purran esitys avasi pelin  Eläkkeet ovat oikeasti leikkauspöydällä
28112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Riikalla Rahat loppu 👍🤣👌

Äänestä
  • Tuhon Riikka

    Äänestä

Zelenskyi on antikristus ja mielisairas sotahullu.
Ei halua lopettaa sotaa, koska se on hyvää bisnestä.
Itselleen vetää miljardeja euroja.
On tämä sairas maailma nykyisin.

Äänestä

SMP/PS landepaukut aivovammasia p******

Äänestä

Olen äänestänyt PS mutta Purran avauksen myötä saatan vaihtaa puoluetta jota äänestän

Äänestä

Riikalta leikataan pallijalat ja viedään toimivaltuudet ensi vaaleissa .Katotaan sitte kui suu pannaan.

Äänestä

Nyt se on varmaa, PS on nykyisistä puolueista paskin suomalaisten näkökulmasta katsoen.

Äänestä

Mutta Urainatukeen Purralla kyllä on rahaa.

Äänestä

Riikan en anna kasesseja tyhjentää.

t: Jorma Hujanen

Äänestä

Siitä puhe mistä puute Purralla.

Leikkauksista.

Ei se muuta enää Osaakkaan.

Äänestä
  • Purra on Ur Anuksesta😝.

    Äänestä

Purralta pitäiisi leikata...........

Äänestä

Törkeetä.

Äänestä
  • 😂🤣😂🤣
    Ime persu🥚:naa.

    ##################################

    Äänestä

Ilmankos sai täheruuat hienon annoksen päälle.

Äänestä

orpo on suomen ilhan omar..naimisissa veljensä kanssa, valehteli ikänsä et pääs jenkkeihi ja kansanedustajaks. Ryösti satoja miljoonia valtiolta köyhille ja hoivatyöhön tarkoitettuja varoja. Kiistää loppuun asti ja syyttää muita.
Nää näyttää mallia nuoremmile, jotka sit pyrkivät ryöstämään oman osansa valtiolta/köyhltä.. ilhan omar/orpo/stup esikuvinaan.
Paskapuheilla ja keksityillä meriiteillä/titteleillä vaan eteenpäin.
ihan sama vaikka olis isis taistelija, kuha on lahjakas valehtelija.

Äänestä

Kiova vaatii 70 miljardia euroa lisää sotimiseen
Yksi vaikeimmista kysymyksistä on Ukrainassa eskaloidun Venäjä-vastaisen kauttasodan ja konkurssiin ajetun Kiovan valtiontalouden rahoituksen jatkuminen. EU on jo päättänyt 90 miljardin euron lainajärjestelystä vuosille 2026–2027. Varojen on ollut tarkoitus kattaa merkittävä osa Ukrainan taloudellisista tarpeista, mutta uusien arvioiden mukaan edes jättimäinen yhteisvelalla rahoitettu tuki Kiovan joukoille ei riitä.

Ukrainan diktaattori Vladimir Zelenskyi on pyytänyt 70 miljardia euroa lisää vuodelle 2027. Lokakuun 15.–16. päivänä pidetyssä huippukokouksessa EU-johtajat vahvistivat, että unioni jatkaa Ukrainan tukemista taloudellisesti, sotilaallisesti ja humanitaarisesti. Erityistä huomiota kiinnitettiin maan energiahuollon turvaamiseen ja ilmatorjunnan vahvistamiseen talven lähestyessä.

Äänestä

PURRAA VIHATAAN YLI PUOLUERAJOJEN!

Äänestä
  • Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra....Milloin sinä ap haet apua tuohon sinun Purra pakkomielteeseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra....Milloin sinä ap haet apua tuohon sinun Purra pakkomielteeseen?

    MARININ PASKA HALLIRUS TEKI VELKAMMW

    UUSIVIRRAN. PANO EI TUONJR TUOTTIA

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra Purra....Milloin sinä ap haet apua tuohon sinun Purra pakkomielteeseen?

    OLE HILKAA LAADUTON LANTAKIVES KAPITALISTI UNIPER RUNKKARO

    Äänestä

Demareille mikään ei käy. Mitähän ja miten aikovat sopeuttaa?

Äänestä

Eihän Purra leikkaa, kun ette hyväksy persuja hallitukseen, SDP nuo joutuu leikkaamaan.

Äänestä

RIISTÄJÄ PURRA!

MUTTA UKRAINAAN RIITTÄÄ MILJARDEJA!

Äänestä

Väärin. Purra ei leikkaa vaan seuraava hallitus!

Äänestä

Purra epäonnistunut. Sen vuoksi leikkaukset

Äänestä
  • Siis Purra epäonnistui leikkaamalla aivan liian vähän.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tunnelma seuraavan hallituksen ja vaalikauden leikkauksista sähköistyi kertaheitolla torstaina, kun perussuomalaiset julkaisi oman säästölistansa.

Myös perussuomalaisten papereissa taso säästöille on puolueiden –  paitsi vasemmistoliiton ja Liike nytin – yhdessä sopima noin 8-11 miljardia euroa.

Purran esitys avasi pelin  Eläkkeet ovat oikeasti leikkauspöydällä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu