Alkaa sähkö maksamaan puoli euroa kilowattitunnilta

Vaikka datakeskuksista puuttuu vielä serverit.
36179
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Sähkön käyttäminen on vapaaehtoista.

Äänestä

Kannattaa hommata kotiakku, jota latailee halvan sähkön aikaan. Sitten kun sähkö on kallista, niin käyttääkin omaa akkusähköä.

Äänestä
  • Kusetusakku.

    2Äänestä

  • Mikähän on ROI vuosina? Onko saatu rahat takaisin sadassa vuodessa?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kusetusakku.

    Kyllä se pidemmän päälle haukkuu hintansa.

    Äänestä

  • Kannattaa tehdä sähköä kuluttavat toimet silloin kun sähkö on halpaa ilman akkuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kannattaa tehdä sähköä kuluttavat toimet silloin kun sähkö on halpaa ilman akkuja.

    Onneksi vesivessa toimii ilman sähköä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Onneksi vesivessa toimii ilman sähköä.

    Kyllä, jos täyttää pytyn säiliön ämpärillä. Vesipumppu kun ei pyöri ilman sähköä.

    1Äänestä

Milloin tulee sähkön alv-ale kuten viime hallituskaudella?

Äänestä
  • Ei tämä hallitus tee mitään kansalaisten elinkustannusten alentamiseksi, vaan päinvastoin.

    1Äänestä

Onneksi on halpaa öisin kun lataamme sähköautojamme.

Äänestä
  • Sähköautostahan saa myös sähköä ulos.

    Äänestä

Ja nyt ei ole edes pakkaskausi. Mahtaa olla kivaa lämmittää torppaa sähköllä, kun tammikuussa on 30 astetta pakkasta ja sähkö maksaa euron. Ei tartte enää euron bensan perään itkeä..

Äänestä

Mikäs se 18 snt hintakatto sit on muka

1Äänestä
  • Taisi olla pelkkä juhlapuhe.

    Äänestä

  • Suomessa on valmisteltu lakiesitys sähkön kriisiajan hintakatosta, jolla pyritään suojaamaan kotitalouksia poikkeuksellisen vakavilta sähkön hintakriiseiltä. Kyseessä on niin sanottu "pöytälaatikkoasetus", joka otetaan käyttöön vain erillisestä päätöksestä.

    Hintakaton toimintaperiaate

    • Alaraja: Kriisiajan hintakaton laissa määritelty alaraja on 18 senttiä kilowattitunnilta (snt/kWh).
    • Laskukaava: Todellinen hintakatto määritetään kaavalla, jossa viiden vuoden veroton pörssisähkön keskihinta kerrotaan 2,5:llä.
    • Valtion kompensaatio: Jos katto ylittyy kriisin aikana, valtio korvaa ylimenevän osuuden sähkön hinnasta kotitalouksille.

    Käyttöönoton tiukat kriteerit

    Mekanismi ei aktivoidu tavallisten, lyhytaikaisten talvipakkasten tai tuulettomien päivien hintapiikkien aikana. Käyttöönotto vaatii:
    1. Eurooppa-neuvoston virallisen julistuksen Euroopan-laajuisesta sähkön hintakriisistä.
    2. Vähittäismyyntihintojen nousua vähintään 70 prosentilla.
    3. Tilanteen arvioidun keston olevan vähintään kolme kuukautta.

    Kenelle se kuuluu?

    • Kotitaloudet: Ovat suojan piirissä. Esimerkiksi sähkölämmitteinen pientalo voi saada kompensaatiota jopa lähes 3 000 euroa vuodessa, jos katto ylittyy reilusti.
    • Pienyritykset: Rajattu lain ulkopuolelle aikataulupulan vuoksi.

    Strategiset suositukset sähkökustannusten hallintaan

    Koska valtion hintakatto suojaa vain äärimmäisissä poikkeustilanteissa, markkinoiden normaaliin hintavaihteluun (kuten loppuvuoden ennustettuihin 13–14 snt/kWh futuurihintoihin) kannattaa varautua omilla sopimusvalinnoilla.

    Sopimustyyppi Kenelle parhaimmillaan? Keskeinen riski / Ominaisuus
    Pörssisähkö Kotitalouksille, jotka voivat ajoittaa kulutustaan (esim. yölämmitys). Vaatii jatkuvaa seurantaa; alttiina yksittäisille kalliille piikeille.
    Kiinteähintainen Budjetin ennustettavuutta ja mielenrauhaa arvostaville. Hinnat ovat nousseet, eikä alle 10 snt/kWh sopimuksia ole tällä hetkellä saatavilla.
    Hybridisopimus Välimuoto, jossa on kiinteä pohjahinta ja kulutusvaikutus. Vaatii sähkönkäytön ajoittamista halvemmille tunneille säästön saamiseksi.

