Heh. Olin eilen kaupassa. Edellä oli äiti pikkupojan kanssa kassalla. Ostivat Halloween kunniaksi pikkuiset punaiset "pirunsarvet" joissa oli vielä punaisella valolla valaistut kärjet. Olivat varmasti kiva näky pikkupojan päässä illan "bileissä".
https://www.puuilo.fi/halloween-hiuspanta-pirunsarvet?srsltid=AYCX9vL9KBS51rwH9xkUmaWdhJsI0D_Zvo4ptE0yT58ed3vWwuMuPLl4
Siksi huvittaa kun palstan laitauskovaiset mesovat Halloweenia vastaan, että se on paholaisen juhla. Kauhistelevat sitä, kuinka vanhemmat ostelevat tällaisiä juttuja lapsille.- Että se on muka sitten "paholaisen omia".
Heh hehe. Antakaa lasten olla lapsia ja leikkiä. Ynnä edelleen kun te tartutte tämmöisiin asioihin, niin siitä seuraa että teille naureskellaan vielä enemmän. Kuinka kukaan aikuinen voi ottaa teidän puheita enää tuon jälkeen vakavasti.....
https://www.puuilo.fi/halloween-hiuspanta-pirunsarvet?srsltid=AYCX9vL9KBS51rwH9xkUmaWdhJsI0D_Zvo4ptE0yT58ed3vWwuMuPLl4
Siksi huvittaa kun palstan laitauskovaiset mesovat Halloweenia vastaan, että se on paholaisen juhla. Kauhistelevat sitä, kuinka vanhemmat ostelevat tällaisiä juttuja lapsille.- Että se on muka sitten "paholaisen omia".
Heh hehe. Antakaa lasten olla lapsia ja leikkiä. Ynnä edelleen kun te tartutte tämmöisiin asioihin, niin siitä seuraa että teille naureskellaan vielä enemmän. Kuinka kukaan aikuinen voi ottaa teidän puheita enää tuon jälkeen vakavasti.....
Vastaukset 51
Vanhimmat
Pahempi olisi ollut jos lapselle ostettu leikkipyssyjä ja ohjuksia, sekä leikkisi miten toisia tapetaan kun ovat vääriä ihmisiä ja joku tehnyt pahaa niin ne kaikki pitää tappaa.
Ehkä kaupan tätikin katsoisi jo vähän pitkään, että ne alkaa olla kasvatus jo vinoon menevää ja mikähän sotahullut noistakin tulee isona, vaan intoilevat vain siitä kun muita tapetaan.
Hmm. Plus siihen päälle vielä oikea puukko ja päähän MAGA-lippis plus ylle Putin t-paita. Kyllä sillin kehtaisi mennä päivä kerhon hiekkalaatikolle leikkimään muiden lasten kanssa.
Olet oikeassa että halloween on satanistien juhlapyhä kun taas Pyhäinpäivä on kristittyjen vainajien muistopäivä.
Se on sitten ihmisten oma valinta kumpaa kannattaa paholaista vai Jumalaa ja omaistensa muistoa?
Heh heh eheh eheh hee. Vai että ihan ihan satanistien juhlapäivä? Js nyt tuo pikkulapsi pikkusarvineen on sitten tuomittu paholaisen omaksi? Eikö teille laitauskoville tule yhtään mieleen, että teillä liiraa päässä...
Ne ei ymmärrä kysyä tekoälyltä.
Sille ei kannata ateistakaan valehdella.
". Vai että ihan ihan satanistien juhlapäivä? "
Oikein ymmärsit että halloween on satanisti-järjestöjen juhlapyhä (ei siis saatanan palvojia) kun taas Joulu on kristittyjen vastaava juhlapyhä.
"Js nyt tuo pikkulapsi pikkusarvineen on sitten tuomittu paholaisen omaksi?"
No ei sitten jos tämä tyttö tulee aikuisiällä uskoon Jeesukseen ja katuu kauheita tekojaan johon vanhemmat ja koululaitos yllytti hänen turmiokseen!!
Älkäätte uskovaiset unohtako sitäkään kauheutta kun tyttö sitten aikuistuttuaan ostaa kaupasta sen saatanan pumpulisormen, tamponin.
Rukoustaisteluun tamponeja vastaan !
Mutta silti palikat kummitteluun ei yhdisty aivoissa?!
Ja jos ei lipsahda vain sotahulluuteen kun tulee uskoon, niin mennään ojasta allikkoon.
Jospa taas kerran teitä laitauskovia pitää sivistää:
Halloweenin perinteisiin on vaikuttanut kelttiläinen samhain-juhla.Samhain oli syksyllä vietetty vuoden vaihtumisen ja sadonkorjuun juhla. Sana samhain tarkoittaa kesän loppua.
Uskomusten mukaan tämän maailman ja yliluonnollisen maailman väliset rajat katosivat luonnon kuihtuessa ja kuollessa. Henget saattoivat tällöin houkutella ihmisiä tuonpuoleiseen. Samhainin aikana poltettiin kokkotulia asutusten ympäristössä, koska tulien uskottiin antavan suojaa henkiä vastaan.
Kristinuskon levitessä lähetyssaarnaajia kehotettiin sulauttamaan kristittyjä tapoja pakanallisiin juhliin niiden kieltämisen sijaan. Myös samhain korvattiin kristillisellä juhlalla. Pyhäinpäivä eli kaikkien pyhien juhla oli omistettu kristinuskon pyhimyksille.
700-luvulla paavi Gregorius III siirsi Roomassa pyhäinpäivän vietettäväksi 1. marraskuuta. 800-luvulla paavi Gregorius IV laajensi ajankohdan koko lännen kirkkoon. Englanninkielisissä maissa päivän aattoa alettiin kutsua nimellä All Hallows’ Eve, ”kaikkien pyhien päivän aatto”.
Halloween yhdistyy vainajiin liittyviin perinteisiin. Meksikossa samaan aikaan vietetään kuolleiden päivää. Vanhoissa eurooppalaisissa tavoissa vuoden pimein aika yhdistettiin aaveisiin ja esivanhempien henkiin. Englannissa aaveet liitettiin ennen jouluun. Ajan myötä joulu keskittyi valoon ja halloween pimeyteen.
Halloweenia on vietetty Euroopassa kelttiläisen kulttuuriperinteen maissa. Irlantilaiset ja skotlantilaiset siirtolaiset toivat juhlan Yhdysvaltoihin. 1900-luvulla Halloweenista tuli Yhdysvalloissa yksi merkittävimmistä juhlista, erityisesti lasten keskuudessa.
Kurpitsalyhty on muodostunut halloweenin tärkeimmäksi tunnukseksi. Irvistävä kurpitsa tunnetaan myös nimellä Jack O’Lantern. Irlantilaisen tarinan mukaan lyhty on saanut nimensä Jack-nimiseltä mieheltä. Hän kiristi pirulta lupauksen, ettei hänen sielunsa joutuisi helvettiin.
Jackia ei kuitenkaan hyväksytty taivaaseenkaan. Piru heitti Jackille helvetistä hiilen, jonka mies säilöi lyhdyksi nauriin sisään. Siitä lähtien Jackin sielu on etsinyt itselleen sopivaa lepopaikkaa pienen lyhdyn valossa. Yhdysvalloissa nauris on vaihtunut kurpitsaan.
Eli kyse on siitä lyhyesti sanottuna, että ihmiset pukeutuvat pelottaviin asuihin siksi, että ne ajaisivat pahat henget eli pikkupirut pois. Plus että teidän laitauskovien käsitys Halloweenistä on varmasti pitkälti syntynyt Hollywood elokuvien myötä.
Tarkoittaa Halloween elokuvaa eli Naamioiden Yö-elokuvaa, josta muodostui melkoinen hitti. Sarjan aloittanut elokuvaa pidetään yhtenä ensimmäisistä slasher-elokuvista.Siitä on tähän mennessä tehty kolmetoista jatko-osaa ja lisää on varmasti tulossa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Halloween_(elokuvasarja)
Koskahan itse sivistyisit sen verran, että ei ole mitään uskonnon eri laitoja, vaan kaikkien kristittyjen taivaassa raamatun ja uskonnon mukaan palaa tuli?
"Halloweenin perinteisiin on vaikuttanut kelttiläinen samhain-juhla."
Halloween nykyään on satanistien juhlapyhä kuten Joulu kristittyjen juhlapyhä.
Ihan sama mitä se joskus on ollut!!
Sivistys on tietoa, uskonto on uskomuksia ja luuloja, joita ei voi todistaa. Koeta nyt hahmottaa edes tämä...
Kerrot ainoastaan itsestäsi hekoitteluillasi. Pyhäinpäivä on kaikkien pyhien päivä. Ja käyt loputonta sotaa "sarkasmillasi" ja epäkunnioittamisillasi.
Huomaatko siis...mitään.? Oliko liian vaikea sana epäkunnioittaminen?
Ei, vaan hän kertoo, että miten koko pelikenttä onkin väärinpäin.
Elämä ei ole peliä. Kuulostat ihan Yhdysvaltain presidentiltä.
Ja jos näkee elämänsä pelinä, niin se on sitten sitä. Olisit valinnut sanasi tarkemmin, mokomakin spontaani kirjoittaja.
Jumala ei heitä universumilla noppaa. Aufviedersehn.
Kun kirkko siunaa vainajan maailmanpalon liekkeihin, niin palaako mielestäsi taivaassa tuli? Tämä on se väärinpäin oleva pelikenttä - uskonto - ei mikään elämä.
Sanot, että Jumala ei heitä universumilla noppaa. Koitapa sitten ensin löytää se Jumala - paratiisissa ei pala tuli, tai elämän puu olisi hiilloksena, joka hiili, minkä paholainen helvetistä nakkaa, valaisee juuri kurpitsalyhtyä.
Todellinen paholaisen juhla, kun kirkon surmaamat "Pyhimykset" ryhtyvät pyhäinmiesten päivänä kummittelemaan, heh.
Miksiköhän kummittelevat?!
Varmasti kuuluisin kirkon itse surmaama ja sitten Pyjimykseksi julistama henkilö on Jeanne d' Arc.
Tämä edelleenkin on jo Raamattussa Jeesuksen sanoma perinne - ajatelkaa hyvä Luoja, miten pitkä perinne! - kun Jeesuksen sanomaksi on kirjoitettu, että ne henkilöt ovat kyykäärmeen sikiöitä, jotka palvovat uhreja pyhinä samojen isien käskystä, jotka nämä itse tappoivatkin!
Nyt uskovaisten mukaan kummitelevat Pyhät, ovatkin suoraan saatanasta.
Niin on solmussa koko pyhyys - helvettikun taivaana - uskonto on ihmisten pilkkana pitämistä.
Miettikää nyt edes yhden kerran omilla aivoillanne:
Pyhimysten päivä = Paholaisen kummittelua.
<<<Olet oikeassa että halloween on satanistien juhlapyhä kun taas Pyhäinpäivä on kristittyjen vainajien muistopäivä.<<<
Esimerkki edellä - sanoo, vaan ei tajua.
Mutta tilannehan tästä entisestään vielä laajenee, jos miellämme kummittelun koskevankin kaikkia kuolleita kristittyjä, jotka maan alle sieluttomasti siunattuna odottavat sitä koko maailman viimeistä päivää, päästäkeen fyysisellä ylösnousemuksella maailmanpalon liekkeihin.
Oletteko te jo unohtaneet kirkon vainajan siunaamisenkin?!
Lisäystä - mode, eikö olisi aika poistaa tämäkin ketju - tuli taas totuus?
Mutta - ketju jälleen osoittaa, että eivät ateistit tajua yhtään sen enempää kuin uskovaisetkaan.
Halloween on katolista hapatusta ja sitten tullut amerikkalaiseksi kaupallisuudeksi. Siis aivan maallista ja maailmallista on, jota leikkiä ei tarvitse kieltää, jos ei mene sen pitemmälle uskomuksissa, että alkaa pelätä. Yhtä kaikki myös ankarasti tuomitsemalla ja uskomalla Saatanan juoniin ja voimaan liikaa tässäkin, ollaan vielä pahemmassa koukussa pahaan. Nuoreksi kasvaessaan, tarpeeksi näitä leikkejä kokenut on kyllästynyt eikä enää juhli Halloweeniä kuin omien lasten kanssa sitten. Suht. harmitonta ja vaaratonta, jos eivät karkkia saamattomina tapa tai räjäyttele. Itse en ole koskaan USAssa ollessanikaan 60 v. sitten tykännyt ko. juhlasta kaupallisuuden ja rihkaman takia. Pääsiäispuput ja muut ovat vähän kevyempiä ja halvempia toteuttaa. Ei me täällä ajassa saada synnittömiä yms. olla. Ehkä on parempi ulkoistaa kauhu kuin sisäistää se.
Hapatus viittaa Matt.13:33, kun Jeesus opettaa taivasten valtakunnan olevan happaman taikinan kaltainen.
Hapan ja happamaton liittyvät ihmisuhraukseen - mikä hapatus - taivasten valtakunta - kristinuskossa perataan pois 1.Kor.5:7, koska palvotaan ihmisuhrausta, eli Jeesusta teurastettuna uhrilampaana.
Laittakaan kekäleet lyhtyihinne valaisemaan elämän tietänne legendan mukaan, mitkä Paholainen nakkaa helvetistä.
Juuri luinkin kyllä, että katolisuus on menestynyt paremmin Yhdysvalloissa, koska heillä on läheisempi yhteys voodoohon kuin Euroopassa, mutta ei se muuta koko kristinuskon totuuden perustaa.
Tämähän on vain Martti Lutherin toimesta karrikoitu selvemmin ymmärrettäväksi luterilaisuutena, mutta ei vaan meneperille.
Halloween on joskus ollut kelttiläisten joku juhla, mistä on tullut satanistien juhlapyhä samaan tapaan kuin Joulu on kristittyjen juhlapyhä.
Ja siitä on muodostunut kaupallinen juhla missä myydään kamaa lapsille kaikenlaisista demoneista ja paholaisista.
Eikö enää olekaan pyhäinmiesten päivä tai kaikkien vainajien?
Saat ihan vapaasti valita ketä palvot. Saat valita puolesi.
Mutta anna lasten olla lapsia, ja valita vasta aikuisena? Tosin tuo on mahdotonta kun tuputus alkaa jo taaperoikäisenä, ei lasta voida eristää yhteiskunnasta ja ympäristöstään.
Joten jatkuva taistelu on päällä, kokoajan. Kaikki pienetkin asiat voivat olla ratkaisevia pitkässä juoksussa.
Kerro toki miten sinä annat lasten vapaasti valita? Ynnä ei näytä sinulla olevan edes Suomen laki hallinnassa. Ihminen voi erota kirkosta vasta sitten kun on täyttänyt 18 vuotta. Joten ei osunut oikein tämänkään kohdalleen. No senhän siitä saa kun lukee vain sitä 2000 vuotta sitten hiekka-aavikolla teltassa vuohipaimenten kirjoittamaa opusta....
Eihän tässä mitään valintaa ole - vietetään pyhäinmiesten tai vainajien päivää, ja he kummittelevat.
Täysin loogista.
Sellainen kirjoittelu mitä kyseinen juhla saa ihmisissä aikaan on vain osoitus opin harhasta minkä turvin saamassa armossa he elävät. Syyttely osuu omaan nilkkkaan.
Hah, hah...
Pelko on oleellinen osa uskontoa, taitaa olla sen koko perusta.
Kysypä tekoälyltä mitä mieltä.
Miksi? On minulla omakin äly. Vai haluatko sinä kysyä tekoälyltä, että mitä mieltä se on dokumentista uskovaisten lasten helvettipeloista nimeltä "Ystävä sä lapsien"?
Tekoäly on uusi jumala. Siltä kuuluu kysyä.
Suomen lapset tulee pelastaa satanismilta ja kaikenlaisten demonien ja pahojen henkiolentojen kanssa leikkimisiltä.
Minä ajattelin, että sodalta.
Halloween-juhlien kieltämiseksi kouluissa ja päiväkodeissa pari-kolme vuotta sitten tehtiin oikein kansalaisaloitekin. Jotta lailla olisi pitänyt kieltää moinen meno. 😅
Palstallahan tämä on taas yksi niitä mielensäpahoittamisen aiheita joka Herran vuosi.
Ed. -a-teisti-
Hehe heh ehee. Ja voi vain kuvitella miten paljon KD kannatusprosentit tässä yhteydessä laskivat....
On sulla turhakkeella jälleen ongelmat.
Kiristääkö panta päätäsi iltapäivisin ?
Nää sun hohottelut kertoo ihan omasta typeryydestäsi ja kaikkea se turhakkeen päivä tuokin tullessaan.
Hommaa itsellesi elämä...
Hän ei olekaan NAINEN, hän on mies. Ja soittaa suutaan, niin kuin akat.
Noh, annetaan anteeksi. Hänhän on vaan Hesasta ja toisella kymmenellä.