Nykyään vapaissa suunnissa laskeskellaan kuumeisesti päivämääriä ylöstempaukselle, kolmannen temppelin rakentamisen ajankohdalle, Antikristuksen valtaannousulle ja Jeesuksen paluulle. Jo Jeesuksen omat opetuslapsetkin halusivat tietää vuosiluvun ja päivämäärän, jolloin Messias alkaa rakentaa Israelin lunastettujen valtakuntaa. Vaan mitäpä sanoikaan Jeesus?
Ap. t. 1:7 Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut..."
Niitä päivämääriä on nimenomaisesti kielletty tietämästä.
Ap. t. 1:7 Hän sanoi heille: "Ei ole teidän asianne tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa voimalla on asettanut..."
Niitä päivämääriä on nimenomaisesti kielletty tietämästä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Lahkolaiset uudestikastetut pelastusvarmoina odottavat ylöstempausta joka tapahtuu pian.
Ehkä tempoo, ehkä ei.
Ylöstempaus on jesuiittojen keksimä harhaoppi.
"Yhteys nykyisen ylöstempausopin (eli dispensationalistisen esitribulationalismin) ja 1500–1600-luvun katolisen vastauskonpuhdistuksen välillä perustuu esatologisen eli lopunajallisen futurismin syntyhistoriaan.
Nykyinen oppi uskovien salaisesta ylöstempauksesta ja sitä seuraavasta Antikristuksen valtakaudesta pohjautuu jesuiittateologien vastauskonpuhdistuksen aikana kehittämään raamatuntulkintaan, jonka tarkoituksena oli pestä paavi puhtaaksi protestanttien Antikristus-syytöksistä.
Oppi kehittyi ja kytkeytyy vastauskonpuhdistukseen seuraavan historiallisen ketjun kautta:
1. Protestanttien "historistinen" tulkinta
Uskonpuhdistuksen aikaan Martti Luther, Jean Calvin ja muut reformaattorit käyttivät profetioiden tulkinnassa menetelmää nimeltä historismi. Sen mukaan Raamatun profetiat (kuten Danielin kirja ja Ilmestyskirja) täyttyvät historiassa jatkuvana vanavedessä uskonpuhdistuksen aikaan asti. Tämän tulkinnan seurauksena protestantit väittivät yleisesti, että Rooman katolinen kirkko oli Babylonin portto ja istuva paavi itse oli Raamatun ennustama Antikristus.
2. Vastauskonpuhdistus ja jesuiittojen vastaisku
Tämä syytös oli katoliselle kirkolle teologisesti ja poliittisesti hengenvaarallinen. Vastauskonpuhdistuksen aikana paavin avuksi perustettu jesuiittajärjestö sai tehtäväkseen kumota protestanttien väitteet. Tähän kehitettiin kaksi toisilleen vastakkaista tulkintamallia, joista molemmat siirsivät Antikristuksen pois nykyhetkestä ja paaviudesta:
• Preterismi: Jesuiitta Luis de Alcázar (1554–1613) esitti, että kaikki Ilmestyskirjan profetiat olivat jo täyttyneet varhaisina kristillisinä vuosisatoina ja pakanallisen Rooman kaatuessa.
• Futurismi: Espanjalainen jesuiittateologi Francisco Ribera (1537–1591) julkaisi vuonna 1590 teoksen, jossa hän väitti, että Ilmestyskirjan tapahtumat ja Antikristuksen ilmestyminen kuuluvatkin kaukaisen tulevaisuuden lyhyeen 3,5 vuoden jaksoon. Riberan mukaan Antikristus olisi yksi erillinen henkilö, joka vainoaisi kristittyjä ja rakentaisi Jerusalemin temppelin uudelleen. Koska Antikristus oli vasta tulossa tulevaisuudessa, paavi ei voinut olla hän.
3. Miten jesuiittojen futurismista tuli ylöstempausoppi?
Jesuiitta Riberan luoma futuristinen aikajana pysyi pitkään pelkästään katolisena oppina, jota protestantit vastustivat. Tilanne muuttui kuitenkin 1800-luvulla:
[1590] Jesuiitta Ribera (Futurismi) ➔ [1800-luku] J.N. Darby (Dispensationalismi) ➔ [1909] Scofieldin selitysraamattu
• John Nelson Darby (1800–1882): Englantilainen Plymouth-veljien johtaja omaksui Riberan esittämän ajatuksen siitä, että Ilmestyskirjan profetiat koskevat vasta kaukaisen tulevaisuuden vihonviimeisiä vuosia.
• Salainen tempaus: Darby lisäsi tähän futuristiseen raamiin uuden elementin: jotta kristillinen seurakunta ei joutuisi kokemaan tätä tulevaa Antikristuksen 3,5 tai 7 vuoden vihan aikaa, Jeesus hakisikin uskovat salaa taivaaseen ennen sitä. Tätä kutsutaan ylöstempausopiksi (rapsturismiksi).
• Levittäminen: Oppi siirtyi Yhdysvaltoihin ja nousi siellä valta-asemaan erityisesti vuonna 1909 julkaistun Scofieldin selitysraamatun (Scofield Reference Bible) sekä myöhemmin helluntailiikkeen ja evankelikaalisen kristillisyyden myötä.
Tiivistelmä
Vaikka nykyiset ylöstempausoppia kannattavat protestantit ja vapaasuuntalaiset ovat harvoin tietoisia oppinsa juurista, teologinen sapluuna (tulevaisuuteen sijoittuva lyhyt ahdistuksen aika ja yksittäinen Antikristus-hahmo) luotiin alun perin katolisen vastauskonpuhdistuksen piirissä suojelemaan paaviutta uskonpuhdistajien kritiikiltä."
Lähes kaikki kristikunnan harhatiet johtaa katoliselle sylttytehtaalle.
Koko nykyinen kristikuntakin on rakentunut Katolisen kirkon laskemalle "lihasta syntyneelle" (ihmisen rakentamalle) organisaatioperustukselle.
Nykyinen kristikunta = maallisen vallan kanssa haureutta harjoittava Katolinen Äitiportto + sen protestanttiset porttotyttäret
Joka ikinen kerta kopioidessasi tekoälyn puhetta palstalle hajotatJumalan valtakuntaa ja rakennat pedon valtakuntaa. Jeesus varoittaa: "joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa".
Jos tekoäly kertoo TOTUUDEN, niin miten se muka hajottaa Jumalan valtakuntaa ?
Itse te sitä hajotatte levittämällä katolisia VALHEITA.
Ja jos olet sitä mieltä, että tekoälyn kertoma ei ole totta, niin todista, että tämä historiallinen FAKTA ei pidä paikkaansa.
"Jeesus varoittaa: "joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa"."
Jeesus sanoo myös "JOS TE PYSYTTE MINUN SANASSANI, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani;
32 ja TE TULETTE TUNTEMAAN TOTUUDEN, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi".
Toisin sanoen jos ei pysy Jeesuksen sanassa, niin ei tule myöskään tuntemaan totuutta, vaan levittää Äitiporton valheita.
"Jeesuksen paluun päivämäärä"
Jeesus ei tule! Pelastus ei tule ihmisen ulkopuolelta. Sellaiseen uskotteleminen on saatanallista eksytystä.
”Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla… ” ”eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä" (Luuk.17:20-21)
https://youtu.be/hc3mueGcKMY?t=2956
Tuo kuvan mies näyttää homolta. Tai sellaiselta miksi minä homot kuvittelen mielessäni. Onko homo? Kuka tietää? Kysyn, en syyllistä.
Todistaminen on siirretty ulkopuoliselle taholle videolinkin kautta. Mikä on perustelu tälle. Ei ole itse ketjuun osallistuja joka todistaa jotakin. Säännöt kieltävät, perustelu miksi linkki. Kalastellaanko katsojia ja tykkäyksiä?
Joko se tulee, tietäiskö tekoäly milloin ja minne se ilmestyy.
Minä ainakin lasken vuosia ja päivämääriä raamatusta. Niitä nimittäin pystyy hyvin laskemaan. Esim. Danielin 7 stä vuosiviikosta ja monesta muustakin profetiasta. Tosin valitsen seuran missä niistä kerron. Laskijoita on aina ollut ja tulee olemaan kirkkokunnasta riippumatta. Sehän on mielenkiintoista.
2-3 vuoden sisään on ollut tulossa tuo Jeesus.
Aina 2-3 vuoden jaksoissa.
Vielä ei tosin ole näkynyt saati kuulunut mutta jos on yhtään uskovaisten jakeisiin uskominen niin kohta tulee, 2-3 vuoden sisään viimeistään.
Jeesus palaa neljännellä yövartiolla.
Käsitykseni mukaan Suomessa on Jeesuksen tullessa yö. Kaksi naistaa jauhaa silloin käsikivillä... Kyllä se on Idässä Rehut eläimille jauhaa Suomessa esim. Nipere. On muitakin valmistajia. Vehnämyllyt ovat asia erikseen.
Ei siinä varsinaisesti kielletä tietämästä saati laskemasta. Taas menee luetun ymmärtäminen yli sanan.
Ei se teille kuulu milloin aika on. sitten on, kun on. Ei pidä sinun kysymän, se ei ole sinun tiedoksi sallittu. Jotenkin noin siinä lukisi jos tieto olisi kielletty.
Aloittaja on lakihenkinen ja vetää tämänkin tekstin yli sanan. Eikä huomioi sitä, että muualta kopioitu on sääntöjen mukaan kielletty suomi 24 sivustolla. Rikkoo lakia mikä sivuston julkaistua sisältöä koskee.
Aloittajaa voi pitää tyhmänä, kun ei luettua ymmärrä, tukeutuu lakiin ja rikkoo vielä palstan sääntöjä. Omahurskautta parhaimmillaan.
Ap.t.1:7 Mutta hän sanoi heille: ei teidän tule tietää aikaa eikä hetkeä, jotka Isä on oman voimaansa pannut. Biblia (1776) Matt.24:36. Mark.13:32. 1Tess.5:1-3.
Matt.6
31 Älkää siis murehtiko sanoen: 'Mitä me syömme?' tahi: 'Mitä me juomme?' tahi: 'Millä me itsemme vaatetamme?'
32 SILLÄ TÄTÄ KAIKKEA PAKANAT TAVOITTELEVAT. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan.
33 VAAN ETSIKÄÄ ENSIN JUMALAN VALTAKUNTAA JA HÄNEN VANHURSKAUTTANSA, niin myös kaikki tämä teille annetaan.
34 Älkää siis murehtiko huomisesta päivästä, sillä huominen päivä pitää murheen itsestään. Riittää kullekin päivälle oma vaivansa."
Jos keskittyy hengellisessä elämässään aivan epäolennaisuuksiin, niin huomaa jonain päivänä olevansa tyhmä neitsyt, jonka lampussa ei ole öljyä, ja sen sammuttua on aivan väärässä paikassa Yljän tullessa.
Matt.25
9 Mutta ymmärtäväiset (neitsyet) vastasivat ja sanoivat: 'emme voi, se ei riitä meille ja teille. Menkää ennemmin MYYJÄIN luo OSTAMAAN itsellenne.'
10 Mutta heidän lähdettyään OSTAMAAN ylkä tuli; ja ne, jotka olivat valmiit, menivät hänen kanssansa häihin, ja ovi suljettiin.
Jos tässäkin vaiheessa tyhmät neitsyet olisivat rientäneet suoraan oikean kauppiaan luo, niin olisivat olleet oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Mutta koska lamppu oli jo sammunut, niin riensivät edelleen tekemään kauppoja suuren Babylonin käärmeöljykauppiaiden luo.
Ilm.18
23 EI LOISTA SINUSSA (=suuri Babylon) ENÄÄ LAMPUN VALO; ei kuulla sinussa enää huutoa yljälle eikä huutoa morsiamelle; sillä **SINUN KAUPPIAASI** olivat maan mahtavia, ja sinun velhoutesi villitsi kaikki kansat
Ilm.3
14 Ja Laodikean seurakunnan enkelille kirjoita: 'Näin sanoo Amen, se uskollinen ja totinen todistaja, Jumalan luomakunnan alku:
18 Minä (Jeesus) neuvon sinua OSTAMAAN MINULTA **kultaa**, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja **valkeat vaatteet**, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja **silmävoidetta** voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
Joh.8
31 Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "JOS TE PYSYTTE MINUN SANASSANI, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani;
32 ja TE TULETTE TUNTEMAAN TOTUUDEN, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi".
1Tess.5:3 Sillä kuin he sanovat: nyt on rauha ja ei mitään hätää,silloin kadotus lankeaa äkisti heidän päällensä, niinkuin raskaan vaimon kipu, ja ei he suinkaan saa paeta. Biblia (1776) Jer.6:14.
Kuulin että se tarkoitti sen ajan ihmisiä, jotka elivät Jeesuksen aikana, ettei heidän tarvinnut tietää lopun aikojen tapahtumista, mutta lopun aikana elävät ihmiset ovat asia erikseen.
Jarmo sen muistaakseni kertoi jollakin viimeisimmistä videoistaan. Ehkä tällä, ehkä ei, miellyttävä-ääninen Jarmo soveltuu nukahtamiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=kqSwULLyJOM
"Jarmo sen muistaakseni kertoi jollakin viimeisimmistä videoistaan."
Jarmo ei ole mikään Jeesus, jota kenenkään pitäisi seurata.
Danielin kirja kertoo lopun ajan tapahtumista suuret linjat eli nuo Lähi-idän neljä suurvaltaa nousevat peräjälkeen valtaan ja tuon viimeisen eli neljännen suurvallan 8 kuningas on sitten vasta tuo antikristus.
Ensimmäinenkään tuosta suurten linjojen profetiosta ei ole vielä täyttynyt, ensimmäinenkään Danielin profetioiden suurvalloista ei ole vielä tullut.
Kestänee siis vielä muutamia satoja vuosia ennen kuin nuo Danielin suurvallat ilmestyvät näyttämälle Lähi-idässä. Jokaisen syntyminen kestää kauan ja sen hallintokausi kestää kauan, joten ei ole Jeesuksen tulo vielä ajankohtainen.
Evankeliumin levittämin on vielä pahasti kesken.
Matt. 24:14
Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.