    Oma suositukseni: Jos asut suoralla sähkölämmityksellä toimivassa pientalossa ilman mahdollisuutta siirtää kulutusta yötunneille, harkitse määräaikaista kiinteää sopimusta tai sähköyhtiöiden tarjoamia hintakiinnitys-lisäpalveluita talvikuukausien ajaksi. Jos taas pystyt ohjaamaan suuren kulutuksen halvoille tunneille, pörssisähkö on historiallisesti pysynyt keskimäärin edullisempana vaihtoehtona.
    Tekoälyn antamat vastaukset voivat sisältää virheitä. Lue lisää
    Ilta-Sanomat
    Nyt se on varmaa: Tällainen on sähkön uusi hintakatto - Ilta-Sanomat
    kohtuullinen sähkön hinta kotitalouksille tilanteessa, hetkellisesti hyvin kalliiksi
    Helen
    Kiinnitä sähkön hinta talveksi | Helen
    Helen: sähkön hinnan kiinnitys talveksi tai muuksi … kiinteä hinta kk/kvartaali, säilyttää kulutusvaikutuksen, toistaiseksi voimassa.
    Tekniikka&Talous
    Sähkölle tulossa hintakatto – Nyt paljastui yläraja | Tekniikka&Talous
    Euroopan-laajuinen, ja Eurooppa-neuvoston tulee julistaa se käynnissä olevaksi.”
    Vertaa-kilpailuttajat.fi
    Sähköfutuurien hinta maaliskuussa 2027: 11.76 snt/kWh
    Ennustettu sähkön hinta Suomessa on talvi 2026-2027 13.24 snt/kWh … sähköfutuurien hinnan päätöskurssien perusteella. Mukana hinnassa on Alv 25,5%.
    HS.fi
    Kiinteiden sähkösopimusten hinnat kallistuivat | HS.fi
    29.10.2026 — Kiinteiden sähkösopimusten hinnat ovat nousseet, eikä alle 10 sentin hintaa enää löydy. * Sähkön hintaan vaikuttavat




    Ota tosta ny selvää

    Äänestä

Mulle alle 9 senttiä. Ei kallista.

Äänestä
  • Helen 24 kk 8,38c / kWh

    Äänestä

Pääministeri ja fortum valehtelee ettei datakeskukset vaikuta sähkön hintaan.

2Äänestä

Perusvarma Olkiluotokaan ei ole enää parhaassa terässään.

OL1: 769 MW / 890 MW (86 %)
OL2: 740 MW / 890 MW (83 %)
OL3: 0 MW / 1600 MW (0 %)
======================
YHT: 1509 MW / 3380 MW (45 %)

Äänestä

Toisaalta eihän se sähkön hinta ratkaise, vaan vain se kuinka paljon sitä käyttää.

Äänestä

Järkevintä lienee olla koko päivä peiton alla passiivisessa tilassa.

Äänestä
  • Ei kuluteta sähköä eikä polttoainetta. Lämmitys pois päältä ja auto talliin.

    Äänestä

Yksi vaihtoehto on mennä töihin tienaamaan rahaa sähkölaskun maksamista varten.

Äänestä
  • Toinen vaihtoehto on jäädä töistä kotiin lämmittämään kämppää polttopuilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Toinen vaihtoehto on jäädä töistä kotiin lämmittämään kämppää polttopuilla.

    Halot maksavat kohta 200 euroa motti, kun kerran sähkönkin pitää olla kallista.

    Äänestä

No Suomessa sähköä sentään vielä saa. Ei pitäisi valittaa pienestä.

Äänestä

Marinin ansiosta sähkön hinnat nostettiin. Orpon ansiosta niitä nostetaan lisää.

Äänestä

Kohta se alkaa, saunan lämmitys, niin herää tähänkin viikkoon.

Äänestä

Edellinen hallitus laski sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin. Se vaikutti heti jokaisen sähkölaskuun. Nykyinen hallitus nosti tuon 25,5 prosenttiin. Vaikutus oli myös välitön.

Äänestä

Kalliissa sähkössä on ainakin yksi hyvä puoli, nimittäin tuulivoimatukea ei makseta, jos sähkön hinta on riittävän korkea.

https://yle.fi/a/74-20072141

- Mitä korkeammat sähkön hinnat ovat, sitä pienemmät ovat tuet, kun taas matalilla sähkön hinnoilla tuet muodostuvat suuremmiksi. Miinushinnoista tukea ei makseta.

- Syöttötariffin tukitaso määräytyy tavoitehinnan 8,35 senttiä kilowattitunnilta (83,50 euroa megawattitunnilta) ja sähkön tukkumarkkinahinnan erotuksena kuitenkin niin, että enimmillään tukea maksetaan 5,35 senttiä kilowattitunnilta (53,50 euroa megawattitunnilta).

Äänestä

Pitää sitten sulattaa pakastin tänään, niin ei jauha turhaan sähköä.

Äänestä

Kannattaa ottaa kiinteähintainen sopimus.

Äänestä

Eikä ole vielä pakkastakaan. Itku ja parku alkanee kunnolla vasta tuuletomien pakkaskausien aikana. Datakeskuksilla on kuulemma dieselgenerattorit sähkön huippukausia varten, joten sen mukaan sähköstä ei tulisi pulaa. Epäilen kuitenkin että sähkön hintaan nämä omat varavoimalat eivät vaikuta, koska datakeskukset nostavat kysyntää koko ajan. Sähkön hinnan arviointi vaatii korkeampaa matematiikka. Joku kuitenkin maksaa toisten korkeat tuotot. Onneksi se en ole minä vaan muut.

Äänestä

Joko EU:n ministerit kokoontuvat pohtimaan, onko nyt hintakriisi? Jaa, menköön nyt tää vuosi vielä tälleen.

Äänestä
  • Korkea hinta koskettaa lähinnä vain Suomea. Esimerkiksi Pohjois-Ruotsissa sähkö maksaa tällä hetkellä vain noin 1/10 mitä Suomessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaikka datakeskuksista puuttuu vielä serverit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu