Rauhanneuvottelut, ja ratkaista koko Ukrainan sodan. Tähän ei pystyneet Angela Merkel, eikä Ranskan Emmanuel Macroon. Mutta Hevosennaama päätti Suuressa Viisaudessaan ottaa ohjakset omiin käsiin, ja ratkaista koko ongelman puhumalla kivoja juttuja kaverilleen Vladimir Suurelle.
Hevosennaama päätti aloittaa
Anonyymi-ap
32103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kylillä kiertää huhu,että Putte olisi vaatinut tulitaukoon suostumisen ehdoksi Ukrainassa alueluovutuksia Suomelta,kuten Ahvenanmaan ja Lapinläänin luovuttamista Moskovan etupiiriin, ja että Korpraali Göörani olisi alustavasti jo suostunut alueluovutuksiin, mikäli saa oman Datshan Moskovan eliitti asuinalueelta Gerhard Shröderin naapurista,ja paikan Gazpromin hallituksessa.
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle
Kertokaa se jos tiedättePuolueet
Kansallinen Kokoomus
Orpon ja Purran syytä meidän nuorten köyhyys. Äänestä
Teemme kaikkemme talouskasvumme eteen,siis kenenkä?Orpon ja Purran syytä meidän nuorten köyhyys.
Äänestä
SDP vähiten huono vaihtoehto juuri sinullekkinKokoomukselle on tärkeintä, on työväestön, työttömien, sairaiden, opiskelijoiden, vammaisten, eläkeläisten, ja muiden elämän hankaloittaminen. No jostain pitää saada rahat hyvätuloisten verohelpoituksiin ! !!!
Ja jotta Orpo porukoineen saa pitää hallituksensa, täytyy antaa myönnytyksiä ....persut myöntyy Palestiinan tunnustamiseen. Eli Suomi tulee kärsimään työvoimapulasta, jonka maahanmuutto voisi korvata, mitä persut ei salli !Näin on
Runtataan yhdessä !!⛽⛽⛽
Äänestä
Ahvenanmaa ja Lapin läänin luovutus Venäläisille on pieni hinta siitä, että Ukrainaan saadaan tulitauko. Ja Oulun lääninkin voi luovuttaa, jos Greutzefeld Jakobintauti saa myös oman Datshan Moskovasta.
No,,Stuppin älyllä se varmaankin menee, että luopuu ennen Suomen lääneistä kuin Ukrien.
ru pian mennyttä ;) jos taivu
"Jos mä saan oman Datshan Moskovasta piikoineen ,niin mä voin milloin vain lahjoittaa koko P-suomen Tovereille,jos ne vain haluu esim.Lapin läänin".TV.Isohammas
Isohammas luopukoon Helsingistä...Se kyllä joutaa..loisia täynnä.
Luovutaan ensin kiljusta!
Akka mukaan niin ei vingu rajaa auki!
Ahvenanmaan porukat armeijaan Dragsviinkin, där kan man tala svenka! Hus!
Syy, että Ahvenmaan porukat eivät tarvitse käydä armeijaa on se, että komentokieli on suomi. Kyllä tositilanteessa kiellot voi antaa ruotsiksi tai voihan noille ne muutamat käskyt opettaa suomeksikin!
Isohammas on SUURI JOHTAJA ja PROFESSORI, joten olkaa te Härmäläiset poronpurijat hiljaa.
Eikö läskinaama metukka ole vielä tänään uhannut ydinsodalla? Onkohan se sairas jos ei ole uhkaillut?
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaeksi Suomen kansalle
Kertokaa se jos tiedätte🐄🐄🐄🐄🐄
Miksi tyhmä kansa antaa äänensä eliitille
Ei se teen heistä eliittiin kuuluvaa eikä rikkaampaa, vaan köyhempää
Azeezah Kabeera
Vuohi paimen Veroja maksetaan että saadaan sosiaalietuutta
Siis terveyden huoltoa edullisesti ja jos joutuu työttömäksi niin saa toimeen tulon
Näin toimii SDP
Mutta kokookoomusken mukaan verovarat kuuluukin suuryrityksille ja niille jaetaan ne raha jotta saavat enenmän voittojaSinimusta hallitus "sosialisoi" valtion vaurautta
"Sopeuttaminen" ei ole mikään talouden hallintakeino, vaan sinimustan oikeiston poliittinen projekti, jonka avulla siirretään varallisuutta massoilta eliitille ja ylläpidetään luokkayhteiskuntaa
Montako kymmentä miljardia hallitus ottaa velkaa rikkaalle eliitille
kansan maksettavaksi ?
Hei, me otamme nyt ELÄKERAHASTOSTA, PETTERI HEHKUTTAA:
SE ON ISO VOITTO.
Orpo "tukee" yrittäjiä leikkaamalla palkansaajilta
Orpo leikkasi palkansaajalta ja kutsuu sitä yrittäjyyden tukemiseksi.
Mitä mieltä Orpon retoriikasta ja ostovoiman "nostosta"?
HS 2023: https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009868520.html
"Pääministeri Petteri Orpo (kok) myöntää, että työttömyysvakuutusmaksujen alennukset toteutetaan ensi vuonna työnantajille kokonaisuudessaan. Sen sijaan työntekijät saavat alennuksesta vain osan. Näin tehdään Orpon mukaan siksi, että hallitus haluaa tukea nyt
nimenomaan yrittäjyyttä.Sen nyt tiesi mitä se tuo tullessaan kun Kokoomus valittiin hallitus vastuulliseksi puolueeksi. Siitä Suomenkansa saa syyttää ihan itseään ja ilman sitä että näitä olisi äänestetty ei nämä toimet olisi mahdollisia. Kokoomus on ääri porvari puolue ja työvoima se jota he käyttävät hyväksi vaurastuakseen. Toimet ovat sen mukaisia. Kokoomuksen sisin poliittisen toiminnan ydin on vaurastuttaa vauraita ja valvoa heidän etujaan ja nyt he totisesti sen tekevät. Jo kautta poliittisen historian he ovat pyrkineet tulonsiirroin ja varsinkin yritystuin vaikuttamaan tulonsiirtojen siirtymistä teollisuuden hyväksi, joita johtavat öky porvarit. Kun he ovat vallassa jää jotkut jotka ei istu hallituksessa nuolemaan "näppejään". Tässä tapauksessa palkansaajat jotka ovat heille puhtaasti hyödykkeitä.
Ja kun nämä pääsevät vastaan tarvitsevat he tukea muualta ,sillä käytännössä se ryhmä joiden etua nämä valvovat on Suomessa suht pieni. Noin 10% kansasta. Joten tuossa suhteessa on äänestäjien peiliin katsomisen paikka .Tuosta äänestys tuloksesta kun ei voi oikein vastuuta kaataa kellekään muulle kuin kansalaisille.
Äänestä
Mutta Hevosennaama Anonyymi-ap päätti Suuressa Viisaudessaan ottaa ohjakset omiin käsiin vaikka on mielisairas ja ratkaista koko palstan ongelmat sekoilemalla entisestään sairaassa päässä kivoja juttuja postailee tällä Foorumilla!
Vain 1-Varoitus puuttuu Anonyymi-ap menetät kaiken ensin lähtee tunnukset...mitä lähtee seuraavaksi päätä itse!
Korpraali Gööransson pelaa kulisseissa kaksinaamaista peliään.
Ainahan se on ollut kaksinaamainen,kokoomuslaiset perineet sen äidinmaidossa.
Iiihahhaaaaaaaa, Kotti kop kopkoppotikoppoti
Hei annetaan lisää rahaa ukrainaan vaan kaikki rahat mitä löytyy ja sitten lopuksi viedään meidän nuoret tapettavaksi sinne saatana yäkraina
Persu pudokas, mene takaisin kouluun sivistymään ja oppimaan elämää.
Ryssiä on kuollut, kadonnut ja haavoittunut 1.4 miljoonaa Ukrainan rintamalla, että eipä tiltun kannattaisi huolehtia, kuin omista nuorista, jotka lähetetään tapettavaksi rntamalle Ukrainaan!
Kylläpä se laskukone kuumenee kun Suomalaiset idiootit räknää Venäläisiä kaatuneita.
Tiltu Tiltu...
Tiltu Tiltu...
Molopää Putin sen sodan aloitti
ja jatkaa sitä jo viidettä vuotta, kommentoi asiaa uutisissa röyhkein ilmein ja sanoin lipevällä äänellä suprittaen, pää entistä enemmän turvoksissa,
ja Kremlin mafia säestää, välillä Sergei Hevonnaama, välillä Lituskapää Medvedev ja välillä Marija Kauniskasvo...
ilman aikomustakaan suostua edes tulitaukoon, puhumatta sotansa lopettamisesta...
Presidenttimme Alexander Stibbin haukkuminen, solvaaminen ja herjaaminen johtuu vain siitä, että jotkut Venäjä-mieliset ovat luonteeltaan yhtä kierron kasvaneita kuin Putin, joka ei osaa pysyä Venäjän omien rajojen sisällä.
Stubbin.
KUN niin josko koko maailman pitäisi elättää jotain zelensikiä alkaa kyllästyttämään tuo zele-tonttu... kuin ...
Tiltu Tiltu...
Zele kurkkuäänellä kerjää ja kerjää ja piskuinen Suomikin vaan antaa...vi t u n täys pas kaa !!!
Tiltu Tiltu...